waiter
21.01.13,14:36
Nie je mi celkom jasne, ako rozlisovat Dohodarov (akychkolvek) s pravidelnym prijmom a nepravidelnym prijmom...
Nasiel som toto "vysvetlenie" ale jasne mi to stale nie je.

Pre posúdenie, či pôjde o dohodára, ktorý je zamestnancom na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti alebo zamestnanca len na účely dôchodkového poistenia, a teda aké odvody bude platiť z odmeny dohodára, bude rozhodujúce, či má právo na pravidelný mesačný príjem z dohody alebo na nepravidelný príjem, resp. či je poberateľom niektorej dôchodkovej dávky a aký typ dohody má uzatvorený. V prípade, ak právny vzťah na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru trvá kratšie ako jeden kalendárny mesiac, pôjde vždy o dohodu s nepravidelným príjmom.

Vedel by to niekto PROSIM vysvetlit zrozumitelne...?
VELMI mu DAKUJEM ! :)
Betina2
29.01.13,13:24
No u nás me to poriešili nasledovne:

1) Zamestnanec na DVP nastúpil v priebehu decmbra 2012. Riadne sme ho ako dohodára na DVP prihlásili do SP ešte v 12/2012 na starom formulári. Pôvodne sa mala dohoda uzavrieť až asi do 25.1.2013. No kedže prišla legislatívna zmena, uzavreli sme 1 dohodu na december do 31.12.2012 a druhú Dohodu od 1.1.2013 do skoro konca januára. S tým, že z každej z týchto 2 dohôd je odmena splatná v riadnom výplatnom termíne (tj v nasledujúcom mesiaci), prípadne po dokončení a odovzdaní úlohy. Jednalo sa o jednorazovú záležitosť a najbližších niekolko mesiacov pre nás tento človek nebude pracovať ani na dohodu ani inak. Píše sa, že nepravidelný príjem je vtedy, ak sa vyplatí až po skončení Dohody.... tj v našom prípade sa vyplatí odmena za január vo februári až po skončení dohody...Tak dúfam, že som pochopila správne, ak som tohto dohodára odhlásila k poslednému dňu trvania Dohody ako pracovníka s nepravidelným príjmom.

2) Otázkou pre mňa zostáva, či ho musím odhlásiť ako dohodára k 31.12.2012 (stré formulárie už asi nevezmú elektronicky) a nanovo prihlásiť od 1.1.2012 ako toho dohodára s nepravidelným príjmom. V tomto druhom bode mi prosím poraďte, lebo terza je len prihlásený v decembri a odhlásený na novom formulári v januári.