Jorbe191
21.01.13,20:38
Zdravím,
potrebujem pomoc. Nedávno som podpísal zmluvu, podľa ktorej sa dá od nej odstúpiť troma spôsobmi, pričom prvý je dohodou, druhý predstavuje jednostranné odstúpenie a tretí neviem, lebo zmluvu v čase písanie tohto príspevku nemám pri sebe. Z toho posledné dve možnosti môžu byť pokutované druhou stranou. Na prvú možnosť (odstúpenie dohodou) by druhá strana pristúpila len ťažko, keďže jednostranné odstúpenie od zmluvy do 6 mesiacov je podmienené možnosťou, že druhá strana si bude môcť nárokovať finančnú pokutu. Preto sa chcem opýtať, či je možné zmluvu odstúpiť do určitého času od podpísania bez toho aby si podľa zmluvy mohla jedná zo strán nárokovať finančnú pokutu? Myslím tým niečo ako lehotu napr. 7 prac. dní od podpísania, do kedy môže jedná zo strán zmluvu vypovedať, bez toho aby boli podmienky v podpísanej zmluve platné, a ja by som mohol s istotou zmluvu vypovedať bez povinnosti platiť pokuty uvedené v zmluve?

Za radu vopred ďakujem
Mária27
21.01.13,19:53
Taký termín nie je. Odstúpiť od zmluvy sa dá zo zákona alebo podľa dohody. Pritom sa dá dohodnúť odstupné, prípadne zmluvná pokuta ...
JUDr. Pavol Kollár
24.01.13,17:57
Na to aby mohol niekto odpovedať na Váš problém, musíte ho správne nadefinovať, hlavne pokiaľ ide o obsah zmluvy - aká je to zmluva a ako sú definované možnosti ukončenia zmluvy a zmluvné pokuty. Takže najskôr to presne napíšte a potom sa dá na to odpovedať. Inak to bude len nepresné uvažovanie o niečom čo vôbec nemusí byť.