Palivil
24.01.13,09:24
Dobrý deň prajem
Pred tromi rokmi som rekonštruoval bytové jadro a bytový dom sa teraz rozhodol vymeniť stúpacie rozvody. Veľkosť nového revízneho otvoru však po rekonštrukcii bytového jadra už nemá pôvodné rozmery, ale je menší. Bytové družstvo mi oznámilo, že je nutné tento otvor zväčšiť na dostatočne veľký, aby sa dali previesť práce. Bude to však všetko na moje súkromné náklady ( vypílenie otvoru, následné zarobenie otvoru po výmene rozvodov), buď to teda spravia oni, alebo ja sám, ale platiť to budem stále ja.
Tak sa chcem spýtať, existuje zákon, predpis alebo smernica ktorá upravuje spomenuté práva a povinnosti? Ďakujem
mackoivan
24.01.13,09:39
Dobrý deň prajem
Pred tromi rokmi som rekonštruoval bytové jadro a bytový dom sa teraz rozhodol vymeniť stúpacie rozvody. Veľkosť nového revízneho otvoru však po rekonštrukcii bytového jadra už nemá pôvodné rozmery, ale je menší. Bytové družstvo mi oznámilo, že je nutné tento otvor zväčšiť na dostatočne veľký, aby sa dali previesť práce. Bude to však všetko na moje súkromné náklady ( vypílenie otvoru, následné zarobenie otvoru po výmene rozvodov), buď to teda spravia oni, alebo ja sám, ale platiť to budem stále ja.
Tak sa chcem spýtať, existuje zákon, predpis alebo smernica ktorá upravuje spomenuté práva a povinnosti? Ďakujem
rozšír si ten otvor sám - ak to necháš na firmu, ktorá bude vymieňať potrubie- tí sa s tým maznať nebudú rozhasia ti to.
Záleží na tom čo odsúhlasia vlastníci bytov. Napríklad syn riešil rovnaký problém. Mali to odsúhlasené tak, že búracie práce uhradia firme. Syn s tým nesuhlasil a presadil si, že si to urobí sám. Šetrne odobral obklad- vyrezal IPOR. A ešte mu SVB zaplatilo 160 eur, lebo si to sám dá aj do pôvodného stavu. (z fondu opráv pripadla na neho taká čiastka úhrady) Aj tá vrátená suma dokumentuje ako to je všetko so súhlasom "možno blbých" vlastníkov predražené.
PRÁVA A POVINNOSTI majú vlastníci bytov a oni sú zákon vo svojom dome.
Trochu si ma inak rozveselil. samozrejme to zaplatíš len ty - nikto iný to za teba nazacvaká - buď cez poplatok do fondu opráv, alebo priamo to dáš niekomu kto ti to urobí
Deganova
25.01.13,06:15
My sme v bytovom dome vymieňali stúpačky v lete 2012. Prerobené jadrá, ktoré nemali dostatočné otvory firma ktorá realizovala výmenu krásne vypílila ( cena podľa náročnosti 15-25 €) a zaplatil si to každý vlastník sám. A ak sa pýtaš na zákon je to 182/1993 o SVB... kde si povinný sprístupniť spoločné časti na nevyhnutný čas a nevyhnutné opravy... škoda, že sa každý zbadá až keď je neskoro... veď môže dôjsť k hocijakej poruche a zamurované otvory treba aj tak odstrániť, alebo zväčšiť.
sito
26.01.13,05:28
Chyba je asi v tom, alebo v hlave, že vlastník bytu nedokáže pochopiť, že nie všetko čo je v byte je len jeho. V byte sú aj veci, ktoré patria, využívajú aj iní spoluvlastníci domu, teda im musí umožniť k nim prístup zo zákona. Ak nie, majú na to doplácať ostatní spoluvlastníci? Zo zákona nie!!!
nunenko
26.01.13,05:52
Sito, chyba je tam kde by povedal môj sused za socializmu-vo vedení. Nikomu uť nepríde čudné, že Muftyho partia vymyslela, že nás všetkých byty, aj obyvateľov, ktorý byt nemali si môžu odkúpiť ty čo v ňom žijú. Byty boli postavené za peniaze nás všetkých a boli nájomné. Zákon ktorý to umožnil bol len nástroj chaosu a nespravodlivosti, ale najlepšie sa loví v mútnych vodách.
