turistka
22.01.13,21:22
mám brata, ktorý sa vyše 30 rokov nezaujímal o našich rodičov - nepomáhal, nenavštevoval, nazaujímal sa o nich, dokonca sa ani nikdy neozval. Teraz predpokladám, že pribehne hneď prvý k dedičskému konaniu - keď ho vyzvú, otec mu dať nič nechce, ale mama pokiaľ viem nič nenapísala, takže predpokladám že to nebude vôbec jednoduché. dá sa nejakým spôsobom dosiahnuť aby z dedičstva nič nedostal? pomáhala som aj pri platení domácich výdavkov.
Xanti
22.01.13,20:28
Nie vydediť ho mohli rodičia za života, ak ho mama nevydedila tak má nárok na podiel na dedičstve. A ak mu otec nič nechce v budúcnosti dať tak môže Ti majetok ten čo bude na neho napísaný darovať alebo spísať závet, no závet sa dá napadnúť a brat by tuším aj uspel.
turistka
22.01.13,20:30
problém je v tom, že mu nič nechce dať ani po mame ale s tym asi nepohneme. ja som však prispievala aj na ich rodinné vydavky - najomne... a preco by brat uspel keby napadol zavet? 30 rokov nevidel vlastnych rodicov
Xanti
22.01.13,20:35
No ale teraz uvidí otca, a už otec nebude môcť operovať tým že ho 30r nevidel.
A otec ti svoj majetok môže darovať tým pádom brat po otcovi nič nedostane. A mamin podiel sa podelí medzi vás troch ... 1/6 tebe , bratovi, a 4/6 z majetku v BSM bude mať otec.
turistka
22.01.13,20:42
no to je sice pravda, ale vsetko pre rodicov som robila ja - lekari, obchody, upratovanie... tak zeby bolo rozhodujuce, ze sa uvidia u notara? a ako sa to berie, ked som za nich platila najomne... da sa to nejako zohladnit? predpokladam, ze ak by to spravil otec este pred dedicskym konanim po mame - myslim to darovanie resp. vydedenie, malo by to nejaku vacsiu vahu ako potom. dakujem :)
Xanti
22.01.13,20:45
A sú bločky na nájomné s tvojím menom? Ak hej tak si vieš prihlásiť do dedičstva pohľadávku a tým znížiť bratov podiel na dedičstve ... ináč neuspejete, leda brat bude súhlasiť a vzdá sa svojho podielu.
turistka
22.01.13,20:49
nie, nie su vsetko je na otcove meno, najomne a aj ostatne seky. nepredpokladala som ze by s tym bol takyto problem, vzhladom k tomu, ze byt bol pisany na nich, aj seky boli na nich. ak by sa to vydedenie spravilo teraz, tykalo by sa to aj majetku ktory by otec dostal po mame ?- vzhladom k tomu, ze dedicske konanie este neprebehlo
Xanti
22.01.13,20:51
No z maminho majetku brat podiel dostať musí ak sa ho sám nevzdá. Už ho nemá ako mama vydediť kedže je mrtva.

A čo sa týka otca a jeho majetku, môže ti ho darovať alebo spísať závet, alebo listinu o vydedení ale to odporúčam navštíviť notára aby spísal to on.
turistka
22.01.13,21:01
čiže to bude tá 1/6? menili sa im aj okná, kupovala pračka.... bločky síce mám, ale ani fa za okná nie je na moje meno. teraz ma to štve, lebo som netušila že s tým bude taký problém(aj s tým nájomným), platil sa aj ústav, ale tým že to tam bol vyplácať otec, je nanho aj potvrdenka.... nepredpokladam, ze by sa toho vzdal - dostane sa k peniazom bez starosti a ak mam byt sprosta tak ani pomaly nevie od koho
doktor23
22.01.13,21:06
tak si prihlás pohľadávku do dedičstva, prípadne nech Ti otec podpíše vyhlásenie, že si im požičala tú sumu, o ktorú ide .... brat to buď uzná alebo neuzná ....
turistka
22.01.13,21:10
čiže základ je to, že brat to musí uznať - a keď to neuzná tak si asi nepomôžem? pohľadávka sa prihlasuje priamo do dedičského konania, alebo to treba nejako samostatne?
Xanti
22.01.13,21:13
Ked brat neuzná tú pohľadávku, tak vám neostane nič iné len sa obrátiť na súd.
doktor23
22.01.13,21:14
ak neuzná, stále môžeš žiadať na súde, aby Ti to bolo zaplatené a každý z dedičov zodpovedá do výšky nadobudnutého dedičstva.
Ak brat nadobudne majetok v hodnote 10 000 a pohľadávka je 15 000, tak na neho pripadá 5 000 (ak ste teda traja, pohľadávka sa neuzná a nevyporiada v rámci BSM). A otcovi môžeš hneď potvrdiť, že Ti peniaze vrátil, nech sa nebojí.
Stačí to oznámiť notárovi, dal by som mu vedieť ešte pred pojednávaním
turistka
22.01.13,21:20
ak neuzná, stále môžeš žiadať na súde, aby Ti to bolo zaplatené a každý z dedičov zodpovedá do výšky nadobudnutého dedičstva.
Ak brat nadobudne majetok v hodnote 10 000 a pohľadávka je 15 000, tak na neho pripadá 5 000 (ak ste teda traja, pohľadávka sa neuzná a nevyporiada v rámci BSM). A otcovi môžeš hneď potvrdiť, že Ti peniaze vrátil, nech sa nebojí.
Stačí to oznámiť notárovi, dal by som mu vedieť ešte pred pojednávaním

