jarmila4
01.03.06,14:01
Kto mi poradí ako čo najjednoduchšie sa mám vysporiadať so zákazkovou výrobou- výpočet atď. a ako ju účtovať. Prijmem každú radu a pomoc
liba2
01.03.06,15:13
Kto mi poradí ako čo najjednoduchšie sa mám vysporiadať so zákazkovou výrobou- výpočet atď. a ako ju účtovať. Prijmem každú radu a pomoc
Klikni sem: nič lepšie som na porade nenašla

http://www.porada.sk/showpost.php?p=123416&postcount=2
KEJKA
01.03.06,20:26
A šte dobré príklady má Cenigová
janaGT
18.02.08,09:36
A šte dobré príklady má Cenigová

Cenigová to má moc zložité :)

Napr. jednoduchá situácia:
Zmluva o dielo ( výstavba domu na kľúč )
Zmluva uzatvorená v 12/2007,
prijatý preddavok vo výške napr. 10% z hodnoty diela,
náklad len napr. za kúpený materiál ( zlomok ceny ) - ktorý zostal na dielni,
a nejaké práce, ktoré boli na tom materiáli vykonané taktiež na dielni. Takže všetko je na sklade, dielni a k samotnej montáži nedošlo ...
Takže ako účtovať v tomto prípade?

v § 30/9 sa hovorí, že :"Ak začiatok a ukončenie zákazky je v rôznych účtovných obdobiach, náklady a výnosy zo zákazky sa účtujú do účtovného obdobia,v ktorom boli práce súvisiace so zákazkou vykonané."

Takže v tomto mojom uvedenom prípade by som mala veľký zisk a minimálny náklad.

Mohla by som účtovať napr. 221/324 a náklad 112/321?
janaGT
19.02.08,05:07
Cenigová to má moc zložité :)

Napr. jednoduchá situácia:
Zmluva o dielo ( výstavba domu na kľúč )
Zmluva uzatvorená v 12/2007,
prijatý preddavok vo výške napr. 10% z hodnoty diela,
náklad len napr. za kúpený materiál ( zlomok ceny ) - ktorý zostal na dielni,
a nejaké práce, ktoré boli na tom materiáli vykonané taktiež na dielni. Takže všetko je na sklade, dielni a k samotnej montáži nedošlo ...
Takže ako účtovať v tomto prípade?

v § 30/9 sa hovorí, že :"Ak začiatok a ukončenie zákazky je v rôznych účtovných obdobiach, náklady a výnosy zo zákazky sa účtujú do účtovného obdobia,v ktorom boli práce súvisiace so zákazkou vykonané."

Takže v tomto mojom uvedenom prípade by som mala veľký zisk a minimálny náklad.

Mohla by som účtovať napr. 221/324 a náklad 112/321?

posúvam ...
ingi
19.02.08,06:15
Cenigová to má moc zložité :)

Napr. jednoduchá situácia:
Zmluva o dielo ( výstavba domu na kľúč )
Zmluva uzatvorená v 12/2007,
prijatý preddavok vo výške napr. 10% z hodnoty diela,
náklad len napr. za kúpený materiál ( zlomok ceny ) - ktorý zostal na dielni,
a nejaké práce, ktoré boli na tom materiáli vykonané taktiež na dielni. Takže všetko je na sklade, dielni a k samotnej montáži nedošlo ...
Takže ako účtovať v tomto prípade?

v § 30/9 sa hovorí, že :"Ak začiatok a ukončenie zákazky je v rôznych účtovných obdobiach, náklady a výnosy zo zákazky sa účtujú do účtovného obdobia,v ktorom boli práce súvisiace so zákazkou vykonané."

Takže v tomto mojom uvedenom prípade by som mala veľký zisk a minimálny náklad.

Mohla by som účtovať napr. 221/324 a náklad 112/321?

Janka, podľa mňa si povinná aj v prípade minimálnych nákladov vynaložených na zákazku v r. 2007 tieto odsledované náklady (v štruktúre podľa Tvojej internej smernice) aktivovať (121/611).
Ďalej by si mala účtovať napríklad podľa stupňa dokončenia zákazky o alikvótnom zisku (385/602) alebo alikvótnej strate (602/384).

Čo sa týka materiálu na dielni, podľa môjho názoru sa do nákladov na zákazku v r. 2007 nezahrnie, citujem z § 30 PPÚ:

"18) Pri zisťovaní stupňa dokončenia zákazky podľa odseku 16 písm. a) sa do nákladov na zákazku zahrnujú len tie náklady, ktoré zodpovedajú už vykonanej práci. Do nákladov sa nezahrnujú napríklad veci súvisiace s budúcou činnosťou, ako je materiál, ktorý bol dodaný na miesto súvisiace so zákazkou alebo na iné miesto, a ktorý ešte v priebehu plnenia zákazky nebol inštalovaný, použitý alebo aplikovaný a to napriek tomu, že bol vyrobený osobitne pre túto zákazku a preddavky poskytnuté subdodávateľom na prácu na subdodávke."
janaGT
19.02.08,06:40
Janka, podľa mňa si povinná aj v prípade minimálnych nákladov vynaložených na zákazku v r. 2007 tieto odsledované náklady (v štruktúre podľa Tvojej internej smernice) aktivovať (121/611).
Ďalej by si mala účtovať napríklad podľa stupňa dokončenia zákazky o alikvótnom zisku (385/602) alebo alikvótnej strate (602/384).

Čo sa týka materiálu na dielni, podľa môjho názoru sa do nákladov na zákazku v r. 2007 nezahrnie, citujem z § 30 PPÚ:

"18) Pri zisťovaní stupňa dokončenia zákazky podľa odseku 16 písm. a) sa do nákladov na zákazku zahrnujú len tie náklady, ktoré zodpovedajú už vykonanej práci. Do nákladov sa nezahrnujú napríklad veci súvisiace s budúcou činnosťou, ako je materiál, ktorý bol dodaný na miesto súvisiace so zákazkou alebo na iné miesto, a ktorý ešte v priebehu plnenia zákazky nebol inštalovaný, použitý alebo aplikovaný a to napriek tomu, že bol vyrobený osobitne pre túto zákazku a preddavky poskytnuté subdodávateľom na prácu na subdodávke."

Veď práve preto si myslím, že materiál určený na konkrétnu zákazku - na ktorú sme v roku 2007 zobrali zálohu - zostal na dielni, nedostal sa na tú konkrétnu stavbu.
Preto by som mala asi účtovať prijatú zálohu na 324 a materiál na 112.
Môžem to tak urobiť?
Na tomto mi stojí dokončenie daň.priznania.

Napíšem môj konkrétny prípad:
zálohová platba 495 000,-
materiál, ktorý zostal na dielni, neposúval sa ďalej na stavbu, zamestnanci ho len namorili, celkové N boli 34 877,-
ingi
19.02.08,06:46
Veď práve preto si myslím, že materiál určený na konkrétnu zákazku - na ktorú sme v roku 2007 zobrali zálohu - zostal na dielni, nedostal sa na tú konkrétnu stavbu.
Preto by som mala asi účtovať prijatú zálohu na 324 a materiál na 112.
Môžem to tak urobiť?
Na tomto mi stojí dokončenie daň.priznania.

Áno, podľa mňa je to tak správne, len ešte píšeš o prácach na tom materiáli - k nim (ak boli vykázané v r. 2007) by bolo treba podľa môjho názoru účtovať tak ako som spomenula v predošlom príspevku.
Je to na Tvojom rozhodnutí. ;)
janaGT
19.02.08,06:53
Áno, podľa mňa je to tak správne, len ešte píšeš o prácach na tom materiáli - k nim (ak boli vykázané v r. 2007) by bolo treba podľa môjho názoru účtovať tak ako som spomenula v predošlom príspevku.
Je to na Tvojom rozhodnutí. ;)

áno, ale práce na tom materiáli boli tiež vykonané na dielni, to bolo len morenie toho dreva a rezanie... Materiál - drevo cena bola 30592,- a práce boli 4 285,-
Tak môžem cez tú 324 a 112?
Ak nie, vieš mi napísať z týchto konkrétnych čísel aj konkrétne účtovanie?
Budem Ti vďačná.
ingi
19.02.08,07:09
áno, ale práce na tom materiáli boli tiež vykonané na dielni, to bolo len morenie toho dreva a rezanie... Materiál - drevo cena bola 30592,- a práce boli 4 285,-
Tak môžem cez tú 324 a 112 ?

Správne by mali byť tieto náklady (práca) aktivované (+ alikvótny zisk podľa stupňa dokončenia zákazky), ale je to naozaj zanedbateľná suma pri stavbe domu na kľúč...Uvažujem akú sumu nebudeš mať vo výnosoch: 5 - 6tisíc SK?
Musíš sa rozhodnúť sama.
ingi
19.02.08,07:15
áno, ale práce na tom materiáli boli tiež vykonané na dielni, to bolo len morenie toho dreva a rezanie... Materiál - drevo cena bola 30592,- a práce boli 4 285,-
Tak môžem cez tú 324 a 112?
Ak nie, vieš mi napísať z týchto konkrétnych čísel aj konkrétne účtovanie?
Budem Ti vďačná.

4 285,- 121/611
XXXX,- 385/602,

kde XXXX,- je alikvótny zisk podľa stupňa dokončenia zákazky - niekde som tu prikladala tabuľku na jeho výpočet, tak Ti priložím link.

Dopĺňam link: http://www.porada.sk/t71075-vynosy-na-prelome-rokov.html
janaGT
19.02.08,07:17
Správne by mali byť tieto náklady (práca) aktivované (+ alikvótny zisk podľa stupňa dokončenia zákazky), ale je to naozaj zanedbateľná suma pri stavbe domu na kľúč...Uvažujem akú sumu nebudeš mať vo výnosoch: 5 - 6tisíc SK?
Musíš sa rozhodnúť sama.

