števko
21.01.13,12:32
Dobrý deň,

chcel by som sa Vás skúsenejších spýtať,ako mám pokračovať ďalej.

Som zamestnaný na trvalý pracovný pomer.Môj príjem je niekde na úrovni minimálnej mzdy.Mám možnosť si privyrábať niečo ako kvázi obchodný zástupca,pre jednu reklamno-medialnu spoločnosť ale len v prípade,že som živnostník.

Môj príjem zo živnosti by sa mesačne pohyboval možno niekde na úrovni 50-100 eur.Možno by boli mesiace,kde by som zarobil 0 eur.

Neviem si vôbec predstaviť,čo v takom prípade mám urobiť,ak chcem živnosť a stále pracovať na trvalý pracovný pomer.

Odvody za mňa predsa platí zamestnávateľ.Alebo budem platiť na socialnom a zdravotnom poistení kôli príjmu zo živnosti viac?

Neviem si vôbec vypočítať,aké budú moje náklady hneď od začiatku,aké budú moje náklady každý mesiac na odvodoch,a vzhľadom nato,že pracujem,tak daň z príjmu budem platiť ako resp. odpočítateľnú položku mi "zhltne" tralý pracovný pomer.

Viete ma niekto z tohoto celého "vysomáriť" ?Lebo ja mám po prečítaní zákonov kôli tomuto hlavu v smútku :(

Za odpovede ďakujem.
Xanti
21.01.13,11:46
1. ideš na obvodný úrad na živnostenské oddelenie , požiadaš o vydanie živnosti. Ak ide o voľnú živnosť tak si priprav 5e kolok, ak o remeselnú tak 15e kolok
2. kedže pracuješ, tak na živnostenskom nepožiadaj o informovanie ZP, sám pôjdeš na ZP a dohodneš si nulové preddavky na odvody
3. z DU ti pošlú DIČ kartičku , o informovanie DU požiadaš pri vybavovaní živnosti, ( viem že som musela aj osobne ísť odniesť kopiu ZL)
4. a podnikáš.

Pri RZZP ti ZP vyráta aký máš nedoplatok. A ten závisí od výšky príjmu. A čo sa týka potom DP, ak budeš mať náklady tak budeš viesť JU, alebo ZDE, ak náklady mať nebudeš tak si uplatníš paušalne výdavky 40% a zo zvyšku zaplatíš daň.
števko
21.01.13,12:03
Xanti ďakujem za odpoveď,toto isté som sa v podstate dozvedel z rôznych portálov aj keď musím povedať,že som v tom mal dobrý zmätok ,takže som rád ,že si mi to potvrdila.

čo som sa ale vôbec nedozvedel je,že ,ak si dám na ZP/zdravotnom poistení / 0 preddavok,je možné,že na konci roka,alebo niekedy inokedy zaplatím "nedoplatok" ?
Ak áno,podľa čoho to vyrátam,aby som sa vedel dopredu pripraviť?
Koľko ma môže ročne/ mesačne stáť zdravotné poistenie,keďže som zamestnaný?

Socialne prvý rok neplatím ak sa nemýlim.Je tam nejaký iný poplatok?

Okrem kolkov,ktoré mi povedali na živnostenskom,že ako voľná živnosť stoja 5 eur,som sa vôbec nedozvedel nikde,koľko budem mať začiatočné náklady na živnosť ako takú.

Ja si potrebujem na začiatok vedieť vyrátať začiatočné náklady na živnosť,mesačné náklady a ročné,pretože viem,že to nebude zárobkové terno,len občasné privyrobenie.

V prípade že zarobím mesačne 0 eur,tak musím vedieť,koľko budem v strate .

ďakujem za snahu :D
Xanti
21.01.13,12:08
Xanti ďakujem za odpoveď,toto isté som sa v podstate dozvedel z rôznych portálov aj keď musím povedať,že som v tom mal dobrý zmätok ,takže som rád ,že si mi to potvrdila.