teraz som to celkom nepochopila, čo oznámiť notárovi pred pojednávaním? fakt je že na nájomné som im prispievala, ale ako som vyššie písala, šeky boli na otcove meno - mám ich samozrejme ja doma, ale problem je asi v tom, ze to nie je na mna.nie sme traja, ale iba dvaja.
doktor23
22.01.13,21:58
ak dobre počítam tak si Ty - 1, brat - 2, otec - 3. Takže ste traja dedičia. Notárovi oznámiš, že si uplatňuješ pohľadávku v takej a takej výške. Snažil som sa Ti poradiť, nech Ti túto skutočnosť písomne uzná otec - jednoduché vyhlásenie, kde potvrdí, že spoločne s manželkou od Teba prevzali X EUR (za X si dosaď prislúchajúce číslo)
turistka
23.01.13,08:56
čiže ak som to dobre pochopila, tak stačí na písať na PC vyhlásenie, kde sa napíše suma o ktorú sa jedná a stačí, keď to podpíše aj doma a potom sa to predloží notárovi?
turistka
23.01.13,08:58
poprípade treba to tam aj rozpísať, že tolko a tolko na to..... ak by bola pohladavka napr. 3000 a nadobudol by majetok 10000, tak by sa mu dedicsky podiel znizil o 1000? a bola by cesta, keby otec priamo pri dedicskom konani sa vzdal svojho podielu po mame v prospech mna a rovnako aj svojho terajsieho podielu z majetku?, ze by sa to uviedlo priamo v notarskej zapisnici. dakujem za vsetky rady
mafiporada
25.01.13,02:18
ahojte poradaci,
V pripade umrtia mojho nie biologickeho otca by bola dedicom jeho manzelka a moja matka. Kedze ja nie som jeho biologicka dcera a ani osvojena tak by som nededila. V jeho pripade ale ziju (asi) este traja synovia, o ktorych vieme ze existuju len z evidencie ale fyzicky sme ich nevideli takmer 50-60 rokov. V zaujme chranit matku pred neprijemnostami dedicskeho konania som jej a mojmu nie biologickemu otcovi poradila asi pred 5 rokmi vydedenie tychto synov, kedze nemaju ziaden zaujem onho, neposkytli mu pomoc v chorobe, starobe. Tak otec aj ucinil, spisal vydedenie u notara, ktory potom zapisnicu ulozil v Centralnom registri. Dnes je otec leziacim pacientom uz treti rok, po mozgovej porazke a jeho zdravotny stav je velmi vazny. Zaciname mat obavy, ci zapisnica z pred 5 rokov je v poriadku a vydedenie nemoze byt niecim napadnutelne. Matka by musela predat potom dom, kde zije s otcom uz 25 rokov, aby mohla "podarenych" synonov vyplatit. Ti ani netusia ze otec vobec zije. Mama zo strachu pred tymito neprijemnostami zacala uvazovat aj o darovani domu mne ako dcere, ale v tomto pripade by museli podpisat darovaciu listinu obaja manzelia (aj v pripade kupno-predajnej zmluvy). A to otec nei je uz v stave sa z postele postavit. Mozete mi niekto napisat, ci ta zapisnica z pred 5 rokov bude v poriadku? Akym sposobom je mozne prepisat nehnutelnost na mna ako dceru matky?
Xanti
25.01.13,06:43
Mafiporada,
podľa môjho názoru ... je vydedenie notárskou zápisnicou platné. Tam nezáleží kedy bola spísaná, teda predpokladám že za tých 5 rokov sa nezmenili podmienky, a synovia svojho otca nenavštevovali.
Môžu toto vydedenie napadnúť na súde, ale nemajú veľký úspech na výhru. Pretože by museli dokazovať, že otec vedome klamal o nich pri spísaní notárskej zápisnice. A kedže za ním nechodili, nikto ich nevidel zo susedov , nepozná tak to by ťažko dokázali svoj záujem o otca.

Skôr by sa dala napadnúť podla mna darovacia zmluva alebo kúpno predajná, kedže otec je po porážke a predpokladám že už mu to tak nemyslí.
Mária27
25.01.13,07:27
Treba upresniť, že na vydedenie nestačí len nezáujem syna o otca, bude sa ťažko dokazovať trvalý nezáujem, lebo syn môže tvrdiť, že sa stretli, zatelefonovali si .... Neposkytnutie pomoci v chorobe by bolo dôvodom vtedy, keby mu nemal kto pomoc poskytnúť a syn by bol na to vyzvaný. ...

Matka by ti mohla aj previesť nehnuteľnosť, lebo stačí na to aj otcov ústny súhlas. To býva však tiež napadnuteľné.

Pozri napr. toto rozhodnutie o vydedení:
Xanti
25.01.13,08:34
Treba upresniť, že na vydedenie nestačí len nezáujem syna o otca, bude sa ťažko dokazovať trvalý nezáujem, lebo syn môže tvrdiť, že sa stretli, zatelefonovali si .... No dobre, ale ked si vezmeme, že keby otec so synmi komunikoval .. ak toto budú tvrdiť , že mu zavolali .. tak určite by im spomenul že je nevládny, že je v nemocnici .. a že mu treba pomôcť ... a pomôcť mu neprídu ... kedže s ním nekomunikujú .... Neposkytnutie pomoci v chorobe by bolo dôvodom vtedy, keby mu nemal kto pomoc poskytnúť a syn by bol na to vyzvaný. ...

Matka by ti mohla aj previesť nehnuteľnosť, lebo stačí na to aj otcov ústny súhlas. To býva však tiež napadnuteľné.

Pozri napr. toto rozhodnutie o vydedení:
v texte taký maličký koment. :)
turistka
25.01.13,20:34
teda ak to dobre chapem, da sa napadnut aj vydedenie, aj darovanie, aj kupnopredajna zmluva? ktory prostriedok je teda najmenej "rizikovy"?
MarcoM
25.01.13,20:54
Najvhodnejšia bola kúpna zmluva, ale to v období pred tými 5timi rokmi. V súčasnosti sú rizikové všetky.
turistka
25.01.13,20:57
a da sa nejako aj teraz pred dedicskym konanim zahrnut do nejakej zmluvy, ze napr. daruje aj majetok, kt. ziska az dedicskym konanim? - neviem ci je to pisane zrozumitelne :)
MarcoM
25.01.13,21:04
Následne ako prebehne dedičské konanie a bude jasné čo komu v akom podiele patrí môže sa nehnuteľnosť / podiel na nehnuteľnosti predať/ darovať.
turistka
25.01.13,21:08
v podstate sa pytam preto, lebo otec ma uz tiez svoj vek. cize ak by chcel nieco teraz mne dat, tak by musel ist spravit zvlast teraz svoj podiel a po dedicskom aj ten po mame. a este nahodou neviete, akym sposobom sa zistuje aky majetok ma dana osoba - vzhladom k tomu, ze ani mi presne nevieme kde mala aky majetok, resp. uspory. resp. da sa to darovanie zahrnut priamo do notarskej zapisnice pri dedicskom?
tictac7
25.01.13,21:11
ahojte poradaci,
V pripade umrtia mojho nie biologickeho otca by bola dedicom jeho manzelka a moja matka. Kedze ja nie som jeho biologicka dcera a ani osvojena tak by som nededila. V jeho pripade ale ziju (asi) este traja synovia, o ktorych vieme ze existuju len z evidencie ale fyzicky sme ich nevideli takmer 50-60 rokov. V zaujme chranit matku pred neprijemnostami dedicskeho konania som jej a mojmu nie biologickemu otcovi poradila asi pred 5 rokmi vydedenie tychto synov, kedze nemaju ziaden zaujem onho, neposkytli mu pomoc v chorobe, starobe. Tak otec aj ucinil, spisal vydedenie u notara, ktory potom zapisnicu ulozil v Centralnom registri. Dnes je otec leziacim pacientom uz treti rok, po mozgovej porazke a jeho zdravotny stav je velmi vazny. Zaciname mat obavy, ci zapisnica z pred 5 rokov je v poriadku a vydedenie nemoze byt niecim napadnutelne. Matka by musela predat potom dom, kde zije s otcom uz 25 rokov, aby mohla "podarenych" synonov vyplatit. Ti ani netusia ze otec vobec zije. Mama zo strachu pred tymito neprijemnostami zacala uvazovat aj o darovani domu mne ako dcere, ale v tomto pripade by museli podpisat darovaciu listinu obaja manzelia (aj v pripade kupno-predajnej zmluvy). A to otec nei je uz v stave sa z postele postavit. Mozete mi niekto napisat, ci ta zapisnica z pred 5 rokov bude v poriadku? Akym sposobom je mozne prepisat nehnutelnost na mna ako dceru matky?