Nedostatočný, nepresný zákon, ktorý nedokáže jednoznačne definovať vlastníctvo bytu je len nástroj chaosu a ziskov právnikov. Tak, ako všetko v tejto republike musí byť natreté nánosov hovien, aby dokázali z toho vyťažiť čo najviac zainteresovaní, a na občana z vysoka blijí.
sito
26.01.13,06:04
nunenko, a ty si myslíš, že za socializmu tie mútne vody neboli? Nie všetky, ale na všetky sme ako štát, jeho príslušníci prispievali. A s tým hovnom máš pravdu. Až potom, tiež z vysoka blijí na občana.
nunenko
26.01.13,06:47
Za socializmu sa samozrejme kalili vody, a tie spoločné byty dostal ľudia prevažne po známosti, politickej príslušnosti. Babka robila V JRD za dve koruny za deň, a aj z jej peňazí sa stavali byty. Teraz má smiešny dôchodok. U lekára si pripláca na opravu domčeka nemá, na plyn nemá, kúri drevom...
To, že vlastník bytu nevie, že čo v byte je jeho, respektíve kúpi byt a v zmluve o prevode bytu je vyšpecifikovaný predmet prevodu zle, a kataster napriek tomu povolí vklad maôl by takéto chyby znášať kataster.
Samozrejme zväčšenie otvoru na prístup do jadra je triviálna záležitosť.
ČO je vlastne vo vlastníctve "majiteľa bytu"? V podstate nič. Možno podlaha a farba na omietke, tam končí i začína jeho výhradnesúkromné vlastníctvo.
mackoivan
26.01.13,07:00
Za socializmu sa samozrejme kalili vody, a tie spoločné byty dostal ľudia prevažne po známosti, politickej príslušnosti. Babka robila V JRD za dve koruny za deň, a aj z jej peňazí sa stavali byty. Teraz má smiešny dôchodok. U lekára si pripláca na opravu domčeka nemá, na plyn nemá, kúri drevom...
To, že vlastník bytu nevie, že čo v byte je jeho, respektíve kúpi byt a v zmluve o prevode bytu je vyšpecifikovaný predmet prevodu zle, a kataster napriek tomu povolí vklad maôl by takéto chyby znášať kataster.
Samozrejme zväčšenie otvoru na prístup do jadra je triviálna záležitosť.
ČO je vlastne vo vlastníctve "majiteľa bytu"? V podstate nič. Možno podlaha a farba na omíetke, tak končí i začína jeho výhradnesúkromné vlastníctvo.
možno niíekde- niekde!! tak aj bolo, ale napríklad koncom 80 - rokov V B Bystrici dostal byt každý kto chcel samozrejme podnikový si dostal ak si podpísal 10 rokov u firmy, štátny - tam aj boli treba známosti, alerbo viac detí, družstevné po 30 tisíc 3 izby doslova núkali.
Ak by socializmus bol trval ešte tri roky tak dnes nieje problém s bytmi. Doslova sa to chŕlilo a ešte k tomu vyšiel zákon, takže maldí do 35 rokov si vedeli postaviť dom takmer za štátne, znamy to aj stihol - ten zákon vyšiel na jar 89 a revolúcia to zatrhla.
Len veľmi zaslepený a nenavídiaci našu minulosť v ktorej nežil dokáže písať také nezmysly. Napíš o dnešných hypotekárnych otrokoch a neber si do úst to čo si nezažil.
Zlostí ma keď tu niektorí mútia politikou- už som to nevydržal a reagoval aj ja- dúfam, že naposledy. na to sú iné fora.
buchač
26.01.13,07:15
Za socializmu sa samozrejme kalili vody, a tie spoločné byty dostal ľudia prevažne po známosti, politickej príslušnosti. Babka robila V JRD za dve koruny za deň, a aj z jej peňazí sa stavali byty. Teraz má smiešny dôchodok. U lekára si pripláca na opravu domčeka nemá, na plyn nemá, kúri drevom...


