jana č.
21.01.13,09:12
Zamestnanci majú nárok na stravné lístky, zamestnávateľ ich nekúpil v r. 2012, kúpil ich teraz v r. 2013. Ako zúčtovať 213 - nákup MD, predaj D, kde sa účtuje aj 527 a 335. Má sa účtovať aj nárok zamestnanca na stravné lístky? Ak to urobil v ďalšom roku, bude 527 uznaný náklad? Alebo to zúčtovať cez 383 výdavky budúcich období oproti 527,335 a 472? Ďakujem
karol123321
21.01.13,09:53
Dobrý deň, možte sa prosím pozrieť na tento sposob účtovania stravných lístkov ? Učím sa momentálne a toto som našiel v skryptách a podľa mňa sa takto stravné lískty neúčtujú, ale chcem počuť aj váš názor.

1. UJ zakúpila stravné lístky pre zamestnancov v sume 1200€ vrátane DPH. Účtujeme:
a) zvýšenie cenín 1000€ 213/-
b) DPH 200€ 343/-
c) úbytok peňažných prostriedkov 1200€ -/211

2. Predaj stravných lístkov zamestnancom účtujeme v súlade s právnymi normami:
a) úbytok straveniek 1000€ -/213
b) danovo uznaný príspevok na stravovanie 550€ 527/-
c) príspevok zo SF 100€ 472/-
d) daňová povinnosť zo sumy 1000 - (550+100) 70€ -/343
e) pohľadávka voči zamestnancom 420€ 353/-

Je takéto účtovanie správne? Totiž ja som bol v tom, že pri ceninách neúčtujeme o DPH a pri druhom prípade je nejaké čudné to účtovanie, nie je porušená zásada podvojnosti? Ďakujem
karol123321
21.01.13,11:57
prosím vás, je to správne účtovanie? zajtra mám skúšku :)
jana č.
21.01.13,13:34
Dobrý deň, možte sa prosím pozrieť na tento sposob účtovania stravných lístkov ? Učím sa momentálne a toto som našiel v skryptách a podľa mňa sa takto stravné lískty neúčtujú, ale chcem počuť aj váš názor.

1. UJ zakúpila stravné lístky pre zamestnancov v sume 1200€ vrátane DPH. Účtujeme:
a) zvýšenie cenín 1000€ 213/-
b) DPH 200€ 343/-
c) úbytok peňažných prostriedkov 1200€ -/211

2. Predaj stravných lístkov zamestnancom účtujeme v súlade s právnymi normami:
a) úbytok straveniek 1000€ -/213
b) danovo uznaný príspevok na stravovanie 550€ 527/-
c) príspevok zo SF 100€ 472/-
d) daňová povinnosť zo sumy 1000 - (550+100) 70€ -/343
e) pohľadávka voči zamestnancom 420€ 353/-

Je takéto účtovanie správne? Totiž ja som bol v tom, že pri ceninách neúčtujeme o DPH a pri druhom prípade je nejaké čudné to účtovanie, nie je porušená zásada podvojnosti? Ďakujem
DPH z cenín nie je, akurát sa fakturuje provízia (518) a z tej je potom DPH (343)
úbytok straveniek 55% 527/213
príspevok zo SF 472/213
pohľ. voči zamestn. 335/213
Klara321
21.01.13,13:55
Zamestnanci majú nárok na stravné lístky, zamestnávateľ ich nekúpil v r. 2012, kúpil ich teraz v r. 2013. Ako zúčtovať 213 - nákup MD, predaj D, kde sa účtuje aj 527 a 335. Má sa účtovať aj nárok zamestnanca na stravné lístky? Ak to urobil v ďalšom roku, bude 527 uznaný náklad? Alebo to zúčtovať cez 383 výdavky budúcich období oproti 527,335 a 472? Ďakujem