Ako myslíš sumu 5-6 tisíc?
ivti
19.02.08,07:17
Prosím Vás a viete mi povedať ako je to so zákazkovou výrobou v JU? Kedy mi nakúpený materiál a práce na ňom vykonané vstupujú do výdavkov? Aké doklady sú pri zákazkovej výrobe vlastne potrebné? Ďakujem.
janaGT
19.02.08,07:18
4 285,- 121/611
XXXX,- 385/602,

kde XXXX,- je alikvótny zisk podľa stupňa dokončenia zákazky - niekde som tu prikladala tabuľku na jeho výpočet, tak Ti priložím link.

prosím ťa, prillož ten link ... ďakujem
ingi
19.02.08,07:37
prosím ťa, prillož ten link ... ďakujem

Link je v príspevku č. 11.
janaGT
19.02.08,10:04
INGI:
skúsila som podľa tvojho pridaného linku "vytvoriť" tabuľku na účtovanie zákazkovej výroby "cez dve účtovné obdobia" aj s konkrétnymi číslami.
Ingi, prosím ťa, môžeš sa na ňu pozrieť?
ingi
19.02.08,11:00
INGI:
skúsila som podľa tvojho pridaného linku "vytvoriť" tabuľku na účtovanie zákazkovej výroby "cez dve účtovné obdobia" aj s konkrétnymi číslami.
Ingi, prosím ťa, môžeš sa na ňu pozrieť?

Janka, tabuľka je urobená pre prípad, keď v prvom roku nebola fakturácia, iba bežali náklady. V Tvojom konkrétnom prípade riadky 9 a 10 neplatia.
Na základe metódy percenta dokončenia by si mala mať k 31.12.2007 vo výnosoch sumu rovnajúcu sa súčtu riadkov 7 a 5, čo je 86 980,- Sk. Fakturácia však bola oveľa vyššia (162 679,-) takže máš vo výnosoch o 75 699,- Sk viac. V tomto prípade účtuješ časové rozlíšenie 602/384, t. j. na 602 Ti zostane suma 86 980,-.

Tabuľka sa dá celá použiť pre prípad, ktorý si uvádzala pôvodne.

Ešte ma napadlo, že uvádzaš iba náklady účtované na 518 a 501, aktivovať by sa mali všetky náklady súvisiace so zákazkou, sú rozpísané v linku, ktorý som predtým priložila. Tieto náklady je vhodné si vyšpecifikovať v internej smernici o zákazkovej výrobe.
andrej_rv
19.02.08,11:28
Prosím Vás a viete mi povedať ako je to so zákazkovou výrobou v JU? Kedy mi nakúpený materiál a práce na ňom vykonané vstupujú do výdavkov? Aké doklady sú pri zákazkovej výrobe vlastne potrebné? Ďakujem.
Zákazkovú výrobu v zmysle definície IAS 11, definovanú podrobne v § 30a Postupov PÚ jednoduché účtovníctvo nepozná a PJÚ o ustanovenia o účtovaní zákazkovej výroby neobsahujú. Ak máš pod zákazkovou výrobou práce na mysli práce na zákazku (napr. stavebnú činnosť presahujúcu z jedného do druhéo účtovného obdobia), v JÚ sa materiál a práce súvisiace so zákazkou účtujú podľa všeobecných zásad JÚ podľa § 4 ods. 6 písm. e) - teda dňom úhrady. Okrem toho (najmä pre účely vykazovania a ocenenia rozpracovanej zákazky = nedokončenej výroby) by sa náklady súvisiace s výrobou na zákazku mali v zmysle § 6 ods. 8 a § 11 ods. 3 písm. a) PJÚ mali účtovať aj v pomocnej účtovnej knihe - knihe nedokončenej výroby (knihe zásob). Zostatok v knihe zásob ku dňu uzávierky sa vykáže v r. 07 výkazu o majetku a záväzkoch, táto hodnota sa však neuúčtuje v rámci uzávierkových operácií a nemá žiadny vplyv na základ dane.
janaGT
19.02.08,11:39
Janka, tabuľka je urobená pre prípad, keď v prvom roku nebola fakturácia, iba bežali náklady. V Tvojom konkrétnom prípade riadky 9 a 10 neplatia.
Na základe metódy percenta dokončenia by si mala mať k 31.12.2007 vo výnosoch sumu rovnajúcu sa súčtu riadkov 7 a 5, čo je 86 980,- Sk. Fakturácia však bola oveľa vyššia (162 679,-) takže máš vo výnosoch o 75 699,- Sk viac. V tomto prípade účtuješ časové rozlíšenie 602/384, t. j. na 602 Ti zostane suma 86 980,-.

Tabuľka sa dá celá použiť pre prípad, ktorý si uvádzala pôvodne.

Ešte ma napadlo, že uvádzaš iba náklady účtované na 518 a 501, aktivovať by sa mali všetky náklady súvisiace so zákazkou, sú rozpísané v linku, ktorý som predtým priložila. Tieto náklady je vhodné si vyšpecifikovať v internej smernici o zákazkovej výrobe.


Ingi,
výnos rovnajúci sa súčtu riadkov 5 + 7 , tebou uvedené čísla mi na tie riadky tabuľky nesedia ...
A potom rozdiel 8 - 7 bude účtovaný na 602/384
A prípad r. 9 a 10 sa neúčtuje ...
Takže potom by tabuľka mohla byť nejako takto ... v prílohe
Prosím, pozrieš mi to?
andrej_rv
19.02.08,11:42
Cenigová to má moc zložité :)
Napr. jednoduchá situácia:
Zmluva o dielo ( výstavba domu na kľúč )
Zmluva uzatvorená v 12/2007,
prijatý preddavok vo výške napr. 10% z hodnoty diela,
náklad len napr. za kúpený materiál ( zlomok ceny ) - ktorý zostal na dielni,
a nejaké práce, ktoré boli na tom materiáli vykonané taktiež na dielni. Takže všetko je na sklade, dielni a k samotnej montáži nedošlo ...
Takže ako účtovať v tomto prípade?

Ja by som to účtoval ako o bežnej nedokončenej výrobe, nie ako o zákazkovej výrobe v zmysle § 30 PPÚ. Podľa môjho názoru, podrobnejšie uvedeného tu http://www.porada.sk/130038-post15.html, jednou z podmienok na účtovanie o zákazkovej výrobe v zmysle § 30a PPÚ je aj vypracovanie špeciálneho rozpočtu na zákazku a ďalšie podmienky, ktoré treba posudzovať komplexne.
Pokiaľ by sme vychádzali z predpokladu, že na každú výrobu individuálneho hmotného diela presahujúceho dve účtovné obdobia musí účtovná jednotka zostavovať rozpočet na zákazku a účtovať o nej ako o zákazkovej výrobe, tak to by potom zákazkovou výrobou mohlo byť zhotovenie napr. drobnej stavby (hoci búdy pre psa :)) začatej v 12/2006 a dokončenej 1/2007.
Podľa mňa tvorcovia Postupov § 30 v súlade s IAS 11 do Postupov zakotvili z úplne iných dôvodov a nie so zámerom účtovať bežnú drobnú stavebnú výrobu ako "zákazkovú výrobu".
ingi
19.02.08,12:07
Ja by som to účtoval ako o bežnej nedokončenej výrobe, nie ako o zákazkovej výrobe v zmysle § 30 PPÚ. Podľa môjho názoru, podrobnejšie uvedeného tu http://www.porada.sk/130038-post15.html, jednou z podmienok na účtovanie o zákazkovej výrobe v zmysle § 30a PPÚ je aj vypracovanie špeciálneho rozpočtu na zákazku a ďalšie podmienky, ktoré treba posudzovať komplexne.
Pokiaľ by sme vychádzali z predpokladu, že na každú výrobu individuálneho hmotného diela presahujúceho dve účtovné obdobia musí účtovná jednotka zostavovať rozpočet na zákazku a účtovať o nej ako o zákazkovej výrobe, tak to by potom zákazkovou výrobou mohlo byť zhotovenie napr. drobnej stavby (hoci búdy pre psa :)) začatej v 12/2006 a dokončenej 1/2007.
Podľa mňa tvorcovia Postupov § 30 v súlade s IAS 11 do Postupov zakotvili z úplne iných dôvodov a nie so zámerom účtovať bežnú drobnú stavebnú výrobu ako "zákazkovú výrobu".

Andrej, vypracovanie rozpočtu na zákazku podľa mňa nie je jednou z podmienok na účtovanie o zákazkovej výrobe, znamená to podľa Teba, že keď sa účtovná jednotka rozhodne, že rozpočet nevypracuje, potom nemusí účtovať o zákazkovej výrobe?
Naopak ak vytvorenie aktíva, alebo časti aktíva spĺňa definíciu (charakter) zákazkovej výroby (čo podľa mňa stavba domu spĺňa), účtovná jednotka je povinná takýto rozpočet v zmysle § 30 PPÚ vypracovať.
janaGT
19.02.08,12:09
[quote=ingi;650232]Janka, tabuľka je urobená pre prípad, keď v prvom roku nebola fakturácia, iba bežali náklady. V Tvojom konkrétnom prípade riadky 9 a 10 neplatia.
Na základe metódy percenta dokončenia by si mala mať k 31.12.2007 vo výnosoch sumu rovnajúcu sa súčtu riadkov 7 a 5, čo je 86 980,- Sk. Fakturácia však bola oveľa vyššia (162 679,-) takže máš vo výnosoch o 75 699,- Sk viac. V tomto prípade účtuješ časové rozlíšenie 602/384, t. j. na 602 Ti zostane suma 86 980,-.

