nika.sum
01.03.06,10:44
Idem prvýkrat v podvojnom úcte úctovat odpisy, poradte prosima ako účtovat:

DHM - obst.cena 60.000,- , datum zaradenia 6.4.2005,
odp.sk. 1, doba odp. 4 roky, (60.000 : 48 = 1250,-)

Danový odpis r.2005: 15.000,-
Učtový odpis r. 2005:11.250,- (9 mes. x 1250,-)

Danove odpisy davam na 551/08.

Co s tymi uctovými? Prosim pomožte.
Katija
01.03.06,09:57
Účtuješ účtovné odpisy. Daňové odpisy sa vlastne účtujú len v jedinom prípade, ak sa rovnajú účtovným. Ak sa nerovnajú vykážu sa v DPPO na str.4 v tabuľke B v riadku 1-daňové odpisy a v riadku 2-účtovné odpisy. Rozdiel riadkov sa vykaže v časti II. buď v riadku 150 (UO > DO), alebo v riadku 250 (DO > UO ). Katija:):cool:
nika.sum
01.03.06,10:05
Účtuješ účtovné odpisy. Daňové odpisy sa vlastne účtujú len v jedinom prípade, ak sa rovnajú účtovným. Ak sa nerovnajú vykážu sa v DPPO na str.4 v tabuľke B v riadku 1-daňové odpisy a v riadku 2-účtovné odpisy. Rozdiel riadkov sa vykaže v časti II. buď v riadku 150 (UO > DO), alebo v riadku 250 (DO > UO ). Katija:):cool:


