Mário321
22.01.13,07:26
Prednedávnom som napísal list mame spolužiaka ktorému som požičal 45 € či by mi ich nevrátila . V tom liste taktiež stálo : Ak toto nebude brať navedomie vyriešim to inak . Tá mama chce na mňa teraz podať trestné obvinenie za vyhrážanie . Myslel som tým , že by som poprosil mamu aby to tiež začala riešiť . Má právo ma obviniť ???
Mário321
22.01.13,06:39
Prosííííííím !!! pomožte mi !!!! Je to súúrne .... ďakujem !!!
Helik3
22.01.13,06:50
No, vždy je treba dávať pozor na slová - kontrolovať ich, lebo vždy môžu mať aj iný význam. Ale predsa pod tou vetou sa môže rozumieť, že to tiež budeš riešiť cez políciu... Mali ste uzavretú nejakú zmluvu a pôžičke? Ak áno, tak je jednoduché dať podnet na prešetrenie políciou a môže sa teta sťažovať koľko chce, ty si len vymáhaš, čo je tvoje...
Tweety
22.01.13,06:51
Prednedávnom som napísal list mame spolužiaka ktorému som požičal 45 € či by mi ich nevrátila . V tom liste taktiež stálo : Ak toto nebude brať navedomie vyriešim to inak . Tá mama chce na mňa teraz podať trestné obvinenie za vyhrážanie . Myslel som tým , že by som poprosil mamu aby to tiež začala riešiť . Má právo ma obviniť ???
Nie, veď si bol v práve, nie? Požičal si a kamarát nevrátil. Máš právo teda žiadať svoje peniaze späť.
Stanislav 1975
22.01.13,06:55
Prednedávnom som napísal list mame spolužiaka ktorému som požičal 45 € či by mi ich nevrátila . V tom liste taktiež stálo : Ak toto nebude brať navedomie vyriešim to inak . Tá mama chce na mňa teraz podať trestné obvinenie za vyhrážanie . Myslel som tým , že by som poprosil mamu aby to tiež začala riešiť . Má právo ma obviniť ???
Podla mňa z toho textu nevyplýva žiadna konkrétna vyhrážka, pod pojmom inak sa može myslieť aj súd a pod.- podla mňa sa nemáš čoho báť, ja tam priamu vyhrážku nevidím...
Peggynka
22.01.13,07:01
Ja by som nemala obavy...však si nepísal,ako to vyriešiš.
srska
22.01.13,07:12
No, vždy je treba dávať pozor na slová - kontrolovať ich, lebo vždy môžu mať aj iný význam. Ale predsa pod tou vetou sa môže rozumieť, že to tiež budeš riešiť cez políciu... Mali ste uzavretú nejakú zmluvu a pôžičke? Ak áno, tak je jednoduché dať podnet na prešetrenie políciou a môže sa teta sťažovať koľko chce, ty si len vymáhaš, čo je tvoje...veru, čo je napísané, to platí - dobré zmluvy robia dobrých priateľov
lujza.j
22.01.13,07:13
Ako je uz napisane....nie je tam nic konkretne.....mater spoluziaka,miesto toho aby reagovala inak este držkuje....povedz svojej mame ako sa veci maju....nech uz komunikuje ona.
Tweety
22.01.13,07:14
možno že jablko nepadlo ďaleko od stromu
GabiZ
22.01.13,08:03
Aj keby podala trestné oznámenie, určite by to polícia neriešila, pretože skutková podstata trestného činu vyhrážania nie je naplnená. Netreba sa obávať, nabudúce však zvážiť slová. Ak však neexistuje žiaden dôkaz o tom, že ste spolužiakovi peniaze požičali, bude veľmi ťažké ich od neho dostať. Takéto veci treba riešiť vždy písomne (a v dnešnej dobe bohužiaľ i medzi vlastnou rodinou).
Stanislav 1975
22.01.13,09:36
Aj keby podala trestné oznámenie, určite by to polícia neriešila, pretože skutková podstata trestného činu vyhrážania nie je naplnená. Netreba sa obávať, nabudúce však zvážiť slová. Ak však neexistuje žiaden dôkaz o tom, že ste spolužiakovi peniaze požičali, bude veľmi ťažké ich od neho dostať. Takéto veci treba riešiť vždy písomne (a v dnešnej dobe bohužiaľ i medzi vlastnou rodinou).
Práveže tá rodina je najhoršia- skor nejakému kamarátovi ako rodine...a niekedy som taký skeptik v tomto dnešnom svete, že by som nepožičal ani ja- sám sebe...,pochybujem,že aj sám sebe by som si to vrátil...:D,dneska je taký svet...:eek:
GabiZ
22.01.13,12:42
...máš úplnu pravdu, je to tak, bohužiaľ.....
Mário321
25.01.13,11:42
Ďakujem za pomoc :)
miso100
30.01.13,14:23
Tak keď ťa budú riešiť cez políciu, predtým ako tam pôjdeš sa poraď s advokátom. Nie všetkým súdom záleží, aby bola naplnená skutková podstata TČ.