možno niíekde- niekde!! tak aj bolo, ale napríklad koncom 80 - rokov V B Bystrici dostal byt každý kto chcel samozrejme podnikový si dostal ak si podpísal 10 rokov u firmy, štátny - tam aj boli treba známosti, alerbo viac detí, družstevné po 30 tisíc 3 izby doslova núkali.
Ak by socializmus bol trval ešte tri roky tak dnes nieje problém s bytmi. Doslova sa to chŕlilo a ešte k tomu vyšiel zákon, takže maldí do 35 rokov si vedeli postaviť dom takmer za štátne, znamy to aj stihol - ten zákon vyšiel na jar 89 a revolúcia to zatrhla.
Len veľmi zaslepený a nenavídiaci našu minulosť v ktorej nežil dokáže písať také nezmysly. Napíš o dnešných hypotekárnych otrokoch a neber si do úst to čo si nezažil.
Zlostí ma keď tu niektorí mútia politikov- už som to nevydržal a reagoval aj ja- dúfam, že naposledy. na to sú iné fora.
Dnes je to fakt , to akože otroctvo ...beriem v určitých súvislostiach...

Ale ako spomínaš , nech nehodnotí ten , čo nezažil ...

Dnešná babka robila na JRD ???...a za dve koruny ???.....názor na vraždu !!!
Lenže tá dnešná babka bola za socíku mladá a aj jej dedko bol vtedy mladý chlap , povedzme že v pridruženke robil ( tam boli ale iné love )...
Takže dnešná babka s dedkom - za socíku mladí ľudia si vzali :
- mladomanželskú pôžičku
- bezúročnú pôžičku
- nenávratnú pôžičku
Zišla sa celá family a za jedno leto bol dom pod strechou !
Suma sumárum , za takých cca 100 litrov z vlastného ( na lepšej svadbe mladá vytancovala )....zvyšok cvakol štát ....
nunenko
26.01.13,07:34
Ivanmacko nikto nikomu za socializmu nenúkal byt. Iba nájom v tom byte, čo je troška rozdiel. Byty boli družstevné, štátne a podnikové. Ak štát dotoval výstavbu týchto bytov na úkor pracovníkov v poľnohospodárstve ako i iných občanov ktorý byt z rôznych dôvodov neužívali, ale v budúcnosti ich využívať mohli, napríklad ako uvádzaš, že podpísali 10 rokov, zaplatení poplatku v bytovom družstve, prevodom týchto bytov do súkromného vlastníctva zbavil týchto občanov rovnakej možnosti prístupu k štátom vybudovanému bývaniu.
Či som v tej dobe žil, či nie ty veru posúdiť nevieš.
Chcel som len povedať, že vlastník bytu nie je vlastník bytu, je len spoluvlastník bytového domu. Byt to je priestor medzi stenami v ktorom vlastníkovi nepatria ani steny, ani priečky, ani ním vybudovaná priečka do jadra.
Základný problém za socíku, ktorý bol debnnodenne omieľaný v médiach bol nedostatok bytov, meškanie ich dokončenia...a lazníkom v B.B ich museli núkať, život je aj o tom.
nunenko
26.01.13,07:42
Dnešná babka robila na JRD ???...a za dve koruny ???
samozrejme, žije ich plno, robili za jednotky. a jednotke pripadla rôzna čiastka. Nehovorím o rokoch devatdesiatich, ale o rokoch vzniku JRD.
Tak isto, byty ktoré rozdal nájomníkom štát stáli na vyvlastnených pozemkoch pre verejný záujem. Verejný záujem pominul, na dedovom vyvlastnenom poli stojí sídlisko so súkromnými.
On dostal totálne smiešnu sumu, ktorá je menšia ako mesačné nájomné v jednom malom byte, ktorý stojí na jeho roli.
nika.sum
26.01.13,07:49
Sito, chyba je tam kde by povedal môj sused za socializmu-vo vedení. Nikomu uť nepríde čudné, že Muftyho partia vymyslela, že nás všetkých byty, aj obyvateľov, ktorý byt nemali si môžu odkúpiť ty čo v ňom žijú. Byty boli postavené za peniaze nás všetkých a boli nájomné. Zákon ktorý to umožnil bol len nástroj chaosu a nespravodlivosti, ale najlepšie sa loví v mútnych vodách.
Nedostatočný, nepresný zákon, ktorý nedokáže jednoznačne definovať vlastníctvo bytu je len nástroj chaosu a ziskov právnikov. Tak, ako všetko v tejto republike musí byť natreté nánosov hovien, aby dokázali z toho vyťažiť čo najviac zainteresovaní, a na občana z vysoka blijí.

