Gong
01.03.06,12:24
Minulý rok som zdedila nehnuteľnosti, tak ako aj traja ostatní. Čiže nehnuteľnosť vlastnia 4 spoluvlastníci. Akonáhle sa skončilo dedičstvo, nehnuteľnosť sme predali (2005) na základe kúpnej zmluvy. Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti sa neplatí?
Čítala som, že ten kto predal nehnuteľnosť po roku 2004, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností neplatí - je zrušená táto daň.
Ď
mysimis
01.03.06,11:26
áno táto daň je zrušená, ale platiť budete daň z príjmu.
Pepa
01.03.06,11:30
áno táto daň je zrušená, ale platiť budete daň z príjmu.
Nie je isté:)
skvarki
01.03.06,11:34
Nebudete platit ani dan z prijmu ak uplynulo aspon 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnutelnosti preukázatelne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva porucitela.
Pepa
01.03.06,11:39
Nebudete platit ani dan z prijmu ak uplynulo aspon 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnutelnosti preukázatelne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva porucitela.
Hej - pokiaľ boli dedičmi v priamom rade.
Barbara
01.03.06,11:40
Nebudete platit ani dan z prijmu ak uplynulo aspon 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnutelnosti preukázatelne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva porucitela.



súhlasím s Skvarki a ešte by som pridala, že jedine v tom prípade by ste neplatili ani daň z príjmu, keby ste mali trvalý pobyt 2 roky pred predajom v tom byte, alebo v dome.
možno u niektorého z Vás to platí, že tam býval 2 roky.:p
mysimis
01.03.06,12:17
Ak si dobre pozriete zadanie témy, Gong píše, že nehnuteľnosť zdedila vlani. Čiže sa jej nemôže týkať ani trvalý pobyt 2 roky ani vlastníctvo 5 rokov
svojar
01.03.06,16:51
Aj keď je to možno zle zaradené, pokliaľ si dedič v priamom rade a poručiteľ mal nehnuteľnosť vo vlastníctve(spoluvlastníctve) aspoň 5 rokov ,od dane z príjmu je tento predaj oslobodený. Žiadna podmienka trvalého pobytu tam nie je. - Zákon o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení § 9,odst. 1 písm. c).
annamari77
19.06.06,09:34
Mam podobny problem, zdedeny dom, ktory je nasledne po 2 mesiacoch predany. Na danovom urade mi kazdy pracovnik(4) povedal nieco ine. Ze vraj budeme platit dan len z rozdielu medzi cenou domu, urcenu znalcom a sumou, za ktoru sme ho predali. Moze mi o tom niekto poradit? Tiez ako mam dalej postupovat, podat danove priznanie aj v pripade, ak nie je ziaden rozdiel alebo je cena predaja nizsia ako znalecky posudok?
Milan Benka
19.06.06,09:39
Pozri § 9/1a a§ 9/1c, ak spĺňate podmienky, môže to byť od dane oslobodené.
Pepa
19.06.06,10:19
Mam podobny problem, zdedeny dom, ktory je nasledne po 2 mesiacoch predany. Na danovom urade mi kazdy pracovnik(4) povedal nieco ine. Ze vraj budeme platit dan len z rozdielu medzi cenou domu, urcenu znalcom a sumou, za ktoru sme ho predali. Moze mi o tom niekto poradit? Tiez ako mam dalej postupovat, podat danove priznanie aj v pripade, ak nie je ziaden rozdiel alebo je cena predaja nizsia ako znalecky posudok?
Zdedený dom - treba niečo bližšie - bol dedený v priamom rade /deti,vnuci/? Ak áno, po akú dobu ho poručiteľ vlastnil?