ja-ne
23.01.13,14:17
Dobry den mili Poradaci,
mala by som na vas aj ja jednu prosbu ohladom pomoci pri skonceni RD a nastupu do zamesntania.

v roku 2008 som nastupila do zamesnania ako administrativny pracovnik, neskor, v roku 2009 som isla na MR, RD, a teraz po 3 rokoch nastupujem do zamestnania.

medzitym sa stara firma zrusila (r. 2011)a je z nej nova, prevzali vsetkych klientov, zamestnancov, zariadenie...atd.

asi 3 mesiace po zmene som sa o tom dozvedela, pretoze mi poslali vypoved dohodou a nasledne novy pracovny pomer na tu istu prac. poziciu. nuz velmi som nechcela tuto zmluvu podpisat, pretoze mi znama poradila, ze ak prebera novy zamestnavatel zamestnancov, tak aj s ich pravami a povinnostami. moja stara prac. zmluva bola na dobu neurcitu a tato nova je na dobu urcitu, do 28. 02. 2013. zmluvu som napokon podpisala.

poslala som im nedavno oznamenie o nastupe do zamesntania, na den 04. 02. 2013, a odpovedali mi, ze prac. miesto bolo zrusene a pri nastupeni mi bude ponuknute nove prac. miesto zodpovedajuce kvalifikacii a schopnostiam.

tu sa chcem opytat, ci je mozne, aby mi dal zamestnavate nove prac. miesto, napr. ako upratovacka a pod?
mozem nevyhovuje prac. miesto odmietnut? ak ano, ake povinnosti mi potom vyplyvaju a ake zamestnavatelovi?
a moze mi hned prvy den pri nastupe zmenit pracovnu zmluvu? (hoci stara uz vlastne neaktualna pozicia je to 28. 02. 2013)?

dakujem za skoru odpoved, s pozdravom Jana
veronikasad
23.01.13,15:37
Ak si podpísala novú pracovnú zmluvu na dobu určitú, tvoj pracovný pomer končí 28.2.2013, pokial sa dovtedy so zamestnávatelom nedohodneš inak. Po skončení RD ti zamestnávatel musí prideliť prácu zodpovedajúcu súčasnej pracovnej zmluve.
ja-ne
23.01.13,15:42
ano podpisala:( .. teda ked nastupim do zamestnania a zamestnavatel mi prideli pracu napr. pomocny socialny pracovnik, nemusim s nim suhlasit? nakolko povodna zmluva bola na adm. pracovnik a teraz je miesto zrusene. ak nebudem suhlasit, co sa bude diat dalej? dostanem vypoved?
ja-ne
24.01.13,10:28
ano podpisala:( .. teda ked nastupim do zamestnania a zamestnavatel mi prideli pracu napr. pomocny socialny pracovnik, nemusim s nim suhlasit? nakolko povodna zmluva bola na adm. pracovnik a teraz je miesto zrusene. ak nebudem suhlasit, co sa bude diat dalej? dostanem vypoved?


lenze ta sucasna a momentalne aktualna prac. zmluva je stale na admin. pracovnik, hoci pozicia je uz davno zrusena.. tak ako v tomto pripade? kedd nastupim do prace, moze mi hned este v ten den dat novu pracovnu zmluvu? kedze miesto je zrusene..

prosim prosim, poradte mi..
veronikasad
24.01.13,10:31
lenze ta sucasna a momentalne aktualna prac. zmluva je stale na admin. pracovnik, hoci pozicia je uz davno zrusena.. tak ako v tomto pripade? kedd nastupim do prace, moze mi hned este v ten den dat novu pracovnu zmluvu? kedze miesto je zrusene..

prosim prosim, poradte mi..
Dodatok k prac.zmluve je platný, len ak ho podpíšeš. Ako som už napísala, zamestnávatel je povinný pridelovať ti prácu v zmysle platnej prac.zmluvy. Ak pre teba vhodnú prácu nemá, je to platená prekážka v práci na strane zamestnávatela. Nepredpokladám, že by si pri nástupe do zamestnania dostala výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, pre zamestnávatela je výhodnejšie počkať na uplynutie prac.pomeru na dobu určitú (bez vyplatenia odstupného)

