michblah
21.01.13,18:52
Milí učitelia i neučitelia, túto tému som otvorila v októbri 2012 (tému pripájam nižšie), chcela som vedieť, aký máte názor na tento problém. Názory boli všelijaké, prikláňala som sa skôr k tomu, že keďže išlo o jednu jedinú nezodpovedanú otázku, nebude brať učiteľka päťku až tak vážne. Realita je taká, že táto jediná päťka stojí moju dcéru jedinú a vlastne prvú dvojku v živote na vysvedčení. Tým, že mala v žiackej okrem tejto "spravodlivej " päťky štyri jednotky, priemer je dva, takže učiteľka to matematicky uzavrela. Čo na tom, že dva testy napísala na plný počet bodov, matematický priemer nepustí:-). Chcela som ísť za učiteľkou, dcéra to však zamietla s tým, že o danej pani učiteľke je známe, že je zákerná a určite by jej to druhý polrok zrátala . Akurát poznamenala, že keby v októbri vedela, že už nemá šancu na jednotku, učila by sa na 50%, čo by jej na dvojku stačilo a aspoň vie do budúcna, že ak dostane horšiu známku, nemusí sa už aspoň snažiť a učiť, takže je fantasticky motivovaná:-). Vďaka Vám nemenovaná pani učiteľka....
"Prosím o názor, či je možné takto ohodnotiť žiaka:
Dcéra 13- ročná (od 1.triedy má na vysvedčenie samé jednotky, v žiackej nemala nikdy horšiu známku ako dvojku) priniesla v žiackej knižke päťku. Učiteľka sa rozhodla pre nasledovné skúšanie: dávala otázky do pléna a vyvolávala jednotlivých žiakov a podľa toho ako odpovedali ich hodnotila známkami 1,3 a 5. Dcéra sa hlásila takmer na všetky otázky, ale vyvolala ju až vtedy, keď sa nehlásila, na otázku nevedela odpovedať, preto dostala päťku. Na ďalšie otázky sa opäť hlásila, ale nedostala šancu na opravu. Zarážajúce je, že niektorých žiakov vyvolávala aj keď sa hlásili a dokonca ich vyvolala dvakrát, takže dostali dve jednotky. Moja dcéra napriek tomu, že sa hlásila celú hodinu nedostala šancu na opravu. Preto neviem, či je vôbec možné, aby učiteľka dala žiakovi známku z odpovede na základe jednej otázky, kde je možná len niekoľkoslovná odpoveď. Veď ak zavedie takéto skúšanie, možno jej nabudúce opäť nevyjde otázka, dostane znovu päťku a prepadne?? Viacerí rodičia to hodnotíme ako nespravodlivosť, neobjektívnosť a zvažujeme sťažnosť. Na druhej strane sa bojím, aby som dcére neublížila tým, že si na ňu učiteľka "sadne"..."
Silvernola
21.01.13,18:29
Možno mimotemy, a len tak na okraj; Je priam neuveriteľné, čo všetko dokážu rodičia dieťaťu zožrať aj s navijakom.
kopretinka
21.01.13,18:36
Možno mimotemy, a len tak na okraj; Je priam neuveriteľné, čo všetko dokážu rodičia dieťaťu zožrať aj s navijakom.
ako vieš?
michblah
21.01.13,18:54
Silvernola, že by som bodla do osieho hniezda podobnej zakomplexovanej učiteľke???:-) Alebo si práve ty tá učiteľka o ktorej píšem?
lujza.j
21.01.13,18:59
Dantess
21.01.13,19:01
Školstvo je najvyššie zlo páchané na deťoch. Na nálade a sympatiách pár ľudí záleží celý osud žiaka. Okrem toho pochvál tvoju dcéru za myšlienku, že keď dostane už 1 päťku, tak sa jej stačí učiť len na 50%. Podpor tú myšlienku, ale povedz jej, že tých zvyšných 50% času, ktoré ušetrí učením sa na daný predmet môže využiť trebárs na šport, hobby, alebo učenie sa na predmet, ktorý ju skutočne baví. Nechci vychovať robota, ktorý musí mať za každú cenu jednotku, pretože si tým vychováš dokonalého sluhu pre zamestnávateľov.
Onko
21.01.13,20:27
Dcéra dostala dôležitú lekciu, že v živote je veľa nespravodlivostí, a treba sa naučiť s tým žiť. Je na Tebe, aby si jej to dobre vysvetlila a ona to pochopila. Bolo jej skutočne ublížené? Dostala síce horšiu známku, do školy sa však nechodí pre známky, ale kvôli vedomostiam. Tie jej nikto nezoberie! Ak sa v budúcnosti bude učiť iba na 50%, neuškodí ani nepomstí sa učiteľke, iba sebe spraví zle.

Dávam do pozornosti nasledovný článok: http://davidkralik.blog.sme.sk/c/318814/Clovek-sa-uci-s-deckom-5-hodin-a-to-ma-na-vysvedcku-i-tak-dvojku.html - Dievčina sa na poslednú odpoveď v polroku učila na jednotku, aj keď jej to známku na vysvedčení zlepšiť nemohlo.
Dantess
21.01.13,21:56
Bubkoch, keďže viacerým z nás si si dovolil dať "neužitočné", tak by ma zaujímal tvoj názor na vec a taktiež ma zaujíma v čom je môj príspevok neužitočný?
lubko6394
22.01.13,06:43
Školstvo je najvyššie zlo páchané na deťoch. Na nálade a sympatiách pár ľudí záleží celý osud žiaka. Okrem toho pochvál tvoju dcéru za myšlienku, že keď dostane už 1 päťku, tak sa jej stačí učiť len na 50%. Podpor tú myšlienku, ale povedz jej, že tých zvyšných 50% času, ktoré ušetrí učením sa na daný predmet môže využiť trebárs na šport, hobby, alebo učenie sa na predmet, ktorý ju skutočne baví. Nechci vychovať robota, ktorý musí mať za každú cenu jednotku, pretože si tým vychováš dokonalého sluhu pre zamestnávateľov.

Nepreháňaj. Tiež som mal učiteľa volal sa Padač a učil deskriptívnu geometriu. Postrach študentov - poznal len 3 známky 1,3,5. Jednotku mal ten, kto to nakreslil správne, trojku ten, kto postupoval správne, ale sa pomýlil. A päťku chytil aj ten, kto to mal síce správne, ale to odkiaľsi obšlahol a výsledok bol správny, len mu tam chýbala napr. akási čiara bez ktorej by sa k správnemu výsledku neprepracoval. Lenže to podstatné je, že ten chlap nás tú deskriptívu naučil napriek známkam, ktoré sme mali na vysvedčení.
Druhý tak podobný sa volá Vráblic a učil mechaniku. Nechcel aby sme to memorovali, ale chápali. Bez problému sme pri písomkách mohli používať ako učebnice tak aj tabuľky. A prekvapil ma na klasifikačnej porade, keď mi dal jednotku a nepriamo donútil matikárku dať mi 3 aj keď mi vychádzala 4, lebo bol vtedy akýsi vzťah medzi predmetmi, ktorý nedovoľoval väčší rozdiel v hodnotení matematika/mechanika ako 2 klasifikačné stupne.
Veď do tej školy nechodíme pre známky, ale pre poznatky. Takže nie je dôležitá 1-tka, ale to, či to viem.
Stanislav 1975
22.01.13,06:52
Ja som mal učiteľa, zemepisára a ten hovoril, že najlepšia známka pre žiaka može byť 3- ka..., na 2-jku to vie údajne učiteľ a na jedničku len pán boh...

Inak, ja osobne som si nikdy nič zo známok nerobil, o to fakt nejde a mám aj príklady pri mojích spolužiakoch- niektoré žiačky, biflošky, čisté 1- kárky teraz predávajú v Tescu za 500 eur netto a mám zasa spolužiakov, ktorí ledva prechádzali a majú dneska postavené obrovské vily a jazdia na BMW X6
arizona
22.01.13,07:08
uplny suhlas Stanko
GabiZ
22.01.13,08:59
Ja som mal učiteľa, zemepisára a ten hovoril, že najlepšia známka pre žiaka može byť 3- ka..., na 2-jku to vie údajne učiteľ a na jedničku len pán boh...

