DADUŠ
26.05.04,13:33
Ja mám trošku iný problém, zamestnaci sú prihlásení na kratší pracovný čas podľa §49 ZP. Do mesiaca odpracujú 40 hod. a 10 pracovných dní.
1- Dvaja sú na PN . Zamestnávateľ tvrdí, že im nezaplatí lebo môžu prísť do práce keď sú zdraví.
2- Majú nárok na dovolenku a platené sviatky?

Ďakujem za užitočné rady.
Jozef Mihál
26.05.04,11:43
1. Pri PN sa platí za KALENDÁRNE dni. Takže ak je niekto PN od 1.5. do 10.5. vrátane, je ÚPLNE JEDNO, či mu na tieto dni pripadá pracovná smena alebo nie, je úplne jedno, či táto smena by trvala 8 hodín alebo 4 hodiny atď.
Zamestnávateľ je v zmysle zákona 462/2003 o náhrade príjmu povinný zamestnancovi zaplatiť náhradu príjmu počas prvých 10 (kalendárnych) dní PN.
2. Nárok na dovolenku a platené sviatky majú takíto zamestnanci rovnocenne, ako "klasickí" zamestnanci.
maria56
27.05.04,08:30
Chcela by som sa spýtať,ak sa stane napr. pracovný úraz a zamestnanec odpracuje časť dňa, ako platiť prvý deň náhrady príjmu pri dočasnej PN? Môžem mu zaplatiť aj časť prvého dňa PN alebo mu prvý deň PN zaplatiť celý?
Jozef Mihál
27.05.04,08:37
Vychádzajúc z praxe Sociálnej poisťovne pri vyplácaní nemocenskej - nemocenskú platia za celé dni, nejde to tak, že za časť dňa. Bud za deň D zaplatia nemocenskú alebo nie.
Ak toto prenesieme na náhrady príjmu tak - nie je možné zaplatiť časť dňa.