Preco odpredali statne byty? lebo dobre vedeli, ze byty resp. bytove domy budu potrebovat skor-neskor rozsiahlejsie rekonstrukcie, ktore teraz platia ich vlastnici....

co sa tyka otazky zadavatela:
My ideme tiez teraz vymienat rozvody (plyn,voda, kanalizacia) a tiez to ma kazdy uzatvorene inak, niektori dokonca take male okienko, ze im nemohli vodomer vymenit...Dohodli sme sa, nakolko financii vo FOaU nie je nadbytok, ze otvorenie steny podla poziadaviek firmy, kt. to bude robit si urobi kazdy na vlastne naklady, je uz na nom ci si to urobi sam alebo to da spravit firme, ale zacvaka si to sam. Ja si myslim, ze si kazdy musi uvedomit, ze pristup k stupackam ma byt taky, aby pri pripadnej havarii nevznikol problem....
verkaz
26.01.13,08:22
Trochu sme odbočili od témy. Pali v každom prípade musíš sprístupniť priestor pre výmenu stúpačiek. Keď si si prerábal jadro tak si pri tom na toto mal byť upozornený. Rozhodni sa sám, či si to vypíliš sám ( podľa mojej osobnej skúsenosti si to urobíš šetrnejšie a aj lacnejšie) alebo to urobí firma, ktorá bude výmenu stúpačiek robiť.
O tom aké rozmery má mať otvor sa tiež nikde nedopátraš.
Sused nado mnou tiež mal nedostatočný otvor, tak som povolila u mňa viac vybúrať a tak som mala ja viac roboty pri upratovaní ale sused nemal narušený obklad. Myslím si, že všetko by sa pri dobrej vôli dalo dohodnúť.
buchač
26.01.13,09:44
Dobrý deň prajem
Pred tromi rokmi som rekonštruoval bytové jadro a bytový dom sa teraz rozhodol vymeniť stúpacie rozvody. Veľkosť nového revízneho otvoru však po rekonštrukcii bytového jadra už nemá pôvodné rozmery, ale je menší. Bytové družstvo mi oznámilo, že je nutné tento otvor zväčšiť na dostatočne veľký, aby sa dali previesť práce. Bude to však všetko na moje súkromné náklady ( vypílenie otvoru, následné zarobenie otvoru po výmene rozvodov), buď to teda spravia oni, alebo ja sám, ale platiť to budem stále ja.
Tak sa chcem spýtať, existuje zákon, predpis alebo smernica ktorá upravuje spomenuté práva a povinnosti? Ďakujem

