MarkaK
21.01.13,11:51
Dobrý deň,
po prečítaní rôznych príspevkov k tejto téme nie som si vôbec istý ako mám postupovať v mojom prípade.
Študujem v ČR na VŠ a celý rok 2012 som popri štúdiu aj pracoval v ČR(Dohoda o pracovnej činnosti - každý pracovný deň 4hod.). V Česku som aj platil odvody do ZP, SP a tiež daň. Bývam na internáte(trvalý pobyt mám na Slovensku) a zdržoval som sa v ČR asi 300 dní v roku.
Potrebujem poradiť:
1)či som rezidentom ČR alebo SR
2)podávam DP na Slovensku, alebo mi stačí požiadať českého zamestnávateľa o ročné zúčtovanie v ČR?
Ďakujem za odpovede.
KEJKA
21.01.13,11:03
v priebehu roka 2012 bolo potrebné tú rezidenciu vybaviť, ohlásiť, skrátka usporiadať si vzťahy.
Urob to aspoň teraz, ak SR DU tú rezidenciu uzná spätne tak podáš len DPFO v Česku, resp. požiadaš o ročné zúčtovanie v Česku.
ak ti to spätne neuznajú, požiadaš o potvrdenie o príjme aj s vyčíslením odvodov a dane, podáš následne v SR z celosvetových príjmov.
MarkaK
21.01.13,11:09
V SR môžem vyňať príjmy, alebo ich musím započítať? V ČR majú 15-percentnú daň. Pri započítaní príjmov by som musel dodaňovať na Slovensku, ak to dobre chápem.
KEJKA
21.01.13,11:18
našťastie môžeš tak i tak, čo je pre teba výhodnejšie.
MarkaK
31.01.13,14:16
Ešte jedná otázka, mám si dať v ČR spraviť ročné zúčtovanie dane, ak na Slovensku podám DP(vyňatie príjmov z ČR), alebo mi stačí len potvrdenie o príjme od českého zamestnávateľa s vyčíslením dane .
evuš
15.03.13,07:44
Poprosím o radu : Trvalý pobyt v SR, rezident v ČR .... v Čechách robí zamestnávateľ ročné zúčtovanie, vypláca taktiež DB... pracoval na DoPČ aj na SK...môže si urobiť DP A na SK a zaplatenú daň žiadať späť ??? Aké treba k DP pridať potvrdenia, musí sa zmieniť o príjmoch v Čechách, ktoré sú vlastne zdanené tam ?? Vďaka
evuš
15.03.13,10:30
..nevie nikto poradiť ?? ...a ešte jedna otázka..
..môže si jeden mesiac uplatniť DB na dieťa tu na SK /1 mesiac pracoval na SK na TPP/ v daňovom priznaní, zbytok /11 mesiacov/ v ČR ??