Inak, ja osobne som si nikdy nič zo známok nerobil, o to fakt nejde a mám aj príklady pri mojích spolužiakoch- niektoré žiačky, biflošky, čisté 1- kárky teraz predávajú v Tescu za 500 eur netto a mám zasa spolužiakov, ktorí ledva prechádzali a majú dneska postavené obrovské vily a jazdia na BMW X6

S týmto môžem len súhlasiť, jednoducho tí "priemerní" alebo "horší" v škole sa viac venovali realite a skutočnému životu, ktorý ich naučil v každej dobe a za každej situácie udržať "vyššie", aj keď nie vždy je to "čisté". Ale ak by som sa mala vyjadriť k príspevku zadávateľky, určite tento postup učiteľky nie je správny ale je otázne, do akej miery je to celé tak, ako píšete. Ja som tiež už v niektorej z tém spomínala, že nie vždy nám deti povedia "úplnu" pravdu, niekedy pred tým, ako sa pustíme do učiteľky si treba overiť aj skutočnosť (vypočuť si obe strany). Na druhej strane poznám prípady "zákerných" učiteľov, ktorí sa potom cez úsmev snažia znepríjemniť život dieťaťu. Mám s jednou takou tiež osobnú skúsenosť, keď som riešila jej problém s mojim dieťaťom. Takže nebrala by som to tak tragicky, ak by nezvládala školu, alebo by to bolo až v takej fáze, žeby dieťa bolo psychicky deptané, tak vždy je možnosť a spôsob, ako to riešiť (aj z pozície iných orgánov). V tomto prípade to však taká tragédia nie je a treba, aby sa rodič postavil k tomu s chladnou hlavou a povzbudil dieťa, ak stráca chuť učiť sa ale na druhej strane ho pripraviť na to, že svet je oveľa, oveľa horší a decká to majú a budú mať stále ťažšie. Dnes sme na deti akýsi príliš citliví, ale keď sa pozrieme okolo seba, čo vlastne vychovávame??? :mee:
alaya1
22.01.13,09:12
Milí učitelia i neučitelia, túto tému som otvorila v októbri 2012 (tému pripájam nižšie), chcela som vedieť, aký máte názor na tento problém. Názory boli všelijaké, prikláňala som sa skôr k tomu, že keďže išlo o jednu jedinú nezodpovedanú otázku, nebude brať učiteľka päťku až tak vážne. Realita je taká, že táto jediná päťka stojí moju dcéru jedinú a vlastne prvú dvojku v živote na vysvedčení. Tým, že mala v žiackej okrem tejto "spravodlivej " päťky štyri jednotky, priemer je dva, takže učiteľka to matematicky uzavrela. Čo na tom, že dva testy napísala na plný počet bodov, matematický priemer nepustí:-). Chcela som ísť za učiteľkou, dcéra to však zamietla s tým, že o danej pani učiteľke je známe, že je zákerná a určite by jej to druhý polrok zrátala . Akurát poznamenala, že keby v októbri vedela, že už nemá šancu na jednotku, učila by sa na 50%, čo by jej na dvojku stačilo a aspoň vie do budúcna, že ak dostane horšiu známku, nemusí sa už aspoň snažiť a učiť, takže je fantasticky motivovaná:-). Vďaka Vám nemenovaná pani učiteľka....
"Prosím o názor, či je možné takto ohodnotiť žiaka:
Dcéra 13- ročná (od 1.triedy má na vysvedčenie samé jednotky, v žiackej nemala nikdy horšiu známku ako dvojku) priniesla v žiackej knižke päťku. Učiteľka sa rozhodla pre nasledovné skúšanie: dávala otázky do pléna a vyvolávala jednotlivých žiakov a podľa toho ako odpovedali ich hodnotila známkami 1,3 a 5. Dcéra sa hlásila takmer na všetky otázky, ale vyvolala ju až vtedy, keď sa nehlásila, na otázku nevedela odpovedať, preto dostala päťku. Na ďalšie otázky sa opäť hlásila, ale nedostala šancu na opravu. Zarážajúce je, že niektorých žiakov vyvolávala aj keď sa hlásili a dokonca ich vyvolala dvakrát, takže dostali dve jednotky. Moja dcéra napriek tomu, že sa hlásila celú hodinu nedostala šancu na opravu. Preto neviem, či je vôbec možné, aby učiteľka dala žiakovi známku z odpovede na základe jednej otázky, kde je možná len niekoľkoslovná odpoveď. Veď ak zavedie takéto skúšanie, možno jej nabudúce opäť nevyjde otázka, dostane znovu päťku a prepadne?? Viacerí rodičia to hodnotíme ako nespravodlivosť, neobjektívnosť a zvažujeme sťažnosť. Na druhej strane sa bojím, aby som dcére neublížila tým, že si na ňu učiteľka "sadne"..."

Ak by si poznala klasifikacny poriadok, vedela by si aj definiciu hodnotenia znamkou 1- "ziak odpoveda samostatne, odpoveda spravne na kazdu polozenu otazku tykajucu sa daneho uciva".

Podla toho, co pises, si uz davno myslis, ze ucitelka na tvojej dcere sedi. Ja si zase myslim, ze je to objektivna ucitelka, ktora posudzuje momentalnu pripravenost ziacky a neberie ziacku "ako jednotkarku", ta 5 nemoze dostat.

Podla mna tvoja dcera s tym nema ziadny problem, vyriesila to na svoj vek - na dvojku sa jej treba ucit menej.
Nemyslis si, ze v zivote tvojej dcery su aj dolezitejsie veci, ako jedna 2 ka na polrocnom vysvedceni. Skor je ublizene tvojmu egu . Bud rada, ze je zdrava aj ked s 2-kou.

Ak to nevies prehltnut, mas moznost poziadat o komisionalne preskusanie.
willma
22.01.13,09:14
tiež som riešila problém s učiteľkou - už som tu na porade aj o tom písala- bolo tak ako píše Gabi - mne do tváre pani učiteľka milá zlatá aj napriek tomu, že som si dovolila poukázať na to, že pravdu malo decko a nie ona (písomné dôkazy na to boli) a decko po dlhom čase opäť začalo s okusovaním nechtov a očným tikom v jej prípade jasná známka problémov - riešenie? Prestup na inú školu ešte pred ukončením daného školského roka a krpatá je opäť v pohode a do školy sa teší aj keď sem tam sa jej horšia známka pritrafí.
marleau
22.01.13,09:25
Nechce sa mi toho veľa písať,pretože v takejto téme sa názor pár vetami vystihnúť nedá.
Učiteľka spravila jednu zásadnú chybu. Ak pri takej žiačke,ktorá dostáva takmer výlučne samé jednotky a o ktorej vie,že by nemala problém vedieť aj to,za čo dostala 5-ku,jej nedá možnosť opravy,aby sa presvedčila,či to naozaj nevie alebo je to len dočasné potknutie,tak tam nemá čo robiť. Možnosť opravy zlých známok mávajú zväčša tí najhorší,ktorí si ju opravia z 5-ky na 4-ku,aj to len preto,aby neprepadli. Tak prečo sa dodatočným vyskúšaním nepresvedčiť,že dotyčná žiačka to vie napriek tomu,že predtým chybne odpovedala? Ak je pravda postup pri skúšaní,tak tá učiteľka nemá záujem na tom.
alaya1
22.01.13,09:31
ak nie si ucitel, ako mozes tvdit, ze moznost opravy nemaju vsetci rovnaku?!
lubko6394
22.01.13,09:36
Nechce sa mi toho veľa písať,pretože v takejto téme sa názor pár vetami vystihnúť nedá.
Učiteľka spravila jednu zásadnú chybu. Ak pri takej žiačke,ktorá dostáva takmer výlučne samé jednotky a o ktorej vie,že by nemala problém vedieť aj to,za čo dostala 5-ku,jej nedá možnosť opravy,aby sa presvedčila,či to naozaj nevie alebo je to len dočasné potknutie,tak tam nemá čo robiť. Možnosť opravy zlých známok mávajú zväčša tí najhorší,ktorí si ju opravia z 5-ky na 4-ku,aj to len preto,aby neprepadli. Tak prečo sa dodatočným vyskúšaním nepresvedčiť,že dotyčná žiačka to vie napriek tomu,že predtým chybne odpovedala? Ak je pravda postup pri skúšaní,tak tá učiteľka nemá záujem na tom.