Tabuľka sa dá celá použiť pre prípad, ktorý si uvádzala pôvodne.

teraz som už domotaná úplne kompletne, v prvom prípade sme tiež mali fakturáciu a nejaké N ... v prípade uvádzanom v tabuľke tiež .
janaGT
19.02.08,12:11
Andrej, vypracovanie rozpočtu na zákazku podľa mňa nie je jednou z podmienok na účtovanie o zákazkovej výrobe, znamená to podľa Teba, že keď sa účtovná jednotka rozhodne, že rozpočet nevypracuje, potom nemusí účtovať o zákazkovej výrobe?
Naopak ak vytvorenie aktíva, alebo časti aktíva spĺňa definíciu (charakter) zákazkovej výroby (čo podľa mňa stavba domu spĺňa), účtovná jednotka je povinná takýto rozpočet v zmysle § 30 PPÚ vypracovať.

my rozpočty máme vypracované ku každej jednej stavbe
ingi
19.02.08,12:26
[quote=ingi;650232]Janka, tabuľka je urobená pre prípad, keď v prvom roku nebola fakturácia, iba bežali náklady. V Tvojom konkrétnom prípade riadky 9 a 10 neplatia.
Na základe metódy percenta dokončenia by si mala mať k 31.12.2007 vo výnosoch sumu rovnajúcu sa súčtu riadkov 7 a 5, čo je 86 980,- Sk. Fakturácia však bola oveľa vyššia (162 679,-) takže máš vo výnosoch o 75 699,- Sk viac. V tomto prípade účtuješ časové rozlíšenie 602/384, t. j. na 602 Ti zostane suma 86 980,-.

Tabuľka sa dá celá použiť pre prípad, ktorý si uvádzala pôvodne.

teraz som už domotaná úplne kompletne, v prvom prípade sme tiež mali fakturáciu a nejaké N ... v prípade uvádzanom v tabuľke tiež .

V prvom prípade si mala iba preddavok, pokiaľ sa pamätám a ten si predsa neúčtovala do výnosov?
janaGT
19.02.08,12:29
[quote=janaGT;650328]

V prvom prípade si mala iba preddavok, pokiaľ sa pamätám a ten si predsa neúčtovala do výnosov?

áno, máš pravdu ... ospravedlňujem sa, a pozrieš sa mi, prosím, na tú upravenú tabuľku?
ingi
19.02.08,12:36
Ingi,
výnos rovnajúci sa súčtu riadkov 5 + 7 , tebou uvedené čísla mi na tie riadky tabuľky nesedia ...
A potom rozdiel 8 - 7 bude účtovaný na 602/384
A prípad r. 9 a 10 sa neúčtuje ...
Takže potom by tabuľka mohla byť nejako takto ... v prílohe
Prosím, pozrieš mi to?

Janka, súčet riadkov 5 a 7 je v poriadku.
Riadok 7 sú predsa výnosy zodpovedajúce stupňu dokončenia zákazky. Takže:

70 150,30 táto časť výnosov aj s alikvótnym ziskom patrí do roku 2007 a to je zmyslom účtovania o zákazkovej výrobe.

A potom bude na riadku 9 suma 92 528,70 (602/384)

Vieš, ja som si tú tabuľku robila pre vlastné potreby, takže mi začína byť jasné, že je pre iných neprehľadná, musím sa polepšiť.;):)
andrej_rv
19.02.08,13:03
Andrej, vypracovanie rozpočtu na zákazku podľa mňa nie je jednou z podmienok na účtovanie o zákazkovej výrobe, znamená to podľa Teba, že keď sa účtovná jednotka rozhodne, že rozpočet nevypracuje, potom nemusí účtovať o zákazkovej výrobe?
MF SR vydalo k problematike zákazkovej výroby Metodický pokyn k postupu účtovania o zákazkovej výrobe u dodávateľa číslo 5006/1999-92 uverejnený v FS 4/1999: http://www.finance.gov.sk/Documents/Financny_spravodajca/1999/rocnik1999/Efs1999.pdf
V úvode metodického pokynu je pasáž
Dodávateľ dosahuje z každej zákazky určitý hospodársky výsledok, a to buď zisk, alebo stratu alebo je hospodársky výsledok rovný 0. Dodávateľ zostavuje pred každou zákazkou rozpočet nákladov a výnosov a na základe tohto rozpočtu mu je známy aj rozpočtovaný hospodársky výsledok zo zákazky. Tento rozpočet v priebehu uskutočňovania zákazky aktualizuje. Okrem toho sleduje aj skutočné náklady na zákazku.
Vzhľadom na uvedené sa podľa mňa bez existencie rozpočtovaného HV na zákazku nedá o zákazkovej výrobe účtovať, pretože nie je z čoho vychádzať. Samotný metodický pokyn neuvádza, či ÚJ musí takýto rozpočet zostavovať. Ani v ňom nie je výslovne napísané, kedy je povinná účtovať o zákazkovej výrobe (z uvedených príkladov mi to vychádza skôr na veľké finančné investície, nie na drobné stavby).
Príklad uvádzaný DRSR k tejto problematike pod názvom: 5) Účtovanie zhotovenia stavy neúčtovanej ako zákazková výroba (spoločnosť zhotovila stavbu, ktorej zhotovenie trvalo 2 roky, pričom na túto stavbu nebol zhotovený rozpočet). Riešenie: zhotovenie stavby ktorá nespĺňa podmienky na účtovanie zákazkovej výroby podľa § 30, sa účtuje ako bežná činnosť. A v predkontácii riešenia sú uvedené bežné účty časového rozlíšenia nedokončenej výroby.
Ja som preto toho názoru, že na stavby bežnej podnikateľskej činnosti malých (najmä neauditovaných) firiem je zbytočné zostavovať rozpočet a účtovať o nich podľa § 30 (samozrejme, ak sa ÚJ tak rozhodne, tak áno).


Naopak ak vytvorenie aktíva, alebo časti aktíva spĺňa definíciu (charakter) zákazkovej výroby (čo podľa mňa stavba domu spĺňa), účtovná jednotka je povinná takýto rozpočet v zmysle § 30 PPÚ vypracovať.
Ingi, kde v § 30 je takáto povinnosť uložená ? Ja som k problematike zákazkovej výroby zisťoval informácie na rôznych miestach, ale nikde som sa nedočítal odpoveď na otázku, či a za akých podmienok je ÚJ povinná vypracovávať rozpočet na zakázku. Najlepšie by bolo dať dopyt na MF SR, ktoré tvorí Postupy, metodický pokyn a usmerňuje účtovanie, ako sa má v prípade bežných stavieb postupovať a či sa musia účtovať ako zákazková výroba. Len neviem, či vôbec sú ochotní na takéto otázky odpovedať.
ingi
19.02.08,14:43
Andrej, mne je jasné ako to svojimi príspevkami myslíš ;), je predsa absurdné aby sa všetky malé (a hlavne ojedinelé) zmluvy o dielo účtovali takýmto spôsobom. Nie je to jednoduché odsledovať analyticky dielčie náklady na zákazky, vypracovať rozpočet a v malých spoločnostiach personálne nezvládnuteľné.
Súhlasím aj s tým, že o zákazkovej výrobe sa bez vyhotovenia rozpočtu účtovať nedá.
Podľa mňa ale povinnosť zostaviť takýto rozpočet (ak už sa má účtovať o zákazkovej výrobe) vyplýva z § 30 ods. 8 PPÚ:

"(8) Na účely účtovania o zákazke sa zostavuje jej rozpočet."

Samozrejme, že tomuto predchádza zváženie, či vytvorenie hmotného majetku zodpovedá definícii zákazkovej výroby podľa ods. 1.
Pri takomto rozhodovaní môže byť podporná definícia zákazkovej výroby v Tebou spomínanom Metodickom pokyne k postupu účtovania o zákazkovej výrobe (FS 4/1999).

My sme sa však odvinuli od problému riešenom v tejto téme. Janka účtuje vo firme, ktorá má podľa všetkého (vyplýva to aj z iných tém) v hlavnej činnosti stavebnú výrobu. Podľa môjho názoru stavby domov (aj jedného) zodpovedá spomínaným definíciám a v jej prípade by sa malo (ako sa aj sama rozhodla) účtovať o zákazkovej výrobe.

Z konkrétneho príkladu, ktorý sme riešili s Jankou (aj z mojich skúseností) je jednoznačné, že účtovanie či neúčtovanie o zákazkovej výrobe dokáže výrazne ovplyvniť hospodársky výsledok (samozrejme, že hlavne u veľkých zmlúv o dielo).
ingi
19.02.08,15:06
takže je tá moja druhá upravená tabuľka v poriadku?
Môžem to tak zaúčtovať?
A ešte jedna podotázka: ak mzdy pracovníkov účtujem na 521, ako ich premietnem do N na zákazku, resp. aj napr. PHm ktoré účtujem na 501 a dajú sa priradiť k zákazke?A čo píšeš, že tabuľka je pre iných neprehľadná, mne sa práve zdá naopak veľmi dobrá, to je tuším prvý krát, čo som to zákazkové účtovanie tak normálne pochopila.

Tie čísla mi stále vychádzajú ináč.
Ešte raz si prečítaj príspevok č.26 ;).

Čo sa týka tých nákladov, kalkulácie si musíš urobiť sama, napr. formou výpočtu hodinovej mzdy pracovníka (nezabudni na 524) alebo nákladu na 1 km - ja tu počítam aj s odpismi automobilu, poistením, atď.
janaGT
19.02.08,15:10
Nie, nie Janka - riadok 9 (602/384) je 78 473,40.
Je to rozdiel medzi fakturáciou, ktorá bola vyššia a skutočnými výnosmi s nakumulovaným ziskom. (162 679 -70 150,30 - 14 055,30)
Ešte raz si prečítaj príspevok č.26 ;).