čo som sa ale vôbec nedozvedel je,že ,ak si dám na ZP/zdravotnom poistení / 0 preddavok,je možné,že na konci roka,alebo niekedy inokedy zaplatím "nedoplatok" ? výšku nedoplatku sa dozvieš listom zo ZP niekedy v 09/2014 ak si živnosť otvoríš teraz. Naozaj výška sa nedá určiť , lebo to sa určí z príjmov.
Ak áno,podľa čoho to vyrátam,aby som sa vedel dopredu pripraviť? Ak rátaš z nízkymi príjmami, tak ti môže výjsť ročný n edoplatok možno len 100e
Koľko ma môže ročne/ mesačne stáť zdravotné poistenie,keďže som zamestnaný? V závislosti od výšky príjmu, skús sám porátať
( príjem mínus náklady + zaplatené odvody ) deleno počet mesiacov podnikania v roku 2013 deleno koeficient 1,9 a krát 0,14 ( 14%) ... viď http://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/novinky-od-01-01.2013/

Socialne prvý rok neplatím ak sa nemýlim.Je tam nejaký iný poplatok? Nie nie je žiaden iný poplatok a ak otvoríš v roku 2013 živnosť tak minimálne do 07/2014 platiť nebudeš. A ak budeš mať nízky príjem napr. pre rok 2012 platí výška 4716 eur, tak ani od júla 2014 nebudeš platiť odvody do SP. Hovorím všetko závisí od výšky príjmu .

Okrem kolkov,ktoré mi povedali na živnostenskom,že ako voľná živnosť stoja 5 eur,som sa vôbec nedozvedel nikde,koľko budem mať začiatočné náklady na živnosť ako takú. Aké náklady ešte myslíš?

Ja si potrebujem na začiatok vedieť vyrátať začiatočné náklady na živnosť,mesačné náklady a ročné,pretože viem,že to nebude zárobkové terno,len občasné privyrobenie.

V prípade že zarobím mesačne 0 eur,tak musím vedieť,koľko budem v strate .

ďakujem za snahu :D
v texte. http://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/novinky-od-01-01.2013/
števko
21.01.13,12:59
Ja rátam ,že moje príjmy budú niekde v priemere 50 eur mesačne.To znamená,že ak si chcem prepočítať,zdravotnú tak by to vyzeralo 50 / 1,9 x 0,14 a to sa rovná 3,68 eur / mesačne. Takže ak by som počítal 12 mesiacov podnikania s príjmom 50 eur mesačne,čo je ročne 600 eur,tak by som zaplatil,za tento rok na zdravotnom poistení pri trvalom pracovnom pomere 44,16 eur. čiže ročne predpokladám zdravotné poistenie do 50 eur,pretože môj príjem vysoký nebude.Čo sa týka tých iných poplatkov,mám na mysli skryté poplatky,pri vybavovaní živnosti,napr. na živnostenskom okrem kolkov,na socialnom ,na zdravotnom,za zriadenie živnosti niečo na spôsobe novo-účet poplatky /ako to chodí v bankach :D /Ja som veľmi opatrný pri zriaďovaní živnosti,pretože nerátam s terno príjmom a nerád by som namiesto nákladov napr. 50 eur na kolky ,obišiel s celkovými nákladmi na vybavenie živnosti 100-200 eur.Mesačné príjmy a výdavky si tiež dobre strážim,pretože si chcem len privyrábať a nemá to s "podnikaním" dokopy nič spoločné,ak mi rozumieš.Mám sa pripraviť na nejaké pravidelné obehávačky po úradoch, keď budem mať živnosť?Alebo po zriadení,už nemusím na úradoch nič riešiť?Samozrejme ,hľadám si účtovníčku ,aby som mal daňové a iné zákonné povinnosti splnené,len sa pýtam tu na porade na dobré rady,kým tú živnosť nemám,pretože by som nerád vhupol bez hlavo do niečoho....takže za všetky rady vopred ďakujem a ak budem vedieť byť nápomocný,veľmi rád pomôžem v oblasti marketingu a reklamy si dovolím povedať ,že som "doma" takže tam rád pomôžem aj ja :)
Xanti
21.01.13,13:07
No celkom šikovno si si to porátal, akurát ak zarobíš 50 eur za mesiac a uplatníš výdavky napr. 40% tak odvody do ZP budeš rátať zo sumy 30 eur ... lebo 20 eur budú paušalne výdavky ... a detto aj daň vyrátaš z tej sumy.
Ak budeš mať JU tak tiež 50 eur mínus náklady + odvody u teba 0 zatím ...
a žiadne iné náklady zo založením živnosti nie sú.

