Brmbolicek
22.01.13,08:45
Dobry den, vie mi niekto vysvetlit, ako funguje odpocet DPH auta kupeneho na firmu a nasledne odpisy? DPH sa asi odpocitava hned, ale ako je to z odpismi, v akej su vyske a pocas akeho obdobia. Vysledna cena auta?
Ide o auto v hodnote 30000,- €, kupovane nove na Slovensku.
Dakujem.
Tweety
22.01.13,07:48
Dobry den, vie mi niekto vysvetlit, ako funguje odpocet DPH auta kupeneho na firmu a nasledne odpisy? DPH sa asi odpocitava hned, ale ako je to z odpismi, v akej su vyske a pocas akeho obdobia. Vysledna cena auta?
Ide o auto v hodnote 30000,- €, kupovane nove na Slovensku.
Dakujem.
ÁNo, ak si platiteľom dph a nakúpil si od platiteľa a MV používaš na svoje podnikanie, uplatníš z nákupu odpočet. MV zaradíš do majetku do 1.OS a odpisuješ 4 roky. Samozrejme toto je postup, keď ho neobstaráš na fin. lízing.
dianka.sz
22.01.13,07:58
Dobrý deň!
A aký je postup keď majetok odpisujem na finančný lízing?
Ten istý príklad.
ďakujem
Brmbolicek
22.01.13,07:59
Dakujem za odpoved. A v akej hodnote tie odpisy su?
Tweety
22.01.13,08:03
Dakujem za odpoved. A v akej hodnote tie odpisy su?
Kedže je 4 ročný odpis,( pri rovnomernom) tak ročne je to 1/4 z OC.
mondes
22.01.13,08:08
Kedže je 4 ročný odpis,( pri rovnomernom) tak ročne je to 1/4 z OC.

Prosím Ťa, ale ak to auto kúpil napr. v novembri 2012, tak si môže uplatniť odpis len v alikvotneej čiastke. VšaK?
Tweety
22.01.13,08:10
Prosím Ťa, ale ak to auto kúpil napr. v novembri 2012, tak si môže uplatniť odpis len v alikvotneej čiastke. VšaK?
ÁNo, tak.
§27
(2) V prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu vypočítaného podľa odseku 1 v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia. Ak počas doby odpisovania hmotného majetku podľa § 26 ods. 1
Ingrid Ondruskova
22.01.13,08:11
Ja by som potrebovala poradiť: firma kúpila cashom auto v hodnote 30.000,-EUR + DPH, na vstupe si samozrejme uplatnila DPH, plánovaný rovnomerný odpis 4-roky, po 2 rokoch odpisovania sa firma rozhodla predať auto za 2.500,-EUR, aký je postup z hľadiska:
a/ musí vrátiť firma pomerný podiel DPH na vstupe? t.j. za zvyšlé 2 roky ktoré sa ešte nestihli odpísať??
b/zaujíma DÚ pri kontrole, že sa auto predalo za tak smiešnu cenu a zahŕňa sa tento predaj do tržieb firmy, t.j. podlieha toto dani z príjmu?
Tweety
22.01.13,08:15
Ja by som potrebovala poradiť: firma kúpila cashom auto v hodnote 30.000,-EUR + DPH, na vstupe si samozrejme uplatnila DPH, plánovaný rovnomerný odpis 4-roky, po 2 rokoch odpisovania sa firma rozhodla predať auto za 2.500,-EUR, aký je postup z hľadiska:
a/ musí vrátiť firma pomerný podiel DPH na vstupe? t.j. za zvyšlé 2 roky ktoré sa ešte nestihli odpísať?? Nie.
b/zaujíma DÚ pri kontrole, že sa auto predalo za tak smiešnu cenu a zahŕňa sa tento predaj do tržieb firmy, t.j. podlieha toto dani z príjmu? Áno. V texte.
Ingrid Ondruskova
22.01.13,08:19
Ďakujem moc Tweety...bod a/ ma riadne prekvapil, bola som si istá, že pomernú časť DPH treba vrátiť spätne DÚ, to, že netreba vracať nič...toto platí odjakživa, alebo novým zákonom, ktorý som nepostrehla???