kalinka
01.03.06,17:05
Prosím Vás o radu. Zo živnosti, podľa par.6 ods. 1, si uplatňujem skutočné výdavky. Ako súkromná osoba prenajímam dom na základe zmluvy, tiež podľa par. 6 ods. 3. Môžem si uplatniť v tomto prípade 25% výdavky, čo by mi bodlo viac, alebo len skutočné výdavky na prenájom. Počul som, že v jednom paragrafe sa môžu uplatniť len rovnaké výdavky. Buď skutočné alebo 25%. Vopred ďakujem.
renča1
01.03.06,16:44
áno môžeš si uplatniť z nájmu 25% ale aj skutočne vynaložené výdavky , ako napr: nájom za prenajím.miestnosť, odvoz odpadu, elelkt.,....Pri tomto prenájme môžeš uplatniť oslobod.od dani z príjmu podľa § 9 ods.1 písm.h) , ak tvoj príjem z prenájmu nepresiahol sumu 22 900,00 pre r.2005.
suma 22900,00 je 5 násobok život.minima a nezdaňuje sa v daň.priznaní.
Johanka
01.03.06,16:51
Prosím Vás o radu. Zo živnosti, podľa par.6 ods. 1, si uplatňujem skutočné výdavky. Ako súkromná osoba prenajímam dom na základe zmluvy, tiež podľa par. 6 ods. 3. Môžem si uplatniť v tomto prípade 25% výdavky, čo by mi bodlo viac, alebo len skutočné výdavky na prenájom. Počul som, že v jednom paragrafe sa môžu uplatniť len rovnaké výdavky. Buď skutočné alebo 25%. Vopred ďakujem.
Je možná kombinácia spôsobu uplatňovania výdavkov v § 6 ods.1, 2 a v § 6 ods. 3. Teda zo živnosti si môžeš dať skutočné a z prenájmu nehnuteľnosti percentom z príjmu.
Katija
01.03.06,17:17
Počul som, že v jednom paragrafe sa môžu uplatniť len rovnaké výdavky. Buď skutočné alebo 25%. Vopred ďakujem. Ja len doplním, že to čo si počul platilo v roku 2004. Katija:):cool:
renča1
01.03.06,17:27
Je možná kombinácia spôsobu uplatňovania výdavkov v § 6 ods.1, 2 a v § 6 ods. 3. Teda zo živnosti si môžeš dať skutočné a z prenájmu nehnuteľnosti percentom z príjmu.

Johanku by som doplnila tým, že podľa §6 ods.10 zákona o dani z príjmov, ak by si chcel takto kombinovať výdavky nemôžeš byť platcom dph.
kalinka
01.03.06,17:52
:) :mad: Najskôr som zajasal, potom ma Renča 1 schladila. Zo živnosti som platcom DPH. Takže aj keď to prenajímam súkromne a so živnosťou to nemá nič spoločné, musím z prenájmu uplatniť iba skutočné výdavky. Nepomýlili sa pri schvaľovaní zákona? Asi tomu celkom nerozumiem.
renča1
01.03.06,18:30
:) :mad: Najskôr som zajasal, potom ma Renča 1 schladila. Zo živnosti som platcom DPH. Takže aj keď to prenajímam súkromne a so živnosťou to nemá nič spoločné, musím z prenájmu uplatniť iba skutočné výdavky. Nepomýlili sa pri schvaľovaní zákona? Asi tomu celkom nerozumiem.