Urady sa obliehajú na začiatku, kým vybavíš DIČ a nulové preddavky v ZP, a potom až pri podávaní DP. A ešte som zabudla, treba DU informovať listom , ktorý účet budeš používať na podnikanie teda číslo účtu ...

Iné náklady nemáš . :)

Ja som si na svoje kedysi dávno podnikanie spravila takúto tabuľku ... http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html dodnes ju používajú viacerí moji známy aby mali prehľad ako stoja s príjmami , pri vedení paušalnych výdavkov. Samozrejme je už staršia a treba ju upraviť. A nie je prispôsobená na príjmy zo zamestnania. :)
ewita888
21.01.13,13:14
na žiadnom úrade nebudeš platiť žiadne poplatky pri zriaďovaní živnosti, okrem kolku na živ. úrade.. obehávačky po úradoch počas roka nemáš mať aké, pokiaľl nebudeš mať zamestnanca :)
ewita888
21.01.13,13:21
super tabuľka, díky :))
števko
21.01.13,13:26
Práve toto je môj problém,vôbec neviem,či si vôbec môžem uplatniť paušálne výdavky,vzhľadom k tomu,že mám pracovný pomer.
Tabuľka šikovná,asi si ju trošku časom prerobím,nech v tom mám poriadok,aj keď tie malé číselká sa budú rátať rýchlo.
Neviem prečo,ale na portáloch sa ľuďom,ako ja venuje veľmi málo pozornosti a mám pocit ,že trend živnosť na privyrobenie bude silnieť,takže ľudí ako ja bude viac a viac .Ja som napríklad vôbec nenašiel,ako mám počítať daň z príjmu keď mám príjmy zo zamestnania a budem mať príjmy zo živnosti.Odpočítateľnú položku si vlastne uplatním pri trvalom pracovnom pomere,a zvyšok čo zarobím,budem tvrdo zdaňovať ...?
Vidíš,dobre,že si mi pripomenula ten účet,nevieš náhodou,kedy si ho mám ísť vybaviť?keď budem mať živnostenský list v ruke?alebo predtým?
Xanti
21.01.13,13:37
Ved som ti hore písala :D
kedže NCZD ti pohltí tvoje zamestnanie, tak z príjmy zo živnosti budeš tvrdo zdaňovať ako si to napísal, a vlastne sa sám rozhodneš či máš také náklady že sa Ti oplatí viesť JU alebo ZDE, alebo nemáš žiadne náklady a tým pádom sa Ti vyplatí viac paušál.

A čo sa týka účtu, nemusíš mať podnikateľský ( sú oveľa drahšie ) môžeš si otvoriť iný bežný účet alebo napr. účet v mBank, aby si mal oddelené príjmy a výdavky zo živnosti a aby sa ti nemiešali s príjmami zo zamestnania.
Xanti
21.01.13,13:41
Neviem prečo,ale na portáloch sa ľuďom,ako ja venuje veľmi málo pozornosti a mám pocit ,že trend živnosť na privyrobenie bude silnieť,takže ľudí ako ja bude viac a viac . A čo sa týka toho čo píšeš, tak aj ja mám pocit, že ľudia si radšej otvoria živnosť ako by mali pracovať na dohody a platiť tvrdo odvody pri malých príjmoch. Kedže pri práci na živnosť s paušalnými výdavkami vyjdu nižšie odvody a dane, ako pri dohodách. A ak človek má hlavné zamestnanie a privyrábal si na dohodu, tak živnosť pre neho bude ideálnym riešením .