Takze ja zauctujem v tomto pripade sumu 11.250,- na 551/08. A kedze danove odpisy su 15.000,- v DP PO bude v r. 250 suma 3750,-. spravne som to pochopila?
nika.sum
01.03.06,11:13
Dakujem Katiji a tiez aj ostatnym za pomoc. Myslela som ze to je s tymi uctovymi a danovymi odpismi zlozitejsie. Vdaka Vam vsetkym mam konecne v tom jasno.
Tweety
01.03.06,11:14
Dakujem Katiji a tiez aj ostatnym za pomoc. Myslela som ze to je s tymi uctovymi a danovymi odpismi zlozitejsie. Vdaka Vam vsetkym mam konecne v tom jasno.
Nič nie je také zložité, ako sa na prvý pohľad zdá. Dá sa všetko zvládnuť.:cool:
Italiana
14.03.06,08:38
Prosím, aká je prax zhodovania sa účtovných a daňových odpisov? Je veľký problém, ak sa prispôsobí odpisový plán účtovných odpisov budovy presne daňovým odpisom? Je to veľmi pritiahnuté za vlasy? Lebo daňovo sa budova odpisuje 20 rokov. Ale účtovne by sa mohla aj viac. Mnohým sa však účtovné a daňové odpisy rovnajú. Toto by ale daňovákom vadiť nemalo, veď z daňového hľadiska je v nákladoch toľko, koľko má byť.
Italiana
15.03.06,22:10
Čítala som veľa (dúfam) na porade o odpisoch, názory sa rôznia, len potrebujem buď povzbudiť, alebo totálne odradiť od rovnajúcich sa DO a ÚO.
Mne sa samozrejme rovnajú, ale neviem, či by som to ešte za rok 2005 nemala prehodnotiť. Len mi to nie je celkom jasné. V odpisovom pláne účt. odpisov sa uvádza každý rok celý priebeh odpisovania až do konca predpokladanej doby životnosti? Keďže sa ten plán môže meniť, tak v ďalšom roku zaúčtujem iné účt.odpisy a zase vyčíslim odpisovanie až do predpokladanej doby životnosti s iným ročným odpisom? Účtovné odpisy bývajú len rovnomerné? Ak aj zrýchené, tak aký vzorec? Žeby z daňového zákona?:) To by bolo z blata do kaluže. Naozaj neviem.
Veď mi už niekto odpíšte.
Italiana
15.03.06,22:55
Čítala som veľa (dúfam) na porade o odpisoch, názory sa rôznia, len potrebujem buď povzbudiť, alebo totálne odradiť od rovnajúcich sa DO a ÚO.
Mne sa samozrejme rovnajú, ale neviem, či by som to ešte za rok 2005 nemala prehodnotiť. Len mi to nie je celkom jasné. V odpisovom pláne účt. odpisov sa uvádza každý rok celý priebeh odpisovania až do konca predpokladanej doby životnosti? Keďže sa ten plán môže meniť, tak v ďalšom roku zaúčtujem iné účt.odpisy a zase vyčíslim odpisovanie až do predpokladanej doby životnosti s iným ročným odpisom? Účtovné odpisy bývajú len rovnomerné? Ak aj zrýchené, tak aký vzorec? Žeby z daňového zákona?:) To by bolo z blata do kaluže. Naozaj neviem.
Veď mi už niekto odpíšte.
martina12
16.03.06,05:10