Ak ti zamestnávatel ponúkne inú pracovnú pozíciu, súhlasíš s ňou ?
ja-ne
24.01.13,10:42
ved si prave myslim,ze na ten mesiac mi da robit uz cokolvek, a potom je vlastne koniec. predlzovat mi isto nic nebude, pretoze bude rad ze sa ma zbavi. a nemusi mi davat nijake odstupne. len este rozmyslam,ci je mozne aby mi mohol dat nejaku uplne inu pracu, napr. pomoc. socialny pracovnik (sme domov dochodcov) a ked s nou nebudem suhlasit, tak co? pripadne ak s nou budem suhlasit, tak mi da dodatok k pracovnej zmluve? alebo ako sa to riesi?..daaakujem za Vase odpovede. vazim si toho:)
veronikasad
24.01.13,10:45
ved si prave myslim,ze na ten mesiac mi da robit uz cokolvek, a potom je vlastne koniec. predlzovat mi isto nic nebude, pretoze bude rad ze sa ma zbavi. a nemusi mi davat nijake odstupne. len este rozmyslam,ci je mozne aby mi mohol dat nejaku uplne inu pracu, napr. pomoc. socialny pracovnik (sme domov dochodcov) a ked s nou nebudem suhlasit, tak co? pripadne ak s nou budem suhlasit, tak mi da dodatok k pracovnej zmluve? alebo ako sa to riesi?..daaakujem za Vase odpovede. vazim si toho:)
čítaš čo ti píšem v predch.príspevkoch ?

§ 55
Preradenie na inú prácu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4.

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec, vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
b) tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,
c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu verejného zdravotníctva v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami (ďalej len „karanténne opatrenie“),
d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu,
e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu,
f) tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.

(3) Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.

(4) Zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca aj bez jeho súhlasu na čas nevyhnutnej potreby na inú prácu, ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov.

(5) Práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca podľa odseku 3, musí zodpovedať zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu. Pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania dočasne pridelených zamestnancov musia byť rovnako priaznivé ako u porovnateľného zamestnanca užívateľského zamestnávateľa, ak ďalej nie je ustanovené inak.

(6) Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zamestnancom dôvod preradenia na inú prácu a dobu, počas ktorej má preradenie trvať. Ak preradením zamestnanca dochádza k zmene pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný vydať mu písomné oznámenie o dôvode preradenia na inú prácu a o jeho trvaní okrem prípadov uvedených v odseku 4.
ja-ne
24.01.13,10:57
dakujem, a ked nebudem suhlasit s novou prac. poziciou? alebo som povinna suhlasit?
veronikasad
24.01.13,11:02
Dodatok k prac.zmluve je platný, len ak ho podpíšeš. Ako som už napísala, zamestnávatel je povinný pridelovať ti prácu v zmysle platnej prac.zmluvy. Ak pre teba vhodnú prácu nemá, je to platená prekážka v práci na strane zamestnávatela. Nepredpokladám, že by si pri nástupe do zamestnania dostala výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, pre zamestnávatela je výhodnejšie počkať na uplynutie prac.pomeru na dobu určitú (bez vyplatenia odstupného)

Ak ti zamestnávatel ponúkne inú pracovnú pozíciu, súhlasíš s ňou ?
.
Kolko dní dovolenky máš ešte nevyčerpané ?
ja-ne
24.01.13,11:07
niesom taky odbornik v mdzovej terminologii a preto mi mozno nejake veci unikaju:( ... pred materskou som vycerpala vsetku co som mala, neviem, ci sa nejaka dovolenka ratala este pocas materskej, no kazdopadne stara firma sa zrusila a teraz je z nej nova, nove ico, dic atd.platena prekazka v praci na strane zamestnavatela znamena co?