jozef03
21.01.13,10:51
Dobry den,

mame s bratom plan, ze si postavime dvojdom. Ako by to mohlo prebiehat. Ja si dam vypracovat cely projekt na dvojdom, poziciam si od banky na jeden dom a postavim ho.

Cital som ake maju byt rozostupy medzi klasickymi domama a dalsie obmedzenie je zadefinovane obcou, aky velky pozemok je potrebny na stavbu domu. Plati rovnaka informacia ja pre dvojdom? To znamena ze ak napriklad na stavbu domu treba 6 arov, mozem si postavit aj dvojdom na tom istom pozemku?

Je mozne vobec postavit dvojdom ak nie je radova zastavba, netreba na to "stiesnene podmienky"?

Podla mojej informacie plati stavebne povolenie 2 roky. Moze sa stat, ze ak stavbne povolenie vyprsi a nebude predlzene, ze brat uz povolenie nedostane? A ostane stat iba moj dom?

Ako by ste navrhovali postupovat?

Vopred dakujem za odpovede:)
alltracboy
21.01.13,10:24
ked ti daju stavebne na dvojdom-podla projektu tak ani ty neskolaudujes pokial to nebude htovoe cele. O tom ze to bude cele drahsie ani nehovorim. Radsej si zozente prachy a postavte to naraz. A este lepsie, nestavaj s bratom spolocny dom.
jozef03
22.01.13,06:32
Dakujem za odpoved, s tou kolaudaciou je to vazny argument. Na pozemku nie je miesto pre dva domy aby dodrzali rozostupy. Takze to urobim tak, ze si postavim dom na hypoteku, ktory nema na jednej stene okna. Brat si zoberie mozno o 2 roky tiez hypo a "rozsiri" moj dom, bude rucit svojou castou a nemusi dodrzat odstup na stavbu, cize sa zmestime.
draik
22.01.13,07:13
Dostavba na dvojdom by mala byť riešená ako prístavba, teda stavebníkom by ste mali byť Vy. Vzťahy s bratom by ste si museli usporiadať zmluvou. Keďže by šlo o dve bytové jednotky so samostatným vchodom, právne by to až taký problém nebol. Okrem toho je potrebné dotiahnuť meranie a rozpočítavanie spotreby energií v oboch častiach. Predpokladám, že po dokončení prvej časti domu nebudete x rokov upravovať jeho okolie, kým nebude dokončená druhá časť domu.
jozef03
22.01.13,11:35
Predpokladam, ze by bolo mozne urobit samostatne pripojky pre IS, ci sa mylim?

Ako by to bolo, ja by som akoze staval bratovu pristavbu ale realne by on mohol dostat hypoteku na pristavbu k mojmu domu?
draik
22.01.13,13:08
Všetko sa dá upraviť a vyriešiť, ale vzťahy v rodine sa rokmi môžu zmeniť. Hypotéku dostať môže, ak má čo založiť, alebo ak založíte vy svoj dom. To znamená, ak by brat nesplácal, môžte prísť o dom.
jozef03
23.01.13,15:48
Chcel by som sa este opytat, ci je mozne dom rozdelit dvom vlastnikom. Moja cast by patrila mne a bratovi jeho cast. Tym padom by sme nevlastnili cely dom dvaja, ale kazdy svoju cast.

Najprv by brat zobral hypoteku a zalozil by rodicovsky dom, potom by dostal svoju polovicu nasho spolocneho dvojdomu a zmenil by zabezpecenie, ze by rucil svojou polovicou. Je nejako pravne mozne vlastnit presne urcenu cast domu?
alltracboy
23.01.13,19:11
neviem akym zazrakom dostal moj kolega hypoteku, ale nemal v podstate nic a ide s frajerkou kupovat dom za 120tis. Teda nejako napolovicu. A kedze mali prachy na zaplatenie zalohy za dom ktory sa iba stavia tak nemohol ani rucit pozemnkom lebo v tej dobe nijaky nemali. Cize nejak sa da zobrat pozicka aj bez zakladania nehnutelnosti, ale ako, to ti nepoviem.
jozef03
24.01.13,08:57
Dakujem za odpovede. Napada ma este dalsia vec, pretoze staviam na malom pozemku a budem 2 metre od suseda zlava a 2 metre od suseda zhora - mozem si dat okna obytnych miestnosti aj na susedove strany? Ak je dom 12 metrov, pripadne na konkretnej urovni nie je ziadny dom. Niekde som nasiel, ze to zavisi od vzdialenosti k susedovmu domu a niekde som nasiel, ze to zavisi od vzdialenosti k hranici pozemkov, co sa mi nezda.

V ramci setrenia nedokoncim dve izby zo stvorizboveho domu. Budem to vediet skolaudovat? Alebo si dam urobit projekt, kde 2 izby nemaju kurenie, elektriku ani omietky a tym padom to je podla projektu dokoncene.
alltracboy
24.01.13,09:22
podla toho co citam si fakt radsej to stavanie rozmysli. Bez penazi nepostavis. Radsej setri este dva tri roky a porob to naraz. Z obytnych izieb musi byt odstup 3,5m a od domov 7m. Cize pokial mas ty 3,5m od hranice okno z obytnej miestnosti, sused musi dat dom 3,5m od svojej hranice aj keby tam okno z obytnej miestnosti nemal.
draik
24.01.13,13:59
Chcel by som sa este opytat, ci je mozne dom rozdelit dvom vlastnikom. Moja cast by patrila mne a bratovi jeho cast. Tym padom by sme nevlastnili cely dom dvaja, ale kazdy svoju cast.

Najprv by brat zobral hypoteku a zalozil by rodicovsky dom, potom by dostal svoju polovicu nasho spolocneho dvojdomu a zmenil by zabezpecenie, ze by rucil svojou polovicou. Je nejako pravne mozne vlastnit presne urcenu cast domu?

Dom sa dá rozdeliť v prípade, že sú v ňom samostatné bytové jednotky (teda napr. s vlastným vstupom). Nie je možné rozdeliť dom tak, že jeden vlastník vlastní iba prízemie a druhý iba podkrovie domu, v ktorom je iba jeden byt.

čo sa týka odstupov - vzdialenosti určuje vyhláška (už spomínaných 7m medzi obytnými miestnosťami) a odstupy od hraníc pozemkov môžui byť aj v územnom pláne k danej lokalite. Odstupy medzi obytnými miestnosťami sa dajú papierovo obísť, ale v rámci dobrých susedských vzťahov a istej psychickej pohody (aby ste si navzájom úplne nepozerali do taniera) by som to nerobil.
oondrejj
24.01.13,16:22
ehm a nie je lepším riešením namiesto dvojstavby postaviť najprv ten váš kus domu ako osobitný doma a brat si potom postaví svoj vlastný. Zo skúsenosti viem, že pokiaľ bývate vo svojom nezávisle na susedovi tak máte kľudnejšie bývanie. Taký dvojdom ma predsa len svoje nevýhody ja osobne by som do toho ani nešiel.
Peggynka
27.01.13,07:32
Mám s bratom dvojdom (spoločná stena) a fungujeme tak 33 rokov-žiadny problém.Akurát sme rozdelili pozemok,lebo on je mičurin a my máme psa.