Tak to by som Ti trochu protirečil. Nevidím dôvod, aby žiak ktorý je vždy zvyknutý dostávať vždy jednotky musel vždy vedieť všetko a ak by náhodou nevedel, tak že by sa to nemalo počítať. Na druhej strane by sme teda nemali počítať jednotku štvorkárovi, ktorému sadla otázka a tomu by sme nedali nič alebo obligátne za 4 po doplňujúcich otázkach na ktoré azda nepozná odpoveď ani skúšajúci. Však ani tá učiteľka nie je debil, aby žiačke čo má 90% za jedna zhoršila známku na vysvedčení len preto, že jej raz alebo dvakrát nesadla otázka.
marleau
22.01.13,09:48
Tak to by som Ti trochu protirečil. Nevidím dôvod, aby žiak ktorý je vždy zvyknutý dostávať vždy jednotky musel vždy vedieť všetko a ak by náhodou nevedel, tak že by sa to nemalo počítať. Na druhej strane by sme teda nemali počítať jednotku štvorkárovi, ktorému sadla otázka a tomu by sme nedali nič alebo obligátne za 4 po doplňujúcich otázkach na ktoré azda nepozná odpoveď ani skúšajúci. Však ani tá učiteľka nie je debil, aby žiačke čo má 90% za jedna zhoršila známku na vysvedčení len preto, že jej raz alebo dvakrát nesadla otázka.

Tu nejde o to,či ti sadla otázka. Druhá vec je snaha. Drvivá väčšina tých horších žiakov nemá záujem o učivo,na hodinách nedáva pozor,úlohy si nerobia alebo odpisujú. Ktorý žiak má teda dostať skor šancu na opravu známky? Na to je tam učiteľ,aby zhodnotil možnosti a našiel riešenie a nie ho hneď zatratil. V tomto konkrétnom prípade sa jedná o slabšiu chvíľku žiačky,resp. nezáujem učiteľky o správnu odpoveď,keď sa hlási.
marleau
22.01.13,09:55
Nie je čudné,že jednotkárka s občasnou dvojkou v ŽK zrazu nič nevie a dostane 5? Tá učiteľka to len tak nechá?
danushka
22.01.13,09:57
Michblach, neviem či je tvoje znepokojenie nad hodnotením na ZŠ, ale dočkaj času, keď tvoje mláďa príde na taký gympel, lýceum, alebo priemyslovku...
Moja dcéra bola vždy vyznamenaná žiačka a teraz na lýceu očakávame sólo 4ku z matematiky, ostatné predmety 1, možno dve dvojky, ešte aj z tej tak nenávidinejej dievčatami fyziky bude 1...
Len tak zo zvedavosti som dala na doučovanie matematiky dcéru k inej pani profesorke, z inej priemyslovky a tá mi povedala, že čo vlastne chcem...vraj by u nej bola veľmi dobrá dvojkárka, smerujúca k jednotke. Táto pani profesorka je považovaná za veľmi prísnu. Avšak keď vzala dcéra svoje zošity a zbierku úloh z matematiky, podľa knihy sa neučia, tak som sa dozvedela, že oni majú už mať zvládnuté nejaké učivo všeobecnej matiky tretiakov na gymploch, lýceách a priemyslovkách, dokonca to, čo by ako prváci mali zvládnuť, už dávno prebrali a to je len polrok.
Tak a teraz babo raď!
Postrach školy chytila moja dcéra s celou svojou triedou a tak je po.... z matiky, že včera šla písať písomku a ráno mala 38 teplotu, hoci je vypísaná.
Tak sme si s dcérou pekne sadli a ja som jej v kľude vysvetlila, že žiadna panika, žiadna katastrofa, ale pohodička. :)
V živote je toľko iných ťažkých situácií, že tvoje trápenie považujem za absurdné. Deti sa potrebujú naučiť, že s úspechmi idú ruka v ruke neúspechy a majú sa naučiť aj rozlišovať, ktoré zakopnutie je dôležité a ktoré nestojí zareč.
A my rodičia sme tu aj na to, aby sme im to pomohli pochopiť a nerobili z maličkostí vedu.

Syn chodil do tej istej školy a povedal, že tam to funguje jednoducho tak u niektorých profesorov a bodka. Môžem len potvrdiť, čo vyššie napísal Stanko. On zďaleka tú školu nebral tak vážne ako dcéra, skôr patril k zbojníkom a papuľantom, ale tak ako sa chytal elektrotechniky už počas školy a ako sa mu darí dnes v dobe krízy a vysokej nezamestnanosti, tak ja pred ním smekám klobúk.
Známky nie sú obrazom budúceho úspechu alebo neúspechu. Je pravda, že niektorí pedagógovia sú dosť emotívni a nevedia byť nad vecou, ale našťastie takých je menej, ako tých, ktorí stále považujú svoju prácu za poslanie a zaslúžia si našu úctu a rešpekt. Aj vtedy, keď o nich rozprávame napríklad doma za zatvorenými dverami o ,,nespravodlivej" päťke.
Stanislav 1975
22.01.13,10:31
Minule sme sa akurát s kamošom smiali v krčme, raz sme písali písomku z matematiky, ja som dostal 3 a oslavoval som celý zbytok dňa v škole,lebo to sa fakt nečakalo taký úspech... a on dostal 1/2 a musel ísť s ním spolužiak domov, lebo sa všetci báli že spácha samovraždu alebo niečo podobné-pre neho bola 1/2 známka na depresiu a plač a smútok...:D
marleau
22.01.13,10:38
Ja som mal spolužiaka na strednej,ktorý odo mňa odpisoval tak,že odpísal ešte aj meno moje a slová pre istotu rozdeľoval tak ako ja,aj keď boli v strede stránky.
Stanislav 1975
22.01.13,10:42
Ja som mal spolužiaka na strednej,ktorý odo mňa odpisoval tak,že odpísal ešte aj meno moje a slová pre istotu rozdeľoval tak ako ja,aj keď boli v strede stránky.
:D:D
Stanislav 1975
22.01.13,10:43
Ja som mal spolužiaka na strednej,ktorý odo mňa odpisoval tak,že odpísal ešte aj meno moje a slová pre istotu rozdeľoval tak ako ja,aj keď boli v strede stránky.
a mne sa stalo, že som opisoval od suseda a dostal som lepšiu známku ako on...:D
buchač
22.01.13,11:03
Michblach, neviem či je tvoje znepokojenie nad hodnotením na ZŠ, ale dočkaj času, keď tvoje mláďa príde na taký gympel, lýceum, alebo priemyslovku...

Tam to bolo o inej káve ....

Profák literatúry ( zhodou okolností triedny ) za 15 minút vyskúšal celý mančaft - 40 kusov študentov ...náhodný bol iba výber k tabuli ...
Na jeho skúšanie si ale nik nesťažoval , nakoľko bol vysoko objektívny ...
Samozrejme , že aj novú látku prebral ...
Holt , stará škola , zlatý človek...dodnes naň spomínam , veľa nás naučil ...a nie iba tú literatúru , ale aj pohľadu na život ...

Profák ruštiny bol zasa hajzel nad hajzlov ... teda aspoň z môjho pohľadu ...
Ono nie je sranda , ak si pedagóg zasadne na študenta a 4 roky mu nedá dýchať ....
...že perlička ????
Hovädo mi dokonca dalo z maturitnej písomky 5 - ku ...nehodnotil zadanie a vypracovanie , lež na pravopis sa zameral .
Na 4 - 6 stranách formátu A4 som mal 16 chýb ...
Dodnes sa mi otvára bičak vo vrecku pri spomienke na jeho ksicht , keď víťazoslávne ukázal pri hodnotení písomiek tú moju a patrične okomentoval ....
Ako vravím ( o mŕtvych síce iba dobre ) ...ale bol to hajzel a hovädo ...aj ujo , aj úd .......kua ....
Stanislav 1975
22.01.13,11:11
Tam to bolo o inej káve ....

Profák literatúry ( zhodou okolností triedny ) za 15 minút vyskúšal celý mančaft - 40 kusov študentov ...náhodný bol iba výber k tabuli ...
Na jeho skúšanie si ale nik nesťažoval , nakoľko bol vysoko objektívny ...
Samozrejme , že aj novú látku prebral ...
Holt , stará škola , zlatý človek...dodnes naň spomínam , veľa nás naučil ...a nie iba tú literatúru , ale aj pohľadu na život ...