mimotemy...nechcem súdiť, ale z Tvojho príspevku, s ohľadom na zvýraznené dedukujem, že určite nebude problém v synoch - váž slová... tak, ako píšeš, tí ani len netušia, že otec žije - a nakoľko sa nestretávajú 50-60 rokov, tak to určite nie je ich vina.... skús počítať....
turistka
27.01.13,20:01
este by ste mi vedeli poradit, ak by otec daroval svoju polovicu mojmu synovi (teda nie mne) zapocitavala by sa vyska darovaneho majetku do dedicskeho konania po nom? - dedicom by som bola ja a nie moj syn.
turistka
20.03.13,18:26
znovu potrebujem radu :) vedel by mi niekto poradit, ci sa da narokovat nejako v dedicskom konani platenie sekov, najomneho, inkasa, ktore ma platit otec po maminej smrti?...... dedicske konanie po mame este neprebehlo, ale otcovi sa vazne zhorsil zdravotny stav a je umiestnený v zariadení. Nemá však peniaze na platenie najomneho..... preto potrebujem radu co s tym, pretoze brat o nich nejavi zaujem, a niekto by to platit mal a nie som ochotna znasat naklady a zdedit rovnako ako on (neberte to ako chamtivost, ale cele roky som sa o nich starala ja, financne vypomahala, vozila, nakupovala....) a nieco ma to stalo a aj stoji, preto by som potrebovala nejako vratit peniaze, ktore do toho aspon teraz davam. preto potrebujem poradit co s tym, aby som o svoje peniaze neprisla. Rovnako ma zaujima ako sa to riesi s najomny, elektrinou....... a s jej platenim po smrti - predpokladam ze platit sa to musi (aj do dedicskeho konania) najomne platim uz teraz, co s tym? seky o zaplateni mam, ale seky boli a su vzdy pisane bud na otca alebo na mamu. Dakujem
Mária27
20.03.13,19:15
Ak by otec zomrel, do skončenia dedičského konania sa s bratom považujete za spoluvlastníkov - teda máte povinnosťž platiť spolu.
Ak platíš za otca, najlepšie je platiť z tvojho účtu, to si môžeš započítať ako pohľadávku.
turistka
20.03.13,19:19
mne teraz nejde o vydedenie, ale o to, ze platim momentalne zanho vsetky vydavky na byt - ci sa to da potom nejako narokovat.... na dedicskom konani po otcovi. nezaujem o rodica nie je dovodom na vydedenie? podla zakona je to: b) Neprejavuje o poručiteľa záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať.vzhladom k tomu ze rodicov 30 rokov nevidel, nepomahal a nechodil tak podla mna to dovod je, ale o vydedenie mi momentalne nejde
arizona
21.03.13,06:19
mne teraz nejde o vydedenie, ale o to, ze platim momentalne zanho vsetky vydavky na byt - ci sa to da potom nejako narokovat.... na dedicskom konani po otcovi. nezaujem o rodica nie je dovodom na vydedenie? podla zakona je to: b) Neprejavuje o poručiteľa záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať.vzhladom k tomu ze rodicov 30 rokov nevidel, nepomahal a nechodil tak podla mna to dovod je, ale o vydedenie mi momentalne nejde
Ja si myslim, ze mas narok si na dedcskom konani uplatnit, ze si platila za byt a energie namiesto otca. Treba vsetko u notara zdokladovat,aj ked su ucty na meno tvojich rodicov.
Za byt by mali pomernym dielom platit majitelia,predpokladam, ze sa bude prededovat 1/2bytu po matke a dedicmi bude manzel a deti.
Pripadne sa dohovor s otcom, ak to jeho zdr. stav dovoluje, nech svoju ciastku daruje tebe,ked sa staras a platis iba ty a brat 30 rokov nepomohol nicim.

Keby nik za byt neplatil, hrozilo by , ze on pridete,tak by nakoniec ani nebolo co dedit.
eddie2013
23.03.13,14:29
nie som sice pravnik, ale to ze nebolo napisane vydedenie neznemna, ze proste pridem k notarovi a je to vybavene

na notara sa treba po porade s pravnikom pripravit a v najhorsom predlozit zaujem, ze proste pojdu veci na sud

doplnenie: notar nema co zastupovat tvarit sa, ze je sud, ako to mnohi notari robia, staci ak jedna strana nesuhlasi a tam konci

ale kedze sme na Slovensku uz notar a jeho casta zaujatost a nezmyselna snaha zapajat sa do dedicskeho konania nad ramec zakona mnohych zucastnenych znechuti

a o sudoch na Slovensku ma kazdy svoj nazor a skusenost, ale aj tak to moze stat za snahu
doktor23
25.03.13,13:14
žiaden notár sa určite nepasuje do úlohy súdu .... akonáhle prichádza k sporu, notár posiela spis na súd a ten rozhoduje.
eddie2013
25.03.13,18:08
žiaden notár sa určite nepasuje do úlohy súdu .... akonáhle prichádza k sporu, notár posiela spis na súd a ten rozhoduje.


