anlira
23.01.13,20:35
Pracovníčka ÚPSVaR mi dala tlačivo, aby som si na Mestskom úrade dala potvrdiť, že mám zaplatený tuhý komunálny odpad za rok 2012. Odôvodnila mi to novelou zákona 393/2012 O pomoci v hmotnej núdzi. Ak jej nedonesiem spomenuté potvrdenie, tak mi zastaví vyplácanie dávky v hmotnej núdzi.
Je postup pracovníčky v súlade s novelou zákona?
Srdečne ďakujem za odpoveď!
veronikasad
23.01.13,19:41
Pokial žiadaš aj o príspevok na bývanie - ano.

Príspevok na bývanie patrí občanovi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na úhradu nákladov spojených s bývaním, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Podmienky vzniku nároku:
· vlastníctvo bytu alebo rodinného domu,
· nájom bytu alebo rodinného domu,
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie,
. právo doživotného užívania v byte alebo rodinnom dome,
· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach,
· podmienky nároku sa prehodnocujú raz za šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,
· nárok zaniká, ak úrad zistí, že občan v hmotnej núdzi nespláca uznaný dlh, ktorý predstavuje nedoplatky spojené s bývaním
anlira
24.01.13,07:09
Áno, súhlasím s tým, čo napísala veronikasad, ale napriek tomu mám osobnú skúsenosť, že za ostatných 18 mesiacov mi stačilo potvrdenie z katastra nehnuteľností, že som vlastníčka bytu, z MÚ, že mám zaplatenú daň z nehnuteľnosti a zo Spoločenstva vlastníkov bytov a nebyt. priestorov, že mám zaplatené všetky mesačné platby.