faklmen
22.01.13,18:59
Prevadzkujem eshop ale z uctovnictva som jeleň.
Uctovnicka mi povedala, ze ak prekrocim rocny obrat 50.000€ budem musiet robit mesacne uctvonictvo. V podstate som to dobre nepochopil. Budem akoze platca DPH?, kedze teraz nie som a budem musiet uzatvarat ucto. kazdy mesiac?
Vyratava sa to z obratu? nie z cisteho zisku?
veronikasad
22.01.13,19:29
Povinným platitelom DPH sa staneš, ak tvoj obrat=tržby presiahnu za 12 bezprostredne predchádzajúcich mesiacov čiastku 49 790€ (nemusí to byť kalendárny rok)
faklmen
23.01.13,14:53
Dakujem za odpoved.
A aky je potom rozdiel v uctovnictve ak by som bol platca DPH, ked teraz robim papiere raz za rok a nie som platca.
A ked potom napr. klesne obrat pod tu sumu, stale budem platca DPH?
Ma platca DPH nejake vyhody, alebo je lepsie byt neplatca.
KEJKA
23.01.13,15:22
o výhodách a nevýhodách sa dočítaš na tomto fóre viac ako dosť............takže len čítaj, hľadaj, čítaj, hľadaj.
ak prekročíš obrat - treba si poctivo sledovať mesiace, nejde o obrat za kalendárny rok!!
tak ak ho prekročíš si povinný zaregistrovať sa za platiteľa DPH, §4, čiže o nejakých výhodách je zbytočné diskutovať, ak sa ti darí a taký obrat dosiahneš.
budeš zo zákona mesačným platiteľom, takže mesačne musíš mať účtovníctvo hotové, aby si vedel zaplatiť správnu DPH a podať správne priznanie.
mondes
23.01.13,15:31
Dakujem za odpoved.
A aky je potom rozdiel v uctovnictve ak by som bol platca DPH, ked teraz robim papiere raz za rok a nie som platca.
A ked potom napr. klesne obrat pod tu sumu, stale budem platca DPH?
Ma platca DPH nejake vyhody, alebo je lepsie byt neplatca.
Ak si napr. v januári 2013 prekročil obrat 49 790 Eur, stávaš sa mesačným plátcom DPH. Musíš stále do 25. dňa v mesiaci spracovať všetky svoje doklady, aby si vedel vypočítať DPH. A ak ti obrat za 12 po sebe nasl. mesiacov klesne pod 49790 Eur, tak podáš žiadosť na DU o ukkončenie platcovstva DPH a DU ti stanoví posledné zdaňovacie obdobie, za ktoré budeš musieť podať DPH.
faklmen
23.01.13,15:32
Pomaly sa k tomu obratu blizim, tak sa pripravujem na to co ma caka a pravdepodobne neminie.
Budem sa musiet asi viac vzdelavat.
veronikasad
23.01.13,15:39
Pomaly sa k tomu obratu blizim, tak sa pripravujem na to co ma caka a pravdepodobne neminie.
Budem sa musiet asi viac vzdelavat.
Sleduješ vždy obrat za 12 bezprostredne predchádzajúcich kal.mesiacov. Ak prekročí stanovenú výšku, do 20. kal. dňa nasl. mesiaca sa musíš zaregistrovať na DU ako povinný platitel DPH. Ak máš zásoby, ku dňu povinnej registrácie treba urobiť fyzickú inventúru, nakolko v prvom DP DPH si môžeš uplatniť odpočet DPH zo zásob. Ale to tvoja účtovníčka určite vie, a správne ťa usmerní.