Lucialm
20.01.13,18:38
Chcela by som Vás poprosiť o radu.

Mám 2 ročné dieťa a čochvíľa mám porodiť druhé. Manžel nemôže počas môjho pobytu v pôrodnici zostať so starším dieťaťom doma, tak s ním musí zostať stará mama.

Môže stará mama čerpať OČR pri starostlivosti o vnúča počas môjho pobytu v pôrodnici? Alebo si musí zobrať len dovolenku? V prípade že môže čerpať OČR, tak túto OČR vypíše detský doktor, alebo ako sa tam postupuje?

Veľmi pekne ďakujem za každú radu.
Mila123
20.01.13,17:44
§ 39 zákona č. 461/2003 v pl. zneníPodmienky nároku na ošetrovné

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak osobne a celodennea) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebob) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak

1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu,50) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114204)

2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114204) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114204)alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na ošetrovné, ak vznikla potreba osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v odseku 1 písm. a) alebo potreba osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa uvedené v odseku 1 písm. b) a v posledných dvoch rokoch pred vznikom tejto potreby bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
(3) Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je
a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky),
b) dieťa, ktoré bolo poistencovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Melnick
20.01.13,17:55
Moja skúsenosť - nie , nemá nárok na OČR.
lujza.j
20.01.13,18:33
PN-ka?
Melnick
20.01.13,18:38
PN-ka?
Tvoje riešenie Lujza ? :) Vybaviť si PN- ku? ;) Nóóó, ak nájde lekára ..........


mimotemy: myslím ,že porušujeme etiketu Porady.:cool:
lujza.j
20.01.13,18:41
Tvoje riešenie Lujza ? :) Vybaviť si PN- ku? ;) Nóóó ak nájde lekára ..........
ale ved sú dg, čo sú také "bezproblémovo" na vypísanie na PN-ku;)
Tweety
20.01.13,18:42
ale ved sú dg, čo sú také "bezproblémovo" na vypísanie na PN-ku;)
Myslíš zápal švindľov?:---
lujza.j
20.01.13,18:44
Myslíš zápal švindľov?:---
nie, ale už som ticho;)
zazulka
11.02.13,14:51
Chcem sa opýtať, keď matka bola prijatá do ústavnej starostlivosti, nemôže sa starať o dieťa, dieťa má rok a musí sa oň postarť otec. Doniesol tlačivo žiadosť o šetrovné - starostlivosť o dieťado 10 rokov veku. Platí aj tu, že len 10 dní je platených? alebo sa to nato nevťahuje ako pri klasickej OČR? ďakujem moc za pomoc
Tweety
11.02.13,14:52
Je to rovnaká OČR.
Mila123
11.02.13,14:52
Chcem sa opýtať, keď matka bola prijatá do ústavnej starostlivosti, nemôže sa starať o dieťa, dieťa má rok a musí sa oň postarť otec. Doniesol tlačivo žiadosť o šetrovné - starostlivosť o dieťado 10 rokov veku. Platí aj tu, že len 10 dní je platených? alebo sa to nato nevťahuje ako pri klasickej OČR? ďakujem moc za pomoc
bez výnimky, iba prvých 10 kalendárnych dní......
zazulka
11.02.13,15:04
Takže ak bude otec s dieťaťom doma dlhšie ako 10 dní (matka rodí v pôrodnici) musím mu prerušiť poistenie na SP a ZP?