ano tak by to malo byt, ale ja som mal pripad ked "vylosovany" notar na dedicske konanie sa urcite poznal so sudcom, ktory bol dobry priatel jedneho z ucastnikov...
turistka
30.03.13,19:47
este by ma zaujimalo, ci sa moze majetok, ktory sa nadobudne dedicstvom a dana osoba sa ho zriekne v prospech ineho dedica dalej darovat (napr dcera sa zriekne majetku v prospech rodica a ten sa ho rozhodne dalej darovat). su nejake zakonne dovody na napadnutie darovacej zmluvy?
mattto
30.03.13,21:40
este by ma zaujimalo, ci sa moze majetok, ktory sa nadobudne dedicstvom a dana osoba sa ho zriekne v prospech ineho dedica dalej darovat (napr dcera sa zriekne majetku v prospech rodica a ten sa ho rozhodne dalej darovat). su nejake zakonne dovody na napadnutie darovacej zmluvy?

spôsob vyporiadania dedičských podielov je iba medzi dedičmi, tí sa stávajú vlastníkmi a vlastník môže s predmetom svojho vlastníctva nadobúdať, ako uzná za vhodné. Obmedzením je iba režim podielového spoluvlastníctva, to by bolo nadlhšie
hubatá
30.03.13,22:33
​Mne sa zdá že štátna moc (notár, súd) veľmi zasahuje do poslednej vôle poručiteľa: ak poručiteľ vydedí svojho potomka listinou o vydedení platne uloženou v Centrálnom registri Notárskej komory, prečo po jeho smrti zasahuje štátna moc a takmer každý takto vydedený potomok sa dovolá neplatnosti listiny o vydedení.

Veď zložiteľ takejto listiny vie čo robí a prečo vydedí svojho potomka a keď sa už nemôže brániť lebo je mŕtvy - vtedy zasiahne štátna moc a delí majetok inak ako chcel poručiteľ za života.

Čo tým štátna moc sleduje, ako si vôbec dovoľuje notár, súd zasahovať do toho? Predsa ak by sa zmenilo chovanie vydedeného potomka tak má zložiteľ možnosť napísať odvolanie vydedenia a dať ho do rúk tomu potomkovi, prípadne aj u hociktorého notára.

Tie deti čo sa v dobrej viere postarajú o rodiča sú potom veľmi poškodené finančne a to len preto že štátna moc využije takto blbo postavený zákon. Raz to bola poručiteľova vôľa a proti nej by ani notár, ani súd nemal zasahovať.
mattto
30.03.13,22:48
​Mne sa zdá že štátna moc (notár, súd) veľmi zasahuje do poslednej vôle poručiteľa: ak poručiteľ vydedí svojho potomka listinou o vydedení platne uloženou v Centrálnom registri Notárskej komory, prečo po jeho smrti zasahuje štátna moc a takmer každý takto vydedený potomok sa dovolá neplatnosti listiny o vydedení.

Veď zložiteľ takejto listiny vie čo robí a prečo vydedí svojho potomka a keď sa už nemôže brániť lebo je mŕtvy - vtedy zasiahne štátna moc a delí majetok inak ako chcel poručiteľ za života.

Čo tým štátna moc sleduje, ako si vôbec dovoľuje notár, súd zasahovať do toho? Predsa ak by sa zmenilo chovanie vydedeného potomka tak má zložiteľ možnosť napísať odvolanie vydedenia a dať ho do rúk tomu potomkovi, prípadne aj u hociktorého notára.

Tie deti čo sa v dobrej viere postarajú o rodiča sú potom veľmi poškodené finančne a to len preto že štátna moc využije takto blbo postavený zákon. Raz to bola poručiteľova vôľa a proti nej by ani notár, ani súd nemal zasahovať.

To sa ti zdá zle, lebo nezasahuje! Návrh na určenie neplatnosti listiny o vydedení podáva vydedený dedič, nie notár, ani súd. Možnosť vydedenému dedičovi dal zákonodarca, preto si nepliesť pojmy súd/notár/zákonodarca. Prečo to vydedení dedičia robia? Ide o majetok, pocit spravodlivosti, je to individuálne.

Poručiteľ má možnosť predísť všetkým sporom, ak počas života naloží so svojim majetkom, ako uzná za vhodné a nebude čo dediť. Poznám viac prípadov, kedy zákonní dediči boli vydedení neprávom, ako právom. Ak sú vydedení právom, súd ich návrh zamietne.

Najčastejšie sa jedná o prípady detí z prvého manželstva, nemanželské deti otca... kedy nová žena tlačí na muža, aby (pre ňu cudzie deti) vydedil. Je to správne? Nie. Koľko tu bolo dotazov, kedy sa ženské pýtali, čo majú urobiť, aby nemanželské deti/z prvého manželstva ich manželov nededili? Veľa
hubatá
30.03.13,23:09
Samozrejme že podáva vydedený dedič, hádam nebude podávať ten ktorý dedí v dobrej viere že si dedičstvo zaslúži lebo sa o rodiča staral, sú o tom záznamy napr. u lekára. Zasahuje štátna moc, lebo súdy vydávajú rozsudok o neplatnosti vydedenia a súdu to predkladá notár v zápisnici.

A to čo píšeš o špekuláciách aby nededili deti napr. z prvého manželstva: ak sa chce dospelé dieťa a aj rodič stretávať, písať si alebo ho rodič nechce vydediť tak tomu predsa nezabráni ani tisíc druhých manželiek!

Čo je to za právny výraz: "vydedený dedič sa dovolal relatívnej neplatnosti závetu" ....
Ak sa raz 30 rokov s otcom plnoleté dieťa nestýka, tak nemohlo ani poskytovať rodičovi pomoc v chorobe, starobe a preto ho rodič právom vydedil.
mattto
30.03.13,23:36
Samozrejme že podáva vydedený dedič, hádam nebude podávať ten ktorý dedí v dobrej viere že si dedičstvo zaslúži lebo sa o rodiča staral, sú o tom záznamy napr. u lekára. Zasahuje štátna moc, lebo súdy vydávajú rozsudok o neplatnosti vydedenia a súdu to predkladá notár v zápisnici.

A to čo píšeš o špekuláciách aby nededili deti napr. z prvého manželstva: ak sa chce dospelé dieťa a aj rodič stretávať, písať si alebo ho rodič nechce vydediť tak tomu predsa nezabráni ani tisíc druhých manželiek!

Čo je to za právny výraz: "vydedený dedič sa dovolal relatívnej neplatnosti závetu" ....
Ak sa raz 30 rokov s otcom plnoleté dieťa nestýka, tak nemohlo ani poskytovať rodičovi pomoc v chorobe, starobe a preto ho rodič právom vydedil.