Stravne listky podla mojho nazoru nie je mozne kupovat "pozadu". Pri danovej kontrole ti naklad zauctovany na 527 v r.2012 neuznaju.
Tweety
21.01.13,13:57
Stravne listky podla mojho nazoru nie je mozne kupovat "pozadu". Pri danovej kontrole ti naklad zauctovany na 527 v r.2012 neuznaju.
Nemáš pravdu, spätne nemôže nakúpiť len živnostník pre seba. Zamestnancom zamestnáv. môže.
Klara321
21.01.13,14:16
Ja nesuhlasim Tweety, nie je pozadu ako pozadu. Nedat cely rok zamestnancom stravne listky a potom ich vyplatit az v nasled.roku podla mna nie je v pordiadku. Zamestnavatel je povinny poskytnut zamestnancovi stravny listok v case a v den ked mu narok na stravu vznikol. Vid clanok nizsie - Verlag Dashofer.

Kedy musíme vydať zamestnancovi stravné lístky za október 2012?
27.11.2012, Ing. Ľuboslava Minková, Zdroj: Verlag Dashöfer
Zamestnanec nastúpil dňa 1.10.2012. Máme dať zamestnancovi gastrolístky pri nástupe do zamestnania alebo až 1.11.2012?

Otázka:
Dňa 1. 10. 2012 zamestnanec nastúpil do zamestnania, má uzavretú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie zamestnancov formou stravných lístkov (poukážky v sume 3,00 EUR). Kedy vydať tieto poukážky zamestnancovi? Hneď pri nástupe do zamestnania v počte 23 kusov nakoľko október/2012 má 23 pracovných dní a predpokladá sa, že zamestnanec odrobí celý mesiac alebo až 1. 11. 2012 v počte odpracovaných dní za október? Aký je správny postup? Nevieme dopredu koľko dní odpracuje zamestnanec v októbri 2012 a nevieme na základe čoho mu môžeme vydať tieto stravné lístky a v akom počte?

