mio001
21.01.13,17:50
Ahojte,

sluzbu som vykonal formou daru.

Ma vyznam to riesit darovacou zmluvou, aky to ma vyznam v uctovnictve?

Som SZCO, neplatca DPH.

Obradorany je nepodnikatel.

Bude sa povazovat darovacia zmluva za vydavok?

Dakujem.

M.
Mária27
21.01.13,19:35
Asi chceš vedieť, či ide o daňový výdavok.
Podľa základných ustanovení zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný vúčtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods.11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak.
Podľa zákona tiež Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej ... úplatky alebo iné neoprávnené výhody poskytnuté inej osobe priamo alebo sprostredkovane aj vtedy, ak v príslušnom štáte je poskytnutie takéhoto úplatku alebo inej neoprávnenej výhody obvykle tolerované ...
Pri darovaní ide o bezodplatné prenechanie niečoho obdarovanému. To znamená, že žiadne príjmy si darom nezabezpečuješ.

Za dar sa tiež považuje niečo, čo rozmnoží majetok obdarovaného, nie iné výhody. Tvoja služba mu však majetok nerozmnoží, maximálne ušetrí výdavky. Čiže ani o dar v právnom zmysle nejde.