Daňové a účtovné odpisy, je potrebné aby sa nerovnali u firiem, ktoré majú povinný audit. Ak teda nemáš povinný audit, kľudne sa ti môžu účtovné a daňové odpisy rovnať. Treba to uviesť vo vnútropodnikovej smernici.
Tak neviem či ťa povzbudila alebo odradila?
Italiana
16.03.06,08:57
Dík za názor. Tento argument som ešte nepočula. Pravdupovediac, nepovzbudil ma totálne, ale hlavne ma nevystrašil, čo je v tejto "marcovo-daňovej pokročilej" dobe pozitívne. Mohla by som teda kľudne spávať aj s vedomím, že keď kúpim auto napr. v júni a odpíšem ho daňovo a teda aj účtovne za celých 12 mesiacov (a nie ako by sa patrilo: účtovne len za 7 mesiacov), tak sa to dá prežiť? Resp. nedáva sa za to pokuta z DÚ?
martina12
16.03.06,09:10
Ak máš v smernici, že sa Ti účtovné a daňové odpisy rovnajú, nemáš sa prečo báť.
dudko
16.03.06,09:19
Je to teda tak aj ked sme kupili fotoaparat v maji a v smerniciach je UO=DO, mozem dat do UO celý rok?
Zlata
16.03.06,10:52
Vie mi niekto poradiť?
V r. 2005 sme ukončili leasing na auto. V odkupnej hodnote sme auto zaradili do HNDM, cena je 10000,-. Učtovne ho odpíšem 551../082.. v roku 2005.
Zaujíma ma, či môžem aj naň použiť tzv. prerušenie daňových odpisov? T.j.
či ho môžem daňovo odpísať až v roku 2006?
KEJKA
16.03.06,16:02
Vie mi niekto poradiť?
V r. 2005 sme ukončili leasing na auto. V odkupnej hodnote sme auto zaradili do HNDM, cena je 10000,-. Učtovne ho odpíšem 551../082.. v roku 2005.
Zaujíma ma, či môžem aj naň použiť tzv. prerušenie daňových odpisov? T.j.
či ho môžem daňovo odpísať až v roku 2006?
Do DM môžeš auto zaradiť, len ako ho považuuješ za dlhodobý majetok. A tomu musia zodpovedať odpisy. Teda musíš odpisovať viac ako rok.
Už to tu bolo viackrát podrobne popísané a zdôvodnené.... čítak.
Odporúčam na 501.
Alebo - ak chceš mať nižšie náklady, tak ho nechaj zaradené a odpisuj--- 2 roky, tri roky, aj viac ako uznáš za vhodné.
Jana Acsová
16.03.06,16:18
Ak máš v smernici, že sa Ti účtovné a daňové odpisy rovnajú, nemáš sa prečo báť.Už je to tu zas. Zásada rovnosti účtovných a daňových odpisov nie je zásadou aplikovateľnou v účtovníctve a nevyrieši to ani smernica. Vyriešia to iné dôvody účtovnej jednotky. Pripnem ešte link.
http://www.porada.sk/t20862-p3-povinn-audit.html
Italiana
17.03.06,07:49
1.Je mi jasné, že by som mala s tými účtovnými odpismi predsa len začať. Len neviem, či môžem zrazu v roku 2005 hovoriť, že zrazu sa mi ÚO a DO nerovnajú, keď do roku 2005 budem musieť obhajovať, že sa mi rovnali. HM som doteraz odpisovala daňovo zrýchleným odpisom. A teraz môžem na ten istý HM použiť lineárny účtovný odpis? Proste si neviem predstaviť ten odpisový plán účtovných odpisov, lebo doteraz sa mi odpisy rovnali.