Trochu sme odbočili od témy. Pali v každom prípade musíš sprístupniť priestor pre výmenu stúpačiek. Keď si si prerábal jadro tak si pri tom na toto mal byť upozornený. Rozhodni sa sám, či si to vypíliš sám ( podľa mojej osobnej skúsenosti si to urobíš šetrnejšie a aj lacnejšie) alebo to urobí firma, ktorá bude výmenu stúpačiek robiť.
O tom aké rozmery má mať otvor sa tiež nikde nedopátraš.
Sused nado mnou tiež mal nedostatočný otvor, tak som povolila u mňa viac vybúrať a tak som mala ja viac roboty pri upratovaní ale sused nemal narušený obklad. Myslím si, že všetko by sa pri dobrej vôli dalo dohodnúť.
Onô celá téma je v podstate o ničom ...
V súvislosti s otázkou by som povedal , že pred rekonštrukciou nie je potrebné byť na nič upozorňovaný ...
Dotyčný majiteľ bytu má , samozrejme , to právo na zaplatenie tých nákladov ...
Snáď to nezaplatia ostatní prostredníctvom fondu ...:confused:

Onô stačí iba logicky uvažovať ... nič iné .......či ???

P.S.:
Pravidelne chodím odpisovať stav vody , no čo poniektorí dokážu povystrájať s tými meračmi vody ( umiestnenie ) ...škoda reči ...
Tie prístupové okienka o minimálnych rozmeroch ani nespomínam ...

Ak by mne dal správca na schválenie podpísať faktúru , alebo majiteľ bytu objednávku ....v tom momente škrtám
mackoivan
26.01.13,15:19
Ivanmacko nikto nikomu za socializmu nenúkal byt. Iba nájom v tom byte, čo je troška rozdiel. Byty boli družstevné, štátne a podnikové. Ak štát dotoval výstavbu týchto bytov na úkor pracovníkov v poľnohospodárstve ako i iných občanov ktorý byt z rôznych dôvodov neužívali, ale v budúcnosti ich využívať mohli, napríklad ako uvádzaš, že podpísali 10 rokov, zaplatení poplatku v bytovom družstve, prevodom týchto bytov do súkromného vlastníctva zbavil týchto občanov rovnakej možnosti prístupu k štátom vybudovanému bývaniu.
Či som v tej dobe žil, či nie ty veru posúdiť nevieš.
Chcel som len povedať, že vlastník bytu nie je vlastník bytu, je len spoluvlastník bytového domu. Byt to je priestor medzi stenami v ktorom vlastníkovi nepatria ani steny, ani priečky, ani ním vybudovaná priečka do jadra.
Základný problém za socíku, ktorý bol debnnodenne omieľaný v médiach bol nedostatok bytov, meškanie ich dokončenia...a lazníkom v B.B ich museli núkať, život je aj o tom.
- za troizbový byt som platil 313 Kčs a to bolo včítanie kúrenia a teplej a studenej vody (boli zľavi s nájmu na deti, Zúčastnil som sa cca kolaudácie 2 000 bytov keď sa odovzdávali kluče novým nájomcom čí družstevníkom. V 89 sa stávalo, že družstevné byty ostávali v Sásovej neobsadené pre nazáujem - samozrejme nebolo ich veľa a nie nadlho. Poznám niektorých šikovnejších, ktorí kúpili družstevný byt - vraj pre mamu (tá mala dom na dedine) Somár- mal som aj ja takú priležitosť mohol som potom v demokracii ten byt prenajať alebo predať.
28 000 som ale investovať nechcel- nevedel som čo príde. 1 izbové dávali po 16 000
buchač
26.01.13,15:31
mimotemy

- za troizbový byt som platil 313 Kčs

:eek::eek::eek::eek:.....

