Luigi711
21.01.13,18:43
1. Nakoľko som v roku 2012 vyhral v súťaži vecnú cenu v hodnote 519 €,
musím použiť tlačivo typu B, je to pravda?

2. Aký bude základ dane za vecnú cenu, keď ako som sa dozvedel, budem musieť následne platiť aj odvod do zdravotnej poisťovne resp. môžem si znížiť základ dane z výhry o výšku ešte nezaplateného preddavku (odvodu) do zdravotnej poisťovne?

3. Pracoval som na dohody a zdravotné poistenie som si platil ako samoplatca. Môžem si znížiť základ dane o výšku zaplateného zdravotného poistenia? Môžem si znížiť základ aj o výšku zdravotného poistenia, ktoré za mňa platil úrad práce počas nezamestnanosti?

4. Do úhrnu poistenia si mám rátať poistenie zaplatené iba mnou alebo aj to, ktoré platil úrad práce?

5. Ak som mal v banke vedený terminovaný účet z ktorého mi nabehli na účet úroky, ktoré boli automaticky zdanené daňou z príjmu, treba to uvádzať aj v daňovom priznaní?

6. Aké prílohy musím priložiť k daňovému priznaniu okrem Potvrdení o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti? (nejaký doklad zo VSZP? Soc. poisťovne?)
veronikasad
21.01.13,18:39
Aký bol tvoj hrubý príjem z dohôd? Mal si u zamestnávatela podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov ? Bola ti strhnutá daň ?
Luigi711
22.01.13,00:53
Hrubý príjem z dohôd bol okolo 1800 €, boli mi strhávané preddavky na daň
veronikasad
22.01.13,06:38
Hrubý príjem z dohôd bol okolo 1800 €, boli mi strhávané preddavky na daň
Tvoj celkový príjem prekročil 1/2 NČZD, preto si povinný podať DP typu B, do ktorého zahrnieš príjem zo závislej činnosti (§ 5), aj príjem z výhry (§ 8). NČZD si môžeš uplatniť len z príjmov z § 5 - zrazená daň sa ti vráti.

Z príjmov z výhry zaplatíš 19 % daň - započíta sa ti s preplatkom zo závislej činnosti.
Príjem z výhry vstupuje aj do vymer.základu zdr.poistenia. Zo zdr.poisťovne ti príde oznámenie o výške nedoplatku po vykonaní RZZP za rok 2012 (august-september 2013). Keď nedoplatok uhradíš, môžeš podať dodatočné DP, kde si ako výdavok k § 8 uplatníš zapltené zdr.poistenie. Preplatok dane ti DU vráti.
Luigi711
22.01.13,21:26
ešte by ma zaujímali odpovede na otázky 5 a 6, aby mi niekto vedel poradiť ďakujem