Čo sa týka tých nákladov, kalkulácie si musíš urobiť sama, napr. formou výpočtu hodinovej mzdy pracovníka (nezabudni na 524) alebo nákladu na 1 km - ja tu počítam aj s odpismi automobilu, poistením, atď.

takže to znamená, že tieto napr, mzdové N mám len zakalkulované v rozpočte, ale v účte ich mám účtované na 521? Lebo kelega keď robí rozpočet, tak tam zahrňa aj mzdy, ale ja ich do účta dávam na 521.
Je to tak dobre, či nie?
andrej_rv
19.02.08,15:18
Janka účtuje vo firme, ktorá má podľa všetkého (vyplýva to aj z iných tém) v hlavnej činnosti stavebnú výrobu. Podľa môjho názoru stavby domov (aj jedného) zodpovedá spomínaným definíciám a v jej prípade by sa malo (ako sa aj sama rozhodla) účtovať o zákazkovej výrobe.
To, že ide o stavbu domov, ešte nemusí znamenať o zákazkovú výrobu. V zmysle definície pojmov v ods. 1) citovaného metodického pokynu musí mať zákazka špeciálne dohodnuté individuálne parametre podľa požiadaviek konkrétneho zákazníka, musí ísť teda o "jedinečný" projekt. V zmysle znenia odseku d) sa teda zákazková výroba nevzťahuje na predaj produktov štandardizovanej výroby, hoci sú pri ich výrobe zohľadnené špecifické požiadavky odberateľa. Sem patria podľa mňa zo stavebnej výroby napr. štandardizované stavby (paneláky, monotované domy, IBV podľa opakovaných projektov).
Naozaj je to celé na komplexnom posúdení účtovnej jednotky (aj vzhľadom na pracnosť vypracovania rozpočtu i sledovanie realizácie zákazky), či účtovať o zákazkovej výrobe alebo nie. Pretože jednoznačná povinnosť postupovať podľa § 30 pre všetky firmy so stavebnou činnosťou zo znenia predpisov podľa mňa nevyplýva, aj keď by firma realizovala "hmotné aktívum podľa predstáv zákazníka".
Samozrejme, ak sa Janka rozhodla účtovať o zákazkovej výrobe, určite jej to žiadna kontrola spochybňovať nebude. Ja som svoj názor napísal skôr pre tých, ktorí by radšej zákazkovú výrobu neúčtovali, aj keď majú stavebnú činnosť :).
janaGT
19.02.08,15:43
To, že ide o stavbu domov, ešte nemusí znamenať o zákazkovú výrobu. V zmysle definície pojmov v ods. 1) citovaného metodického pokynu musí mať zákazka špeciálne dohodnuté individuálne parametre podľa požiadaviek konkrétneho zákazníka, musí ísť teda o "jedinečný" projekt. V zmysle znenia odseku d) sa teda zákazková výroba nevzťahuje na predaj produktov štandardizovanej výroby, hoci sú pri ich výrobe zohľadnené špecifické požiadavky odberateľa. Sem patria podľa mňa zo stavebnej výroby napr. štandardizované stavby (paneláky, monotované domy, IBV podľa opakovaných projektov).
Naozaj je to celé na komplexnom posúdení účtovnej jednotky (aj vzhľadom na pracnosť vypracovania rozpočtu i sledovanie realizácie zákazky), či účtovať o zákazkovej výrobe alebo nie. Pretože jednoznačná povinnosť postupovať podľa § 30 pre všetky firmy so stavebnou činnosťou zo znenia predpisov podľa mňa nevyplýva, aj keď by firma realizovala "hmotné aktívum podľa predstáv zákazníka".
Samozrejme, ak sa Janka rozhodla účtovať o zákazkovej výrobe, určite jej to žiadna kontrola spochybňovať nebude. Ja som svoj názor napísal skôr pre tých, ktorí by radšej zákazkovú výrobu neúčtovali, aj keď majú stavebnú činnosť :).
A je ľahšie účtovanie o nedokončenej výrobe alebo o zákazkovej výrobe???
cloe
19.02.08,15:45
So zaujatím čítam dnes túto tému, lebo sa ma to tiež dotýka a príspevky od Andreja mi dávajú nádej, že snáď o tej zákazkovej výrobe nebudem musieť účtovať. Ale stále som na pochybách.
Mám jedného klienta, ktorý robí kovovýrobu. Teda napríklad kovové zábradlia, schodišia, balkóny, stoly. Myslím si, že v tomto prípade, že napr. odberateľ si objedná výrobu 200 ks železných stolov alebo balkóny na určitej bytovke, by sa snáď nemuselo posudzovať ako zákaková výroba.
V 2. prípade firma robí pre mesto kompletnú rekonštrukciu námestia, výmena osvetlenia, lavičky a pod. Avšak celé sa to uskutočňuje formou poddodávok od dodávateľa, ktorý o tom účtuje ako o zakázke. Teraz neviem, ak môj klient-firma, celé to fakturuje inej firme /táto má zmluvu s tým mestom/ a pridá k tým subdodávkam len časť svojej práce, či o tom treba účtovať ako o zákazke. Subdodávky tvoria 95 % celej akcie.
andrej_rv
19.02.08,16:01
A je ľahšie účtovanie o nedokončenej výrobe alebo o zákazkovej výrobe???
Podľa mňa áno. Ale ja neúčtujem stavebné firmy, tak je to skôr názor v teoretickej rovine ako prax ;)
Danila
19.02.08,16:02
So zaujatím čítam dnes túto tému, lebo sa ma to tiež dotýka a príspevky od Andreja mi dávajú nádej, že snáď o tej zákazkovej výrobe nebudem musieť účtovať. Ale stále som na pochybách.
Mám jedného klienta, ktorý robí kovovýrobu. Teda napríklad kovové zábradlia, schodišia, balkóny, stoly. Myslím si, že v tomto prípade, že napr. odberateľ si objedná výrobu 200 ks železných stolov alebo balkóny na určitej bytovke, by sa snáď nemuselo posudzovať ako zákaková výroba.
V 2. prípade firma robí pre mesto kompletnú rekonštrukciu námestia, výmena osvetlenia, lavičky a pod. Avšak celé sa to uskutočňuje formou poddodávok od dodávateľa, ktorý o tom účtuje ako o zakázke. Teraz neviem, ak môj klient-firma, celé to fakturuje inej firme /táto má zmluvu s tým mestom/ a pridá k tým subdodávkam len časť svojej práce, či o tom treba účtovať ako o zákazke. Subdodávky tvoria 95 % celej akcie.Ani v jednom ani v druhom prípade by som o zákazke neúčtovala. Práve tak, ako by som neúčtovala o zákazke v Jankinom prípade.
Jana Acsová
19.02.08,16:02
Ja som preto toho názoru, že na stavby bežnej podnikateľskej činnosti malých (najmä neauditovaných) firiem je zbytočné zostavovať rozpočet a účtovať o nich podľa § 30.


Samozrejme, že tomuto predchádza zváženie, či vytvorenie hmotného majetku zodpovedá definícii zákazkovej výroby podľa ods. 1.Osobne zastávam názor, že rozhoduje práve skutočnosť, či sa jedná alebo nie o zákazkovú výrobu. Posúdenie stavu je niekedy zložité. Argumenty Andreja to podľa môjho názoru vystihujú ... ale ... nesúvisí to s auditom. .-)
Danila
19.02.08,16:03
A je ľahšie účtovanie o nedokončenej výrobe alebo o zákazkovej výrobe???Účtovanie nedokončenej výroby je pomerne náročné, účtovanie zákazkovej výroby ešte náročnejšie.:)
Jana Acsová
19.02.08,16:03
Ani v jednom ani v druhom prípade by som o zákazke neúčtovala. S týmto súhlasím. Na Jankin prípad mi nestačia podané informácie.
Danila
19.02.08,16:11
S týmto súhlasím. Na Jankin prípad mi nestačia podané informácie.Ja vychádzam z informácie uzavretia zmluvy v decembri 2007, rozpracovanosť v tomto účtovnom období je rovná nule, lebo namorené drevo nie je argument a môžem ho vyskladniť úplne na iné stavenisko. Predpoklad dodania stavby v roku 2008 teda nie sú dve účtovné obdobia a ja by som preto účtovala v tomto prípade jedným účtovným zápisom v roku 2007.
andrej_rv
19.02.08,16:14
Ale stále som na pochybách.
Mám jedného klienta, ktorý robí kovovýrobu. Teda napríklad kovové zábradlia, schodišia, balkóny, stoly. Myslím si, že v tomto prípade, že napr. odberateľ si objedná výrobu 200 ks železných stolov alebo balkóny na určitej bytovke, by sa snáď nemuselo posudzovať ako zákaková výroba.
Toto určite nie je zákazková výroba. Určite by som posudzoval v zmysle ods. 1 písm. d) toho Metodického pokynu ako výsledok bežnej výrobnej činnosti klienta, aj keď s prihliadnutím na požiadavky odberateľa. Bežné stoly alebo zábradlia určite nie sú jedinečným dielom na základe špeciálnej zmluvy o zákazke.


