mravec77
01.03.06,11:40
Zdravim vsetkych...
som SZCO uctujem v JU, sidlo podnikania mam v Poprade a prakticky cely rok sa zdrziavam v BA, kde mam aj vacsinu klientov. Niekde na nete som sa docital ze mam narok si uplatnovat cest. nahrady za kazdy den mimo PP kedze som prakticky na sluzobnej ceste. Doteraz som to robil tak ze som si odkladal listky z vlaku a za obdobie pocas ktoreho som bol v BA som si "vyplacal" nahrady 188 sk za den, teda sumu nad 18 hod. Je to spravne a ak nie tak ako postupovat ??? a este jedna otazka ako zuctovat stvrtrocny listok na mhd v BA ???
Vopred vdaka.
Marek
Zita5
01.03.06,10:50
Zdravim vsetkych...
som SZCO uctujem v JU, sidlo podnikania mam v Poprade a prakticky cely rok sa zdrziavam v BA, kde mam aj vacsinu klientov. Niekde na nete som sa docital ze mam narok si uplatnovat cest. nahrady za kazdy den mimo PP kedze som prakticky na sluzobnej ceste. Doteraz som to robil tak ze som si odkladal listky z vlaku a za obdobie pocas ktoreho som bol v BA som si "vyplacal" nahrady 188 sk za den, teda sumu nad 18 hod. Je to spravne a ak nie tak ako postupovat ??? a este jedna otazka ako zuctovat stvrtrocny listok na mhd v BA ???
Vopred vdaka.
Marek

Pokiaľ si na služobnej ceste v rámci podnikania , tak máš nárok na preplatenie cestovného ako uvádzaš na základe cestovných lístkov + stravné .
Vypracuj cestovný príkaz 1 x mesačne pripni k tomu cestovný lístok a zaúčtuj nasledovne : výdaj pokladňa oproti výdavky ovplyvňujúce ZD - prevádzková réžia

Môžeš Aj štvrťročný cestovný lístok z MHD .

Ale ,....... já mám pocit z Tvojho príspevku , že ide o opakovanú pracovnú činnosť , neviem prečo, ale mám a Ty ma dúfam z toho vyvedieš .

Presne takýto pocit môže mať aj daňový kontrolór a preto je vhodné a účelné zhromaždiť si nejaké správy z obchodných jednaní , rokovania , že to čo Ty vôbec v tej Bratislave robíš . Budeš to potrebovať pri kladený argumentov pri kontrole .
alušik
01.03.06,11:15
Zitka, presne tak by som povedala aj ja. Aby náhodou danovaci nenadobudli pocit, ze Bratislava moze byt obvykle miesto podnikania.;)
mravec77
01.03.06,11:22
Ad 1. Vdaka za radu
Ad 2. pracujem ako geodet cize jeden den sedim v kancelarii, jeden den beham po poli a dalsi zase niekde na katastralnom urade ... neviem ci to nazvat opakovana prac.cinnost ....

Marek
Zita5
01.03.06,11:33
Ad 1. Vdaka za radu
Ad 2. pracujem ako geodet cize jeden den sedim v kancelarii, jeden den beham po poli a dalsi zase niekde na katastralnom urade ... neviem ci to nazvat opakovana prac.cinnost ....

Marek

Tam kde pracuješ je Tvoja firma , alebo si zamestnancom na ŽL pre niekoho iného ? A potom , aké priestory užívaš , máš tam zriadenú prevádzku , platíš nájom , vieš nie z mojej zvedavosti ale to sú veci , ktoré pri posudzovaní výdavkov úzko spolu súvisia .
mravec77
02.03.06,10:49
pracujem ako "zamestnanec" na ZL, priestory, pocitac a vsetko mi poskytuje firma, neplatim nic, nemam tam ani prevadzku ...
Zita5
02.03.06,10:54
pracujem ako "zamestnanec" na ZL, priestory, pocitac a vsetko mi poskytuje firma, neplatim nic, nemam tam ani prevadzku ...

Ako som sa už zmienila , je to opakovaná činnosť , ktorá sa rovná zamestnaneckému pomeru . Takže v tomto Ti každý môže len jedno poradiť , pokiaľ si uplatníš výdavky na Tvoju podnikateľskú činnosť v preukázateľnej výške , budeš musieť pripraviť argumenty pri daňovej kontrole na obhajobu .
adams
02.03.06,18:31
Ja mam niečo podobné:
Môj klient - SZČO pracuje pre istú firmu v Košiciach. Miesto podnikania podľa ŽL má napr. v Humennom, tj. 100 km od Košíc. V Košiciach sa zdržiava 3 týždne, kde je ubytovaný v robotnickej ubytovni. Vlastní osobný automobil, o ktorom účtuje ako o majetku.
Uplatňuje si výdavky na ubytovanie a PHM.
To PHM by bolo asi v poriadku, len si nie som istá tým ubytovaním. Myslím, že pri kontrole si bude musieť pripraviť dobré argumenty.
Vyjadrite sa k tomu aj vy.
Zita5
02.03.06,19:45
Ja mam niečo podobné:
Môj klient - SZČO pracuje pre istú firmu v Košiciach. Miesto podnikania podľa ŽL má napr. v Humennom, tj. 100 km od Košíc. V Košiciach sa zdržiava 3 týždne, kde je ubytovaný v robotnickej ubytovni. Vlastní osobný automobil, o ktorom účtuje ako o majetku.
Uplatňuje si výdavky na ubytovanie a PHM.
To PHM by bolo asi v poriadku, len si nie som istá tým ubytovaním. Myslím, že pri kontrole si bude musieť pripraviť dobré argumenty.
Vyjadrite sa k tomu aj vy.

Tu sa rozbehlo vo veľkom zamestnávanie na ŽL , ale podnikatelia-zamestnanci , si nevedia uvedomiť , že niekedy sú v ohrození a to bude v tedy , keď daňové úrady pôjdu po tomto probléme , ktorý u nás rozkvitá.
Myslím to , že im nekompromisne povyhadzujú tie ich výdavky .

Myslíš správne , ak píšeš , že si bude musieť pripraviť dobré argumenty , lebo ak ma celý rok príjem len od jednej firmy a ešte uplatní cestovné , stravné,nocľažné ...... tak to je jasné .

Má vôbec okrem toho aj nejaké pracovné prostiedky alebo niečo ?

Nuž ťažko dať odpoveď , iné Ti neostáva ,ako to uplatniť na základe CP pokiaľ on je o tom presvedčený .Ale rozhodne to nie je v poriadku a vidím , že si si vedomá toho aj Ty .