Majky11
22.01.13,11:32
Ahojte chcem sa spytat, ci tu je niekto kto sa naucil C++ ako samouk a ako dlho mu to trvalo ?

Dakujem

p.s. Nechcem zbytocne rozsirit otazku a preto takto jednoducho. Akekolvek postrehy nazory mozte kludne doplnit aj mimo odpovede na primarnu otazku.

;)
pepo_p
23.01.13,06:06
Naučil ;) A cca mi to trvalo rok aby som zvládol taký stredný projekt. Potom už to ide ako po masle aj v iných jazykoch, lebo syntax je rovnaká resp. vychádza prevažne z C.
Problém pri takýchto výukách je len jeden: nesmieš len čítať, ale musíš aktívne vyrábať niečo čo ťa posúva vpred (stanoviť si nejaký projekt čo idem programovať) a musíš v tom riešiť aj problémy a si prinútený následne doštudovávať problematiku tvojho problému :) a to ťa posúva vpred.
ACCNT
23.01.13,16:12
vies aspon nejaky jazyk? lebo by som povedal ze nie :)
podla mna sa to neda generalizovat. niekomu to ide lahsie, niekomu tazsie do hlavy.
Fero11
23.01.13,18:55
mne to nejde vobec :) a ako pise pepo_p ja som sa dostal len k citaniu, hned pri zakladoch som nerozumel niektorym veciam, takze som ani nic nezacal pisat
bodliak
23.01.13,19:06
Týždeň by mal stačiť na to, aby si zvládol prostredie, základné veci ako kompilovanie, debuggovanie.
No a potom sa vlastne začneš učiť jazyk. Viac, hlbšie, podrobnejšie.

Záleží, či sa učíš svoj prvý programovací jazyk, potom C++ neodporúčam a čo je cieľom. Na bežné drobnosti to tiež nie je vhodný jazyk.
Majky11
23.01.13,21:19
Mam skusenost uz s C-ckom...

Chcel som vediet hlavne predpoklady na zvladnutie programovania a dobu za aku sa to da zvladnut...
DanPaul
25.01.13,09:46
Ked uz si pouzival C a ovladas syntax, tak do C++ sa dostanes lahko. Tusim existuju aj prirucky C++ pre C programatorov.
Kup si knihu Mistrovstvi C++, ja ju mam a je skvela.
Ale ako tu uz niekto pisal, urcite si daj nejaky ciel.
Najskor si skus nejaku jednoduchu triedu, potom abstraktnu, potom si skus dedicnosti a tak...
Majky11
26.01.13,18:43
Kup si knihu Mistrovstvi C++, ja ju mam a je skvela.


No super.... teraz to rozsirim... Presne tu knihu mam, ale nechcel som to skor pisat. Da sa po jej zvladnuti v pohode fungovat v C++ ?

A ako dlho Ti to trvalo ?

Prip. inym ktory maju s touto knihou skusenosti...
sthruska
27.01.13,08:35
Majky11, už sa nepýtaj. Nikto Ti nie je schopný odpovedať na Tvoje otázky - pocity. Jednoducho začni na tom makať a rýchlo zistíš na čom si ;)
Majky11
27.01.13,10:51
Majky11, už sa nepýtaj. Nikto Ti nie je schopný odpovedať na Tvoje otázky - pocity. Jednoducho začni na tom makať a rýchlo zistíš na čom si ;)

Som trochu zarazeny :confused:

Preco by som sa nemohol pytat ? Ako vies, ze nikto nevie odpoved ? naco je potom porada ? Co sa na nej kladie ak nie otazky?

Akoze, ak niekto nechce citat tuto temu, nech necita, ak chce nech cita, ak vie odpoved nech odpovie, ak nevie nech necha tak...

Neber to v zlom, ale naozaj som si zalozil temu za ucelom ziskania odpovedi na moje otazky...

Co sa tyka druhej Tvojej vety, s tou uplne suhlasim.

No snad mam pravo polozit otazky... Ak ich budem mat vyriesene prestanem sa pytat...
Fero11
27.01.13,17:59
sthruska tym chcel povedat asi to, ze niekto sa nauci rychlejsie, niekto pomalsie a niekto vobev :)
DanPaul
27.01.13,18:04
No super.... teraz to rozsirim... Presne tu knihu mam, ale nechcel som to skor pisat. Da sa po jej zvladnuti v pohode fungovat v C++ ?

A ako dlho Ti to trvalo ?

Prip. inym ktory maju s touto knihou skusenosti...

Ja som chodil na programovanie uz na ZS, takze Ti neviem povedat univerzalnu dobu potrebnu na naucenie sa programovania v C++. Je to velmi individualne. Niekto sa nauci nieco rychlejsie, nieco pomalsie, kazdy mame predpoklady na nieco ine. Ak si dobry v matematike, mas zmysel pre logiku a dobru vizualnu predstavivost, nemal by si s programovanim mat problem. Ziadna kniha Ta nenauci programovat. Kniha Ti moze dat zaklady, zakladne postupy pouzitelne v kazdom projekte, ale kombinacia metod a postupov je to, co musi byt v Tebe. Zivim sa programovanim uz 10 rokov, no kazdy rok zistim, ze som sa nieco nove naucil. Svet programovania je tak rozsiahly, ze si trufam povedat, ze nikto nikdy nebude moct povedat, ze uz vie o C++ vsetko. Moze dokonale ovladat syntax, ale standardne kniznice C++ su pravidelne aktualizovane, teda zakazdym je nieco nove, co sa treba naucit.
sthruska
28.01.13,06:25
Presne ako napísal Fero11.
Ešte jedna poznámka. Programovanie nie je o tom či poznáš nejaký jazyk. Musíš vedieť v prvom rade analyzovať problém a nájsť naň algoritmus! Pokiaľ to nemáš dané zhora, tak budeš iba klikačom komponentov. Ostatné ako písal DanPaul.