2.
Najideálnejšie je začať uplatňovať účtovné odpisy na novozaradený HM. To mi už je jasné. Lenže čo s HM, ktorý má pred sebou ešte veľa rokov odpisovania a začal sa odpisovať systémom ÚO = DO.

Napr. HM kúpený v júni 2002, odpisovaný len daňovo, (teda účtovala som len daňové odpisy) a po troch rokoch si zmyslím, že zavediem aj účtovné odpisy a teda sa mi už nebudú rovnať ÚO a DO.

Ako budú vyzerať tie odpisové plány v 2002 a 2005?
V r. 2002 v pláne určím, že mesačne odpíšem napr. 5000 Sk. Ale v r. 2005 už budem mať iný odpisový plán, kde zrazu ten istý HM budem mesačne odpisovať len v sume napr.3500 Sk, lebo som sa rozhodla, že ho budem odpisovať dlhšie, ako som plánovala pôvodne?
JankaV
17.03.06,10:31
No už som zasa ja mimo. Otázka je:
majetok zaradený v 6/2005 do 2. sk.
začiatok odpisov v 7/2005
účtovné odpisy 6x10000, t.j. 60 tis Sk
daňové za rok 2005 by boli 120 tis Sk, t.j. 1/6 z majetku.
Ale na rok 2005 sa rozhodlo prerušiť odpisovanie.
Teda v účtovníctve ostáva 60 tis Sk na 551, ale v DP ako?
III. časť bod B.
r. 1 uvediem 0
r. 2 uvediem 60 tis Sk
r. 3 uvediem 120 tis Sk???
A potom ako mi vyjde r. 250. Ten by mal byť 60 tis?
Už mám tretiu verziu vyrobenú.
Pomôže mi niekto?
Ďakujem
alušik
24.03.06,08:18
Priznám sa, že čím ďalej tým viac zisťujem, koľko toho ešte neviem...:o :eek:
Viem, že by som mala robiť účtovné odpisy inak, ako sú stanovené daňové. No žial, zatiaľ som to teda robila tak, že som zaúčtovala do účtovníctva vždy na konci roka sumu daňových odpisov. Teraz som za rok 2005 prerušila odpisovanie, aby som sa vyhrabala zo straty a dostala sa do smiešneho ale zisku. Podľa niektorých príspevkov som však pochopila, že by som predsa len v účtovníctve odpisy zaúčtovať mala /čo som neurobila, keďže som daňovo prerušila/ a urobiť len rozdiel v daňovom priznaní?:confused:
Jana Acsová
24.03.06,08:23
Skúste pozrieť konkrétne tento príspevok:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=22307&highlight=z%E1lohovka
Jana Acsová
24.03.06,08:28
HM som doteraz odpisovala daňovo zrýchleným odpisom. Skúste sa odosobniť, od toho, že pri určení odpisov ste si pomáhali daňovým zákonom. To nie je zakázané. Ale vžite sa do situácie, že to nie je odpis daňový ale účtovný. A ten si obhajujte. Meniť spôsoby odpisovania v priebehu užívania majetku zo zrýchleného na lineárny nedoporučujem. Pokračujte v odpisovaní ale myslite na to, že to nie je odpis daňový ale účtovný a teda mal by zohľadňovať podmienky ustanovené v § 20 postupov účtovania. V smernici si okomentujte účtovný postup. Vec daňových odpisov je vec mimoúčtovného vysporiadania a teda transformácie HV na daňový základ.
Jana Acsová
24.03.06,08:32
No už som zasa ja mimo. Otázka je:
majetok zaradený v 6/2005 do 2. sk.
začiatok odpisov v 7/2005
účtovné odpisy 6x10000, t.j. 60 tis Sk
daňové za rok 2005 by boli 120 tis Sk, t.j. 1/6 z majetku.
Ale na rok 2005 sa rozhodlo prerušiť odpisovanie.
Teda v účtovníctve ostáva 60 tis Sk na 551, ale v DP ako?
III. časť bod B.
r. 1 uvediem 0
r. 2 uvediem 60 tis Sk
r. 3 uvediem 120 tis Sk???
A potom ako mi vyjde r. 250. Ten by mal byť 60 tis?
Už mám tretiu verziu vyrobenú.
Pomôže mi niekto?
ĎakujemTabuľka B: riadok 1 nula, riadok 2 60000, riadok 3 výška daňového odpisu, ktorý sa neuplatňuje a teda 120000. Ale následne nevypĺňate riadok 250 ale riadok 150 ... máte pripočítateľnú položku vo výške účtovných odpisov a teda 60000, nakoľko daňové odpisy neuplatňujete.
Jana Acsová
24.03.06,08:35
Priznám sa, že čím ďalej tým viac zisťujem, koľko toho ešte neviem...:o :eek:
Viem, že by som mala robiť účtovné odpisy inak, ako sú stanovené daňové. No žial, zatiaľ som to teda robila tak, že som zaúčtovala do účtovníctva vždy na konci roka sumu daňových odpisov. Teraz som za rok 2005 prerušila odpisovanie, aby som sa vyhrabala zo straty a dostala sa do smiešneho ale zisku. Podľa niektorých príspevkov som však pochopila, že by som predsa len v účtovníctve odpisy zaúčtovať mala /čo som neurobila, keďže som daňovo prerušila/ a urobiť len rozdiel v daňovom priznaní?:confused:Automaticky sa prezradíte, že nesprávne účtujete ... ak správne a podľa skutočnosti vyplníte tabuľku B.