Profák ruštiny bol zasa hajzel nad hajzlov ... teda aspoň z môjho pohľadu ...
Ono nie je sranda , ak si pedagóg zasadne na študenta a 4 roky mu nedá dýchať ....
...že perlička ????
Hovädo mi dokonca dalo z maturitnej písomky 5 - ku ...nehodnotil zadanie a vypracovanie , lež na pravopis sa zameral .
Na 4 - 6 stranách formátu A4 som mal 16 chýb ...
Dodnes sa mi otvára bičak vo vrecku pri spomienke na jeho ksicht , keď víťazoslávne ukázal pri hodnotení písomiek tú moju a patrične okomentoval ....
Ako vravím ( o mŕtvych síce iba dobre ) ...ale bol to hajzel a hovädo ...aj ujo , aj úd .......kua ....
a čo si chcel za 16 chýb???:eek: 4???:D
buchač
22.01.13,11:23
mimotemy

a čo si chcel za 16 chýb???:eek: 4???:D
...hm , šak oznámkuj ...

Alebo nechaj tak ...
Vynorili sa spomienky a vtedy bola fakt iná doba ...
Rodič sa mohol sťažovať akurát niekde na lampárni a nie za riaditeľom zbehnúť ...
Ten ruštinár bol dokonca rus ...Stepan Stepanovič ...na neho sa hocikto nechytal ...
lubko6394
22.01.13,11:29
Tam to bolo o inej káve ....

Profák literatúry ( zhodou okolností triedny ) za 15 minút vyskúšal celý mančaft - 40 kusov študentov ...náhodný bol iba výber k tabuli ...
Na jeho skúšanie si ale nik nesťažoval , nakoľko bol vysoko objektívny ...
Samozrejme , že aj novú látku prebral ...
Holt , stará škola , zlatý človek...dodnes naň spomínam , veľa nás naučil ...a nie iba tú literatúru , ale aj pohľadu na život ...

Profák ruštiny bol zasa hajzel nad hajzlov ... teda aspoň z môjho pohľadu ...
Ono nie je sranda , ak si pedagóg zasadne na študenta a 4 roky mu nedá dýchať ....
...že perlička ????
Hovädo mi dokonca dalo z maturitnej písomky 5 - ku ...nehodnotil zadanie a vypracovanie , lež na pravopis sa zameral .
Na 4 - 6 stranách formátu A4 som mal 16 chýb ...
Dodnes sa mi otvára bičak vo vrecku pri spomienke na jeho ksicht , keď víťazoslávne ukázal pri hodnotení písomiek tú moju a patrične okomentoval ....
Ako vravím ( o mŕtvych síce iba dobre ) ...ale bol to hajzel a hovädo ...aj ujo , aj úd .......kua ....

To je ešte nič. Mne sa dostali do rúk maturitné otázky z ruštiny, ktoré boli z jedného zdroja ako tie slovenské, ktoré naozaj boli. Takže som šiel na istotu. Z požičanej knižky vydanej v Moskve som povypisoval celé vety a takto som ich písmenko po písmenku prepísal na oštemplované papiere, ktoré mali slúžiť ako príprava. Témy vyhlásili, tá moja tam bola. Prvú hodinu som vypisoval na tie pravé prípravy somarinky, po hodine vymenil za tie doma vypísané a zbytok času som len prepisoval písmenko po písmenku z prípravy do originálu. Výsledok bol za 3. Keď už bolo po maturitách a mali sme už všetky vysvedčenia, tak sme ešte museli chodiť do školy a učitelia nás ešte čosi učili. Tak prišla aj ruštinárka. Prihlásil som sa a opýtal som sa prečo som dostal z písomky trojku. Odpoveď znela: GRAMATICKÉ CHYBY . Neostalo mi teda nič iné ako oponovať s tým, že som vytiahol tú knižku, ukázal podčiarknuté a požiadal profesorku aby si skontrolovala, či som niekde spravil chybu s uštipačným dovetkom, že tú gramatiku ona asi vie lepšie ako súdruhovia v Moskve.
alaya1
22.01.13,13:55
nekecaj, nikdy sa po maturitach nechodi do skoly! ustnou maturitnou skuskou to konci.
michblah
22.01.13,16:08
Milí poraďáci, takže dnes sa vrátila dcéra zo školy s tým, že pár rodičov bolo za triednou učiteľkou, lebo moja dcéra v tom nebola sama, v iných prípadoch už išlo u uzatvorené trojky práve kvôli tej odpovedi. Konkrétne dcérina spolusediaca má v žiackej 5,2,2, takže výsledná známka 3. Ako som v príspevku písala, učiteľka skúšala systémom že zadala otázku,moja dcéra napr. mala otázku, že v ktorom roku sa stala jedna udalosť, otočila dve posledné čísla a bola päťka, bez možnosti opravy. Dosť žiakov na tom bolo podobne, pretože z takýchto otázok sa proste nedá vykecať. Okrem iného prečo dostali niektorí žiaci v tú hodinu po dve jednotky a tí "päťkári" nedostali šancu na opravu naozaj nechápem... Neviem ako sedenie s triednou dopadlo, pretože ona ich daný predmet neučí, ale išli potom spoločne za danou učiteľkou riešiť problém, zajtra sa snáď dozviem, ako sedenie dopadlo. Týmto príspevkom som nechcela poukázať na to aká je moja dcéra dokonalá, len neznášam nespravodlivosť a takíto učitelia, ktorí deptajú decká tam nemajú čo robiť. Ja aj moja dcéra to berieme s nadhľadom, ale má ponaučenie do budúcna. A okrem toho dala táto "pani učiteľka" deťom skvelý príklad do života, až raz niektorí z nich bude učiteľom, možno si zoberie za príklad jej vyučovacie metódy:-)
alaya1
22.01.13,20:14
Milí poraďáci, takže dnes sa vrátila dcéra zo školy s tým, že pár rodičov bolo za triednou učiteľkou, lebo moja dcéra v tom nebola sama, v iných prípadoch už išlo u uzatvorené trojky práve kvôli tej odpovedi. Konkrétne dcérina spolusediaca má v žiackej 5,2,2, takže výsledná známka 3. Ako som v príspevku písala, učiteľka skúšala systémom že zadala otázku,moja dcéra napr. mala otázku, že v ktorom roku sa stala jedna udalosť, otočila dve posledné čísla a bola päťka, bez možnosti opravy. Dosť žiakov na tom bolo podobne, pretože z takýchto otázok sa proste nedá vykecať. Okrem iného prečo dostali niektorí žiaci v tú hodinu po dve jednotky a tí "päťkári" nedostali šancu na opravu naozaj nechápem... Neviem ako sedenie s triednou dopadlo, pretože ona ich daný predmet neučí, ale išli potom spoločne za danou učiteľkou riešiť problém, zajtra sa snáď dozviem, ako sedenie dopadlo. Týmto príspevkom som nechcela poukázať na to aká je moja dcéra dokonalá, len neznášam nespravodlivosť a takíto učitelia, ktorí deptajú decká tam nemajú čo robiť. Ja aj moja dcéra to berieme s nadhľadom, ale má ponaučenie do budúcna. A okrem toho dala táto "pani učiteľka" deťom skvelý príklad do života, až raz niektorí z nich bude učiteľom, možno si zoberie za príklad jej vyučovacie metódy:-)

Nechapem, co ti teda vadi. To, ze ma dostat 2 ? Ved nie kazdy ucitel rata priemery znamok. To by sa ani nemalo takto ratat. A predpokladam, ze ide asi o dejepis, tam su roky teda podstatne. Skusala formou skupinoveho skusania, co je bezna forma preverovania vedomosti.
Nezastavam sa jej, mozno je fakt "harpia", ale tiez mam poriadne nervy z rodicov, co za jednu 2 ku na polrocnom budu nariekat, akoby decko prepadalo. To ty jej davas pekny priklad, svojej dcere, ze za jej neuspechy nie je zodpovedna ona, ale niekto iny.

A to som v svojom zivote zazila lietat index cez okno.
To cervene, urcite neplati.
tuta
22.01.13,20:46
Tam to bolo o inej káve ....

Profák literatúry ( zhodou okolností triedny ) za 15 minút vyskúšal celý mančaft - 40 kusov študentov ...náhodný bol iba výber k tabuli ...
Na jeho skúšanie si ale nik nesťažoval , nakoľko bol vysoko objektívny ...
Samozrejme , že aj novú látku prebral ...
Holt , stará škola , zlatý človek...dodnes naň spomínam , veľa nás naučil ...a nie iba tú literatúru , ale aj pohľadu na život ...