V 2. prípade firma robí pre mesto kompletnú rekonštrukciu námestia, výmena osvetlenia, lavičky a pod. Avšak celé sa to uskutočňuje formou poddodávok od dodávateľa, ktorý o tom účtuje ako o zakázke. Teraz neviem, ak môj klient-firma, celé to fakturuje inej firme /táto má zmluvu s tým mestom/ a pridá k tým subdodávkam len časť svojej práce, či o tom treba účtovať ako o zákazke. Subdodávky tvoria 95 % celej akcie
A toto tiež nie, je to oprava, obnova a rekonštrukcia súčastí námestia, nie zhotovenie jedinečného hmotného aktíva.
Mne sa do tejto kategórie stále natláčajú také diela ako most Apollo, tunel pod Sitinou, loď Queen Mary, nejaká diaľnica a pod., nie zhotovenie plota, vydláždenie námestia alebo výstavba montovaných domov podľa opakovaného projektu (aj keď jeden bude mať krb a druhý o garáž naviac...)
janaGT
19.02.08,16:41
Ja vychádzam z informácie uzavretia zmluvy v decembri 2007, rozpracovanosť v tomto účtovnom období je rovná nule, lebo namorené drevo nie je argument a môžem ho vyskladniť úplne na iné stavenisko. Predpoklad dodania stavby v roku 2008 teda nie sú dve účtovné obdobia a ja by som preto účtovala v tomto prípade jedným účtovným zápisom v roku 2007.
A ako by si to účtovala ty?
Mám tam dva prípady:
1. Zmluva o dielo, zaplatená časť peňazí z celkovej zmluvy, na sklade len drevo, práca minimálna
2. Príklad popísaný v tabuľke v príspevku č. 19
ingi
19.02.08,16:48
Ani v jednom ani v druhom prípade by som o zákazke neúčtovala. Práve tak, ako by som neúčtovala o zákazke v Jankinom prípade.

Danilka, toto je iba jeden z mnohých Jankiných prípadov. :)
Ale otázka bola zaradená do témy zákazková výroba a v tomto prípade som dokonca dala Janke na zváženie ako má postupovať, teda či priradí k účtovaniu o nedokončenej výrobe aj alikvótny zisk..

Stále však zastávam názor, že firma, ktorá stavia domy, by mala účtovať o zákazkovej výrobe, nakoľko, tu nepôjde ani tak o presné "napasovanie" sa do spomínaných definícií , ide tu podľa môjho názoru hlavne o účel účtovania o zákazkovej výrobe a to priradiť výnosy a alikvótny zisk (stratu) do správneho účtovného obdobia, a to bez ohľadu na fakturáciu. A toto je podľa mňa z celého to najpodstatnejšie.

Napriek tomu si však vážim názory Andreja i všetkých, čo sa do tejto debaty zapojili. :)
janaGT
19.02.08,16:53
takže to znamená, že tieto napr, mzdové N mám len zakalkulované v rozpočte, ale v účte ich mám účtované na 521? Lebo kelega keď robí rozpočet, tak tam zahrňa aj mzdy, ale ja ich do účta dávam na 521.
Je to tak dobre, či nie?
Ingi, vyjadríš sa mi ešte k tomuto ... prosím!
A aký je vlastne rozdiel medzi účtovaním NV a ZV?
ingi
19.02.08,16:59
Ingi, vyjadríš sa mi ešte k tomuto ... prosím!

Janka, Ty účtuješ celkové mzdy. Tvoj kolega pri tvorbe rozpočtu priraďuje podľa určitého mechanizmu ich časť (kalkuluje) k jednotlivým zákazkám. A tak je to aj s ostatnými nákladmi. Je to ok.;)
andrej_rv
19.02.08,18:54
Stále však zastávam názor, že firma, ktorá stavia domy, by mala účtovať o zákazkovej výrobe, nakoľko, tu nepôjde ani tak o presné "napasovanie" sa do spomínaných definícií , ide tu podľa môjho názoru hlavne o účel účtovania o zákazkovej výrobe a to priradiť výnosy a alikvótny zisk (stratu) do správneho účtovného obdobia, a to bez ohľadu na fakturáciu. A toto je podľa mňa z celého to najpodstatnejšie.
Tak v tom sa určite zhodneme, že podstatou a zmyslom účtovania o zákazkovej výrobe je účtovanie - aj podľa úvodnej časti metodického pokynu MF SR - o vecnej a časovej súvislosti výnosov a nákladov bez ohľadu na fakturáciu. Nezrovnalosť medzi fakturáciou na jednej strane a výnosmi na strane druhej rieši aj nedokončená výroba cez účty 6xx. To, čo nerieši, je priradenie pomernej časti rozpočtovaného hospodárskeho výsledku.
Podľa mňa rozhodujúcim kritériom, či účtovať alebo neúčtovať o zákazkovej výrobe, by mala byť miera významnosti, nakoľko zahrnutie alebo nezahrnutie rozpočtovaného zisku ovplyvní celkový hospodársky výsledkok účtovnej jednotky.
Z uvedeného pohľadu v Jankinom príklade (firma, ktorá stavia domy) by som o zákazkovej výrobe neúčtoval. Tých rozostavaných domov je zrejme viac, počas účtovného obdobia sa priebežne i fakturuje, takže v súhrne zákazok za firmu sa odchýlky spôsobené zahrnutím zisku do výnosov až pri fakturácii konkrétnej zákazky v podstate "zrovnomernia". Iné by to bolo, ak by firma stavala len jeden investične a finančne náročný celok (napr. taká výstavba Auparku). Tam by naozaj vyfakturovanie zisku (či vyčíslenie straty) z celej investície len v roku dokončenia mohlo výrazne skresliť reálny obraz o firme. A podľa mňa z týchto dôvodov a pre tento účel vznikol v PPÚ § 30.
Ja túto tému neberiem (a našťastie sa tak ani nevyvíjala :)) ako snahu presadiť určitý názor ako jediné správne riešenie. Nakoniec to možné (dokonca ani v Jankinom prípade) nie je. Je to skôr o tom, aby ten, ktorý sa musí rozhodnúť, mal k dispozícii čo najviac argumentov preto, aby sa rozhodol správne. A prípadne aby si toto rozhodnutie vedel aj zdôvodniť.
Keďže ja som nikde nenatrafil na presný pokyn kedy a prečo ÚJ musí účtovať o zákazkovej výrobe, asi by to malo byť tiež vecou internej smernice. A minimálne jedným z rozhodovacích kritérií aj výška predpokladaného zisku z dodávaného "individuálneho hmotného aktíva" vo väzbe na jeho mieru významnosti k celkovému obratu či zisku firmu. Mieru významnosti si musí samozrejme určiť podľa vlastných podmienok každá firma individuálne. Ak si v smernici dobre zvolí podmienky významnosti, tak o zákazkovej výrobe nebude musieť účtovať, ak nechce, ale bude môcť účtovať, ak usúdi, že takéto účtovanie je v jej záujme. A to je vlastne aj moja odpoveď na otázku zo začiatku diskusie:
"...keď sa účtovná jednotka rozhodne, že rozpočet nevypracuje, potom nemusí účtovať o zákazkovej výrobe ? " ;)
janaGT
20.02.08,08:45
od rána študujem príklady na ZV v Cenigovej aj v DÚPP 7/2006, ale v cenigovej mi nie je jasné : zápis 121/611 - ten mi jasný je, ale prečo zároveň robí zápis 611/121 ??? v príklade č. 2 str.563,564
ingi
20.02.08,13:31
od rána študujem príklady na ZV v Cenigovej aj v DÚPP 7/2006, ale v cenigovej mi nie je jasné : zápis 121/611 - ten mi jasný je, ale prečo zároveň robí zápis 611/121 ??? v príklade č. 2 str.563,564

Janka, dobre, že študuješ - jedine takto problematiku najlepšie pochopíš. :)
Nepíšeš, že o aký príklad účtovania o ZV ide.
Ja nemám Cenigovú a neštudovala som jej spôsob účtovania, ale z naznačeného účtovania mi vychádza, že sa jedná o prípad, keď došlo v prvom účt. období k čiastočnej fakturácii, takže aktivované náklady (nedokončenú výrobu) hneď zaúčtovala opačným zápisom, pretože už sú raz vo výnosoch (v rámci účtovania faktúry).

K tabuľke z predošlého príspevku som Ti už písala, posledná suma podľa mňa nie je v správnej výške.
Snáď sa Ti niekto ešte vyjadrí...
ivti
20.02.08,13:44
Zákazkovú výrobu v zmysle definície IAS 11, definovanú podrobne v § 30a Postupov PÚ jednoduché účtovníctvo nepozná a PJÚ o ustanovenia o účtovaní zákazkovej výroby neobsahujú. Ak máš pod zákazkovou výrobou práce na mysli práce na zákazku (napr. stavebnú činnosť presahujúcu z jedného do druhéo účtovného obdobia), v JÚ sa materiál a práce súvisiace so zákazkou účtujú podľa všeobecných zásad JÚ podľa § 4 ods. 6 písm. e) - teda dňom úhrady. Okrem toho (najmä pre účely vykazovania a ocenenia rozpracovanej zákazky = nedokončenej výroby) by sa náklady súvisiace s výrobou na zákazku mali v zmysle § 6 ods. 8 a § 11 ods. 3 písm. a) PJÚ mali účtovať aj v pomocnej účtovnej knihe - knihe nedokončenej výroby (knihe zásob). Zostatok v knihe zásob ku dňu uzávierky sa vykáže v r. 07 výkazu o majetku a záväzkoch, táto hodnota sa však neuúčtuje v rámci uzávierkových operácií a nemá žiadny vplyv na základ dane.
Chcela by som sa trošku konkrétnejšie opýtať, pred koncom min.roka sme začali s výrobou, je nutné vytvoriť sklad materiálu? Čiže všetok nakúpený materiál evidovať cez príjemky, skladové karty a výdajky? Do výdavkov nám to vstupuje ale hneď po zakúpení materiálu? Do konca roka sme ešte nič nepredali, výrobky neboli dokončené, teda je potrebné túto nedokončenú výrobu nejako oceniť, zaevidovať v knihe nedokončenej výroby a túto hodnotu uviesť na r.07 výkazu o majetku a záväzkoch ako už bolo spomínané? Keď sa tieto výrobky dokončia, je potrebná zasa nejaká evidencia už hotových výrobkov, aká? Neviem ako to funguje s výrobou v JU. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
ingi
20.02.08,16:00
Ospravedlňujem sa, priložila som nesprávnu tabuľku.
Prikladám správnu, len potrebujem skontrolovať to účtovanie s konkrétnymi číslami v tabuľke, lebo nie je mi jasné, aký je rozdiel v prepočtoch keď bola fakturácia a keď nebola fakturácia.
Ani v jednej dostupnej literatúre som nenašla prípad, aký je môj. A to som sa hrabala v knihách a na nete od rána do "fajrontu". Neviem či som taká blbá ... stále som si neistá pri tom účtovaní.
V DÚPP tuším 7/2006 ( alebo 6/2007 - teraz neviem, mám to v robote ) bol podobný príklad, len tam bola zálohová platba účtovaná na 325, ja som prvú platbu účtovala na 311/602,343.