Odpoveď:
Zákonník práce v § 152 neustanovuje, akým spôsobom má zamestnávateľ zabezpečiť zamestnancom stravovane. Rozhoduje o tom zamestnávateľ a to vo väzbe na formu zabezpečenia stravovania (napr. podanie teplého hlavného jedla vo vlastnom stravovacom zariadení alebo v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa, nákup stravovacích poukážok – gastrolístkov a pod.).
Stravovacie poukážky (gastrolístky) môže zamestnávateľ poskytovať zamestnancom preddavkovo dopredu na kalendárny mesiac, alebo pozadu podľa skutočného nároku zamestnanca na zabezpečenie stravovania za kalendárny mesiac.
Nárok na stravné lístky alebo stravovacie poukážky v rámci kalendárneho mesiaca
Ak zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie zamestnancom prostredníctvom predaja stravných lístkov alebo stravovacích poukážok na celý nasledujúci kalendárny mesiac, musí ich zabezpečiť v takom počte, aby si zamestnanec použitím stravného lístka alebo stravovacej poukážky mohol zabezpečiť odber alebo zakúpenie stravy v deň, kedy mu na poskytnutie stravy vznikol nárok stravovanie.
V praxi sa väčšinou stravné lístky alebo stravovacie poukážky poskytujú preddavkovo (dopredu) tak, že vždy v ďalšom mesiaci sa nárok upraví o počet dní, za ktoré v predchádzajúcom mesiaci zamestnancovi nárok nevznikol; ak zamestnanec nemal v predchádzajúcom mesiaci nárok na stravu, stravné lístky alebo stravovacie poukážky mu za tieto dni ostali k dispozícii. Pokiaľ zamestnanec môže využiť stravné lístky, ktoré mu zostali z predchádzajúceho mesiaca, je možné maximálny počet stravných lístkov na ďalší mesiac znížiť o počet lístkov, ktoré zamestnancovi boli vydané v predchádzajúcom období, ale nárok na poskytnutie stravy mu nevznikol. Tento spôsob je možné uplatniť iba v prípade, ak v prvom mesiaci uplatňovania takéhoto systému boli zamestnancovi preddavkovo poskytnuté stravné lístky alebo stravovacie poukážky v plnom počte a zamestnanec môže v nasledujúcom mesiaci použiť stravné lístky alebo stravovacie poukážky, ktoré mu zostali z predchádzajúceho mesiaca; v tomto prípade nejde o spätné určovania nároku na stravné lístky.
Ďalším zo spôsobov riešenia môže byť aj predaj stravných lístkov v mesačných intervaloch podľa počtu dní, počas ktorých v predchádzajúcom mesiaci vznikol zamestnancovi nárok na stravu. Tento spôsob vychádza z predpokladu, že sa nedá vopred určiť, na koľko stravných lístkov vznikne zamestnancovi nárok v nasledujúcom mesiaci. Aj pri takomto spôsobe riešenia stravovania zamestnancov však zamestnávateľ musí zabezpečiť, že zamestnanec, ktorý v pracovný deň splnil zákonom ustanovenú podmienku pre vznik nároku na poskytnutie stravy, bude mať k dispozícii stravný lístok alebo stravovaciu poukážku na odber alebo zakúpenie jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja v priebehu pracovnej zmeny.
Zabezpečovať stravovanie zamestnancov je možné len v reálnom čase, v ktorom zamestnanec splnil podmienky pre vznik nároku na stravovanie; tento princíp vylučuje možnosť „spätného“ poskytovania stravy, čo sa vzťahuje aj na dodatočne poskytnutie stravných poukážok.
Vyššie uvedené princípy poskytovania stravovania sa musia dodržať pre všetkých zamestnancov, to znamená, že aj pre nových zamestnancov, ktorí nastúpili do zamestnania napr. od začiatku mesiaca, ale aj v priebehu mesiaca. Ak sa stravné lístky zamestnancom vydávajú spravidla v určený deň (dni) pred začiatkom nasledujúceho mesiaca, je potrebné osobitne riešiť spôsob zabezpečenia stravných lístkov pre týchto novoprijatých zamestnancov; aj títo zamestnanci musia mať zabezpečené stravovanie v reálnom čase, t. j. v priebehu pracovnej zmeny, počas ktorej im vznikol nárok na stravovanie.
Pre aplikačnú prax je jednoduchší spôsob poskytovať stravné lístky alebo stravovacie poukážky preddavkovo dopredu (v počte pracovných dni) tak, že v ďalšom mesiaci sa nárok upraví o počet dní, za ktoré v predchádzajúcom mesiaci zamestnancovi nárok nevznikol.
Pri všetkých uvedených spôsobov a formách zabezpečenia stravovania musí zamestnávateľ dodržať zásadu, že zamestnanec musí mať k dispozícii stravný lístok v deň, kedy mu vznikol nárok na stravovanie.
karol123321
21.01.13,17:19
a k tomu mojmu príkladu sa vie ešte niekto vyjadriť ? Je to príklad z vysokoškolských skrýpt...ale podla mna tam to DPH nemá čo robiť
Tweety
21.01.13,18:05
Stravne listky podla mojho nazoru nie je mozne kupovat "pozadu". Pri danovej kontrole ti naklad zauctovany na 527 v r.2012 neuznaju.
Prečo by neuznali? AK nie, je to problém zamestnávateľa nie zamestnancov. Im na ne nárok vznikol, majú právo ich dostať, aj keď pozadu. Je to trochu extrémny prípad, zamestnáv. si má plniť povinnosti pravidelne. ALe je lepšie pozadu, ako vôbec.
Klara321
22.01.13,07:41
Prečo by neuznali? AK nie, je to problém zamestnávateľa nie zamestnancov. Im na ne nárok vznikol, majú právo ich dostať, aj keď pozadu. Je to trochu extrémny prípad, zamestnáv. si má plniť povinnosti pravidelne. ALe je lepšie pozadu, ako vôbec.