Profák ruštiny bol zasa hajzel nad hajzlov ... teda aspoň z môjho pohľadu ...
Ono nie je sranda , ak si pedagóg zasadne na študenta a 4 roky mu nedá dýchať ....
...že perlička ????
Hovädo mi dokonca dalo z maturitnej písomky 5 - ku ...nehodnotil zadanie a vypracovanie , lež na pravopis sa zameral .
Na 4 - 6 stranách formátu A4 som mal 16 chýb ...
Dodnes sa mi otvára bičak vo vrecku pri spomienke na jeho ksicht , keď víťazoslávne ukázal pri hodnotení písomiek tú moju a patrične okomentoval ....
Ako vravím ( o mŕtvych síce iba dobre ) ...ale bol to hajzel a hovädo ...aj ujo , aj úd .......kua ....

Poznám jeho kolegyňu, tiež ruštinárka. Rovnako sa mi nožík vo vrecku otvára pri spomienke na pani profesorku. Sviňa to bola, na maturách jednotkárkam dala trojky a dvojkárkam štvorky. Jaj veľa vody už pretieklo, ale občas sa mi sníva, že nie som na ruštinu pripravená...

PS: a to som z ruštiny mala jednotku
pohodička
22.01.13,21:42
Ak ste tu učitelia, čo poviete na to, je to správne ak učiteľka matematiky oslobodí žiačku 7-mačku od školskej úlohy len preto, že povie, že nerozumie sčítaniu, odčítaniu zlomkov (je čistá jednotkárka) aj keď nebola chorá a ani v celom polroku vôbec nechýbala? A čo ostatní, čo tiež nerozumia zlomkom? Nemala by sa ich pani učiteľka tiež opýtať, či chcú písať školskú z matiky? Veď to by nemusela písať celá trieda. A to nie je náhoda. Dosť často spolužiaci vidia, že má pripravený diktát, ktorý opíše (sú prekvapení ako vie, ktorý budú písať, keď to ostatní nevedia) a je dosť veľa tých náhod, ktoré jej pomáhajú udržiavať čisté jednotky. Aj, keď sme všetci zažili nejakú nespravodlivosť v škole, ale takto by učitelia nemali provokovať ostatné deti, akú mienku si o nich vytvoria, keď iní aj po trojtýždňovej maródke musia písať písomky hneď prvý deň v škole a aj zlú známku im niektorí aj jednotkárom zapíšu?
expeeert
22.01.13,22:31
To ja som mal na strednej matematikára ktorý dával známky aj vyššie ako je 5 - myslím že asi po 15. Samozrejme do úvahy bral aritmetický priemer - niektorím to vychádzalo aj na výslednú známku 6,7,8 (na vysvedčení samozrejme 5) :) A kľudne nechal prepadnúť 3/4 triedy - vrátane syna riaditeľa školy - to ale bolo v časoch dávnejších a bol to postrach školy.
Ja som ho zažil už len posledný rok jeho vyučovania a to už bol hodne hodne mierny (už nedával známky vyššie ako 5) - ale aj tak ho povesť predchádzala tak, že keď mala byť jeho hodina celá trieda sedela na svojich miestach, zošity a pomôcky pripravené a nikto ani nemukol čo sa ale nedá povedať o iných vyučujúcich, kde sme si niekedy v tom hurhaji ani nevšimli, že je už vyučujúci v triede...
A ak sa aj našli rodičia, ktorí sa sťažovali, odišli s dlhým nosom - ukázal im písomky ich ratolestí a nemohli povedať pol slova - bol dosť objektívny, mal presné známkovanie na písomkách - matematika sa v podstate ľahko hodnotila - buď boli správne vyriešené príklady alebo neboli...
lubko6394
23.01.13,06:32
Neviem ako je to teraz, ja som maturoval v roku 1977. Btw. však maturity boli v máji a do školy sme museli chodiť do 30.6.
michblah
23.01.13,07:26
Alaya, ak by červené neplatilo, tak by som určite letela za učiteľkou spolu s ostatnými rodičmi, možno hneď v októbri keď tú päťku dostala. V tomto príspevku som poukázala na nespravodlivosť, ktorá sa deje v školstve a na to, že deti sa musia prispôsobovať náladám niektorých pedagógov. Vnímam to naozaj ako nespravodlivosť, pretože jedna jediná odpoveď ju stála zhoršenú známku, konkrétne namiesto roku napr. 1534 povedala 1544. Okrem toho učiteľka "päťkárom" v ten deň, nedala šancu na opravu, ale iným dala aj po dve jednotky. To je alaya podľa teba alaya asi spravodlivé, však? Dcéra bola dosť znechutená z toho, že spolužiak, ktorý má známky 2,2,2,3,3 má na vysvedčenie rovnakú známku ako dcéra, ktorá mimochodom napísala dva veľké testy na plný počet bodov najlepšie z triedy. Proste sa učila, chcela si tú päťku opraviť, chcela si vybojovať jednotku. Alaya, určite dcére nedávam príkad, že za jej neúspechy môže niekto iný, ale ako by si jej teda vysvetlila, že je rovnako ohodnotená ako spolužiak?
lubko6394
23.01.13,07:44
Alaya, ak by červené neplatilo, tak by som určite letela za učiteľkou spolu s ostatnými rodičmi, možno hneď v októbri keď tú päťku dostala. V tomto príspevku som poukázala na nespravodlivosť, ktorá sa deje v školstve a na to, že deti sa musia prispôsobovať náladám niektorých pedagógov. Vnímam to naozaj ako nespravodlivosť, pretože jedna jediná odpoveď ju stála zhoršenú známku, konkrétne namiesto roku napr. 1534 povedala 1544. Okrem toho učiteľka "päťkárom" v ten deň, nedala šancu na opravu, ale iným dala aj po dve jednotky. To je alaya podľa teba alaya asi spravodlivé, však? Dcéra bola dosť znechutená z toho, že spolužiak, ktorý má známky 2,2,2,3,3 má na vysvedčenie rovnakú známku ako dcéra, ktorá mimochodom napísala dva veľké testy na plný počet bodov najlepšie z triedy. Proste sa učila, chcela si tú päťku opraviť, chcela si vybojovať jednotku. Alaya, určite dcére nedávam príkad, že za jej neúspechy môže niekto iný, ale ako by si jej teda vysvetlila, že je rovnako ohodnotená ako spolužiak?

Berieš to len z ústneho podania dcéry. Ako sa správa a čo všetko a kedy má v hlave zase nevieš Ty. Inak aj ja som mal takých spolužiakov, ktorí si tú 1 na vysvedčení predstavovali a chytiť namiesto nej 2 bola pre nich nepredstaviteľná tragédia a rana osudu. Nám ostatným stačilo ak sa odvrátila 4-ka, alebo zlepšila 3-ka na 2-ku - a žijeme, napriek tomu, že kedysi podľa známok sa bralo na školy či gympel, či priemyslovka alebo učňák. Dnes sa dostaneš na gympel s trojkami a ešte sa Ťa direktor spýta, či nemáš kamaráta ktorý by k nemu nastúpil tiež. Pri tom výpočte priemeru zo známok máš totiž logickú chybu a tou je osoba žiaka, lebo aká je spravodlivá známka z 5,5,5,1,1 ?
alaya1
23.01.13,07:55
Alaya, ak by červené neplatilo, tak by som určite letela za učiteľkou spolu s ostatnými rodičmi, možno hneď v októbri keď tú päťku dostala. V tomto príspevku som poukázala na nespravodlivosť, ktorá sa deje v školstve a na to, že deti sa musia prispôsobovať náladám niektorých pedagógov. Vnímam to naozaj ako nespravodlivosť, pretože jedna jediná odpoveď ju stála zhoršenú známku, konkrétne namiesto roku napr. 1534 povedala 1544. Okrem toho učiteľka "päťkárom" v ten deň, nedala šancu na opravu, ale iným dala aj po dve jednotky. To je alaya podľa teba alaya asi spravodlivé, však? Dcéra bola dosť znechutená z toho, že spolužiak, ktorý má známky 2,2,2,3,3 má na vysvedčenie rovnakú známku ako dcéra, ktorá mimochodom napísala dva veľké testy na plný počet bodov najlepšie z triedy. Proste sa učila, chcela si tú päťku opraviť, chcela si vybojovať jednotku. Alaya, určite dcére nedávam príkad, že za jej neúspechy môže niekto iný, ale ako by si jej teda vysvetlila, že je rovnako ohodnotená ako spolužiak?


