isofruit
22.01.13,18:50
Potrebujem uskutočniť dodatočne dedičské konanie na základe novoobjaveného majetku po nebohom/pozemky/. Chcem sa spýtať či existuje na podanie žiadosti na súd špeciálne tlačivo a či je potrebné doložiť aj nejaké dokumenty o tomto majetku/LV a pod./ Ak áno,či tie dokumenty musia byť notársky overené,alebo či to môže byť obyčajná kópia.

Dakujem
doktor23
22.01.13,21:00
o špeciálnom tlačive neviem, ale vo všeobecnosti to adresuješ na príslušný súd, uvedieš po kom má byť dedičské konanie (uvedieš aj pôvodné číslo ded. konania), ohľadom čoho má byť, kto sú dedičia. Pripojíš pôvodné ded. rozhodnutie alebo úmrtný list, dôkaz o tom, že tam ešte je nejaký majetok (stačí aj LV z internetu) a nalepíš kolok 6,50 EUR
Katy a R
22.01.13,21:17
Ak sa jedná o pozemky, ktoré nie sú poriešené niekoľko generácií (nezistení vlastníci) . Tiež je rovnaký postup? majetok by identifikovať šlo (z internetu) , ale už neexistujú doklady z dedičského konania (možno ani žiadne nebolo), ani úmrtný list.
Ten by sa predpokladám mohol nájsť na farskom úrade:confused:.
hubatá
22.01.13,21:37
Tlačivá na prejednanie novoobjaveného majetku sú na súdoch k dispozícii, do e-mailu ti ho pošle hociktoré informačné centrum súdu. Na vypísané tlačivo nalep 6,50 € kolok.

Na www.matrika.sk si vygoogluj svojho príbuzného po ktorom chceš dediť a nájdeš tam aj rok, poradové číslo a zväzok pod ktorým je úmrtný list vedený na farskom úrade alebo matrike. Ľahšie sa potom bude p. farárovi alebo na obecnom úrade identifikovať tvoj príbuzný.

Ja som mala smolu, lebo nie sú tam uvedené dátumy narodenia rodičov (len meno za slobodna matky) a zomrelých toho istého mena a priezviska bolo v dedine strašne veľa. A tak zatiaľ s dedičstvom stojím už 2 roky a nevieme sa s notárkou pohnúť.

Dá sa predediť majetok ak prichádzam do úvahy ako "najpravdepodobnejší dedič" a nikto iný sa o dedičstvo doteraz nezaujímal? Je na to nejaký § o ktorý by som sa mohla oprieť?
zalobaba
22.01.13,22:08
Tlačivá na prejednanie novoobjaveného majetku sú na súdoch k dispozícii, do e-mailu ti ho pošle hociktoré informačné centrum súdu. Na vypísané tlačivo nalep 6,50 € kolok.

Na www.matrika.sk (http://www.matrika.sk) si vygoogluj svojho príbuzného po ktorom chceš dediť a nájdeš tam aj rok, poradové číslo a zväzok pod ktorým je úmrtný list vedený na farskom úrade alebo matrike. Ľahšie sa potom bude p. farárovi alebo na obecnom úrade identifikovať tvoj príbuzný.

Ja som mala smolu, lebo nie sú tam uvedené dátumy narodenia rodičov (len meno za slobodna matky) a zomrelých toho istého mena a priezviska bolo v dedine strašne veľa. A tak zatiaľ s dedičstvom stojím už 2 roky a nevieme sa s notárkou pohnúť.

Dá sa predediť majetok ak prichádzam do úvahy ako "najpravdepodobnejší dedič" a nikto iný sa o dedičstvo doteraz nezaujímal? Je na to nejaký § o ktorý by som sa mohla oprieť?


....ten link vôbec nefunguje....
misoft
22.01.13,22:13
doména na predaj
isofruit
23.01.13,16:24
o špeciálnom tlačive neviem, ale vo všeobecnosti to adresuješ na príslušný súd, uvedieš po kom má byť dedičské konanie (uvedieš aj pôvodné číslo ded. konania), ohľadom čoho má byť, kto sú dedičia. Pripojíš pôvodné ded. rozhodnutie alebo úmrtný list, dôkaz o tom, že tam ešte je nejaký majetok (stačí aj LV z internetu) a nalepíš kolok 6,50 EUR

Dakujem, ešte doplňujúca otázka. Keď už bude dedičstvo prejednávať notár,je potrebné zabezpečiť znalecký posudok k uvedeným pozemkom? Alebo si ho dá vypracovať notár? Pýtam sa preto,lebo notárovi prislúcha určitá odmena z majetku poručiteľa a je dosť dôležite akú hodnotu bude brať do úvahy.
doktor23
23.01.13,21:00
Znalecký posudok zo zákona potrebný nie je. Je potrebné určiť všeobecnú = trhovú cenu. Môžete to spraviť dohodou dedičov, len v prípade, ak sa nedohodnete, bude potrebné na Vaše náklady vyhotoviť znalecký posudok alebo potvrdenie z realitky.
branislavp
23.01.13,21:16
Doporučujem k dedičskému konaniu na novoobjavený majetok venovať veľkú pozornosť. Ak podávaš návrh na dedičské konanie na novoobjavený majetok na súd je nutné k nemu priložiť potrebné liistiny, ako napr. LV, ktoré majú byť predmetom dedičského konania, postačia aj z katasterportálu. Aj dedičské konanie po nezistenom vlastníkovi. Je dôležité dbať na to, aby sa nejaký majetok neopomenul a tiež aj oprávnení dediči.
Katy a R
24.01.13,08:46
Tiež taká ľavá ?

Tak potom iba súd.
Keď by si chcel - vedel by si poradiť aj lepšie. Veľmi by si nám pomohol!
- lebo nie každý je taký "zbehlý a výnimočný" ako ty (a vytrvalý som zabudla).

- ak ide o tzv zabudnuté pozemky - po pra, pra prarodičoch - tak je to veľmi ťažké riešiť pre nás neznalých (v živote som na súde nebola) . A kopu času tomu treba venovať. tiež by ma zaujímalo, či je nejaká môžnosť poriešiť pozemky po pra-prastarých rodičoch bez toho, aby sme obiehali všetkých potomkov - aj takých, čo vôbec o to nemajú záujem ( a hlavne ak sa jedná o malé výmery na viacerých parcelách , napr o 1/50 tina a pod