Si laik, púšťať sa s tebou do tejto témy je zbytočné, ale predsa. Ak súd rozhodne v prospech vydedeného dediča, neboli dané dôvody vydedenia a preto si "dedič v dobrej viere nezaslúži byť absolútnym dedičom."

druhému tvojmu odseku nerozumiem, samotné (ne)stretávanie nemá žiaden súvis s existenciou dôvodov na vydedenie, je na to jeden judikát.

relatívna neplatnosť znamená, že právny úkon je platný, kým sa účastník úspešne nedovolá jej neplatnosti na súde

ak ho vydedil právom, dedič sa úspešne nedovolá neplatnosti vydedenia, ak sa dovolá, nebolo to tak, ako píšeš, dočítaš sa v judikáte
mattto
30.03.13,23:52
rozsudok NS SR 5Cdo 239/09

...navrhovateľ nemôže spravodlivo znášať zákonné dôsledky vydedenia, keď situáciu, že o poručiteľa neprejavil opravdivý záujem, spôsobil v značnej miere sám poručiteľ tým, že ho ako potomka zavrhol hneď po jeho narodení. Navrhovateľ sa svojím konaním nepričinil na vzniku tohto stavu, tento nezavinil ani čiastočne. Mal za to, že za týchto okolností nebolo možné od neho požadovať zmenu v jeho postoji voči poručiteľovi ani po dosiahnutí plnoletosti, lebo v tom čase medzi ním a poručiteľom neexistoval žiadny skutočný vnútorný vzťah, resp. citový vzťah, v ktorom by mohol pokračovať, resp. na ktorý by mohol prípadne nadviazať. Dovolací súd sa preto stotožňuje so skutkovými a právnymi závermi odvolacieho súdu, ako aj s dôvodmi dovolaním napadnutého rozsudku a v podrobnostiach na ne poukazuje.
hubatá
31.03.13,04:31
Navrhovateľ mal od svojej dospelosti dosť času na to aby si s poručiteľom vydiskutovali prečo ho poručiteľ zavrhol listinou o vydedení, resp. či mu jeho matka dopriala byť vôbec tým čomu sa hovorí "otec a rodič", teda aby sa zmierili ešte za života. Iné postavenie má samozrejme maloleté dieťa, o tom sa nebavíme.

Obyčajne nechce túto dlhú dobu využiť navrhovateľ, lebo vie, že orgány súdnej moci aj tak mu nárok na majetok zakotvili v tomto ustanovení, takže si užíva bezstarostne dobu keď jeho menej šťastný, nevydedený ale naopak obdarovaný súrodenec sa stará a pomáha majetok poručiteľa zveľaďovať!!!!

Poručiteľ si nadobudol svoj majetok bez toho aby navrhovateľ nejako k tomu prispel a teda o svojom majetku komu ho zanechá po svojej smrti má právo rozhodnúť len on sám - nikto iný ani Najvyšší súd!

mattto
31.03.13,06:53
Navrhovateľ mal od svojej dospelosti dosť času na to aby si s poručiteľom vydiskutovali prečo ho poručiteľ zavrhol listinou o vydedení, resp. či mu jeho matka dopriala byť vôbec tým čomu sa hovorí "otec a rodič", teda aby sa zmierili ešte za života. Iné postavenie má samozrejme maloleté dieťa, o tom sa nebavíme.

Obyčajne nechce túto dlhú dobu využiť navrhovateľ, lebo vie, že orgány súdnej moci aj tak mu nárok na majetok zakotvili v tomto ustanovení, takže si užíva bezstarostne dobu keď jeho menej šťastný, nevydedený ale naopak obdarovaný súrodenec sa stará a pomáha majetok poručiteľa zveľaďovať!!!!

Poručiteľ si nadobudol svoj majetok bez toho aby navrhovateľ nejako k tomu prispel a teda o svojom majetku komu ho zanechá po svojej smrti má právo rozhodnúť len on sám - nikto iný ani Najvyšší súd! ​

Hrach o stenu :D

Nie, dieťa bez ohľadu na to, či je maloleté, plnoleté nemusí nič vydiskutovávať, rodič je ten, ktorý mal budovať vzťah so svojim dieťaťom. Keď na svoje dieťa odmalička kašľal a to sa s ním nestretá, hoci má aj 50 rokov, tak nie sú dôvody vydedenia dané, bodka, či sa ti to páči alebo nie.

"Orgány súdnej moci" nič nezakotvujú, každý polointeligentný človek vie, kto je tvorcom právnych predpisov v Slovenskej republike. Pletieš tu darovanie, to sme už v úplne inej téme.

Áno, rozhoduje sám, musí len rešpektovať právo neopomenuteľných dedičov. Súd nerozhoduje o rozdelení majetku, o vyporiadaní rozhodujú dediči medzi sebou. Súd rozhoduje iba o porušení zákona.
eddie2013
31.03.13,10:44
otazkou ostava ako podla pravneho poriadku SR mozem nieco za zivota darovat aby to niekto po mojej smrti nenapadol a nevysudil

a este nejake sud vyhlasi neplatnost mojho rozhodnutia, cize poprie pravo darovat, to je nonsens

a co je absolutny nezmysel ak vydedim povedzme potomka ze ma nezaoptril v starbe a chorobe, tak jeho deti pokial ich nevydedim dedia, cize v principe ako viem tak sa vydedi cez svoje deti tak ci tak dostanu k dedenemu majetku



podla sucasneho stavu ked darujem dietatu briliantovy sperk aby bolo vsetko ok, mal by som vlastne kazde sviatky narodeniny vianoce ist spisat darovaciu zmluvu, hehe
MarcoM
31.03.13,11:32
eddie2013 (http://www.porada.sk/member.php?u=295929): Ľahká pomoc. Daruj za života vec tak, aby to nebolo napadnuteľné, alebo ak by aj bolo veľmi ťažko by sa navrhovateľovi preukazovali jeho tvrdenia. Stačí len myslieť dopredu a nezabudnúť na všetky detaily.
mattto
31.03.13,15:44
otazkou ostava ako podla pravneho poriadku SR mozem nieco za zivota darovat aby to niekto po mojej smrti nenapadol a nevysudil

a este nejake sud vyhlasi neplatnost mojho rozhodnutia, cize poprie pravo darovat, to je nonsens

a co je absolutny nezmysel ak vydedim povedzme potomka ze ma nezaoptril v starbe a chorobe, tak jeho deti pokial ich nbevydedim dedia, cize v principe ako viem tak sa vydedni cez svoje deti tak ci tak dostanu k dedenemu majetku



podla sucasneho stavu ked darujem dietatu briliantovy sperk aby bolo vsetko ok, mal by som vlastne kazde sviatky narodeniny vianoce ist spisat darovaciu zmluvu, hehe

všetko, čo si napísal, sú právne nezmysly
eddie2013
01.04.13,08:30
všetko, čo si napísal, sú právne nezmysly

ano suhlasm, potom nepotrebujeme pravnikov ani sudcov, cely aparat je umelo vytvoreny pre hrstku bohatyh
Ajk&
01.04.13,08:41
Veď práve toto ti Hubatá vysvetľuje: po smrti poručiteľa súdna moc rozdáva jeho majetok tomu komu ho on počas života nedal. A to sa ti zdá spravodlivé aj keď si na to súdna moc vytvorila zákony - okráda zložiteľa nielen o peniaze (pretože u notára sa za listinu o vydedení platí) ale aj toho komu svoj majetok po smrti poručil a to ako odmenu za starostlivosť v chorobe a starobe.