alušik
24.03.06,08:46
Ďakujem, myslela som si to.:o Tak teraz meditujem, ako sa dostať zo straty do zisku... Keď zaúčtujem odpisy, budem v strate, akurát daňovo vykážem smiešny zisk. Aj tak daň platiť nebudem, lebo budem umorovať stratu za predchádzajúce obdobie, a tak si vlastne vravím, že načo prerušovať vôbec daňovo tie odpisy. Nemá to asi veľmi zmysel... :confused:
Jana Acsová
24.03.06,08:49
Ďakujem, myslela som si to.:o Tak teraz meditujem, ako sa dostať zo straty do zisku... Keď zaúčtujem odpisy, budem v strate, akurát daňovo vykážem smiešny zisk. Aj tak daň platiť nebudem, lebo budem umorovať stratu za predchádzajúce obdobie, a tak si vlastne vravím, že načo prerušovať vôbec daňovo tie odpisy. Nemá to asi veľmi zmysel... :confused:No zmysel to mať môže, záleží na predpokladanom vývoji v budúcnosti. Je to na zváženie. Ak umorujete stratu, načo si vyrábať novú daňovú, ak je možné náklad preniesť do budúceho zdaňovacieho obdobia? Zvážte si to.
alušik
24.03.06,08:56
Aký bude ďalší vývoj, tažko prepokladať... skôr to vidím na zatvorenie prevádzky. Keď si však vyrobím ďalšiu daňovú stratu, tak ju zase umorím, ak by som dosiahla zisk. Takže či budem mať náklad s odložených odpisov alebo budem umorovať stratu - majiteľom je to jedno, hlavne, že neplatia daň.:eek:
vgabka
24.03.06,13:41
Môžem pripojiť otázku ohľadne JÚ. Ak účtovná jednotka predáva DHM, ktorého daňová účtovná ZC je nižšia ako účtovná, z dôvodu, že boli odpisy v jednom roku prerušené môže si uplatniť celkovú účtovnú ZC? Alebo taktiež len do výšky daňovej?
KEJKA
24.03.06,21:07
Môžem pripojiť otázku ohľadne JÚ. Ak účtovná jednotka predáva DHM, ktorého daňová účtovná ZC je nižšia ako účtovná, z dôvodu, že boli odpisy v jednom roku prerušené môže si uplatniť celkovú účtovnú ZC? Alebo taktiež len do výšky daňovej?
od roku 2004 neplatí obmedzenie - uznanie ZC do výšky príjmu.
Pre daňové účely uplatníš DZC, daňové odpisy máš nulové, ak si DM predala / vyradila.:p
ewap
29.03.06,19:33
Môžem poprosiť o vysvetlenie podmienok prerušenia odpisov za účelom nevytvorenia straty , a ako to treba urobiť? Ďakujem v hodine 12
Melnick
29.03.06,21:06
Iba si ich neuplatníš. Urob si poznámku k tomu
majetku ,ktorý nebudeš odpisovať, ďalej pokračuješ v odpisoch tak ako pred prerušením.
Nemôžeš si uplatniť v ďalšom roku dva odpisy
viažúce sa k jednemu majetku naraz.
Môžeš sa rozhodnúť, že pri jednom majetku
prerušíš odpis a ostatné odpisuješ. :)
Tina855
13.02.13,05:06
Tiež som sa zaradila medzi tých čo účtovali UO=DO, teda nie úplne ja, ale tá spoločnosť, v ktorej som pracovala, a teraz keď to riešim samostatne, tak nám vyšiel za rok 2012 audit. Tiež má spoločnosť majetok, v ktorom boli odpisy uplatňované daňové ročne, a účtovne tiež (čiže nie alikvotna časť, ale celý rok) v podstate bol na konci roka zaúčtovaný daňový odpis, a tým v DP nevznikol žiadny rozdiel, a teraz poraďte ako vykonať nápravu, či vôbec a ako.
KEJKA
13.02.13,05:33
audítor ti to zrejme vytkne, závisí od jeho záverov, či je tam významný rozdiel vo vykazovaní výsledku hospodária. Teda koľko toho majetku vlastne je.
nápravu obvykle zjednáva klient tak, že staré - "dobehne" tak ako bol stanovený plán, tie rozdiely sa totiž prejavujú v prvom a poslednom roku odisovania, kedže sadzby vo všeobecnosti môžu bť rovnaké.
v r.2012 - prírastky sa už majú riešiť po novom , teda odpisy aj podľa Z_DP sa počítajú pmerne k počtu mesiacov používania, takže tam už taká veľká chyba - rozdiel vzniknúť ani nemôže.
Tina855
13.02.13,05:40
rok 2012 je v poriadku, ale napr. je tam auto ktoré bolo úplne odpísané v 2011 - to ho bude zaujímať? ked robí audit za 2012?

a napr. je tam aj auto ,ktoré sa daňovo odpísalo teraz 2012 a účtovné odpisy majú byť ešte 2013 asi 5 mesiacov, ale nie sú, lebo... sa to odpisovalo tak ako odpisovalo, nedá sa to nejako vyriešiť?
KEJKA
13.02.13,05:48
nechceš počkať radšej na audítora?
máš smernice? a ostatné tak tip-top, že ťa trápi práve tento majetok?
a vôbec- určite musíš auditovať už rok 2012? ved je rok 2013?
to si už musela vedieť začiatkom roka a už ste dávno mohli s audítorom spolupracovať.