kacenka6689
21.01.13,20:25
Dobrý deň, robím priateľovi živnostníkovi JÚ a keď som sa pomaly chystala robiť závierku, tak som zistila, že sme neviedli skladovú evidenciu. V postupoch som sa dočítala, že je možné neviesť evidenciu o zásobách, ak to tak má určené podnikateľská jednotka. Je možné využiť túto možnosť, ak priateľ chodí opravovať kotly a kupuje súčiastky do kotlov a nejaký pomocný materiál?
ďakujem za odpoveď
kacenka6689
21.01.13,19:28
Ešte som k tomu zabudla dodať, že na faktúru neudával všetky súčiastky,ktoré použil, zahrnul ich do ceny výkonu.
juraj:-)
22.01.13,05:38
Ako sa na tomto fore dočítate, mnohí ju nevedú a pri kontrolach sa to nevažaduje. Tiež som bol vedúci kaviarne a mali sme sklad, ale neviedli sme evidenciu. Žiadna kontrola to od nás ani nechcela vidieť. Teraz podnikám v elektroinštaláciach na živnosť a pre svoju evidenciu si vediem aj skladové hospodárstvo. Pravdepodobne to odomna nik nebude chcieť, ale ja mám prehľad o tovare čo mám doma. Inventúra sa napr v Alfe robí celkom pohodlne. A tiež položky na faktúre sa ľahšie vypisujú. Ale má to aj mínus dlhšie trva zaučtovanie všetkých dokladov do programu. Treba to zaučtovať ako príjemku, ak nemate skladovu kartu tu treba založiť, potom výdajku, na jej základe faktúru (tá ide na moje prekvapenie spraviť z výdajky :)), pohľadavku, ...
Ak chcete založte si pár skladových kariet najviac používaného materiálu, ktorý priateľovi zostane aj doma a ostatné robte ako doteraz. Keby náhodou to niekto od vás chcel, budete to mať. A asi už nik nebude kontrolovať či ste v danom mesiaci mali práve toto na sklade.
kn-alka
22.01.13,05:42
Nemusí sa viesť skladová evidencia, len treba na konci roku t.j. k 31.12. urobiť inventúru - súpis zásob v nákupných cenách.
Táto suma sa uvedie do výkazu o majetku a záväzkoch v kolonke zásoby.
mondes
03.04.13,15:52
Nemusí sa viesť skladová evidencia, len treba na konci roku t.j. k 31.12. urobiť inventúru - súpis zásob v nákupných cenách.
Táto suma sa uvedie do výkazu o majetku a záväzkoch v kolonke zásoby.

Ahojte, je pravda, že skladová evidencia nie je povinná? Totižto vediem účtovníctvo jednej SZČO, ktorá má požičovňu spoločenských a svadobných šiat. Nákup šiat účtujem ako výdavok za materiál, nakoľko tie šaty sa upravujú, prešívajú, perú atď. Ďalej nakupuje aj nejakú bižutériu, svadobné pierka, kravaty, poháre atď. to účtujem ako nákup tovaru. Ale tržby z jedného aj z druhého účtujem ako príjem za výrobky a služby, nakoľko z dennej uzávierky neviem presne zistiť, či tá tržba je za predaj tovaru, alebo za požičanie šiat.
Predošlá účtovníčka neviedla sklad, vraj nestíhala, preto aj ukončila spoluprácu so SZČO, ale tvrdí, že vedenie skladu je zo zákona povinné. Viem, že SZČO by si sklad mala robiť sama, ale ja by som jej v tom chcela pomôcť. Lenže ako začať? V prvom rade je potrebná inventúra. Na základe došlých faktúr viem, koľko nakúpila materiálu - šiat a koľko tovaru. Ale neviem, koľko z tovaru sa predalo a keď bol výpredaj, tak sa predávali aj šaty, teda materiál. Ale ako som písala, neviem z dennej uzávierky rozlíšiť, koľko čoho sa predalo. A ešte: Mám viesť 2 evidencie? Materiálu a tovaru?

Prosím Vás pekne o pomoc, ako to mám správne urobiť. Už dlho si s tým lámem hlavu, aj som to už tu kdesi písala. Robíte niekto niečo podobné? Prosím poraďte. Aj to či je alebo nie je v tomto prípade povinnosť viesť sklad. Srdečne Vám ďakujem.
kacenka6689
03.04.13,16:34
JA som zakladal túto tému a nakoniec soms a rozhosla, že evidenciu skladu netreba viesť. Program Alfa mi však pri uzávierke stále "vysvecoval", aby som spravila skladovú inventúru. Ale ako, keď ho nemám? tak pre pokoj duše som vytvorila jeden fiktívny sklad, do ktorého som k 31.12.2013 nahádzala nejaký materiál. Potom som urobila inventúrny súpis a tam som dala tie isté čísla a skladová inventúra bola na svete :D
No a čo sa týka tohto V8šho prípadu, majiteľke by som povedala, nech ideza svojim technikom, ktorý sa jej stará o pokladňu, my sme takého v hoteli mali a nech jej vytvorí v pokladni viaceré možnosti príjmu hotovsti, jeden krát za šaty, vy budete vedieť, že je to materiál a jedenkrát za doplnky, vy budete vedieť, že je to tovar. Vytvorila by som teda dva sklady.