LuciaV86
24.01.13,18:01
Podľa vyjadrenia DRSR by som mala po zaplatení zálohovú faktúru zaúčtovať do PD ako výdavok v plnej výške /bez rozúčtovania DPHčky/ a zároven zaevidovať do knihy pohľadávok /poskyt.preddavok/ a po tom ako mi k nej príde ostrá faktúra - tak zaevidovať inkaso tejto pohľadávky /???/ a do knihy záväzkov zaevidovať ostrú faktúru a potom si "nejako" zúčtovať s ňou preddavok. a ku koncu roka ako uzav.úč.operáciu preúčtovať DPH so zaplatenej zálohy z položky napr. materiál do položky DPH.
Príde mi to fest komplikované. Ja som to zatial robila takto:
1. Záloh.faktúrua - do knihy závazkov v plnej výške napr.120 - čo som aj uhradila - a v PD som zaúčtovala - banka: výdaj 120, material 120,-
2. Potom prišla riadn faktúra na 100+20 DPH - čo som zaevidovala v knihe závazkov -+ priradila som k tomu zálohu /program hodil 20,- eur do knihy DPH/ a vyhodilo v knihe záväzkov k úrhade 0,- Eur.
3. Podla dátumu dodania z riandej faktúry som zaúčtovala v PD ako nepen.operáciu storno /-20/ Eur z materiálu a preúčtovala som to /+20/ Eur do položky DPH.
Príde mi to oveľa prehľadnejšie - ale ma to mýli s tou knihou pohľadávok - prečo by som mala účtovať o inkase pohľadávky.

Priložila som aj vyjadrenie FR SR - tak si to prípadne pozrite - a dajte vedieť ako to robíte vy a či je veľká chyba ak som to do pohľadávok nedávala.
Dik
Ester plus
31.01.13,11:57
Presne tak to účtujem ako píšeš vo svojom postupe. Rozhodujúce je aký softvér používaš a aké sú v ňom možnosti. Ja pracujem v Alfe, kde tento postup účtovania zálohových platieb majú aj takto uvedený v svojich postupoch.
Antea
31.01.13,15:30
Podľa vyjadrenia DRSR by som mala po zaplatení zálohovú faktúru zaúčtovať do PD ako výdavok v plnej výške /bez rozúčtovania DPHčky/ a zároven zaevidovať do knihy pohľadávok /poskyt.preddavok/ a po tom ako mi k nej príde ostrá faktúra - tak zaevidovať inkaso tejto pohľadávky /???/ a do knihy záväzkov zaevidovať ostrú faktúru a potom si "nejako" zúčtovať s ňou preddavok. a ku koncu roka ako uzav.úč.operáciu preúčtovať DPH so zaplatenej zálohy z položky napr. materiál do položky DPH.
Príde mi to fest komplikované. Ja som to zatial robila takto:
1. Záloh.faktúrua - do knihy závazkov v plnej výške napr.120 - čo som aj uhradila - a v PD som zaúčtovala - banka: výdaj 120, material 120,-
2. Potom prišla riadn faktúra na 100+20 DPH - čo som zaevidovala v knihe závazkov -+ priradila som k tomu zálohu /program hodil 20,- eur do knihy DPH/ a vyhodilo v knihe záväzkov k úrhade 0,- Eur.
3. Podla dátumu dodania z riandej faktúry som zaúčtovala v PD ako nepen.operáciu storno /-20/ Eur z materiálu a preúčtovala som to /+20/ Eur do položky DPH.
Príde mi to oveľa prehľadnejšie - ale ma to mýli s tou knihou pohľadávok - prečo by som mala účtovať o inkase pohľadávky.

Priložila som aj vyjadrenie FR SR - tak si to prípadne pozrite - a dajte vedieť ako to robíte vy a či je veľká chyba ak som to do pohľadávok nedávala.
Dik
Je logické, že poskytnutý preddavok je tvoja pohľadávka, veď si ešte nič nedostala a prijatý je tvoj záväzok, zaväzuješ sa zákazníkovi niečo vykonať, dodať.
V JÚ učtujem podľa Alfy, neviem či kontrola niečo k tomu bude mať, dúfam, že nie.
LuciaV86
02.02.13,18:54
Viem, logické to je - len by ma zaujímalo ako mám tu našu logiku preniesť do PC - a to knihy pohľadávok zaevidovať - poskytnutý preddavok! Lebo fakt neviem - mne ho program dovolí hodiť iba v knihe záväzkov /aby sa to potom dala navzájom "spárovať"s riadnou faktúrou/. A ak by som to hodila aj do pohľadávok - tak by mi to tam svietilo ako neuhradené - a ako úhradu to zaúčtovať nemôžem - lebo to nie je môj príjem /iba očakávanie tovaru za ktorý som vopred zaplatila/.
Manual
02.02.13,19:17
Ak chceš dať do KZ pohladávku, daj ju tam ako záväzok s mínusovým znamienkom
Manual
02.02.13,19:21
Ja účujem v KZ aj keď je nadmerný odpočet DPH ato tiež dávam mínusom, hoci je to moja pohľadávka voči DU a pre DU je to záväzok. Keď príde platba z DU, tak ju zaúčtujem banka výdaj s mínusom.