Daj si kávu - silnú ...a preber sa .......trieskaš ...a festovno
alaya1
26.01.13,15:35
Ked nam menili stupacky, firma sama krasne vyrezala a potom naspat vlozila ten kus , co potrebovala, isla asi po kachlickach, lebo naozaj, nic nie je vidiet. Ale spristupnit musi kazdy.
veronikasad
26.01.13,15:51
mimotemy


:eek::eek::eek::eek:.....

Daj si kávu - silnú ...a preber sa .......trieskaš ...a festovno
V roku 1981 som dostala od zamestnávatela menší 3-izbový družstevný byt. Mesačné nájomné, vrátane záloh na teplo a TUV a SUV bolo 427 Kčs.
mackoivan
26.01.13,15:57
mimotemy


:eek::eek::eek::eek:.....

Daj si kávu - silnú ...a preber sa .......trieskaš ...a festovno
ja nie asi niekto iný
bol to troizbový, podnikový 68 m2 - stav sa o 10 000 euri že píšem pravdu ak by som bol bezdetný samozrejme by to bol cez 400 kčs
buchač
26.01.13,16:01
- za troizbový byt som platil 313 Kčs

V roku 1981 som dostala od zamestnávatela menší 3-izbový družstevný byt. Mesačné nájomné, vrátane záloh na teplo a TUV a SUV bolo 427 Kčs.
...Veronka ...aj za socíku záležalo od tých štvorákov.......či ???

Roku 1980 som dostal podnikový ( ČSD ) byt - 1 izbový ... nájomné komplet = cca 300 Kčs
Roku 1984 som sa sťahoval do štátneho ( majiteľ mesto ) - 3 izbový s nájomným = cca 600 Kčs
Teraz zaň cvakám zálohovite v priemere 300 € ...

Iný príklad

Za socializmu nájomné za dvojizbový byt, vrátane el. energie, plynu, kúrenia, vodného, stočného, aj platby za smeti aj antény, rádia a TV bolo 517 Sk aj v roku 1997.
http://www.kss.sk/rubriky/vase-listy-a-nazory/561-koho-volit.html

...a záležalo aj od iných okolností ...
Ceny nájomného vo väčších mestách boli vždy vyššie ako v tých menších ...
mackoivan
28.01.13,07:50
predtým neexistovalo, že niekoho vyhodili z bytu na ulicu. Ľudia mali väčšiu istotu z bývania ako teraz, hoci to majú na liste bvlastníctva
nika.sum
29.01.13,18:29
Vcera sme vyberali firmu a mozno buduci zhotovitel povedal ze sa niekedy da aj cez susedov zhora a dola urobit vymena...nie vzdy musia burat a tiez ze to vedia vyrezat vo vacsine pripadov.
buchač
29.01.13,19:16
Preco odpredali statne byty? lebo dobre vedeli, ze byty resp. bytove domy budu potrebovat skor-neskor rozsiahlejsie rekonstrukcie, ktore teraz platia ich vlastnici....

co sa tyka otazky zadavatela:
My ideme tiez teraz vymienat rozvody (plyn,voda, kanalizacia) a tiez to ma kazdy uzatvorene inak, niektori dokonca take male okienko, ze im nemohli vodomer vymenit...Dohodli sme sa, nakolko financii vo FOaU nie je nadbytok, ze otvorenie steny podla poziadaviek firmy, kt. to bude robit si urobi kazdy na vlastne naklady, je uz na nom ci si to urobi sam alebo to da spravit firme, ale zacvaka si to sam. Ja si myslim, ze si kazdy musi uvedomit, ze pristup k stupackam ma byt taky, aby pri pripadnej havarii nevznikol problem....

Vcera sme vyberali firmu a mozno buduci zhotovitel povedal ze sa niekedy da aj cez susedov zhora a dola urobit vymena...nie vzdy musia burat a tiez ze to vedia vyrezat vo vacsine pripadov.
...niekedy ...hm ....pekný výraz .....