U ziaka sa ma hodnotit celkova praca na hodiine a aj domaca priprava na vyucovanie.Nepocitat priemer. A ak citis nespravodlivost, preco si sa nesla ako matka informovat? ja by som to urcite urobila, pripadne by som poziadala ucitelku o preskusanie polrocneho uciva. Ak by nesuhlasila, dam ziadost o komisionalne skusanie.
A je to presne ako pise Lubko- mas info len zo strany dcery, jednostranne. ved skus zatelefonovat ucitelke do skoly, urcite ti svoje rozhodnutie zdovodni.
danushka
23.01.13,08:04
To ja som mal na strednej matematikára ktorý dával známky aj vyššie ako je 5 - myslím že asi po 15. Samozrejme do úvahy bral aritmetický priemer - niektorím to vychádzalo aj na výslednú známku 6,7,8 (na vysvedčení samozrejme 5) :) A kľudne nechal prepadnúť 3/4 triedy - vrátane syna riaditeľa školy - to ale bolo v časoch dávnejších a bol to postrach školy.
Ja som ho zažil už len posledný rok jeho vyučovania a to už bol hodne hodne mierny (už nedával známky vyššie ako 5) - ale aj tak ho povesť predchádzala tak, že keď mala byť jeho hodina celá trieda sedela na svojich miestach, zošity a pomôcky pripravené a nikto ani nemukol čo sa ale nedá povedať o iných vyučujúcich, kde sme si niekedy v tom hurhaji ani nevšimli, že je už vyučujúci v triede...
A ak sa aj našli rodičia, ktorí sa sťažovali, odišli s dlhým nosom - ukázal im písomky ich ratolestí a nemohli povedať pol slova - bol dosť objektívny, mal presné známkovanie na písomkách - matematika sa v podstate ľahko hodnotila - buď boli správne vyriešené príklady alebo neboli...

Ale čoby časy dávno minulé...
Syn v 2007 r. v prvom ročníku na elektorechnickej priemyslovke doniesol 6tku z písomky :D.
Pán profesor ich trápil tiež hodnotením vieš všetko 1, čiastočne po veľmi málo 5 a ak to bolo ešte menej ako veľmi málo, tak bolo 6 a vyššie :D.
Inak včera som tu písala, že dcéra šla na tej istej škole na písomku z matematiky. Ona osobne mala dobrý pocit z celkom dobre napísanej práce a včera večer kuk do internetovej žiackej knižky a paf...štvorka. Takže matematika bude mať sólo na vysvedčení popri samých jednotkách dvoch dvojkách. I tak še da...

Mňa pri tej sólo štvorke z matiky hreje pocit, že idú reči od bývalých študentov tiež štvorkárov pri tejto pani profesorke, že na Technickej univerzite fakt nemali problém s matematikou, lebo ich dobre pripravila na iné kafe. :) :) :)
alaya1
23.01.13,08:11
Ale čoby časy dávno minulé...
Syn v 2007 r. v prvom ročníku na elektorechnickej priemyslovke doniesol 6tku z písomky :D.
Pán profesor ich trápil tiež hodnotením vieš všetko 1, čiastočne po veľmi málo 5 a ak to bolo ešte menej ako veľmi málo, tak bolo 6 a vyššie :D.
Inak včera som tu písala, že dcéra šla na tej istej škole na písomku z matematiky. Ona osobne mala dobrý pocit z celkom dobre napísanej práce a včera večer kuk do internetovej žiackej knižky a paf...štvorka. Takže matematika bude mať sólo na vysvedčení popri samých jednotkách dvoch dvojkách. I tak še da...

Mňa pri tej sólo štvorke z matiky hreje pocit, že idú reči od bývalých študentov tiež štvorkárov pri tejto pani profesorke, že na Technickej univerzite fakt nemali problém s matematikou, lebo ich dobre pripravila na iné kafe. :) :) :)


Presne tak Danushka. pamatame si tych prisnych ucitelov, ktori vsak naucili a do skoly nechodili len posediet a vziat plat. Ja som z toho, co ma naucila ucitelka slovenskeho jazyka na ZDS zila cele gymnazium ako jedna z najlepsich a to som sa na zakladke dobre zapotila.
kukučka
23.01.13,08:35
Prvá moja reakcia pri čítaní vašich príspevkov je táto: mať jednostranné informácie od dcéry ešte neznamená, že nie sú pravdivé!
A mať pocit krivdy pri hodnotení môže mať aj pri dvojke. Všetci tu píšeme podľa vlastných spomienok, ona tu krivdu prežíva dnes. Spravodlivosť učiteľa vedia najlepšie posúdiť žiaci.
Nám niekedy učitelia urobili po dôležitých písomkách krátku štatistiku výsledkov, preto som aj ja chcela vedieť od detí, koľko bolo jednotiek, dvojok či pätiek,
hneď som bola v obraze aká bola práca náročná a ako oni obstáli. Nikdy som sa nepýtala čo mala Anča či Zuza.
Žabinka
23.01.13,08:40
Ale čoby časy dávno minulé...
Syn v 2007 r. v prvom ročníku na elektorechnickej priemyslovke doniesol 6tku z písomky :D.
Pán profesor ich trápil tiež hodnotením vieš všetko 1, čiastočne po veľmi málo 5 a ak to bolo ešte menej ako veľmi málo, tak bolo 6 a vyššie :D.
Inak včera som tu písala, že dcéra šla na tej istej škole na písomku z matematiky. Ona osobne mala dobrý pocit z celkom dobre napísanej práce a včera večer kuk do internetovej žiackej knižky a paf...štvorka. Takže matematika bude mať sólo na vysvedčení popri samých jednotkách dvoch dvojkách. I tak še da...

