vandaniels
23.01.13,21:30
Dobrý deň,
je možné spätné prihlásenie vozidla za rok 2012 teraz na DÚ, zaplatiť v tomto roku daň z motorových vozidiel a uplatniť si výdavky s používaním vozidla do daňového priznania za rok 2012?
veronikasad
23.01.13,20:32
Uplatnenie výdavkov na prevádzku mot.vozidla nie je podmienené splnením oznamovacej povinnosti, ale využívaním vozidla na podnikanie.. Ak si si ju však v termíne nesplnil, čakaj od DU "pozdrav" vo forme pokuty.

Ak bolo mot.vozidlo v r.2012 využívané na podnikanie, treba do 31.1.2013 podať DP k dani z mot.vozidiel a daň zaplatiť. Súčasne (dodatočne) splniť oznamovaciu povinnosť.
vandaniels
23.01.13,20:51
..znamená to, že môžem do konca januára prihlásiť na DÚ auto, zaplatiť daň, a potom si môžem kľudne odpísať oprávnené výdavky za rok 2012? Pokuta je tuším okolo 66 €, to by nebol taký problém. Kedže som celý rok 2012 auto používal na podnikanie, platil leasing a naftu, nečakal som, že tieto položky budem až tak potrebovať k danovému priznaniu.
veronikasad
23.01.13,21:39
..znamená to, že môžem do konca januára prihlásiť na DÚ auto, zaplatiť daň, a potom si môžem kľudne odpísať oprávnené výdavky za rok 2012? Pokuta je tuším okolo 66 €, to by nebol taký problém. Kedže som celý rok 2012 auto používal na podnikanie, platil leasing a naftu, nečakal som, že tieto položky budem až tak potrebovať k danovému priznaniu.
Píšeš o leasingu, ide o súkromné mot.vozidlo, alebo auto zaradené do obchodného majetku ? Máš leasing na IČO ? (neide náhodou o spotrebný úver )?
vandaniels
23.01.13,21:44
..takto..auto mám na leasing už momentálne tretí rok..do teraz, som ho nepotreboval uznávať ako na podnikateľské účely. No momentálne sa situácia zmenila a potrebujem dané splátky za leasing dať do nákladov za rok 2012. Teda nieje za rok 2011 dané do obchodného majetku.
veronikasad
23.01.13,21:49
..takto..auto mám na leasing už momentálne tretí rok..do teraz, som ho nepotreboval uznávať ako na podnikateľské účely. No momentálne sa situácia zmenila a potrebujem dané splátky za leasing dať do nákladov za rok 2012. Teda nieje za rok 2011 dané do obchodného majetku.
Nemôžeš si dať splátky do VOZD. Auto na leasing, ak je to skutočne leasing a nie spotrebný úver, po zaradení do obch. majetku môžeš odpisovať = uplatniť si v daňových výdavkoch ročný daňový odpis, spotrebu PHM + ostatné náklady na prevádzku.

Ak auto nezaradíš do obchodného majetku, daňovým výdavkom bude len spotreba PHM (nie je možné uplatniť sadzbu základnej náhrady, pretože neide o auto v,lastné)
vandaniels
23.01.13,21:59
..budem teraz síce vyzerať ako blbec, ale je to tak :) ..jedná sa o spotrebný úver na auto...nie leasing. Ako môžem teda teraz evidovať tieto splátky za auto v účtovníctve za rok 2012? Ospravedlňujem sa, že som zadal trošku mylné info..
veronikasad
23.01.13,21:59
..budem teraz síce vyzerať ako blbec, ale je to tak :) ..jedná sa o spotrebný úver na auto...nie leasing. Ako môžem teda teraz evidovať tieto splátky za auto v účtovníctve za rok 2012? Ospravedlňujem sa, že som zadal trošku mylné info..