To som ja. Robím to preto, ako koníček, lebo ma to baví. A som schopný čítať jazyky iba typu VBA, Object Pascal - ten používam.
pepo_p
28.01.13,15:16
To Majky11: Dám ti jednu užitočnú radu a dúfam že tá v reáli ti aj odpovie na čom si.
"Prebehni si očami tú knihu čo máš Mistrovství C++ je to vynikajúca kniha, nesnaž sa ju užiť len aby si získal prehľad čo v knihe kde je a následne sa vykašli na C++ a daj sa na Javu, resp. Java script a niektorý z webových jazykov". Tým že získaš aký taký prehľad o C++ sa rýchlejšie naučíš programovať v niečom čo teraz "trh" chce, čiže aj uplatnenie je omnoho rýchlejšie a pritom všetko vychádza z C/C++. Aplikácie typu C++ sa v tejto dobe už nenosia, resp. ich je veľmi málo a všetko sa orientuje tak či tak na web + teraz mobilné zariadenia.
DanPaul
28.01.13,20:08
pepo_p: Nevidim dovod, preco by malo C++ byt nezaujimave pre trh. Momentalne vznikol novy standard C++11, ktory zasadne meni pohlad na C++ a zaroven velmi znizil hranice medzi tym, co je a co nie je vyhodne robit v RAD jazyku akym je Java alebo C# a co je vyhodne kvoli rychlosti robit v nativnom C++. Pravdou je, ze momentalny trh naozaj bazi po programatoroch webovych aplikacii, ale casto su to kratkodobe pracovne pomery s niskym platom a ludia okolo programovania webu casto menia zamestnanie. C++ je jazyk na dlhe trate, na velke projekty, ktore musia cosi zvladnut.
Ale ano, Java, PHP, C#, JScript, HTML. XHTML, CSS, ASP.NET su momentalne najviac ziadane znalosti... ale mali by sme si upresnit pojmy a dojmy. PHP, JScript, HTML, XHTML, CSS - to su scripty - teda nie programovanie, ale scriptovanie. Programuje sa v Java, C++, C, C# a dokonca aj Visual Basic.
pepo_p
30.01.13,11:34
DanPaul: Keď som začínal ja, stál som pred tou istou dilemou a stými istými výzvami ako Majky11. Len vtedy frčalo vo veľkom c/c++ následne začínal .NET a java a teraz moblné aplikácie. To čo hovoríš DanPaul je isté ako keď v tom čase ma presviedčali že najlepšie je programovať v asembléri v spojení s c++ "lebo rýchlosť". Vetdy sa dá povedať som sa nechal nablázniť, ale veľmi rýchlo som pochopil, že programovať v c/c++ nie je to, čo trh chce. Je to síce pekné ak to vieš, ale povedzme si to narovinu ak sa nevenuješ programovaniu na 120% denne nikdy z teba poriadny programátor nebude, lebo vývoj ide tak rýchlo vpred. A ak a kým ty naprogramuješ c++ aplikáciu len pre windows alebo len pre ... momentálny rozmach webových aplikácií a ich dostupnosť pre všetky platformy je úplne niekde inde čo ťa radí na druhú koľaj. Čiže je úplne jedno v čom začne, len nech to má zmysel v jeho rozvoji a to momentálne v c++ nie je. A ak chceš povedať že scriptovanie nie je programovanie tak sa naučím radšej poriadne scriptovať ako len trochu programovať, je to rýchlejšie, pohodlnejšie a hlavne potrebjnejšie pre túto dobu.
App. Majky11 sa nechce živiť ako programátor a preto odporúčanie c/c++/c#/c++11 je momentálne strata času.
Majky11
30.01.13,18:16
Ahojte,

Presne o tieto odpovede mi islo... Mam na mysli, zhrnutie vsetkych prispevkov, ktore co to poodhalili o case vyuky, ako aj potrebnosti, ci ziadanosti jazyka c++...

CO sa tyka C++, preberam tu knihu, Zatial je to v pohode... Ja mam skusenosti s c-ckom zo skoly...

Co sa tyka programovania, bavilo ma to a chcel by som v tomto smere aj pokracovat... Mozno sa raz tymto aj zivit, ale minimalne si pootvorit cestu ku "kodeniu"... mozno neskor k skriptovaniu...

Ja som vlastne zacinal uz na basic-u,este na starom atari-cku, ale to je uz o inom...

Dakujem Vam vsetkym za odpovede...

Uvidim ako mi to pojde...

Samouk ma trochu horsiu poziciu, nakolko ak niecomu nerozumie, nema mu to kto vysvetlit. Takze tam su len dve cesty, bud na to prist, alebo s tym tresnut...

Este raz vdaka, a prajem vela uspechov...

Majky11