Melieš dookola len to, že súdna moc postupuje podľa zákona. Postupuje, lebo takúto blbosť tam zakotvila a myslím že by toto bolo treba zrušiť. Ako k tomu príde ten čo sa o poručiteľa stará aby sa delil s platne vydedeným potomkom ????

A za života je blbosť aby starý človek daroval svoj majetok: potom sa na neho môže zasa potomok ktorý sa má starať vyprdnúť keď už má majetok prepísaný na seba ..........
mattto
01.04.13,11:48
ano suhlasm, potom nepotrebujeme pravnikov ani sudcov, cely aparat je umelo vytvoreny pre hrstku bohatyh

ani toto si nepochopil

neexistuje možnosť, aby "niekto napadol po tvojej smrti darovaciu zmluvu a vysúdil..."

ak sa chce človek k niečomu vyjadrovať, mal by o tom aspoň niečo vedieť, inak vyzerá smiešne
mattto
01.04.13,11:55
Veď práve toto ti Hubatá vysvetľuje: po smrti poručiteľa súdna moc rozdáva jeho majetok tomu komu ho on počas života nedal. A to sa ti zdá spravodlivé aj keď si na to súdna moc vytvorila zákony - okráda zložiteľa nielen o peniaze (pretože u notára sa za listinu o vydedení platí) ale aj toho komu svoj majetok po smrti poručil a to ako odmenu za starostlivosť v chorobe a starobe.

Melieš dookola len to, že súdna moc postupuje podľa zákona. Postupuje, lebo takúto blbosť tam zakotvila a myslím že by toto bolo treba zrušiť. Ako k tomu príde ten čo sa o poručiteľa stará aby sa delil s platne vydedeným potomkom ????

A za života je blbosť aby starý človek daroval svoj majetok: potom sa na neho môže zasa potomok ktorý sa má starať vyprdnúť keď už má majetok prepísaný na seba ..........

ďalšia ústavná právnička... súdna moc vytvára zákony, hmm som nevedel, dokonca okráda všetkých naokolo, lebo za súdne poplatky chodia zamestnanci justície na obed :D Dedenie je odmena za starostlivosť? ani to som nevedel

stále tu omielate to isté, kedy konečne pochopíte, že ak sú splnené podmienky na vydedenie, vydedený dedič sa nedomôže určenia neplatnosti vydedenia. Ak sa domôže, neboli splnené podmienky.
MarcoM
01.04.13,12:11
Ajk& (http://www.porada.sk/member.php?u=227108): "A za života je blbosť aby starý človek daroval svoj majetok: potom sa na neho môže zasa potomok ktorý sa má starať vyprdnúť keď už má majetok prepísaný na seba .........."

Nezmysel. Moji rodičia mi darovali majetok v mladom veku. Doteraz s nimi žijeme a pomáhame si. Ako si kto vychová tak aj má.

Pokiaľ si poručiteľ neurobil poriadky s majetkom počas života tak ako chcel, tak bol uzrozumený s tým, že sa ide podľa zákona. A pred zákonom sú všetky deti poručiteľa v rovnakom postavení.
turistka
01.04.13,18:28
ako sa odhaduje cena bytu na dedicskom konani? je to na dohode? alebo to nejakym sposom urcuje notar? da sa na dedicskom konani dohodnut, ze byt bude iba na jedneho cloveka a dalsi bude vyplateny - napr. po predaji bytu (aj keby to bolo o 3 roky?)
Ajk&
01.04.13,18:33
nečítal si dobre: urobil závet .....
mattto
01.04.13,18:35
ako sa odhaduje cena bytu na dedicskom konani? je to na dohode? alebo to nejakym sposom urcuje notar? da sa na dedicskom konani dohodnut, ze byt bude iba na jedneho cloveka a dalsi bude vyplateny - napr. po predaji bytu (aj keby to bolo o 3 roky?)

Na cene sa "dohodnú" dediči, ale nemôže byť úplne mimo, z hodnoty dedičstva sa vypočítava odmena notára, súdne poplatky.

Áno, spôsob vyporiadania dedičských podielov si dedičia dohodnú. Stačí napísať, že dedič, ktorý získal byt, je povinný do určitého dátumu vyplatiť takú a takú sumu. Spôsob ako získa fin. prostriedky nie je podstatný.
MarcoM
01.04.13,18:37
Je viac ako všeobecne známe, že závet je veľmi častým predmetom súdnych sporov. Takže poručiteľ to mohol predpokladať. Sú inštitúty, ktorým sa všetko mohlo elegantne vyriešiť. Takto len človek znáša rozhodnutia, ktoré učinil.
MarcoM
01.04.13,18:38
turistka (http://www.porada.sk/member.php?u=165768) : Buď dohodou dedičov, alebo ak nie je zhoda určí sa napr. znaleckým posudkom.
Dá sa dohodnúť, že byt pôjde iba na jedného človeka a druhý bude vyplatený aj keď po 3 rokoch. Otázne je, ale prečo by to ten druhý robil.
hubatá
03.04.13,19:24
eddie2013 (http://www.porada.sk/member.php?u=295929): Ľahká pomoc. Daruj za života vec tak, aby to nebolo napadnuteľné, alebo ak by aj bolo veľmi ťažko by sa navrhovateľovi preukazovali jeho tvrdenia. Stačí len myslieť dopredu a nezabudnúť na všetky detaily.


Takže spísať závet v prospech niekoho cudzieho a zároveň aj listinu o vydedení pre svojho potomka nestačí??? Čo ešte konkrétne máš na mysli, aké detaily?
Peggynka
03.04.13,19:51
Na cene sa "dohodnú" dediči, ale nemôže byť úplne mimo, z hodnoty dedičstva sa vypočítava odmena notára, súdne poplatky.