No pretoze, vydavky na stravovanie su danovo uznanymi vydavkami u zamestnavatela podla §19 ods.2 pism.c bod 5 iba ak su splnene podmienky podla osobitneho zakona 86a) t.j. Zakonnika prace (§152). Z toho vyplyva, ze v pripade ak su poskytnute pozadu a to hlavne na prelome rokov (stravne listky za december 2012 nakupene v Januari 2013), tieto vydavky nie su u zamestnavatela v r. 2012 danovym vydavkom.
Klara321
22.01.13,08:18
A samozrejme, ze je to problem zamestnavatela, nie zamestnancov, iba som chcela na to upozornit. Som presvedcena o tom, ze ak by zamestnavatel v predstihu vedel, ze takto nakupene stravne listky nebudu v r.2012 danovo uznane, tak ich poskytne uz v priebehu roka 2012.
Tweety
22.01.13,08:20
A samozrejme, ze je to problem zamestnavatela, nie zamestnancov, iba som chcela na to upozornit. Som presvedcena o tom, ze ak by zamestnavatel v predstihu vedel, ze takto nakupene stravne listky nebudu v r.2012 danovo uznane, tak ich poskytne uz v priebehu roka 2012.
V každom prípade je to problém zamestnáv., veď som to napísala, ak mu to teda neuznajú, dobre mu tak, má dodržiavať ZP. Ale zamestnanci nemajú pykať za jeho chyby.
Jano24
22.02.13,11:00
Mám otázku na gastrolístky. Ak dám zamestnancovi gastrolístok povedzme v hodnote 4 Eur denne, tak on ten gastrolístok môže použiť ,a vidím že to robia aj na nákup pitravín povedzme v Tescu. A čo SZČO teda živnostník? Ten môže nakupovať v TESCU /inom supermarkete/ za gastrolístky ? Čítal som že on ma tie gastrače použiť na teplú stravu a teda platiť iba v jedálňach a tam si brať doklad o zaplatenia dokladovať to , čo zamestnanec nemusí .Ako to vlastne je?
Paula
22.02.13,11:04
Uveď prosím zdroj, kde si čítal.
veronikasad
22.02.13,11:05
Mám otázku na gastrolístky. Ak dám zamestnancovi gastrolístok povedzme v hodnote 4 Eur denne, tak on ten gastrolístok môže použiť ,a vidím že to robia aj na nákup pitravín povedzme v Tescu. A čo SZČO teda živnostník? Ten môže nakupovať v TESCU /inom supermarkete/ za gastrolístky ? Čítal som že on ma tie gastrače použiť na teplú stravu a teda platiť iba v jedálňach a tam si brať doklad o zaplatenia dokladovať to , čo zamestnanec nemusí .Ako to vlastne je?
U zamestnanca ani živnostníka nikto nesleduje (zatial) kde a na aký účel gastrolístky použije. VOZD je spotreba GL podľa evidencie dochádzky, nemusí dokladovať ďalšie použitie dokladom o zaplatení.
Jano24
22.02.13,11:18
Niekde som to čítal v dennej tlači preto sa mi to nezdalo. A ešte niečo ak kúpim gastrolístok zamestnancovi za 4 Eur tak môžem do nákladov si dať 55% teda 2,2 Eur , ale ak mu kúpim Gastrač za 3 Eura na deň tak do nákladov si môžem dať iba 1,65 Eur nie 2.20 Eur?
Jano24
22.02.13,12:29
dík veronikasad
veronikasad
22.02.13,12:34
Niekde som to čítal v dennej tlači preto sa mi to nezdalo. A ešte niečo ak kúpim gastrolístok zamestnancovi za 4 Eur tak môžem do nákladov si dať 55% teda 2,2 Eur , ale ak mu kúpim Gastrač za 3 Eura na deň tak do nákladov si môžem dať iba 1,65 Eur nie 2.20 Eur?
V prvom aj druhom prípade u zamestnanca je max. VOZD suma 55 % z ceny stravného pri prac.ceste 5-12 hod., t.č. 55 % zo 4€, hodnota SL nesmie byť nižšia ako 75% ceny stravného a minimálny príspevok zamestnávatela 55 % z ceny gastrolístka.

