AdrianaA
22.01.13,10:10
Máme ERP, ktorá sa využíva len na úhrady faktúr. Je potrebné robiť denné, mesačné a ročné uzávierky a lepiť pokladničnú knihu ? ERP nám funguje tak, že vždy s novým dňom mám nulový obrat a príjem za úhradu fa. na konci dňa presunieme na hlavnú pokladňu bez uzávierky máme na nový začíname od nuly. Pokladňa vie vytlačiť taký sumár úhrad faktúr za deň, mesiac a rok, ale to podľa mňa nie je uzávierka.
kuravesele
22.01.13,09:33
Ja robím iba dennú uzávierku, aj to iba vtedy keď mám tržbu...bločky si pre istotu lepíme.
AdrianaA
22.01.13,14:05
a čo máš v tej dennej uzávierke súhrnom koľko si mala príjem za úhrady faktúr. Lebo to nie je tržba. Tržba je už zaúčtovaná cez faktúru.
AdrianaA
05.02.13,14:20
Nikto nerobí úhrady cez ERP ??
Badko
05.02.13,15:15
Nikto nerobí úhrady cez ERP ??
Mne majitel donesie bločik z ERP o úhrade fa - blok dám do hlavnej pokladne ako príjem-úhradu pohľadávky
a viac nič neriešim - ale či je to správne som sa zatial nedopátrala - mám len jeden bloček začal len teraz
AdrianaA
06.02.13,19:26
Ja to robím tiež tak. Ale cez ERP nemáme nič len úhrady faktúr a na konci dňa a ani na konci mesiaca sme nerobili uzávierku. V podstate nemáme tržbu, lebo úhrada faktúry nie je tržba. Tržba je už zaúčtovaná dňom dodania tovaru a vystavenia faktúry. Len s tými uzávierkami sa neviem dopátrať, či je to OK. ?
Zita5
06.02.13,20:39
Ja to robím tiež tak. Ale cez ERP nemáme nič len úhrady faktúr a na konci dňa a ani na konci mesiaca sme nerobili uzávierku. V podstate nemáme tržbu, lebo úhrada faktúry nie je tržba. Tržba je už zaúčtovaná dňom dodania tovaru a vystavenia faktúry. Len s tými uzávierkami sa neviem dopátrať, či je to OK. ?

Ja pracujem s ERP ale len pri úhrade FA,mám ju na tento účel. V deň , ktorý mám úhradu FA v hotovosti na konci pracovnej zmeny spravím dennú uzávierku .Pásku si okopírujem , nalepím a založím do obalu .
Úhradu FA zaúčtujem riadne v pokladničnej knihe a v peňažnom denníku , k účtovaniu mám priloženú FA s dokladom z ERP s názvom "kópia účtu" a zároveň pri účtovaní úhrady spárujem s pohľadávkou .Ako popis si uvediem Denná uzávierka z ERP č. -pohľadávka 2013XXX .Ale denné uzávierky mám všetky spravené , nakoľko denné uzávierky sú povinné aj pri úhradách pohľadávok pretože sú tržbou .Takto to robím v JU.

Čo mi píše na dennej uzávierke dopíšem zajtra z firmy:)

http://www.porada.sk/t102701-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html
Dav
06.02.13,21:02
Pri vystavovaní faktúry uvediem - forma úhrady : Hotovosť. MRP ponúka možnosť vybrať formu úhrady. Peniaze prijmem cez ERP - úhrada faktúry. Hneď urobím výber peňazí z ERP, celú sumu uhradenej faktúry a tento bloček priložím do Pokladne (211) k príjmovému pokladničnému dokladu. Dôvod výberu -napíšem číslo faktúry. Na konci dňa urobím dennú uzávierku a tú prilepím do Knihy ERP. Mesačnú, ani intervalovú uzávierku v v ERP nerobím. Týmto spôsobom mám v ERP vždy zostatok hotovosti nulový, čo je vlastne aj pravda, lebo hotovosť hneď odvediem do firemnej pokladne. V roku 2012 som účtovala takéto úhrady cez 261, tohto roku sa už 261 nemá používať, mal by to byť účet 335.
jeso
07.02.13,06:58
Ja to robím tiež tak. Ale cez ERP nemáme nič len úhrady faktúr a na konci dňa a ani na konci mesiaca sme nerobili uzávierku. V podstate nemáme tržbu, lebo úhrada faktúry nie je tržba. Tržba je už zaúčtovaná dňom dodania tovaru a vystavenia faktúry. Len s tými uzávierkami sa neviem dopátrať, či je to OK. ?

