Vykopalová
21.01.13,08:05
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je správca povinný zabezpečiť poistenie bytového domu. V prípade, že nie je bytový dom poistený a stane sa poistná udalosť, hradí vzniknutné škody správca, keďže nepoistil bytový dom?
Ďakujem
Stanislav 1975
21.01.13,07:08
Správca sám od seba nieže nieje povinný poistiť bytový dom, ale dokonca to svojvoľne ani nemože urobiť- musí to byť na domovej schodzi odsúhlasené vlastníkmi bytov a NB...

Túto moju odpoveď ber ako 100%, nakolko som tak nejakých 100 panelákov porobil...
sito
21.01.13,13:49
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je správca povinný zabezpečiť poistenie bytového domu. V prípade, že nie je bytový dom poistený a stane sa poistná udalosť, hradí vzniknutné škody správca, keďže nepoistil bytový dom?
Ďakujem

Dom je predsa váš, váš majetok. Vy, či správca rozhoduje vo vašom dome? Ak správca, tak koná v rozpore so zákonom. No nemusí, ak ste mu v zmluve o výkone správy dali také právo, že ste svojprávni, ale nech rozhoduje on, správca, že vás to zaťažuje.
Jozef Štora
03.02.13,17:18
Ja by som sa este zameral na 2 podstatne fakty, jeden je, ci mu povinnost poistenia nevyplyva zo zmluvy o vykone spravy, ak ano tak je zodpovedny za skodu. Druhym faktom je, ci pri prechode Vasho domu do jeho spravy existovalo poistenie a z akeho dovodu ho opatovne neuzavrel. Tam by sa dalo tiez uvazovat nad tym, ze svojvolne zmenil rozsah dodavok a sluzieb pre Vas dom....
verkaz
03.02.13,17:33
Pred prevodom bytov do osobného vlastníctva či už bytov komunálnych alebo družstevných boli obytné domy určite poistené.
Tak ako je uvedené v predchádzajúcom, pravdepodobne sa niečo zanedbalo či už vlastníkmi bytov alebo správcom.
Je teraz len na Vás aby ste si svoj obytný dom dali poistiť. Nevidím dôvod prečo by mal správca hradiť škodu okrem prípadu ak ste ho v zmluve o správe zaviazali aj tým aby dom poistil.
Je treba preveriť, prečo bola poistka zrušená a pri predaji bytov sa neuzatvorila nová.
mackoivan
04.02.13,07:35
Pred prevodom bytov do osobného vlastníctva či už bytov komunálnych alebo družstevných boli obytné domy určite poistené.
Tak ako je uvedené v predchádzajúcom, pravdepodobne sa niečo zanedbalo či už vlastníkmi bytov alebo správcom.
Je teraz len na Vás aby ste si svoj obytný dom dali poistiť. Nevidím dôvod prečo by mal správca hradiť škodu okrem prípadu ak ste ho v zmluve o správe zaviazali aj tým aby dom poistil.
Je treba preveriť, prečo bola poistka zrušená a pri predaji bytov sa neuzatvorila nová.
pri poistení domu si musia dať vlastníci bytov pozor- kto s kým a za akých podmienok poistnú zmluvu podpisuje. My sme napríklad zrušili zmluvu za 1860 eur a uzavreli novú za 890 a pritom poistné plnenie máme teraz vyššie ako predtým
verkaz
04.02.13,07:55
Aj my sme mali pre 64 bytov 480,00 € a teraz sme zmenili platíme 216,00 (ročne) a máme vyššie plnenie a je v tom aj odškodné pre prípadný úraz niekomu na chodníku pred bytovkou.
mackoivan
04.02.13,09:59
Zákonodarca nebol dosť prefíkaný , keď núti vlastníkov upratovať a zodpovedať za niektoré úrazy na chodníku priľahlom k nehnuteľnosti = tu je obslužná cesta :D - - popri 1 paneláku dnu a popri druhom von (vzadu je spoločné parkovisko)
fíha- nám také lacné poistky nikto neponúkal. máme v novej poistke vložku 5. Poistenie zodpovednosti za škodu (plnenie 16 600) Nie som si istý či je v tom aj úraz na príľahlom chodníku. Spojim sa s poisťovňou a spýtam sa na to.
richardhudec
04.02.13,13:10
LIKE :D