Novela zákona, ktorú sa pokúšali presadiť v parlamente tuším "Matovičovci" v parlamente neprešla.
Liptáčik
06.03.13,14:22
Firma sa zaoberá stavebnou činnosťou v teréne. Pracovníci nemajú zabezpečenú teplú stravu. Musia dostať stravný lístok, alebo mu zamestnávateľ môže prispieť na stravovanie sumou 55% hodnoty stravného lístka na výplatnú pásku? Nie je to v rozpore so zákonom?
Tweety
06.03.13,14:35
Firma sa zaoberá stavebnou činnosťou v teréne. Pracovníci nemajú zabezpečenú teplú stravu. Musia dostať stravný lístok, alebo mu zamestnávateľ môže prispieť na stravovanie sumou 55% hodnoty stravného lístka na výplatnú pásku? Nie je to v rozpore so zákonom?
Zamestnáv. musí zabezpečiť stravovanie za zmenu dlhšiu ako 4 hod. Podľa §152 ZP buď vo vlastnom zariadení, alebo sprostredkovane, alebo poskytne finančný príspevok,( ak nemôže zabezpečiť stravovanie) ale ten podlieha zdaneniu.
Liptáčik
06.03.13,16:07
Ďakujem.
stefan-s
08.03.13,14:34
Je možné účtovať stravné lístky aj tak, že sa nebudú strhávať zamestnancovi z výplaty, ale on ich uhradí v hotovosti?

Výdaj stravných lístkov v hodnote 200€.
527/213 = 110€
211/213 = 45€ (príjem za stravné lístky od zamestnanca Jožka Mrkvičku)
211/213 = 45€ (príjem za stravné lístky od zamestnanca Ferka Mrkvičku)
Tweety
08.03.13,14:45
Je možné účtovať stravné lístky aj tak, že sa nebudú strhávať zamestnancovi z výplaty, ale on ich uhradí v hotovosti?

Výdaj stravných lístkov v hodnote 200€.
527/213 = 110€
211/213 = 45€ (príjem za stravné lístky od zamestnanca Jožka Mrkvičku)
211/213 = 45€ (príjem za stravné lístky od zamestnanca Ferka Mrkvičku)
Je možné platiť aj v hotovosti. A príspevok zo SF nie je?
ada159
08.03.13,14:47
Zamestnanci majú nárok na stravné lístky, zamestnávateľ ich nekúpil v r. 2012, kúpil ich teraz v r. 2013. Ako zúčtovať 213 - nákup MD, predaj D, kde sa účtuje aj 527 a 335. Má sa účtovať aj nárok zamestnanca na stravné lístky? Ak to urobil v ďalšom roku, bude 527 uznaný náklad? Alebo to zúčtovať cez 383 výdavky budúcich období oproti 527,335 a 472? Ďakujem

toto by zaujímalo aj mna či v roku 2012 môže byť 527/383 a 335/385
baxova
25.03.13,16:11
No pretoze, vydavky na stravovanie su danovo uznanymi vydavkami u zamestnavatela podla §19 ods.2 pism.c bod 5 iba ak su splnene podmienky podla osobitneho zakona 86a) t.j. Zakonnika prace (§152). Z toho vyplyva, ze v pripade ak su poskytnute pozadu a to hlavne na prelome rokov (stravne listky za december 2012 nakupene v Januari 2013), tieto vydavky nie su u zamestnavatela v r. 2012 danovym vydavkom.

prosim o radu - ako postupovat teda ak zamestavatel kupil gastrolistky po 3 mesiacoch v roku 2012? kam to zauctovat ak nie na 527? nakupil ich na cely rok, takze ostatne mesiace sa v pohode zauctuju, ale co s tymi tromi pred nakupom? on je sam sebe zamestnancom. dakujem