Áno, spôsob vyporiadania dedičských podielov si dedičia dohodnú. Stačí napísať, že dedič, ktorý získal byt, je povinný do určitého dátumu vyplatiť takú a takú sumu. Spôsob ako získa fin. prostriedky nie je podstatný.
Cenu určila realitka a pálky sú to riadne...Prejednávala sa polovica z 58 000 € a zaplatili sme notárovi 420 € za prejednanie dedičstva a 55,50€ súdu.Notár nám predložil znalecký posudok od realitky.(a to bolo bez pozemku,bez auta,žiadne účty v bankách).
MarcoM
03.04.13,19:52
Očividne nie, keď zákon potomkovi umožňuje aby sa obrátil na súd. Deti sú neopomenuteľný dedičia. Aj keď je závet deti dedia, pokiaľ neboli vydedené. Na vydedenie musia byť splnené podmienky, ktoré ustanovuje zákon. Nie je to takým štýlom, že si zmyslím a vydedím.

Detaily sú jednoduché. Daruj darovacou zmluvou, ale dobrou darovacou zmluvou.
mattto
03.04.13,19:56
Cenu určila realitka a pálky sú to riadne...Prejednávala sa polovica z 58 000 € a zaplatili sme notárovi 420 € za prejednanie dedičstva a 55,50€ súdu.Notár nám predložil znalecký posudok od realitky.(a to bolo bez pozemku,bez auta,žiadne účty v bankách).

kto volal realitku? ak ste súhlasili s cenou, ktorú Vám určila ona, Vaša škoda
Ajk&
03.04.13,19:57
V príspevku 57 píšeš citujem: Aj keď je závet deti dedia, pokiaľ neboli vydedené....

Deti boli vydedené listinou o vydedení uloženou na notárstve, takže by nemali dediť tú časť majetku na ktorú bol spísaný závet nie?
mattto
03.04.13,19:59
V príspevku 57 píšeš citujem: Aj keď je závet deti dedia, pokiaľ neboli vydedené....

Deti boli vydedené listinou o vydedení uloženou na notárstve, takže by nemali dediť tú časť majetku na ktorú bol spísaný závet nie?

vydedený dedič nededí nič, ani zo zákona, ani zo závetu
Ajk&
03.04.13,20:02
Akože nie: dovolá sa relatívnej neplatnosti závetu a súd mu vyhovie
mattto
03.04.13,20:04
Akože nie: dovolá sa relatívnej neplatnosti závetu a súd mu vyhovie

???

ak sa dovolá neplatnosti listiny o vydedený, nie je vydedený dedič
Ajk&
03.04.13,20:07
Tzn. že súd nerešpektuje poslednú vôľu poručiteľa a dovolí uznesením aby vydedený potomok dedil .....
MarcoM
03.04.13,20:10
Ajk& (http://www.porada.sk/member.php?u=227108) : Ak listina o vydedení nespĺňa zákonom stanovené náležitosti tak je neplatná a teda poručiteľ sa nemôže čudovať.
mattto
03.04.13,20:11
Tzn. že súd nerešpektuje poslednú vôľu poručiteľa a dovolí uznesením aby vydedený potomok dedil .....



Furt tu všetci omielate tie isté sprostosti, súd nič nedovoľuje, súd rozhoduje o súlade právnych úkonov s právnymi predpismi. Ak sú splnené podmienky pre vydedenie a vydedenie je perfektným právnym úkonom, súd žalobu o určenie neplatnosti zamietne, AK BOL PORUŠENÝ ZÁKON - teda právny úkon nemá všetky náležitosti, ktoré zákon ukladá, súd určí, že tento právny úkon je neplatný. To robí pri všetkých právnych úkonoch
Ajk&
03.04.13,20:15
Listina o vydedení bola spísaná zároveň so závetom na notárstve, v jeden deň, takže musela mať všetky náležitosti ktoré vyžaduje zákon.

Ako mohol súd
r o z h o d n ú ť že dedí platne vydedený syn a nie ja ?

To neuveríš, ale stalo sa to mne.
Peggynka
03.04.13,20:17
Poručiteľ mohol situáciu riešiť aj iným spôsobom,ak nemal záujem,aby dotyčný syn dedil.Je celkom možné,že to nebol jeho syn,nevieme čo sa udialo.Však rodič nezavrhne dieťa len tak.
MarcoM
03.04.13,20:18
Ajk& (http://www.porada.sk/member.php?u=227108): Notár to odflákol aj to už sa stalo? Taktiež sa mohlo stať to, že sa uviedli pred notárom iné skutočnosti, ako naozaj boli. Neverím tomu, že by to súd rozhodol tak ako ty vravíš. Určite tam boli nejaké vecné, alebo formálne vady, ktoré robili právny úkon neplatným.
mattto
03.04.13,20:19
Listina o vydedení bola spísaná zároveň so závetom na notárstve, takže musela mať všetky náležitosti ktoré vyžaduje zákon, ako mohol súd r o z h o d n ú ť že dedí platne vydedený syn a nie ten v prospech koho bol závet spísaný v ten istý deň na tom istom notárstve????

To neuveríš, ale stalo sa to mne.

uverím bez problémov

súd mohol rozhodnúť veľmi jednoducho, lebo pozná Občiansky zákonník a vie, že právny úkon musí mať formálne náležitosti a materiálne náležitosti. Jedno bez druhého zakladá relatívnu alebo absolútnu neplatnosť právneho úkonu
Peggynka
03.04.13,20:19
Čo daruješ za života,nie je dedičstvo a nerieši sa po tvojej smrti.
Ajk&
03.04.13,20:22
Nie: platne vydedený syn sa dovolal "relatívnej neplatnosti závetu" a súd mu vyhovel ..... Vydedený syn dedil, ja som nedostala ani o tom rozhodnutie, len na LV je už majiteľom niekoľkomiliónovej chaty v Limbachu.
MarcoM
03.04.13,20:24
Platne nemohol byť vydedený, keď nakoniec dedil.
mattto
03.04.13,20:25
Nie: platne vydedený syn sa dovolal "relatívnej neplatnosti závetu" a súd mu vyhovel ..... Vydedený syn dedil, ja som nedostala ani o tom rozhodnutie, len na LV je už majiteľom niekoľkomiliónovej chaty v Limbachu.

musela si byť účastníkom konania o určenie neplatnosti vydedenia
bettylou
03.04.13,20:26
kamil?
Peggynka
03.04.13,20:27
Notár nám to predložil a my sme boli zaskočení nízkou cenou.Čakali sme odhad na 80 000€ + garáž.Nebol dôvod,poznáme ceny realít v okolí.
Ajk&
03.04.13,20:27
Opakujem: ešte ako platnejšie mohol byť vydedený keď listina o vydedení bola spísaná na notárstve v jeden deň so závetom?
A bol jediný syn z prvého manželstva.
Ajk&
03.04.13,20:29
Nie, nebola som, nezavolala ma notárka k tomuto úkonu.
mattto
03.04.13,20:31
Opakujem: ešte ako platnejšie mohol byť vydedený keď listina o vydedení bola spísaná na notárstve v jeden deň so závetom?
A bol jediný syn z prvého manželstva.