Nechcela som ťa schladiť, ale vieš, ked prvou podmienkou pri uplatnení 25% je , že daňovník nemôže byť počas celého roka platcom dph. Ak by daňovník bol počas roka len časť zdaňovacieho obdobia platcom dph , tak by si môhol uplatniť 25% len tú časť, v ktorom nebol platca dph. V zákone nie je priamo povedané, aspoň to tam ja nevidím, že výdavky z prílež. prenájmu sa posudzujú zvlášť, ako také.
V zákone je napísané : výdavky percentom z príjmu nesmie uplatniť platiteľ dane z pridanej hodnoty , resp. len vtedy, ak ide platiteľa z pridanej hodnoty za časť zdaň.obdobia.
Jana Acsová
01.03.06,18:48
:) :mad: Najskôr som zajasal, potom ma Renča 1 schladila. Zo živnosti som platcom DPH. Takže aj keď to prenajímam súkromne a so živnosťou to nemá nič spoločné, musím z prenájmu uplatniť iba skutočné výdavky. Nepomýlili sa pri schvaľovaní zákona? Asi tomu celkom nerozumiem.No neviem v tomto prípade, či je možné rozdvojiť zdaniteľnú osobu. Podľa môjho názoru nie. Ak ste platiteľom dane, tak prenájom bol podľa môjho názoru dodaním služby so všetkým, čo k tomu patrí ... viď § 3 ods. 2 druhá veta.
Neriešila som síce takýto prípad, ale podľa môjho názoru ste zdaniteľnou osobou pre účely DPH so všetkými príjmami, t.j. z podnikania na živnosť aj s prenájmom.
kalinka
01.03.06,19:18
No už mám z toho dobrý guláš! Ďakujem zatiaľ všetkým čo sa zapojili a prosím o ďalšie príspevky.
kalinka
02.03.06,04:35
No už mám z toho dobrý guláš! Ďakujem zatiaľ všetkým čo sa zapojili a prosím o ďalšie príspevky.

Avo, ale ja nemám živnosť na prenájom, a preto mi to akosi nepasuje, aby som platil DPH aj z prenájmu. Veď prenájom sa mi nezaratáva do JU. To je podľa mňa samostatná činnosť súkromnej fyzickej osoby.
renča1
02.03.06,07:35
DPH sa nemôže vzťahovať na prenájom ako súkromnej osoby. Hoci daňovník je tá istá osoba, on je plátcom DPH iba na živnosť, lebo iba tam (na základe ŽL má pridelené DIČ)a iba na tieto činnosti je zaregistrovaný pre platenie DPH. On sa nezaregistroval na DPH ako občan. Preto podľa mňa:

1. DPH uplatňuje iba na príjmy zo živnosti (§6 ods.1).
2. Na prenájom podľa §6, ods.3, keďže tu si DPH neuplatňuje, môže uplatniť 25% výdavky (za r.2006. už 40%).

Treba to chápať ako dva úplne odlišné druhy príjmov, hoci je to ten istý §.
Ak by prenajímal vrámci živnosti, tam je to všetko v jednom, musel by použiť jeden spôsob.

Veď aj v daňovom priznaní sú tieto príjmy rozdelené.

FAny tiež som bola toho istého názoru , ako ty ale bola som vyvedená z omylu. Nielen , že prenájom nehnut.ktorý nie je súčasťou živnosti sa berie ako zdanit.príjem a nesmie sa uplatniť 25% z dôvodu, že daňovník je platcom dph, ale aj to že tento prenájom sa zahrňa do obratov dph.
Pozrite si nasledovný link:
http://www.porada.sk/t19258-prenajom-nehnutelnosti-a-dph.html
Zita5
02.03.06,07:55
FAny tiež som bola toho istého názoru , ako ty ale bola som uvedená z omylu. Nielen , že prenájom nehnut.ktorý nie je súčasťou živnosti sa berie ako zdanit.príjem a nesmie sa uplatniť 25% z dôvodu, že daňovník je platcom dph, ale aj to že tento prenájom sa zahrňa do obratov dph.
Pozrite si nasledovný link:
http://www.porada.sk/t19258-prenajom-nehnutelnosti-a-dph.html


Renča vysoko s Tebou súhlasím .:) a posielam ocenenie .
renča1
02.03.06,08:02
Renča vysoko s Tebou súhlasím .:) a posielam ocenenie .

