ondovaandrea
22.01.13,12:22
Aká je max.výška príležitostných príjmov oslobodených od dane za rok 2012 a 2013?
Katy a R
22.01.13,11:30
500 eur. Ale pozor platí to spolu - aj pre príjem podľa §6odst 3 aj §8 1a.
tomas112
23.01.13,08:43
mám otázočku - ak mal zamestnanec príjem z prenájmu, ktorý nepresiahol 500 € je povinný si podať sám daňové priznanie, alebo mu ho môže vykonať zamestnávateľ?...
Katy a R
24.01.13,10:23
mám otázočku - ak mal zamestnanec príjem z prenájmu, ktorý nepresiahol 500 € je povinný si podať sám daňové priznanie, alebo mu ho môže vykonať zamestnávateľ?...
Keďže vlastne z prenájmu nemá zdaniteľný príjem, môže požiadať zamestnávateľa o RZD .
Ale - keďže je registrovaný na DU ... tak potom by bolo dobré to dať DU vedieť (oznámiť) - že nemal takýto príjem, lebo ho určite vyzvú na podanie DP (dakedy v lete ho potom bude musieť spraviť!).
takže podľa mňa je najjednoduchšie spraviť si to DP sám - teraz.
jimmiii
26.01.13,18:14
Mal by som dotaz ohladom takejto modelovej situacie :

Pracujem na dohodu kde moj mesacny prijem je 100€, u svojho zamestnavatela podpisem vyhlasenie o nezdanitelnej ciastke kedze je to moj jediny prijem, tym padom mi nie je strhavana dan z prijmu.
V priebehu roka sa ale zamestnam aj na TPP s hrubym platom napr 600€. Teda pracujem na dohodu aj na TPP.
Stale bude platit nezdanitelna ciastka pre pracu na dohodu? alebo mi postupne v priebehu roku vznikne nedoplatok na dani?

Dakujem za odpoved
Mila123
26.01.13,18:17
Mal by som dotaz ohladom takejto modelovej situacie :

Pracujem na dohodu kde moj mesacny prijem je 100€, u svojho zamestnavatela podpisem vyhlasenie o nezdanitelnej ciastke kedze je to moj jediny prijem, tym padom mi nie je strhavana dan z prijmu.
V priebehu roka sa ale zamestnam aj na TPP s hrubym platom napr 600€. Teda pracujem na dohodu aj na TPP.
Stale bude platit nezdanitelna ciastka pre pracu na dohodu? alebo mi postupne v priebehu roku vznikne nedoplatok na dani?

Dakujem za odpoved
prečo nedoplatok na dani? zamestnávateľ ti predsa musí zrážač preddavky na daň v 19% sadzbe....preplatok ti vznikne, ak požiadaš o RZD alebo DP vznikne ti preplatok na dani z príjmu podľa § 5 ZDP....
a je na tebe, či si ako dohodár dáš ukončiť NČZD a uplatníš si ju v zamestnaní, alebo to necháš tak....
Anik
26.01.13,18:23
vyhlásenie môžeš mať podpísané len u 1 zamestnávateľa preto by si 1 z týchto príjmov mal hneď zdaňovaný, bolo by lepšie keby si si prestal uplatňovať odp.pol. z dohody a uplatnil by si zo zamestnania a z dohody by Ti sťahovali hneď daň.
jimmiii
26.01.13,19:17
Dakujem, pravdepodobne som tomu uz pochopil

este jeden dotaz ohladom dvoch zamestnani.
TPP s prijmom 600€ sa nezmesti do hranice nezdanitelneho zakladu 3 735,94 pre rok 2013, takze z tohto platu sa bude normalne odvadzat 19% dan
ako je to s dohodou? tych 100€ mesacne sa zmesti do tej hranice...teda plat z dohody moze byt oslobodeny od dane? Alebo sa vsetky moje prijmy scitavaju a teda v konecnom dosledku nebudem mat narok na vratenie dane z dohody?
veronikasad
26.01.13,19:25
Dakujem, pravdepodobne som tomu uz pochopil

este jeden dotaz ohladom dvoch zamestnani.
TPP s prijmom 600€ sa nezmesti do hranice nezdanitelneho zakladu 3 735,94 pre rok 2013, takze z tohto platu sa bude normalne odvadzat 19% dan
ako je to s dohodou? tych 100€ mesacne sa zmesti do tej hranice...teda plat z dohody moze byt oslobodeny od dane? Alebo sa vsetky moje prijmy scitavaju a teda v konecnom dosledku nebudem mat narok na vratenie dane z dohody?
Ak podpíšeš vyhlásenie u zamestnávatela na prac.zmluvu, bude ti zdaňovať len rozdiel medzi hrubou mzdou (zníženou o zrazené poistné) a mesačnou NČZD.
Mila123
26.01.13,19:26
Dakujem, pravdepodobne som tomu uz pochopil

este jeden dotaz ohladom dvoch zamestnani.
TPP s prijmom 600€ sa nezmesti do hranice nezdanitelneho zakladu 3 735,94 pre rok 2013, takze z tohto platu sa bude normalne odvadzat 19% dan
ako je to s dohodou? tych 100€ mesacne sa zmesti do tej hranice...teda plat z dohody moze byt oslobodeny od dane? Alebo sa vsetky moje prijmy scitavaju a teda v konecnom dosledku nebudem mat narok na vratenie dane z dohody?
RZD sa robí preto, aby sa ti ročne vysporiadali preddavky s daňovou povinnosťou......
a ako to celé bude, záleží či každý jeden mesiac využiješ celú 1/12 ročnej NČZD.....
ak nie, tak bude preplatok, ak áno, nevznikne ani preplatok a ani nedoplatok (neriešim prípadné PN, očr a lebo iné neprítomnosti v práci)