opakujem: zameriavaš sa iba na formálnu stránku právneho úkonu, nie na materiálnu. Ak raz v právnom úkone uvediem nepravdu v rozpore so zákonom, ale právny úkon bude mať písomnú formu, bude podpísaný, zrozumiteľný..., to z neho nerobí absolútne platný právny úkon, lebo chýbajú materiálne náležitosti právneho úkonu. Kúp si učebnicu občianskeho práva - hmotné právo, všeobecná časť a tam ti to pekne vysvetlia.
MarcoM
03.04.13,20:31
Ajk& (http://www.porada.sk/member.php?u=227108): Ty vravíš, že to čo bolo spísané na notárstve je neomylné? Neuviedli ste pred notárom skutočnosti, ktoré sa nezakladali na pravde, resp. nestali sa tak v skutočnosti? Skrátka ty argumentuješ, že si si 100% istá notárom, ale v prípade súdu už tú istotu nemáš. Pre mňa je to meranie dvoma metrami. Súd koná len podľa zákona. On nemá možnosť si podľa svojej ľubovôle rozhodovať. Som si istý, že súd tam našiel vadu, ktorá právny úkon činila neplatným.
mattto
03.04.13,20:32
Nie, nebola som, nezavolala ma notárka k tomuto úkonu.


o neplatnosti rozhoduje súd, nie notárka, máš to všetko popletené a dosť ťažko sa vyjadruje k tvojim akože presným informáciám, ktoré nedávajú zmysel
MarcoM
03.04.13,20:33
mattto (http://www.porada.sk/member.php?u=71199): Človek čo nemá "právne myslenie" a "právnu logiku" nemá šancu sa v tom zorientovať. Keďže je tam ešte kopec zásad a princípov, ktoré prelínajú celé občianske právo.
Ajk&
03.04.13,20:35
Ak by našiel nejakú "vadu" súd, tak mi ju oznámi v rozhodnutí prečo som ja nededila zo závetu. Ja však žiadne rozhodnutie nemám. Do 3 mesiacov som podala žiadosť o obnovu konania, len listom mi oznámila sudkyňa že nie som účastníčka konania - žiadnym rozhodnutím!
Ajk&
03.04.13,20:38
Ak podám hocijaký aj blbý návrh na súd, tak súd je povinný vyzvať ma na opravu, na doplnenie, na zaplatenie kolkov, na odstránenie vád podania.
mattto
03.04.13,20:40
Ak by našiel nejakú "vadu" súd, tak mi ju oznámi v rozhodnutí prečo som ja nededila zo závetu. Ja však žiadne rozhodnutie nemám. Do 3 mesiacov som podala žiadosť o obnovu konania, len listom mi oznámila sudkyňa že nie som účastníčka konania - žiadnym rozhodnutím!

nezmysel

jediná možnosť, aby to nejak pasovala na to, čo píšeš je, že poručiteľ odvolal svoj závet a preto sa dedilo zo zákona a všetko dedil neopomenuteľný dedič

v civilnom konaní o určenie neplatnosti listiny o vydedení sú VŽDY pasívne legitimovaní ostatní dediči, jedine voči nim sa môže vydedený dedič domáhať určenia neplatnosti, voči nikomu inému nie, nemohol viesť súdny spor bez odporcov, ani proti mŕtvemu poručiteľovi.
turistka
23.04.13,11:19
je štandardným postupom, že notár pred dedičský konaním vyžaduje trhové ohodnotenie nehnuteľnosti realitnou kanceláriou? mne sa to akosi nepozdáva, počujem to prvý krát, že pre ded.konaním sa také niečo vyžaduje.
GabiZ
23.04.13,11:32
je štandardným postupom, že notár pred dedičský konaním vyžaduje trhové ohodnotenie nehnuteľnosti? mne sa to akosi nepozdáva, počujem to prvý krát, že pre ded.konaním sa také niečo vyžaduje.

Áno, je to bežný postup. Notár musí správne určiť výšku aktív – všeobecnú cenu majetku a výšku pasív – dlhov aj za pomoci dedičov. Okrem toho sa určuje napríklad aj použitím cenových predpisov, vyjadreniami či potvrdeniami realitných kancelárií, znaleckými posudkami o všeobecnej, trhovej hodnote nehnuteľnosti, lustrovaním na portáloch burzy cenných papierov a pod. Je to dôležité hlavne pri určení, či je dedičstvo zaťažené dlhmi alebo nie, rozhodujúca je jeho trhová cena v čase smrti poručiteľa.
turistka
08.07.13,07:01
dedicske nam stale stoji, vraj je to momentalne na sude, pre urcenie opatrovnika - netusim co to je, predpokladam, ze ho nemozu nikde najst, ako bude teraz prebiehat dedicske, a co v pripade, ze po dedicskom by sme chceli majetok predat? on ako spolumajitel by mal pravo predkupne, ale co ked ho nikde nenajdu? ako sa da postupovat???
doktor23
10.07.13,06:39
je možné aj po skončení ded. konania podať návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, kde by ste navrhli, že vyplatíte sumu určenú znaleckým posudkom. Keď nie je spoluvlastník zastihnuteľný, predpokladám, že je možné, aby súd návrhu vyhovel a túto sumu uložil do súdnej úschovy.
Mária27
10.07.13,14:10
dedicske nam stale stoji, vraj je to momentalne na sude, pre urcenie opatrovnika - netusim co to je, predpokladam, ze ho nemozu nikde najst, ako bude teraz prebiehat dedicske, a co v pripade, ze po dedicskom by sme chceli majetok predat? on ako spolumajitel by mal pravo predkupne, ale co ked ho nikde nenajdu? ako sa da postupovat???
Podľa § 468 obč.zákonníka na dediča, ktorého pobyt nie je známy, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Taký dedič sa vyzve vyhláškou súdu na úradnej doske, aby dal o sebe vedieť, inak sa na neho pri prejednaní dedičstva nebude prihliadať. Súd mu pritom ustanoví opatrovníka, ktorý nemôže dedičstvo odmietnuť. Ak sa dedič do prejednania dedičstva neprihlási, neprihliada sa na neho. Ak by sa ozval neskôr, môže v zmysle § 485 (a § 175y obč.súdneho poriadku) žiadať svoj dedičský nárok, avšak v zmysle § 105 iba do troch rokov.