Zitka veľmi pekne ďakujem za bod.:)
Jana Acsová
02.03.06,08:15
Ma teší, že ste si odsúhlasili, čo mi chcelo byť vyvrátené .-)

Viď § 3 ods. 2 druhá veta ZDPH.
McMarti
02.03.06,08:15
FAny tiež som bola toho istého názoru , ako ty ale bola som vyvedená z omylu. Nielen , že prenájom nehnut.ktorý nie je súčasťou živnosti sa berie ako zdanit.príjem a nesmie sa uplatniť 25% z dôvodu, že daňovník je platcom dph, ale aj to že tento prenájom sa zahrňa do obratov dph.
Pozrite si nasledovný link:
http://www.porada.sk/t19258-prenajom-nehnutelnosti-a-dph.html

renča1, ked to zosumarizujeme, tak živnostník plátca DPH, ktorý prenajíma svoju súkromu nehnuteľnost neplátcovi DPH, nemôže si uplatniť 25% výdaje ale skutočné výdaje, t.j. služby správcovskej spoločnosti, elektrinu, plyn na základe dokladov. Rozumiem tomu dobre?
Zita5
02.03.06,08:34
No neviem v tomto prípade, či je možné rozdvojiť zdaniteľnú osobu. Podľa môjho názoru nie. Ak ste platiteľom dane, tak prenájom bol podľa môjho názoru dodaním služby so všetkým, čo k tomu patrí ... viď § 3 ods. 2 druhá veta.
Neriešila som síce takýto prípad, ale podľa môjho názoru ste zdaniteľnou osobou pre účely DPH so všetkými príjmami, t.j. z podnikania na živnosť aj s prenájmom.

Tak už to býva , ja som sa tiež v minulosti čudovala pri riešení môjho obdobného problému a nakoniec som sa presvedčila o správnosti znenia a zároveň aj dala som sa presvedčiť , že bohužial je to tak . Človek sa stále učí .;)
renča1
02.03.06,08:49
renča1, ked to zosumarizujeme, tak živnostník plátca DPH, ktorý prenajíma svoju súkromu nehnuteľnost neplátcovi DPH, nemôže si uplatniť 25% výdaje ale skutočné výdaje, t.j. služby správcovskej spoločnosti, elektrinu, plyn na základe dokladov. Rozumiem tomu dobre?

áno upaltniť si môže len skutoč.preukaz.vynaložené výdavky, pretože prenajímateľ je platcom dph. Môže si uplatniť výdavky, ako napr.
nájom, elekt., odpad , ale len za tú časť ktorú prenajíma.:)
evina
02.03.06,08:51
renča1, ked to zosumarizujeme, tak živnostník plátca DPH, ktorý prenajíma svoju súkromu nehnuteľnost neplátcovi DPH, nemôže si uplatniť 25% výdaje ale skutočné výdaje, t.j. služby správcovskej spoločnosti, elektrinu, plyn na základe dokladov. Rozumiem tomu dobre?

Áno ak je platiteľ DPH nemôže si uplatniť 25% paušál. Iba v prípade neplatiteľa.
Zlata
02.03.06,09:43
Tak už to býva , ja som sa tiež v minulosti čudovala pri riešení môjho obdobného problému a nakoniec som sa presvedčila o správnosti znenia a zároveň aj dala som sa presvedčiť , že bohužial je to tak . Človek sa stále učí .;)
Fakt sa stále učíme. Takýto problém som neriešila, tak som sa nad tým nezamýšľala.
Ale:
Presťohovali sme firmu, prenajali sme si priestory od FO-SZČO, nie je platca DPH. Tieto priestory nemá v majetku firmy ale v bezpodielovom spoluv. s maž. je to ich rodinný dom, v polovičke bývajú oni. Za nájom mu platíme vrátane elektriny,vody aj kúrenia. Ak by sa stal plátcom DPH (nájomné by bolo s DPH), ako by si uplatňoval nárok na odpočet DPH z vodární, elektrární..., keď daňový doklad nie je vystavený na SZČO ale na FO bez IČ DPH???
Zita5
02.03.06,09:50
Fakt sa stále učíme. Takýto problém som neriešila, tak som sa nad tým nezamýšľala.
Ale:
Presťohovali sme firmu, prenajali sme si priestory od FO-SZČO, nie je platca DPH. Tieto priestory nemá v majetku firmy ale v bezpodielovom spoluv. s maž. je to ich rodinný dom, v polovičke bývajú oni. Za nájom mu platíme vrátane elektriny,vody aj kúrenia. Ak by sa stal plátcom DPH (nájomné by bolo s DPH), ako by si uplatňoval nárok na odpočet DPH z vodární, elektrární..., keď daňový doklad nie je vystavený na SZČO ale na FO bez IČ DPH???