Mňa pri tej sólo štvorke z matiky hreje pocit, že idú reči od bývalých študentov tiež štvorkárov pri tejto pani profesorke, že na Technickej univerzite fakt nemali problém s matematikou, lebo ich dobre pripravila na iné kafe. :) :) :)
Danushka, nežijeme v spoločnej domácnosti?..:D:D Môj syn -prvák na dopravnej priemyslovke, inak žiadny lúmen to nie je, ale na matematickú písomku sa učil spolu so mnou, tak viem, že to vedel, bol náramne spokojný s písomkou (bolo to ľahké :cool::D), v IŽK tiež štyri..:eek: Tak som si tú písomku aj vyžiadala od učiteľky, lebo som si vravela, že to nie je predsa možné, aj učiteľka je tiež len človek, a môže sa pomýliť.. No ale nepomýlila sa, on domotal v tom strese hádam aj to, čo sa domotať nedalo.. Včera písal opravnú písomku, aby si to opravil, ak nie, bude to za 4.
expeeert
23.01.13,08:41
Jednoducho - treba jej vysvetliť že sa učí pre seba a nie pre známky a nech sa nenechá znechutiť jednou nespravodlivou učiteľkou, lebo takých ľudí ešte v živote stretne a nebude to len o "známkach" - Neviem či jej jedna 2 na vysvedčku niečo ovplyvní pri prihlasovaní sa na strednú školu - samotné známky na vysvedčení totiž nemájú iné využitie - možno ešte na zdvíhanie ega rodičom, aby sa mohli pochváliť aké majú šikovné deti - tiež som mal na základnej spolužiaka, čo musel nosiť domov samé jednotky, lebo už keď mal dvojku v žiackej knižke, tak ho doma poriadne zvozili že sa neučí a ak by dostal 5, tak by snáď ani domov nešiel, čo by sa bál - čo je už podľa mňa choré...
Z napísaného ale mám pocit že vy tú 2 tiež prežívate oveľa viac ako dcéra (ale to je len môj dojem).
Vždy totižto budú spravodliví aj nespravodliví učitelia, schopní aj neschopní - s tým nenarobite nič - je to ľudský faktor. A hoci to vyznie paradoxne, niekedy je aj dobré, keď si deti zažijú aj takýchto učiteľov ( a neriešiť to za deti) - potom neskôr nebudú prekvapené blbosťou ľudí...
Ja ak môžem za seba povedať som bol vždy priemerný žiak (väčšinou 2,3) , ale akonáhle som zistil, že mi treba lepšie známky kvôli dostaniu sa na strednú alebo vysokú školu, tak som v posledných ročníkoch zabral (už boli skoro čisté)- bez donútenia rodičmi a pod. - priemer mi vyšiel tak, že na obe som šiel bez prijímačiek.
Takisto aj na maturách sme mali normálnych učiteľov, ktorí zohľadňovali to či niekto z triedy ide na výšku alebo nie - tomu kto išiel, tak mu dávali lepšie známky, aby mu to uľahčili a tým ktorí nešli, tak známky nejako extra neriešili - zamestnávateľ sa nikoho nepýta na známky, len či má maturitu alebo nie resp. či má titul alebo nie a ak bude robiť sama na seba, tak jej tiež bude jedno aké mala známky na vysvedčení...
michblah
23.01.13,08:45
Alaya, súhlasím, že u žiaka sa má hodnotiť celkový prejav. Lenže u danej učiteľky je ten problém, že žiakov nepozná, ich mená si nestihla zapamätať ani po pol roku vyučovania, čo je smutné, ale na druhej strane deti musia byť stopercentné. Nemám to len z ústneho podania dcéry, chodia ku nám spolužiaci, dokonca vtedy keď sa to stalo bolo smutných detí viac. A prečo som nešla za učiteľkou? Pretože dcéra nechcela, učiteľka je vraj zákerná a zrátala by jej to. Na druhej strane by si konečne možno zapamätala meno jedinej žiačky v triede:-).
Žabinka
23.01.13,08:49
Inak na základe tejto diskusie som sa zamyslela, ako sa so stúpajúcim počtom mojich školopovinných detí zvyšuje moja tolerancia voči známkam. U najstaršieho dieťaťa som to maximálne prežívala, všetky jeho úspechy aj neúspechy. Stredný nás už na základnej škole pripravil na to, že nebudú vždy len dobré známky, a najmladšia to má teraz najjednoduchšie, ale zatiaľ patrí medzi výborné žiačky, hoci aj jej sa už pritrafila zlá známka. V každom prípade, podstatná je pre mňa zodpovedná príprava na vyučovanie, ale aj vedieť si obhájiť svoje pred nespravodlivým učiteľom, samozrejme v rámci slušnosti, no a keď sa niečo nevydarí, tak sa nestrieľa, takých situácií bude ešte veľa v živote..
michblah
23.01.13,09:07
Expeeert, neprežívam to viac ako dcéra, len mi to bolo ľúto. Hlavne vtedy, keď prišla z päťku a bola z toho hotová a bála sa na hodiny, pretože učiteľka skúša takýmto štýlom aj naďalej. Takže pri takejto forme skúšania ak žiakovi nesadne otázka, môže vlastne prepadnúť...Učiteľka sa radí medzi "postrach školy" a podľa môjho názoru tam nemá čo robiť keď si nedokáže zapamätať ani mená detí a to ich je v triede len 21.
alaya1
23.01.13,09:08
Alaya, súhlasím, že u žiaka sa má hodnotiť celkový prejav. Lenže u danej učiteľky je ten problém, že žiakov nepozná, ich mená si nestihla zapamätať ani po pol roku vyučovania, čo je smutné, ale na druhej strane deti musia byť stopercentné. Nemám to len z ústneho podania dcéry, chodia ku nám spolužiaci, dokonca vtedy keď sa to stalo bolo smutných detí viac. A prečo som nešla za učiteľkou? Pretože dcéra nechcela, učiteľka je vraj zákerná a zrátala by jej to. Na druhej strane by si konečne možno zapamätala meno jedinej žiačky v triede:-).

Pozri sa, zbytocne to tu budes rozoberat z podania deti, vsetci sme detmi boli a ani ja by som urcite ucitelke ako dieta nedrzala chrbat, kamoske hej. A nechapem, preco by tvoju navstevu v skole,pripadne telefonat, mala ucitelka odpolatit na dcere. Ja som nemyslela ist jej vynadat, ale ist sa informovat, ako a co ma dcera doma dobrat, aby sa jej znamka zlepsila. Koli tomu snad ucitelia deti nezlincuju. Ja mam stredoskolacku, maju jednu ucitelku, nepodstatny predmet na jej type skoly, cela trieda mala na 1/4 roka 5. Zavolala som, pytala som sa ako matka, co mame doma zlepsit. Vysvetlila, povedala,urcite som jej nenadavala, ze ako si dovoli dat mojej cistej jednickarke 5, Niekedy je to v komunikacii, mozno aj dietata k ucitelovi.A priprav dcerku na to, ze na strednej skole si jej meno nebude pomaly ziaden ucitel pamatat.
alaya1
23.01.13,09:10
Preco by si ich mala pamatat? ved neuci len ich, mozno uci 200 deti na celej skole. Si dotknuta ty z tej 2-ky. Boze, co by ini rodicia dali aj za same 4, len, aby mali zdrave decko.
msa
23.01.13,09:49
Moja dcéra je ôsmačka, a máva tak 1-3 dvojky, ako kedy zaberie, alebo sa jej zadarí v učení, tiež teraz si chcela opraviť jednu dvojku (kvôli priemeru na strednej), ale nezadarilo sa aj keď viem, že to učivo vie možno lepšie ako iná spolužiačka, ktorá dostala jednotku na vysvečku. Tiež ju to štve, ale vždy jej poviem nech to nerieši, tie vedomosti z hlavy jej nikto nezoberie. Niekedy sa mi zdá, že to príliš prežíva. Naproti tomu synátora v deviatke netrápi absolútne nič. Ten keď príde s trojkou alebo niečím horším, tak ma hneď ubezpečí, že :"ale mama, nebola žiadna jednotka, dve dvojky, potom moja trojka a ostatné samé štvorky päťky.(a zároveň mi je jasné, že až taká pravda to neni) ":D Na čo ho hneď uzemním, že mňa tí ostatní vôbec nezaujímajú Ale chcela som tým povedať, že vidím, že takéto deti sa asi aj v živote majú lepšie, vedia zniesť rôzne situácie, neberú všetko príliš osobne, vedia sa vynájsť a aj sa vedia vysporiadať s neúspechom a aj tú nespravodlivosť berú ako súčasť života, s ktorou sa ešte toľkokrát stretnú.
expeeert
23.01.13,10:07
Ako som písal vyššie, učitelia sú ľudia - nie stroje - čiže každý jeden z nich má inú povahu a inú formu výuky. A že sa aj medzi nimi nájde "blbec" tak to je bežné (a pri niektorých nepomôže ani rozhovor). Treba sa nad takých povzniesť. A dcére treba povedať nech sa učí normálne aj naďalej, aj keď známky nebudú objektívne.
Inak nemyslím, že by pri jednotkárke hrozilo prepadnutie alebo nejaká horšia známka - to by si samotná učiteľka nemohla dovoliť - zrejme by prišlo ku komisionálnemu skúšaniu a pri jednotkárovi je viac než isté, že by si tie vedomosti obhájil a by pohorel učiteľ - bol u nás na škole jeden podobný prípad.

A čo sa týka pamäte - učiteľ učí viac žiakov, nie len jednu triedu (triedny by ale mal poznať "svojich") a nie všetci majú pamäť na mená. Ale na druhej strane -nedávno sme mali stretnutie zo základnej školy po takmer 20 rokoch, kam bola pozvaná aj jedna učiteľka (nebola naša triedna) a si pamätala polku triedy bez problémov aj po toľkých rokoch, čo medzitým odučila stovky iných detí - nehovoriac o tom ako väčšina vyrástla a zmenila sa (niektorých spolužiakov som ani ja nespoznal :) )
mzdarka renca
23.01.13,10:40
pre mňa je len záhada, prečo to zadávateľka rieši teraz pri uzatváraní známok a nie v októbri, keď sa to celé udialo a kedy by si aj samotná učiteľka pamätala čo to zo skúšania žiakov. ak by si to pamätala aj dnes, tak pred ňou klobúk dolu.

PS: no bóóóže, jedna dvojka na vysvedčení. dievča ešte v živote iné veci bude riešiť a omnoho dôležitejšie...
expeeert
23.01.13,11:31
pre mňa je len záhada, prečo to zadávateľka rieši teraz pri uzatváraní známok a nie v októbri, keď sa to celé udialo a kedy by si aj samotná učiteľka pamätala čo to zo skúšania žiakov. ak by si to pamätala aj dnes, tak pred ňou klobúk dolu.

PS: no bóóóže, jedna dvojka na vysvedčení. dievča ešte v živote iné veci bude riešiť a omnoho dôležitejšie...