A čo sa týka daní, zruši si v tabulke NCZD a vyráta Ti to rovno aj výšku daňovej povinnosti. Všetko teda príjmy zo živnosti a zamestnania sa ti spojí až pri podaní DP, ked budeš robiť DP typ B. .)
števko
21.01.13,14:28
nechcem sa hlúpo opýtať,ale čoho skratka je ZDE a NCZD ?aby som to nejak nedoplietol :) čo sa týka účtu,nad tým si práve lámem hlavu,lebo už teraz mám dva účty,jeden v tatre,druhý v slovenskej,a tie tiež niečo stoja,tak rozmýslam,ci dam aj tretí...
števko
21.01.13,14:36
Ešte ak môžem mám jednu otázku.Viem si privyrábať "províznym spôsobom " aj tak,že by som dohadzoval zákazky svojim kamarátom napr. fotografovi na svadby ,alebo na stužkové.Ako by som to mal potom fakturovať? Pretože keď to klient vyfakturuje mne a ja si nechám "províziu" tak nebudem mať zbytočne vysoký základ dane ?Alebo si dám sprostredkovateľskú činnosť a vlastne klient to vyfakturuje tomu,kto to vykoná,a ten potom dá na fakturu mne "províziu"? Alebo ako sa to dá celé zlegalizovať,aby to bolo právne aj daňovo v poriadku?
Xanti
21.01.13,14:41
NO správny odhad, ak by si dostal faktúru a refakturoval ju dalej , tak naozaj by si mal vysoký základ dane, a tým pádom aj odvody do ZP a SP . Nad tým zlegalizovaním musíš popremýšľať sám, aby si to aj dostal zapaltené. :)
števko
21.01.13,14:56
Dajme tomu,že by som sa nebál,že mi "províziu" dotyčný nevyplatí.V takom prípade budem fakturovať sprostredkovateľskú činnosť a on mi zaplatí len moju províziu.
V tom prípade,by sa mi nenavyšoval základ dane o takú sumu ,ako dotyčnému,ktorý bude fakturovať klientovi celú sumu.Rozmýšľam dobre?čo je pravda na tom,že sa obmedzila sprostredkovateľská činnosť?vraj už nieje ako voľná činnosť ľahko dostupná?
veronikasad
21.01.13,15:09
Ešte ak môžem mám jednu otázku.Viem si privyrábať "províznym spôsobom " aj tak,že by som dohadzoval zákazky svojim kamarátom napr. fotografovi na svadby ,alebo na stužkové.Ako by som to mal potom fakturovať? Pretože keď to klient vyfakturuje mne a ja si nechám "províziu" tak nebudem mať zbytočne vysoký základ dane ?Alebo si dám sprostredkovateľskú činnosť a vlastne klient to vyfakturuje tomu,kto to vykoná,a ten potom dá na fakturu mne "províziu"? Alebo ako sa to dá celé zlegalizovať,aby to bolo právne aj daňovo v poriadku?
Aký obrat odhaduješ ročne ? Uveď sumu provízie aj celkovej fakturácie, ak by celé platby išli cez teba.