Tabuľka je podľa mňa v poriadku, len mi stále vychádzajú trochu iné čísla a to ma mýlilo.
Našla som v Poradcovi 3/2007 na str. 174 príklad účtovania o ZV, ktorý by Ti pomohol, je podobný Tvojmu (vyššia fakturácia v prvom roku ako skutočné výnosy), ak ho nemáš, pošlem Ti kópie. ;)
janaGT
20.02.08,16:19
Tabuľka je podľa mňa v poriadku, len mi stále vychádzajú trochu iné čísla a to ma mýlilo.
Našla som v Poradcovi 3/2007 na str. 174 príklad účtovania o ZV, ktorý by Ti pomohol, je podobný Tvojmu (vyššia fakturácia v prvom roku ako skutočné výnosy), ak ho nemáš, pošlem Ti kópie. ;)
Mala by som ho mať, v práci pozriem.
A prečo ti vychádzajú iné čísla?
ingi
20.02.08,16:39
Janka písala si, že v niektorých príkladoch, čo si študovala sa neúčtuje aktivácia, podľa mňa je správne o nej účtovať aj keď sa následne zúčtuje:
Tvoje kompletné účtovanie by teda malo byť:

56 095,- 121/611 aktivácia nákladov (nedokončená výroba)
56 095,- 611/121 zúčtovanie nedokončenej výroby
92 528,70 602/384 úprava výnosov (časové rozlíšenie)
janaGT
20.02.08,17:16
Janka písala si, že v niektorých príkladoch, čo si študovala sa neúčtuje aktivácia, podľa mňa je správne o nej účtovať aj keď sa následne zúčtuje:
Tvoje kompletné účtovanie by teda malo byť:

56 095,- 121/611 aktivácia nákladov (nedokončená výroba)
56 095,- 611/121 zúčtovanie nedokončenej výroby
92 528,70 602/384 úprava výnosov (časové rozlíšenie)

skúsila som tabuľku upraviť ...
andrej_rv
20.02.08,19:50
Chcela by som sa trošku konkrétnejšie opýtať, pred koncom min.roka sme začali s výrobou, je nutné vytvoriť sklad materiálu? Čiže všetok nakúpený materiál evidovať cez príjemky, skladové karty a výdajky?
V podstate áno, ak nie cez skladové karty, tak minimálne cez knihu zásob (s prípadnou výnimkou materiálu, o ktorom interným predpisom rozhodneš, že sa bude účtovať priamo do spotreby bez evidencie cez sklad v zmysle § 11 ods. 8 PJÚ).

Do výdavkov nám to vstupuje ale hneď po zakúpení materiálu? Áno, v JÚ je kúpna cena (i zaplatené preddavky) daňovým výdavkom v deň úhrady.

Do konca roka sme ešte nič nepredali, výrobky neboli dokončené, teda je potrebné túto nedokončenú výrobu nejako oceniť, zaevidovať v knihe nedokončenej výroby a túto hodnotu uviesť na r.07 výkazu o majetku a záväzkoch ako už bolo spomínané?Keď sa tieto výrobky dokončia, je potrebná zasa nejaká evidencia už hotových výrobkov, aká? Áno. Ocení sa v zmysle § 25 ods. 1 písm. b) bod 2 ZÚ vlastnými nákladmi (materiál, spotreba energie, mzdy...). Hotové výrobky tak isto, ich pohyb by sa mal tiež evidovať v knihe zásob a stav k 31.12. inventarizovať a tiež uviesť do VMZ na r. 07.
(Nedokončená výroba ani výrobky na sklade neovplyvňujú ku dňu uzávierky základ dane, ich evidencia a ocenenie je dôležité pre verné zobrazenie stavu majetku účtovnej jednotky. A v širšom meradle samozrejme aj ako podklad na posúdenie daňových výdavkov na ich zhotovenie a príjmov z ich predaja :)).
Ale prípadné otázky daj prosím Ťa o inej témy (napr. nedokončená výroba), lebo tu by mali byť len príspevky k zákazkovej výrobe .
janaGT
24.02.08,12:30
ešte k tej zákazkovej výrobe:
ak je začiatok aj ukončenie papierovo vysporiadané v roku 2007, odberateľ všetko zaplatil, my sme všetko vyfakturovali. Len v roku 2008 budeme dokončovať fasádu, ktorá sa v roku 2007 nestihla kvôli počasiu urobiť. Ako tieto náklady, ktoré vzniknú v roku 2008 vysporiadať resp. uviesť do účta 2007?
KEJKA
24.02.08,15:34
ešte k tej zákazkovej výrobe:
ak je začiatok aj ukončenie papierovo vysporiadané v roku 2007, odberateľ všetko zaplatil, my sme všetko vyfakturovali. Len v roku 2008 budeme dokončovať fasádu, ktorá sa v roku 2007 nestihla kvôli počasiu urobiť. Ako tieto náklady, ktoré vzniknú v roku 2008 vysporiadať resp. uviesť do účta 2007?
Ak je to naozaj súčasť dodávky vyfakturovanej v r. 2007, urob na to rezervu Dal 323 a MD bud 501, 521, 524 (vlastní zamestnanci) alebo 518 (subdodávka).
Alena Mi
25.03.08,13:12
Mám k tejto téme dotaz. V roku 2006 sme účtovali o nedokončenej zákazke zápis 385/632. K 31.12.2007 stále nie je zákazka-stavba papierovo vysporiadaná, nebola prevzatá. Potrebujeme tento zápis nejak v r. 2007 zlikvidovať, alebo to môže ostať do odovzdania zákazky na tomto účte 385.
moschi
03.12.08,15:24
Tiež by som mala jeden dotaz k tejto téme. Pracujem v stavebnej firme a v priebehu roka máme dosť veľa zákaziek, týka sa to hlavne prerábok budov, opráv okien, rekonštrukcie stavieb. Všetky tieto zákazky sa ale stíhajú dokončiť v priebehu toho roka, kedy bola podpísaná zmluva o dielo. Je potrebné viesť evidenciu zákazkovej výroby aj v tomto prípade?
betka
03.12.08,19:33
Tiež by som mala jeden dotaz k tejto téme. Pracujem v stavebnej firme a v priebehu roka máme dosť veľa zákaziek, týka sa to hlavne prerábok budov, opráv okien, rekonštrukcie stavieb. Všetky tieto zákazky sa ale stíhajú dokončiť v priebehu toho roka, kedy bola podpísaná zmluva o dielo. Je potrebné viesť evidenciu zákazkovej výroby aj v tomto prípade?

V ZV nám vznikajú N priebežne a V až po určitej dobe. Par. 30 nám hovorí o zákazkovej výrobe, kt. nám opisuje zásadu nezávislosti UO. A teda N a V sa účtujú v tom UO, v kt. nám vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady. Výnosy účtujeme pomocou metody dokončenia zákazky.

Ak bude "zákazka ukončená k 31.12., účtovala by som o NV.
Ester plus
06.12.08,06:43
Už dlhšie sledujem túto tému o zákazkovej výrobe. Chcem k tomu napísať len svoju osobnú skúsenosť. V jednej firme, ktorú som začala účtovať mali taktiež zákazkovú výrobu - (nejedná sa o stavby). Vytkla som im, že neučtujú v účtovníctve náklady na zákazky a že na konci roka nesledujú, či všetky zákazky boli dokončené. Ak v nasledujúcom roku 3.1. bola vystavená faktúra za zákazku realizovanú v predchádzajúcom roku ani sa nad tým nepozastavili. Celkom som bola rada, že prišla daňová kontrola a že ona utvrdí majiteľov firmy v tom, že môj názor bol správny. Daňová kontrola si tieto veci ani len nevšimla. Tú istú skúsenosť som mala aj pri kontrole DPH. Ak sa pozriem čo sa tu popísalo na tému, kedy vzniká daňová povinnosť pri nadobudnutí z EU keď tovar ešte neprišiel - v tejto firme nemali o tom ani šajn. A všeto bolo OK!!! Tak ma napadlo, či by nebolo lepšie sa viac venovať rodine a deťom ........
Danila
06.12.08,11:43
Už dlhšie sledujem túto tému o zákazkovej výrobe. Chcem k tomu napísať len svoju osobnú skúsenosť. V jednej firme, ktorú som začala účtovať mali taktiež zákazkovú výrobu - (nejedná sa o stavby). Vytkla som im, že neučtujú v účtovníctve náklady na zákazky a že na konci roka nesledujú, či všetky zákazky boli dokončené. Ak v nasledujúcom roku 3.1. bola vystavená faktúra za zákazku realizovanú v predchádzajúcom roku ani sa nad tým nepozastavili. Celkom som bola rada, že prišla daňová kontrola a že ona utvrdí majiteľov firmy v tom, že môj názor bol správny. Daňová kontrola si tieto veci ani len nevšimla. Tú istú skúsenosť som mala aj pri kontrole DPH. Ak sa pozriem čo sa tu popísalo na tému, kedy vzniká daňová povinnosť pri nadobudnutí z EU keď tovar ešte neprišiel - v tejto firme nemali o tom ani šajn. A všeto bolo OK!!! Tak ma napadlo, či by nebolo lepšie sa viac venovať rodine a deťom ........Ty si ale na Mikuláša trúfalá.:):D. To bude tým, že mi hovoríš z duše. Na DÚ ani pojem zákazková výroba, česť výnimkám, nepočuli.;)
Dáša_
06.12.08,11:54
Ty si ale na Mikuláša trúfalá.:):D. To bude tým, že mi hovoríš z duše. Na DÚ ani pojem zákazková výroba, česť výnimkám, nepočuli.;)


