MuškaSvetluška
21.01.13,20:37
upravuje dedenie podielu v s.r.o./ dedičia zo zákonu - vylúčenie / spoločenská zmluva, ak by bolo vyslovene v nej napísané, že podiel prechádza po smrti jedného z majiteľov na toho druhého ?
Obaja sme konatelia a majitelia s.r.o.
zalobaba
21.01.13,19:47
OP v SRO sa dedí, pokiaľ nie je v spoločenskej zmluve uvedené, že je z dedenia vylúčený. OP v jednoosobovej SRO (1 spoločník) nie je možné z dedenia vylúčiť.
blavaciko
21.01.13,20:21
podla mna obchodny zakonnik vylucuje moznost takejto upravy v spolocenskej zmluve.

Spolocenska zmluva moze upravit ci sa dedi alebo nededi. Nemoze ale rozhodnut o dalsom sposobe manipulacie s obchodnym podielom. V pripade, ak obchodny podiel nie je predmetom dedicskeho konania, obchodny podiel prechadza na spolocnost a az nasledne ho moze previest na ineho spolocnika, prip. tretiu osobu (rozhoduje valne zhromazdenie).

V pripade, ak by som bol opravnenym dedicom po porucitelovi a mal by som zaujem o obchodny podiel, poziadal by som sud, aby dane ustanovenie spolocenskej zmluvy vyhlasil za neplatne, nakolko odporuje zakonu.
Zalezi ako by sa k tomu postavil sud a co presne je napisane v zmluve. (Mate tam ze prechadza na "druheho spolocnika" alebo na "p. Jozefa Nováka"?
MuškaSvetluška
22.01.13,06:05
Mám tu napísané, že prechádza na pána Nováka. S manželkou má druhý majiteľ bezpodielové vlastníctvo vyriešené, nakoľko už s ňou niekoľko rokov nežije.
Keď už píšem, nedá sa to riešiť i tak, že prevedie sa podiel na pána Nováka v pomere napr: 10% na dotyčného a 90 % na p. Nováka.
Potom by predmetom ded. konania bolo iba tých 10 % z hodnoty majetku fy, účtu, áut....?
MuškaSvetluška
22.01.13,06:06
Ďakujem.....