anka
01.03.06,14:28
Ak sme v 9/2002 uzatvorili lizing na 48 mesiacov, lizing mal skoncit 8/2006, poziadali sme o skratenie lizingovej doby na 36 mesiacov a ukoncili lizing v 8/2005 t.j. 36 mesiacov trvania lizingu. Doslo k poruseniu podmienok a sme povinni prepocitat lizingove splatky za celu dobu lizingu? Zaslali nám faktúru na predajnu cenu MV v sume 3333 531.-Sk, a skodu s predcasnym ukoncenim lizingu 60900.-. Ak to mam v JU zauctovat?
KEJKA
01.03.06,20:44
je to porušenie podmienok zmluvy - podľa mňa.
koalko
20.10.06,17:45
Ahoj čítam, že máme podobný problém. Možno, že si ho už aj vyriešila.
Čítala som, že pokuta za predčasne ukonč.lízingu z lízing.spoločnosti je nedaňový výdavok. A že treba upraviť odpisy od toho mesiaca kedy situácia nastala. Tomuto som veľmi neporozumela.
andrej_rv
20.10.06,18:51
Podľa môjho názoru skrátenie doby trvania leasingovej zmluvy nemusí znamenať automaticky porušenie podmienok finančného prenájmu. V zmysle § 2 písm. s) ZDP je finančným prenájmom nájomný vzťah spĺňajúci nasledovné podmienky:
"... obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právomá prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 anie menej ako tri roky
alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok"
Za porušenie podmienok je treba považovať len takú zmenu nájomnej zmluvy, pri ktorej sa napr.:
- nedodrží doba nájmu v zmysle bodu 2. citovaného § 2 písm. s)
- predmet nájmu po ukončení nájmu neprejde do vlastníctva nájomcu
- odkupná cena nie je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb
Vtedy naozaj pôjde o porušenie podmienok určených v ZDP a v roku porušenia podmienok je nájomca povinný upravovať základ dane v zmysle § 17 ods. 26 ZDP.
Ak je však dôsledkom zmeny leasingovej zmluvy len skrátenie resp. predĺženie doby nájmu a nájomná zmluva i po úprave spĺňa podmienky stanovené v § 2 písm. s) ZDP, potom podľa mňa o žiadne porušenie podmienok nejde a nájomca len musí prepočítať zostávajúcu istinu na zmenený počet splátok v zmysle § 26 ods. 8 - posledná veta.
Čo sa týka sankcie zo strany leasingovej spoločnosti, asi je potrebné poznať presné znenie zmluvy. Ak možno túto sankciu považovať za zmluvnú pokutu v zmysle § 544 a nasl. Občianskeho zákonníka, vychádzajúc zo znenia § 17 ods. 21 a § 21 ods. ods. 2 písm. a) ZDP, som názoru, že po zaplatení je v plnej výške daňovo uznateľným výdavkom.