Budeš viesť účtovníctvo, alebo si uplatňovať paušálne výdavky ?
števko
21.01.13,15:19
Veronikasad,ako som napísal,som už na trvalom pracovnom pomere.Činnosť ,pre ktorú si idem brať živnosť,mi ročne na obrate urobí možno 600 eur.
Ak by sa mi darilo a začal by som dohadzovať známim zákazky ako som uviedol príklad kamarátovi na fotenie svadieb,tak by sa ten obrat zvýšil.Jedna svadba môže byť 200 až 300 eur.Ak by som mesačne počítal s obratom jedna dohodená svadba,navýšil by sa môj obrat o 300eur.Z tých 300 eur,ešte budem musieť ale dotyčného vyplatiť,dajme tomu,že ja si nechám 20 percentnu províziu.Takže jemu ostane 80 percent.
Preto si myslím,že by to mal on fakturovať celé klientovi,a ja by som jemu vystavil fakturu tych 20 percent,čo môźe byť 60 eur.
Tak by to bolo v poriadku?alebo sa úplne mýlim...
veronikasad
21.01.13,15:23
Veronikasad,ako som napísal,som už na trvalom pracovnom pomere.Činnosť ,pre ktorú si idem brať živnosť,mi ročne na obrate urobí možno 600 eur.
Ak by sa mi darilo a začal by som dohadzovať známim zákazky ako som uviedol príklad kamarátovi na fotenie svadieb,tak by sa ten obrat zvýšil.Jedna svadba môže byť 200 až 300 eur.Ak by som mesačne počítal s obratom jedna dohodená svadba,navýšil by sa môj obrat o 300eur.Z tých 300 eur,ešte budem musieť ale dotyčného vyplatiť,dajme tomu,že ja si nechám 20 percentnu províziu.Takže jemu ostane 80 percent.
Preto si myslím,že by to mal on fakturovať celé klientovi,a ja by som jemu vystavil fakturu tych 20 percent,čo môźe byť 60 eur.
Tak by to bolo v poriadku?alebo sa úplne mýlim...
Príjem z prac.pomeru ma nezaujíma. na výšku obrat= tržieb som sa pýtala preto, že má vplyv na povinnú registráciu v SP (platenie odvodov). Ak tvoj príjem=tržby prekročí 12-násobok min.vymer.základu (pre rok 2012 to bolo 12*393€, rok 2013 ešte nepoznám), staneš sa povinným platitelom odvodov do SP bez ohladu na výšku zisku aj na to, že si v praovnom pomere.

Z tohto pohladu je pre teba výhodnejšie, že budeš faktúrovať len províziu.
števko
21.01.13,15:54
Veronikasad chceš povedať,že ak prekročím obrat cca nad 300 eur,môže sa stať,že budem okrem zdravotnej,platiť ešte aj socialnu?a koľko by to malo v takom prípade byť ak môj obrat mesačne bude napr. 393 eur,alebo iná hranica v rámci vymeriavacieho základu ?
To znamená ,že ja by som platil odvody do socialnej poisťovni dva krát?Aj tpp,aj SZčO tomu hovorím sila...So zdravotnou to je tak tiež,ak prekročím vymeriavací základ?Tak teraz začínam mať až chaos :)
veronikasad
21.01.13,15:59
Veronikasad chceš povedať,že ak prekročím obrat cca nad 300 eur,môže sa stať,že budem okrem zdravotnej,platiť ešte aj socialnu?a koľko by to malo v takom prípade byť ak môj obrat mesačne bude napr. 393 eur,alebo iná hranica v rámci vymeriavacieho základu ?
To znamená ,že ja by som platil odvody do socialnej poisťovni dva krát?Aj tpp,aj SZčO tomu hovorím sila...So zdravotnou to je tak tiež,ak prekročím vymeriavací základ?Tak teraz začínam mať až chaos :)
Pri mesačnom obrate 300€ nie, ale ak to bude cca 420 mesačne a zo zamestnania nedosahuješ mesačný max. vymer. základ (pre rok 2013=3930€) - ano, aj keď budeš z podnikania stratový. Posudzuje sa príjem, nie základ dane. Odvody do SP budeš platiť z minima, do ZP v skutočnej výške na základe RZZP, ktoré urobí zdr.poisťovňa.
števko
21.01.13,16:11
čiže by som sa mal snažiť,maximalne znížiť obrat na svojej živnosti,inak budem platiť odvody ,aj keby to znamenalo,že som stratový. "super" nepotešili ste ma tu veľmi,ale ďakujem za odpvede,aj keď niesú mi sympatické :) Čo sa týka toho ,ako by som to mohol fakturovať ,tak budem potrebovať sprostredkovateľskú činnosť na to nie? iné som nenašiel.verím,že to o sprostedkovaní ,nieje pravda,vraj to nejak obmedzili .Inak si neviem predstaviť,ako by mohla prebiehať fakturácia.