trocha mimotemy , ale ja osobne sa dodnes neviem spamatat z toho, ze DU mi skontroloval v jednom pripade doklady, ktore ani nemal k dispozicii, iba kopie. A to nehovorim o komplikovanom sposobe uctovania skladu (ocenujem v planovaných cenach, počítam odchylku.....), o dodavkach do zahraničia, kde sa počítajú výnosy na burzu aj o pol roka .... Ja som mala pocit, že nemajú odvahu to ani začať :eek::eek:
Položili mi dve otázky týkajúce sa rozúčtovania v dvoch rokoch a tým to končilo.
Danila
06.12.08,15:19
trocha mimotemy , ale ja osobne sa dodnes neviem spamatat z toho, ze DU mi skontroloval v jednom pripade doklady, ktore ani nemal k dispozicii, iba kopie. A to nehovorim o komplikovanom sposobe uctovania skladu (ocenujem v planovaných cenach, počítam odchylku.....), o dodavkach do zahraničia, kde sa počítajú výnosy na burzu aj o pol roka .... Ja som mala pocit, že nemajú odvahu to ani začať :eek::eek:
Položili mi dve otázky týkajúce sa rozúčtovania v dvoch rokoch a tým to končilo.V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že v minulosti boli dane nadradené akýmsi nepochopiteľným nedopatrením nad účtovníctvo. Všetci srýčkovia, bratranci, sesternice a vyvolení boli daňovákmi. Funkcia, ktorá sa prifarila tomu, kto mal v pracovnej náplni najmenej. A tváril sa najdôležitejšie. Lebo aj tak bez účtovníka nespravil vôbec nič. Alebo to zjemním, skoro nič. No a miesta to boli vcelku zaujímavé, tak tento trend má také hlbšie korene. Na DÚ by v prvom rade mali pracovať účtovníci s praxou. No ale nepracujú, a tak sa nečuduj........:)
Daňováci, sorry, česť výnimkám.:):):)
Kája.
02.03.09,10:12
Prosím, pozreli by ste mi či mám dobre vypočítanú zákazkovú výrobu?
janaGT
02.03.09,10:29
Prosím, pozreli by ste mi či mám dobre vypočítanú zákazkovú výrobu?

v r. 5 máš asi len sčítaciu chybu, 600 710,-
a ako si dostala v r. 8 sumu 260 198?
Kája.
02.03.09,10:35
Na riadku 8 sumu 260 198 som dostala takto. Vypočítala som si % fakturácie ku rozpočtovaným výnosom, to mi vyšlo 35,41% a z rozpočtovaného zisku 734 814 35,41% je zisk 260 198,- ktorý je už zahrnutý vo fakturácii.
janaGT
16.03.09,07:19
Janka písala si, že v niektorých príkladoch, čo si študovala sa neúčtuje aktivácia, podľa mňa je správne o nej účtovať aj keď sa následne zúčtuje:
Tvoje kompletné účtovanie by teda malo byť:

56 095,- 121/611 aktivácia nákladov (nedokončená výroba)
56 095,- 611/121 zúčtovanie nedokončenej výroby
92 528,70 602/384 úprava výnosov (časové rozlíšenie)

ešte otázku ohľadom účtovania 602/384, nemá tento zápis dúfam vplyv na znižovanie alebo zvyšovanie HV v daň.priznaní, resp. uvádza sa niekde v položkách zvyš.alebo zniž.DZ ???
janaGT
16.03.09,10:55
Prosím, pozreli by ste mi či mám dobre vypočítanú zákazkovú výrobu?

zákazková výroba - účtovanie na prelome rokov, tabuľka podľa super poraďáčky Ingi, ktorá sa so mnou minulý rok neskutočne trápila, príklad v tabuľke je podľa PÚ ing. Cenigovej.
ingi
16.03.09,19:04
ešte otázku ohľadom účtovania 602/384, nemá tento zápis dúfam vplyv na znižovanie alebo zvyšovanie HV v daň.priznaní, resp. uvádza sa niekde v položkách zvyš.alebo zniž.DZ ???

Janka, na základe tohto účtovania určite neupravujeme ZD v daňovom priznaní, dostávame ním výnosy do ÚO, kam v závislosti od stupňa dokončenia zákazky patria, v tomto prípade ich ponížime, nakoľko fakturácia bola vyššia (boli zaúčtované vyššie výnosy ako výnosy zodpovedajúce stupňu dokončenia zákazky).

Doplnené: Pozrela som tabuľku nižšie - veď ty už to vlastne vieš. :)
janaGT
17.03.09,05:32
Janka, na základe tohto účtovania určite neupravujeme ZD v daňovom priznaní, dostávame ním výnosy do ÚO, kam v závislosti od stupňa dokončenia zákazky patria, v tomto prípade ich ponížime, nakoľko fakturácia bola vyššia (boli zaúčtované vyššie výnosy ako výnosy zodpovedajúce stupňu dokončenia zákazky).

Doplnené: Pozrela som tabuľku nižšie - veď ty už to vlastne vieš. :)

no už tej nešťastnej ZV rozumiem tak na 98% ;)
ale ešte to nie je tá 100! vždy sa nájde niečo, nad čím musím premýšľať a zháňať rady a informácie.
Tak som sa pre istotu opýtala, aby som niečo nedomrvila.
ďakujem!
janaGT
18.03.09,06:37
ešte sa chcem spýtať, čo uvádzate v poznámkach k účtovnej závierke ohľadom zákazkovej výroby?
mám omegu a tam mi ponúka:

zákazkovú výrobu oceňoval podnik: ..... - čo tam mám napísať?
prehľad o ZV:
- fakturované sumy za neukončenú ZV:
- celková suma vynaložených N :
- vykázaný zisk alebo strata zo ZV:
- saldo ZV:


treba to rozčleniť na jednotlivé nedokončené zákazky? alebo sumárom?
janaGT
19.03.09,05:34
ešte sa chcem spýtať, čo uvádzate v poznámkach k účtovnej závierke ohľadom zákazkovej výroby?
mám omegu a tam mi ponúka:

zákazkovú výrobu oceňoval podnik: ..... - čo tam mám napísať?
prehľad o ZV:
- fakturované sumy za neukončenú ZV:
- celková suma vynaložených N :
- vykázaný zisk alebo strata zo ZV:
- saldo ZV:


treba to rozčleniť na jednotlivé nedokončené zákazky? alebo sumárom?

pripomínam ....
ingi
19.03.09,05:51
ešte sa chcem spýtať, čo uvádzate v poznámkach k účtovnej závierke ohľadom zákazkovej výroby?
mám omegu a tam mi ponúka:

zákazkovú výrobu oceňoval podnik: ..... - čo tam mám napísať?
prehľad o ZV:
- fakturované sumy za neukončenú ZV:
- celková suma vynaložených N :
- vykázaný zisk alebo strata zo ZV:
- saldo ZV:


treba to rozčleniť na jednotlivé nedokončené zákazky? alebo sumárom?

Janka, v príloheč. 3 k opatreniu č. 4455/2003-92 (Finančný spravodajca 10/2003) sú v časti F. q) definované informácie, ktoré majú Poznámky v súvislosti so ZV obsahovať, ktorých by si sa aspoň rámcovo mala držať.
Keďže každá ZV je niečím odlišná, uviedla by som údaje pre každú ZV zvlášť, je to na Tvojom rozhodnutí - neviem, či sa Ti údaje z jednotlivých zákaziek dajú sčítať.
misolga
27.03.09,20:54
Mám prípad, s ktorým si neviem rady a už si pomaly zúfam. Sro-čka ( zhotoviteľ) na základe zmluvy o dielo stavia salaš, v zmluve je dohodnutá celková cena za dielo, termín začatia a ukončenia prác - zatiaľ to vyzerá ako zákazková výroba , ale sro-čka si na túto staavbu tohto salaša nemá k tejto stavbe vypracovaný rozpočet a teraz neviem ako ďalej-určí sa stupeň dokončenia zákazky odhadom -veď neviem rozpočtové náklady . Účtovať o nedokončenej výrobe sa mi nezdá byť správne, ale podmienkou zákazkovej výroby je aj rozpočet a ten nemám. Stavba sa začala stavať v roku 2008 - v priebehu roku je podrobne vedená evidencia nákladov + niektoré úkony už boli fakturované ale teraz stojím pretože neviem určiť stupeň rozpracovanosti. Naozaj si zúfam a budem vďačná za každú radu,pretože termín DP za dverami, majiteľ sro-čky za horami a k tomu môj synak dnes dostal kiahne..:(
misolga
27.03.09,21:20
Mám prípad, s ktorým si neviem rady a už si pomaly zúfam. Sro-čka ( zhotoviteľ) na základe zmluvy o dielo stavia salaš, v zmluve je dohodnutá celková cena za dielo, termín začatia a ukončenia prác - zatiaľ to vyzerá ako zákazková výroba , ale sro-čka si na túto stavbu tohto salaša nemá k tejto stavbe vypracovaný rozpočet a teraz neviem ako ďalej-určí sa stupeň dokončenia zákazky odhadom..:(
Môžem postupovať tak že ak budem účtovať o zákazkovej výrobe uvediem poznámku že stupeň dokončenia firma určila percentuálne - posúdením vykonanej práce na zákazke podľa počtu ukončených operácií?
ingi
28.03.09,20:05
Môžem postupovať tak že ak budem účtovať o zákazkovej výrobe uvediem poznámku že stupeň dokončenia firma určila percentuálne - posúdením vykonanej práce na zákazke podľa počtu ukončených operácií?
Áno, Misolga, môžeš tak postupovať, predpokladám, že si čerpala z § 30 ods. 16 PPÚ:

"(16) Stupeň dokončenia zákazky sa na účely odseku 14 zisťuje v závislosti od charakteru zákazky ako
a) pomer skutočne vynaložených nákladov na zákazku k celkovým nákladom na zákazku podľa rozpočtu,
b) posúdenie, zhodnotenie vykonanej práce, napríklad odpracované hodiny, počet ukončených operácií,
c) dokončenie niektorých častí zákazky, napríklad dokončenie poschodia domu k celkovému počtu poschodí domu."