Len mi povedz , že ako sa spoja tie rúry všetkých inžinierskych sietí ...

Fikcia :
Mení sa potrubie medzi bytmi A - E....prípadne aj viac ...
Byt B nie je celkom prístupný , nakoľko majiteľ bol " šikovný " a nechal ten malý otvor , že je problém na vodomery vôbec pozrieť ...
Teda potom sa pýtam , ako sa dá dať jeden kus potrubia o dĺžke cca 5 m ( možno aj 6 m ) do toho priestoru v byte A , aby preklenul byt B až do toho bytu C ...???
lapejko
29.01.13,20:34
pár tipov ako sa dá nechať dostatočný otvor do šachty a využiť ho ako odkladaciu, vymontovateľnú skrinku uzatvorenú laminovanými dvierkami vo vysokom lesku alebo aj zrkadlom na pántoch...Na min. prístupový otvor upozorňujú v každom prípade plynári ak sa v šachte nachádza aj plynomer-požadujú aspoň 60x40 cm, plus k tomu vodomery. Ak sa pred šachtu montuje vstavaný splachovač, je potrebné vytiahnuť ventily, filtre a vodomery nad jeho úroveň a takisto je vhodné individuálne v predstihu vymeniť kanalizačnú stupačku ak nevyhovuje, napr. azbest, ostatné rúry sa dajú vymeniť aj dodatočne cez otvor aspoň 60x70 cm.
Indeed
29.01.13,20:47
Ja som v roku 1981 chodil do 4.ročníka zakladnej školy..ako veľmi ľutujem,že som sa nenarodil o takých 15 rokov skor...
Indeed
29.01.13,20:51
Riešite tu SOMARINY ...

Revízny otvor si možte urobiť akéhokoľvek rozmeru chcete...

Akurát,že lepšie je revízny otvor nechať povodný, aký bol už predtým, ak ho chcete zväčšiť alebo umiestniť inde ,

budete musieť poriešiť niekoľko konštrukčných a technických problémov.
Letko
30.01.13,04:11
pár tipov ako sa dá nechať dostatočný otvor do šachty a využiť ho ako odkladaciu, vymontovateľnú skrinku uzatvorenú laminovanými dvierkami vo vysokom lesku alebo aj zrkadlom na pántoch...Na min. prístupový otvor upozorňujú v každom prípade plynári ak sa v šachte nachádza aj plynomer-požadujú aspoň 60x40 cm, plus k tomu vodomery. Ak sa pred šachtu montuje vstavaný splachovač, je potrebné vytiahnuť ventily, filtre a vodomery nad jeho úroveň a takisto je vhodné individuálne v predstihu vymeniť kanalizačnú stupačku ak nevyhovuje, napr. azbest, ostatné rúry sa dajú vymeniť aj dodatočne cez otvor aspoň 60x70 cm.

To svetlo na tretej fotke je nad vaňou alebo sa mi to len zdá? :O
lapejko
30.01.13,19:21
áno je, ale na 12 V
MajQo D. Tomašovič
17.02.13,18:48
Ludia načo rekonstruujete a až potom sa pítate? napr ja robím stupačky kludne sa dá z bytu A do bytu C bez rozburania bytu B ale len v prípade že sa nemení kanalizacia lebo tu odbočku neak dopojit musíš tak my vysvetlite ako to tá firma spraví to je za 1. a za 2. nový trend je protipožiarne prestupy pri rekonš. pracack na stupačkach ktore sa robia pochopitelne kde? ano presne na prechode z bitov teda podlaha/strop a ako sa tam dostane pracovník?jedine ze vybura obklad respektíve naša firma šetrne vyrezava otvor ktorý nasledne uložia s5 pokial je to s iporu . Takže ludia pokial máte stare rozvody neprerábajte respektíve prerábajte z rozumom ppoprípade nechajte aj otvor pri podlahe keby sa náhodou mení aj odpad :)