Prepáčte predtým ako hodnotíte, jeho chcú obviniť z trestného činu vyhrážania,
vymáhanie dlhu je iná vec
2weird2die
30.01.13,14:45
srandisti... 45€ a riešiť to s advokátom a policajtmi? samozrejme, dalo by sa a následne po úspechu vymáhať trovy a náklady... ale buďme realisti prosím...
============================
btw, tvojich 45€ je cena informácie o tom, akého máš skutočne "kamaráta". treba mu skôr spraviť hanbu, že si požičal málo a ani to málo nevie splatiť, proste že je chudák.
misoft
30.01.13,14:48
Šak ho ten advokát vyjde 10x drahšie ako nejaký ten dlh.
miso100
30.01.13,15:12
Nehnevaj sa ale on hovorí že jeho chcú udať za TČ ! o vymáhanie dlhov tu vôbec nejde
buchač
30.01.13,16:28
Prednedávnom som napísal list mame spolužiaka ktorému som požičal 45 € či by mi ich nevrátila . V tom liste taktiež stálo : Ak toto nebude brať navedomie vyriešim to inak . Tá mama chce na mňa teraz podať trestné obvinenie za vyhrážanie . Myslel som tým , že by som poprosil mamu aby to tiež začala riešiť . Má právo ma obviniť ???


Ako je uz napisane....nie je tam nic konkretne.....mater spoluziaka,miesto toho aby reagovala inak este držkuje....povedz svojej mame ako sa veci maju....nech uz komunikuje ona.


Nehnevaj sa ale on hovorí že jeho chcú udať za TČ ! o vymáhanie dlhov tu vôbec nejde
Aký TČ ??????


Ak toto nebude brať na vedomie vyriešim to inak
Táto veta môže predsa znamenať aj iné kroky , ktoré by viedli k náprave dlžníka , aby vrátil dlžobu ...
Môže ísť napríklad aj o to , že uvedenú čiastku bude oprávnený vymáhať na súde , že sa obráti na pomoc v škole ...atď ...

Jednoznačne nejde o vyhrážku , tá by musela znieť vo význame :
" Ak toto nebude brať navedomie vyriešim to inak " ...povedzme ...že ho zbije , bude ho šikanovať ...kde ide o zjavný úmysel...



§ 49
Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu
(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,
b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,
c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,
d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním
e) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu,
f) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) možno uložiť pokutu do 33 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. b) až d) a písm. f) pokutu do 99 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. e) pokutu do 331 eur.

ALEBO

§ 360
Nebezpečné vyhrážanie
(1) Kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou že a to takým spôsobom, môže vzbudiť dôvodnú obavu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) na chránenej osobe,
c) preto, aby inému zmaril alebo sťažil uplatnenie jeho základných práv a slobôd,
d) z osobitného motívu, alebo
e) verejne.
misoft
30.01.13,20:23
Ale nech "tá mama" to dá na súd - éééééj ale utŕži hanbu, až to zo stola zmietnu (možno sa tým ani zaoberať nebudú), ešte horšie pochodí (tá mama) - keď bude okrem súdnych trov preplatiť i advokáta protistrany. Možno jej to vtedy trcne v gebuli - "jááááááj, mala som tých 45€vro radšej zaplatiť, ako na psí tridsiatok prísť".

Mário321 - žiadne obavy - nepodá, a keby aj - viď vyššie :D
Slayer666
01.02.13,08:46
Tak keď ťa budú riešiť cez políciu, predtým ako tam pôjdeš sa poraď s advokátom. Nie všetkým súdom záleží, aby bola naplnená skutková podstata TČ.


Inak toto je pravda. Taky objekt trestneho cinu vie byt diskutabilny, nehovoriac o subjektivnej stranke (ta vlastne nevyhnutne suvisi s objektom, bez poznania objektu nemozno posudit zavinenie, kedze je sucastou definicie podla §15 a nasl. TZ). Ale v tomto pripade by som sa neobaval, tu nie je naplnena ani len objektivna stranka a teda to si neviem predstavit.