Spotrebný úver je na súkromnú osobu ?
vandaniels
23.01.13,22:08
Áno, úver je na mňa ako súkromnú osobu..Ale keďže ako súkromník ručím celým svojím majetkom (teda napríklad pri exekúcii mi môže exekútor po vyplatení úveru auto vziať ) ..myslím, že je jedno, či je úver písaný na MŇA ako súkromnú osobu, alebo na MŇA ako živnostníka..
veronikasad
23.01.13,22:12
Áno, úver je na mňa ako súkromnú osobu..Ale keďže ako súkromník ručím celým svojím majetkom (teda napríklad pri exekúcii mi môže exekútor po vyplatení úveru auto vziať ) ..myslím, že je jedno, či je úver písaný na MŇA ako súkromnú osobu, alebo na MŇA ako živnostníka..
Celkom jedno to pri uplatňovaní daňových výdavkov (=VOZD) nie je. Úverová splátka nie je VOZD. Vzhĺadom na dátum obstarania mot.vozidla, nedoporučujem ho zaradiť do obchodného majetku.
Ak máš doklady o nákupe PHM, dorob si knihu jázd a uplatni ako VOZD sadzbu základnej náhrady (0,183€/km) + spotrebu PHM podľa tech.preukazu.
vandaniels
23.01.13,22:16
Ďakujem..vzhľadom na moje posledné príspevky a odpovede v tomto roku ohľadom účtovníctva za rok 2012, som vyhodnotil..že v tomto štáte sa nedá normálne a reálne podnikať..bez toho..aby živnostník nezaplatil viac peňazí za dane, ako reálne v danom roku zarobil, respektíve kedykoľvek kedy pokope takú sumu videl.
veronikasad
23.01.13,22:21
Ďakujem..vzhľadom na moje posledné príspevky a odpovede v tomto roku ohľadom účtovníctva za rok 2012, som vyhodnotil..že v tomto štáte sa nedá normálne a reálne podnikať..bez toho..aby živnostník nezaplatil viac peňazí za dane, ako reálne v danom roku zarobil, respektíve kedykoľvek kedy pokope takú sumu videl.
Dá sa podnikať, len problémy ktoré riešiš teraz si mal riešiť v decembri. Mnohým z nich si mohol predísť (úhr.fa za tovar v decembri na účet, keď mali vo firme dovolenku).
Určite by si sa mal poobhliadnuť vo svojom okolí po dobrej účtovníčke. Ak nebudeš čakať so spracovaním účta na koniec roka, resp. až po skončení roka, ušetríš na daniach, aj na pokutách.
vandaniels
23.01.13,22:30
..hmm..za par rokov podnikania som takéto veci riešiť nemusel, keďže nebol fiškál a všetko sa vždy dalo niejak vyriešiť :) ..tak ma tento rok prekvapil nepripraveného..ty si mi už párkrát v minulosti v rôznych veciach pomohla..čo by som ta ako účtovníčku hneď bral, no nosiť papiere do PD je trošku ďaleko :)
veronikasad
23.01.13,22:32
..hmm..za par rokov podnikania som takéto veci riešiť nemusel, keďže nebol fiškál a všetko sa vždy dalo niejak vyriešiť :) ..tak ma tento rok prekvapil nepripraveného..ty si mi už párkrát v minulosti v rôznych veciach pomohla..čo by som ta ako účtovníčku hneď bral, no nosiť papiere do PD je trošku ďaleko :)
Doplň si do profilu bydlisko, určite sa ti nejaká šikovná poraďáčka z tvojho okolia ozve.
srska
23.01.13,22:36
..hmm..za par rokov podnikania som takéto veci riešiť nemusel, keďže nebol fiškál a všetko sa vždy dalo niejak vyriešiť :) ..tak ma tento rok prekvapil nepripraveného..ty si mi už párkrát v minulosti v rôznych veciach pomohla..čo by som ta ako účtovníčku hneď bral, no nosiť papiere do PD je trošku ďaleko :)scaner + mail + dohoda o cene a veronikasad jede:)
veronikasad
23.01.13,22:38
chcela by isť do dôchodku ...
srska
23.01.13,22:41
to aj ja ale ešte musím 21 alebo 45 mesiacov počkať
veronikasad
23.01.13,22:43
Do predčasného mám už len 4
vandaniels
23.01.13,22:45
..tak ja vždy rád zaplatím komukoľvek a koľkokoľvek, okrem DÚ :)
srska
23.01.13,22:53
nepoznám takého, čo by im rád prispieval