§12 Denná uzávierka, intervalová uzávierka a prehľadná uzávierka


vyhotovuje sa len za dni, v ktorých mal podnikateľ tržbu a kedykoľvek za deň
intervalovú uzávierku alebo prehľadovú uzávierku vyhotovuje podnikateľ na požiadanie DÚ alebo CÚ ( 1.1.2013)
Zita5
08.02.13,07:30
a čo máš v tej dennej uzávierke súhrnom koľko si mala príjem za úhrady faktúr. Lebo to nie je tržba. Tržba je už zaúčtovaná cez faktúru.

V dennej uzávierke, ktorá je vyhotovená (len z úhrad pohľadávok) mi na páske zobrazuje :

Počet dokladov
Úhrada faktúr počet
Úhrada faktúr celkom Eur
Denný obrat Eur
Kumulovaný obrat
Hotovosť v zásuvke
AdrianaA
12.02.13,10:44
§12 Denná uzávierka, intervalová uzávierka a prehľadná uzávierka

vyhotovuje sa len za dni, v ktorých mal podnikateľ tržbu a kedykoľvek za deň
intervalovú uzávierku alebo prehľadovú uzávierku vyhotovuje podnikateľ na požiadanie DÚ alebo CÚ ( 1.1.2013)

No a práve preto sme uzávierku nerobili. Veď úhrada pohľadávky nie je tržba ( PU). Okrem toho pri účtovaní neprehadzujem úhradu pohľadávky cez 261, ale priamo na 211/311 a v hlavnej pokladni priložím kópiu dokladu z ERP.
Žabinka
12.02.13,10:59
§12 Denná uzávierka, intervalová uzávierka a prehľadná uzávierka


vyhotovuje sa len za dni, v ktorých mal podnikateľ tržbu a kedykoľvek za deň
intervalovú uzávierku alebo prehľadovú uzávierku vyhotovuje podnikateľ na požiadanie DÚ alebo CÚ ( 1.1.2013)




No a práve preto sme uzávierku nerobili. Veď úhrada pohľadávky nie je tržba ( PU). Okrem toho pri účtovaní neprehadzujem úhradu pohľadávky cez 261, ale priamo na 211/311 a v hlavnej pokladni priložím kópiu dokladu z ERP.
Za úhradu v hotovosti sa podľa zákona o ERP považuje aj úhrada pohľadávky (faktúry) v hotovosti, t.j. aj tržbu prijatú v hotovosti na úhradu pohľadávky (za predaj tovaru alebo poskytnutie služieb, zoznam ktorých je taxatívne vymedzený v prílohe č. 1 zákona o ERP) je podnikateľ, ktorý postupuje podľa zákona o ERP, povinný evidovať v pokladnici.
Moja ERP napr. nedovolí ďalej pokračovať, keď neurobím dennú uzávierku po úhrade pohľadávky cez ERP.
AdrianaA
19.04.13,12:32
§12 Denná uzávierka, intervalová uzávierka a prehľadná uzávierka


vyhotovuje sa len za dni, v ktorých mal podnikateľ tržbu a kedykoľvek za deň presne ako hovorím, že úhrada faktúry nie je tržba a preto sa podľa môjho názoru nerobí ani uzávierka.
intervalovú uzávierku alebo prehľadovú uzávierku vyhotovuje podnikateľ na požiadanie DÚ alebo CÚ ( 1.1.2013)


poznámka v texte
AdrianaA
19.04.13,12:36
my máme novú pokladnicu a po úhrade faktúry idem na druhý deň od nuly bez uzávierky. Za mesiac sa dá vytlačiť taký súpis uhradených faktúr.
avalik
19.04.13,12:47
poznámka v texte

uhrada FA je trzba

"Za úhradu v hotovosti sa podľa zákona o ERP považuje aj úhrada pohľadávky (faktúry) v hotovosti, t.j. aj tržbu prijatú v hotovosti na úhradu pohľadávky (za predaj tovaru alebo poskytnutie služieb, zoznam ktorých je taxatívne vymedzený v prílohe č. 1 zákona o ERP) je podnikateľ, ktorý postupuje podľa zákona o ERP, povinný evidovať v pokladnici."

ref: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2012.pdf

zakon o ERP

§ 2
h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok,
AdrianaA
19.04.13,13:52
tak som si to naštudovala a pochopila :D:D. Si sedím na vedení v poslednej dobe. úhrada = tržba = denné uzávierky.