samm
24.01.13,15:44
Vazeni poradaci, uz som tu brazdil hore dole a stale mam urcite nejasnosti a tak verim, ze ma trochu usmernite. Som zacinajuci zivnostnik - Počítačové služby: hlavne tvorba webovych strnok a web hosting. Uctovnika zatial nemam staleho, podnikam len 2 tyzdne. Kedze poskytujem a prijmam sluzby aj z inych statov EU som sa registroval na DPH podla §7a zakona o DPH ako neplatic DPH.

1) po prjati sluzby z EU budem musiet zaplatit DPH na Slovensku kedze sa na mna presunie povinnost platit dph podla EU smernice a vystavia mi fakturu bez dph. Tym sa mi zvysuju fakticke naklady! Budem si moct toto uhradene DPH dat do nakladov?
2) Po preskumani vsetkych faktorov mam dojem, ze by bolo vyhodnejsie byt platcom DPH. Je skutocne velmi zlozity proces stat sa dobrovolnym platcom DPH ked to chcem len na sluzby a ziadne machinacie s tovarom?
3) okrem danovych priznani za prijate sluzby budem musiet robit aj suhrne vykazy. Planujem koli tomu uzatvorit dohodu s DU o elektronickom podavani. ZEP nemam ani neplanujem mat. Danova uradnicka po mojej znamej mi odkazala, ze im mam odoslat ziadost o elektronicku komunikaciu z oho isteho pocitaca z koreho budem vystavovat faktury a ze na fakturach musim uvadzat nejaky eketronicky identifikacny kod!!! znie mi to ako nezmysel kedze som nic relevantne nikde nenasiel a na danovom urade nezdvihaju telefony. Najskor mam pocit, ze moja znama to zle pochopila a koli tomu tu uz par dni hladam relavantne informacie. Takze kym sa mi podari osobne zajst na DU mozno mi tu niekdo priblizi o co sa jedna.

Dakujem velmi pekne za ochotu!!
KEJKA
24.01.13,21:39
1. sám píšeš, že si registrovaný ako neplatca DPH - len pre účely DPH z nákupov z EU - §7a)
takže sa neteš, DPH si odpočítať nemôžeš. O nič neprichádzaš, bez tejto registrácie by si platil EU-DPH.
Ale platí zo zákona, že DPH z nakúpených služieb patrí do SR rozpočtu.
2. pri službách takmer isto nie je výhodné stať sa platiteľom DPH podľa §4 - čo by si si odpočítaval? a na všetky faktúry tebou vystavené, by si musel uviesť DPH a tú zaplatiť. Zložitosť procesu registrácie - no to je na individuálne posúdenie. Počítaj však s kauciou od 2000 EUR vyššie.
3. SV budeš robiť, len ak ty budeš fakturovať mimo SR do EU. Ako postupovať, to ti vysvetlia na DU, ale aj tu na porade máš návodov dosť.
vystavené faktúry - budú elektronicky posielané tvojim odberateľom? s tým DU nemá nič spoločné.
samm
25.01.13,07:07
Dakujem Kejka za odpoved!

1) viem, ze si nemozem odpocitat DPH. Mal som na mysli v pripade, ze sa rozhodnem pouzit skutocne naklady a nie pausalne na dan z prijmu, ci si zaplatene DPH na Slovensku mozem dat do skutocnych nakladov (kedze uhrada za sluzbu , za ktoru DPH zaplatim do nakladov ide)?

citujem "Ale platí zo zákona, že DPH z nakúpených služieb patrí do SR rozpočtu." co to znamena? ze aj za slovenske sluzby od platcu DPH si do nakladov dam len cenu bez DPH ??

2) kedze som dlho zil v zahranici tak mam 99% zahranicnych klientov z EU. Aj Faktury budem v 99% vystavovat do krajin EU bez DPH (samozdanenie). Kebyze som registrovany ako platca DPH na SVK tak za naklady za sluzby z inych statov EU (cca 600 eur mesacne) by som nemusle este aj na SVK platit DPH navyse (samozdanenie). Ako neplatca DPH mam fakticke naklady 600 eu + DPH a ako platca DPH by som mal iba 600 eu. Dobre to vidim?

3) faktury budem posielat bud papierove alebo papierove naskenovane v pdf. Preto nechapem ake elektronicke cislo tam mam uvadzat, ale to bolo zrejme nedorozumenie..