V prvom rade osoba , ktorá Vám prenajíma priestory v osobnom vlastníctve podľa môjho názoru , by musela dosiahnuť obrat vo výške 1 500 000 Sk podľa zákona o DPH . Čo sa možno málokomu podarí .

Vtedy by bol povinný sa zaregistrovať na Daňovom úrade , kde by mu pridelili IČ .
Zlata
02.03.06,10:46
V prvom rade osoba , ktorá Vám prenajíma priestory v osobnom vlastníctve podľa môjho názoru , by musela dosiahnuť obrat vo výške 1 500 000 Sk podľa zákona o DPH . Čo sa možno málokomu podarí .

Vtedy by bol povinný sa zaregistrovať na Daňovom úrade , kde by mu pridelili IČ .
On je SZČO, takže to nie je taký problém aby dosiahol obrat zo svojich ekonomických činností a stal sa platiteľom DPH.
Zita5
02.03.06,10:51
On je SZČO, takže to nie je taký problém aby dosiahol obrat zo svojich ekonomických činností a stal sa platiteľom DPH.

No a už sme doma , takže pokiaľ je SZČO do obratu sa mu započítava obrat s podnikania + obrat z prenájmu RD ako sukromnej osoby.To si musí sledovať sám prenajímateľ , ovšem pokiaľ tento zákon pozná. Veľa chudákov o tom nemá šajnu , že aj toto môže existovať .;)
Zlata
02.03.06,11:00
No a už sme doma , takže pokiaľ je SZČO do obratu sa mu započítava obrat s podnikania + obrat z prenájmu RD ako sukromnej osoby.To si musí sledovať sám prenajímateľ , ovšem pokiaľ tento zákon pozná. Veľa chudákov o tom nemá šajnu , že aj toto môže existovať .;)
Zitka, veď on si to aj sleduje, ráta s tým, že mu vyplynie povinnosť registrovať sa, ale ja som sa pýtala, na odpočet DPH z dokladov na elelektrinu, vodu, plyn. Tieto faktúry su na občana bez IČ DPH. Výdavky si uplatní za prenájom skutočné, nejakým pomerom . Nájomné bude faktúrovať s DPH.
evina
02.03.06,11:03
No a už sme doma , takže pokiaľ je SZČO do obratu sa mu započítava obrat s podnikania + obrat z prenájmu RD ako sukromnej osoby.To si musí sledovať sám prenajímateľ , ovšem pokiaľ tento zákon pozná. Veľa chudákov o tom nemá šajnu , že aj toto môže existovať .;)

Horšie sú na tom Tí, ktorí vôbec nepodnikajú, vlastnia napr. nejaký nájomný dom a presiahnu požadovaný obrat a sú povinní sa registrovať a povedzme, že o tom nemajú šajn.
Doplním túto tému o zmenu v paragrafe 3 ods. 2 zákona o DPH k 1.1.2006:
Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

To znamená, že tieto príjmy si môžu rozdeliť medzi seba ako sa dohodnú, prípadne podnikateľ nebude tieto príjmy uplatňovať vôbec vo svojom DP, čím sa vyhne týmto komplikáciám, ale všetko bude zdaňovať manžel /manželka/.
Zita5
02.03.06,11:16
Zitka, veď on si to aj sleduje, ráta s tým, že mu vyplynie povinnosť registrovať sa, ale ja som sa pýtala, na odpočet DPH z dokladov na elelektrinu, vodu, plyn. Tieto faktúry su na občana bez IČ DPH. Výdavky si uplatní za prenájom skutočné, nejakým pomerom . Nájomné bude faktúrovať s DPH.