Ale - nesmieme zabúdať na § 30 ods. 8 PPÚ a to musíte spolu vyriešiť:

"(8) Na účely účtovania o zákazke sa zostavuje jej rozpočet"
Dajanka
08.03.10,13:02
Ahojte poraďáci, dnes som pozrela túto tému a mám tiež dilemu. Účtujem v stavebnej firme, ktorá má zmluvu o dielo + vypracovaný rozpočet. Stavba začala v r.2009 a termín dokončenia je v r.2010. Priebežné práce sú vždy spolu s prílohami - rozpočet + súpis prác - vyfakturované mesačne. Je treba v takomto prípade účtovať o zákazkovej výrobe? Ďakujem za odpovede.
misolga
09.03.10,21:50
Ako uvádzaš:- máte zmluvu o dielo + vypracovaný rozpočet, termín začatia prác v roku 2009 a ukončenie 2010.Aj napriek tomu že účtujete priebežne počas roku je to stále zákazková výroba a k 31.12.2009 si musíš určiť stupeň dokončenia prác...
Dajanka
10.03.10,10:36
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ako som pochopila z predchádzajúcich príspevkov, musím si vypočítať podľa rozpočtových nákladov a výnosov % stav dokončenia stavby,prepočítať % výnosy a náklady v roku 2009, a zostatok ešte nedokončenej stavby zaúčtovať na 385/602 - príjmy budúcich období? Môžeš mi to , prosím skontrolovať,či to takto môže byť:
Rozpočt.náklady = 1.198.218,10 Eur
Rozpočt.výnosy = 1.210.200,35 Eur
Rozpočt.zisk = 11.982,20 Eur
Stupeň dokončenia zákazky /SN:RNx100 / = 94,32914 %
Kumulovaný zisk podľa stupňa dokončenia = 11.302,71 Eur
Skutočné náklady = 1.130.268,87 Eur
Skutočné výnosy /RVx% dokončenia/100 / = 1.141.571,58 Eur
Fakturácia r.2009 = 1.143.736,61 Eur
úprava výnosov: 2.165,03 Eur 602/384
Ešte raz ďakujem za pomoc.
Dajanka
12.03.10,11:40
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ako som pochopila z predchádzajúcich príspevkov, musím si vypočítať podľa rozpočtových nákladov a výnosov % stav dokončenia stavby,prepočítať % výnosy a náklady v roku 2009, a zostatok ešte nedokončenej stavby zaúčtovať na 385/602 - príjmy budúcich období? Môžeš mi to , prosím skontrolovať,či to takto môže byť:
Rozpočt.náklady = 1.198.218,10 Eur
Rozpočt.výnosy = 1.210.200,35 Eur
Rozpočt.zisk = 11.982,20 Eur
Stupeň dokončenia zákazky /SN:RNx100 / = 94,32914 %
Kumulovaný zisk podľa stupňa dokončenia = 11.302,71 Eur
Skutočné náklady = 1.130.268,87 Eur
Skutočné výnosy /RVx% dokončenia/100 / = 1.141.571,58 Eur
Fakturácia r.2009 = 1.143.736,61 Eur
úprava výnosov: 2.165,03 Eur 602/384
Ešte raz ďakujem za pomoc.
Poprosím, je to takto OK?
samod
26.05.10,15:34
Mal by som otázku k daňovému posúdeniu zákazkovej výroby v prípade ak zakázka bude generovať stratu

opravná položka k zásobám 611/192 a ani rezerva 548/323,459 nie sú daňovo uznanými opravnými položkami a ani rezervami v zmysle § 20 zákona č. 595/2003 Z.z. tak v akom rozsahu sa teda strata uplatní ?

ďakujem za rýchlu odpoveď
KEJKA
26.05.10,15:56
OP a rezervy pripočítaš k ZD.
papulisko
23.01.11,17:47
Môžem poprosiť o radu ohľadom zákazkovej výroby ? Dá sa ešte postupovať aj metódou nulového zisku, alebo toto už zaniklo, a musí sa postupovať len metódou percenta dokončenia zákazky ? Ako mám postupovať, keď sa dielo postupne fakturuje, čiže ako sa stavia (pribúdajú náklady) vyfakturováva sa (pribúdajú výnosy). V tomto smere by sa mi hodila metóda nulového zisku, keďže tým postupným vyfakturovávaním sa to trochu komplikuje. A aké účty použiť na účtovanie nákladov a výnosov s touto stavbou ? Vďaka za odpoveď
papulisko
24.01.11,17:44
nikto nevie poradit ?
papulisko
25.01.11,17:41
stale nic ? len jednoduche predkontacie...prosim :)
papulisko
01.02.11,18:34
prosim vas :)
Debra
15.03.11,12:52
viete mi prosím Vás poradiť, ako sa popasovať so zákazkovou výrobou pri projektovaní stavieb, kde nie je zostavovaný rozpočet, ale je len zmluva o dielo?
Katarína Cigánová
15.03.11,12:59
viete mi prosím Vás poradiť, ako sa popasovať so zákazkovou výrobou pri projektovaní stavieb, kde nie je zostavovaný rozpočet, ale je len zmluva o dielo?
Nič v zlom , ale ako sa dá urobit Zmluva o dielo , ked nie je rozpočet ? to si sumu niekto tipol ? , alebo akou metodou došiel k sume za dielo ?
Debra
15.03.11,13:09
Netipol. Žiaden projektant, ktorý vstupuje do projektu nám sumu dopredu nepovie, pretože nevie, aký bude skutočný rozsah jeho prác, keďže pri zmluve nie je prvotná štúdia, iba predstava zadávateľa, ako to chce. Na základe skúseností podľa plochy atď. z predošlých projektov vieme, koľko nás to bude zhruba stáť, máme k dispozícii cenníkové ceny vydané komorou. My ale bohužiaľ musíme povedať celú cenu dopredu.
Debra
15.03.11,14:34
Opýtam sa ešte inak. Je nutné účtovať o zákazkovej výrobe, pokiaľ podľa zmuvy malo byť dielo dokončené do roka, ale termín sa pod vplyvom okolností nedal dodržať a dokončenie diela prechádza cez rok?
Katarína Cigánová
15.03.11,14:41
Opýtam sa ešte inak. Je nutné účtovať o zákazkovej výrobe, pokiaľ podľa zmuvy malo byť dielo dokončené do roka, ale termín sa pod vplyvom okolností nedal dodržať a dokončenie diela prechádza cez rok?
zákazková výroba nebola celkom presne špecifikovaná ,a mnohí účtovali o zákazkovej výrobe aj vtedy ked nemuseli , resp. naopak. Zrejme riešiš rok 2010 , ale ako pomôcka čo je zákazková výroba by ti mohli pomoct nové postupy účtovania , kde je velmi presne popísaná zákazková výroba - §30 / a možno si odpovieš na danú otázku sama .

Ja o zákazkovej výrobe účtujem , a inak ako porovnaním plánovaných a skutočných nákladov to naozaj neviem prepočítať. Resp. ked nám zák. výroba prechádza rokmi , tak sa prehodnocuje aj plán.
/ Ale neviem všetko , možno sú aj iné spôsoby /
Debra
15.03.11,15:08
§ 30
Účtovanie zákazkovej výroby
(1) Na účely účtovania zákazkovej výroby u zhotoviteľa sa rozumie
a) zákazkovou výrobou zákazka vznikajúca na základe zmluvy medzi zhotoviteľom a objednávateľom
osobitne dohodnutá na zhotovenie majetku alebo kombinácie majetkov, ktoré spolu súvisia alebo sú
navzájom závislé vzhľadom na ich dizajn, technológiu, funkciu, účel alebo použitie, pri ktorej
objednávateľ určuje hlavné konštrukčné prvky alebo architektonicko - stavebné riešenie, a preto nejde
o štandardizovanú výrobu; zákazkovou výrobou sa okrem zhotovenia majetku alebo kombinácie
majetkov rozumie aj
1. zmluva na poskytovanie služieb, ktoré priamo súvisia so zhotovením majetku alebo
kombinácie majetkov, napríklad služby manažérov projektu alebo ARCHITEKTOV,

myslím, že som to pochopila správne a týka sa ma zákazková výroba
mudroš
15.04.11,14:21
stale nic ? len jednoduche predkontacie...prosim :)
Postupy prioritne upravujú účtovanie pri UZ. Ale v reálnej firme sa nedá účtovať iba na konci roka.
Metóda nulového zisku sa dá použiť (§ 30 ods. 10), ale musel by si si obhájiť, že si výsledok zákazkovej výroby "nedokázal spoľahlivo odhadnúť". Má to totiž aj daňové dopady.
A teraz účtovanie počas účtovného obdobia (pre jednoduchosť použijem metódu nulového zisku).
nabehnuté náklady 5xx / rôzne účty
prírastok zákazkovej výroby na úrovni nákladov 316 / 606
faktúra odberateľovi 311 / 606
odúčtovanie zákazkovej výroby 606 / 316

Je to veľmi zjednodušené, iba základný princíp.