Lebo v októbri sa ešte známky neuzatvárajú a dievča si myslelo že nebude problém opraviť päťku z nejakého blbého jednoslovného skúšania - ono totižto niektorí učitelia dávajú väčšiu váhu štvrťročným veľkým písomkám a takéto jednoodpoveďové ústne skúšanie neberú veľmi do úvahy a niektorí to proste zoberú jedným šupom aritmetickým priemerom a je jedno z čoho bolá tá ktorá známka - či z veľkej písomky alebo nejakej bleskovky... Je to trochu nespravodlivé ale čo už...
Ale tiež by som nebral 2 na vysvedčení tragicky :)
michblah
23.01.13,11:47
Expeeert, presne si to vystihol, zato som to neriešila v októbri, pretože jednak dcéra nechcela, bála sa a na druhej strane som sa tiež prikláňala k tomu, že tá päťka nebude mať až takú váhu. V októbri som to riešila tu na porade a aj učitelia sa prikláňali k názoru, že určite pôjde len o nejakú malú päťku, bohužiaľ... Čo už, jedna dvojka, ale ak by si udržala čisté jednotky ešte budúci rok, išla by za odmenu do Londýna. Škoda...
Indeed
23.01.13,11:57
to bol DRBNUTÝ profersor, prdon, UČITEĽ, profesori sú len na vysokej škole
Indeed
23.01.13,12:00
Treba si uvedomiť jednu VEC, a síce,že matematika na strednej škole dáva základ pre pokračovanie na vysokej škole.

Bez 99% zvládnutia stredoškolskej matematiky sa na vysokej škole nepohnete.

Takže učitelia na gymnáziach a SŠ vedia , čo vyžadujú a prečo to vyžadujú.

Hovorím o serioznych učiteľoch, zakomplexovaní jednotlivci by mali čím skorej dostať "na držku" aby sa im rozsvietilo.
lubko6394
23.01.13,12:02
Expeeert, presne si to vystihol, zato som to neriešila v októbri, pretože jednak dcéra nechcela, bála sa a na druhej strane som sa tiež prikláňala k tomu, že tá päťka nebude mať až takú váhu. V októbri som to riešila tu na porade a aj učitelia sa prikláňali k názoru, že určite pôjde len o nejakú malú päťku, bohužiaľ... Čo už, jedna dvojka, ale ak by si udržala čisté jednotky ešte budúci rok, išla by za odmenu do Londýna. Škoda...

Odmena len za samé jednotky ? Však ak má snahu tak by do toho Londýna mala ísť aj s dvomi dvojkami a nielen s jednou.
Tiež som mal snaživú dcéru, o jednotky sa snažila... Raz si v kolektíve dovolili zakričať: Pozor, Eva ide ! A stálo ju to pokarhanie na polroku - bolo zapísané v žiackej aj s požiadavkou na rodiča aby sa k tomu vyjadril. Tak som jej tam napísal, že sa dcéra snaží a že má poznatky dobré, a že za dobré vysvedčenie som jej kúpil bicykel. Nebola to celkom pravda, lebo bicykel viac chcela manželka, ale pekne sa mi to vtedy hodilo.
Indeed
23.01.13,12:06
jednoducho učiteľka je DIAGNOZA , vyvráti mi to niekto ??
michblah
23.01.13,12:21
Indeed, ak by si si prečítal celú diskusiu, ide o predmet DEJEPIS, nie MATEMATIKU, a z tej mimochodom chodí na olympiády, takže neviem o čom píšeš, ale zrejme nevieš čítať.
Indeed
23.01.13,12:22
jaj , tak SORRY...
Indeed
23.01.13,12:25
zaujimavé... ja som z tohto zadania témy nemal šancu VYDEDUKOVAŤ o známky z AKÉHO predmetu ide.
michblah
23.01.13,12:28
lubko6394, v ich škole sa dá ísť za dobré výsledky za odmenu do Londýna. Musí tam byť priemer na vysvedčení 1,0 + úspechy v olympiádach, bola na matematickej a z AJ. Neviem, kto zadáva takéto podmienky, asi vedenie školy, ale decká majú aspoň motiváciu.
michblah
23.01.13,12:54
Indeed, tak si prečítaj celú diskusiu a snáď pochopíš, keď si taký matematik
Indeed
23.01.13,13:00
K téme :

žiadný učiteľ nikdy NEBUDE SÚHLASIŤ aby klasifikoval žiaka vylučne z aritmetického priemeru všetkých známok

za klasifikačné obdobie
mzdarka renca
23.01.13,13:20
michblah, dík za neužitočné, je vidieť, že kto s tebou nesúhlasí, alebo má iný názor ako ty sama, je z tvojho pohľadu proti tebe. Nie, nie som proti tebe.

Z môjho pohľadu je "Jednotkár" žiak, ktorý vie učivo na 100% - minimálne to, čo sa prebralo a mali sa žiaci naučiť. Možno má tá učiteľka vyššie postavenú latku na klasifikáciu a jednotku dá len tomu žiakovi, ktorý vie ozaj všetko čo sa preberalo na "Výbornú". Možno mala zlý deň, možno je taká stále, možno sedí na tvojej dcére, možno v ten deň tvoja dcéra nebola pripravená tak, ako inokedy, možno ......

Zbytočne to tu riešiš, lebo nikto ti nedá objektívnu odpoveď, nakoľko nikto z nás a ani ty si na tej hodine nebola.

Vyrovnaj sa s tým, zavolaj kámoške, vybehnite niekde na kávičku, kúp si niečo drobné pre potešenie a hneď bude deň krajší. :)
Indeed
23.01.13,13:38
jednotkár ovláda VIAC ako sa prebralo,pretože študuje AKTÍVNE
Žabinka
23.01.13,16:59
Danushka, nežijeme v spoločnej domácnosti?..:D:D Môj syn -prvák na dopravnej priemyslovke, inak žiadny lúmen to nie je, ale na matematickú písomku sa učil spolu so mnou, tak viem, že to vedel, bol náramne spokojný s písomkou (bolo to ľahké :cool::D), v IŽK tiež štyri..:eek: Tak som si tú písomku aj vyžiadala od učiteľky, lebo som si vravela, že to nie je predsa možné, aj učiteľka je tiež len človek, a môže sa pomýliť.. No ale nepomýlila sa, on domotal v tom strese hádam aj to, čo sa domotať nedalo.. Včera písal opravnú písomku, aby si to opravil, ak nie, bude to za 4.
Nie je to síce k tejto téme, ale musím dopísať rozuzlenie.. Z písomky dostal 1, takže 4 z matematiky nebude. A mám z tej jednotky veľkú radosť, hádam väčšiu ako chlapec...:D
alaya1
23.01.13,17:33
kriste pane, co sa ty vyjadrujes k temach v ktorych si na tenkom lade....dostat na drzku.! Uroven.
janka331
27.01.13,22:01
Preboha, jedna dvojka na vysvedčení!!! Viete koľko rodičov by otváralo šampanské?! Pani učiteľka je zákerná, zlomyseľná, sedí na žiakoch, nedáva im možnosť opravy (niektorým) a vrcholom je, že za polroka si nepamätá mená. Akosi mi tu chýba druhá strana. A k tomu pamätaniu, učím v 8 triedach cca 200 žiakov. 4 triedy som dostala v septembri. Priznám sa, že naozaj nepoznám niektoré mená alebo ich nesprávne priradím. Oproti tomu, ani všetci žiaci nepoznajú mená všetkých učiteľov školy, a predsa je to len nepomer. A keď sa tu toľko spomína... Na VŠ som mala spolužiačku, ktorá bola jednotkárkou od I. r.ZŠ. Až vo 4.r.VŠ nieže dostala dvojku, ale vyletela zo skúšky. Bol to obrovský šok a chvíľu jej to trvalo, kým to predýchala.
Každý žiak by mal zažiť pocit úspechu i neúspechu, pretože prax hovorí, že v živote sú úspešní "dobrí" trojkári. Neúspech ich neodradí, dokážu ho lepšie spracovať. Tým však netvrdím, že sa netreba učiť. A pokiaľ ide o učiteľov, sú to takí istí ľudia ako aj v iných povolaniach, ibaže tam nevnímame tak citlivo ich správanie, postoje atď. A nakoniec je to polrok, na konci bude mať určite všetky jednotky :)
janka331
26.02.13,19:09
Medzitým už je po polročnom hodnotení, čisto zo zvedavost by ma zaujímalo, ako slečna napokon dopadla, aké bolo nakoniec jej záverečné hodnotenie