Pokiaľ zákon ukladá povinnosť tieto príjmy započítavať do obratu , tak taký daňový poplatník musí mať aj nárok na odpočet už zaplatenej DPH vo forme služieb . Pokiaľ dostane pridelené IČ DPH ja nevidím dôvod , ak zadá doplnenie na faktúry za odber médii svoje identifikačné číslo , aby túto DPH nemohol odpočítať . Podľa môjho názoru je to ako v podnikaní .
Zlata
02.03.06,11:24
Pokiaľ zákon ukladá povinnosť tieto príjmy započítavať do obratu , tak taký daňový poplatník musí mať aj nárok na odpočet už zaplatenej DPH vo forme služieb . Pokiaľ dostane pridelené IČ DPH ja nevidím dôvod , ak zadá doplnenie na faktúry za odber médii svoje identifikačné číslo , aby túto DPH nemohol odpočítať . Podľa môjho názoru je to ako v podnikaní .
Uvediem ešte príklad, ako je to s os. autom zaradenom v obch.majetku a využívanom na súkromné účely. Mám na mysli odpočet DPH. Na konci zdaňov. obdobia pre DPH (mesačne,kvartálne) sa upraví odpočet DPH o spotrebované hohonné hmoty na súkr. účely.
Takže by sa odpočet DPH dal aplikovať obdobne, hoci to nie je obchodný majetok?
Vyplýva mi, že ano.
Zita5
02.03.06,11:39
Uvediem ešte príklad, ako je to s os. autom zaradenom v obch.majetku a využívanom na súkromné účely. Mám na mysli odpočet DPH. Na konci zdaňov. obdobia pre DPH (mesačne,kvartálne) sa upraví odpočet DPH o spotrebované hohonné hmoty na súkr. účely.
Takže by sa odpočet DPH dal aplikovať obdobne, hoci to nie je obchodný majetok?
Vyplýva mi, že ano.


Aj mne .;) :)
Johanka
02.03.06,12:03
Najlepšie by bolo, keby sa firemné auto (akože) nepoužívalo na súkr.účely.
renča1
02.03.06,12:09
ja sa tiež pripojím Johanka má pravdu, ak sa takto rozdeluje auto na súkrom. a firem.účely je to moc potom problematické., prichádza sa o dph, o náklady atd.. Myslím, že nikto mi na to nepríde, že ho používam aj na súkromné účely.
kalinka
02.03.06,17:44
Až teraz som sa dostal k porade, kde mi zostalo poriadne horúco, keď som si pomyslel na tie penále za neodvedené DPH.
Kontaktoval som daňovú poradkyňu, ktorá mi povedala, že je na mne či budem prenajímať s DPH alebo nie. Uviedla aj paragraf, ale som si ho bohužial nezapamätal. Uvedenú sumu za prenájom musím uviesť do DP z DPH do kolonky oslobodené.
dom
02.03.06,19:12
ak tomu dobre rozumiem, SZČO je platiteľom DPH /už dávno/, za rok 2005 má príjem z prenájmu nehnuteľnosti ako súkromná osoba. Keď mala príjem z prenájmu napr. v mesiaci január 2005 , je mesačný platiteľ dph, tak v mesačnom výkaze o DPH mal v kolonke oslobodené uviesť príjem za prenájom?
Keď tak neurobil, podať dodatočné DP? Alebo ak je prenajímaná nehnuteľ. v bezpodielovom vlastníctve dať celý prijem za rok na druhého manžela?
Obrat sa nepočíta zvlášť len pre prenájom, keď pri prenajímaní nehnuteľnosti je platiteľ dph musí uviesť prenájom do DP dph?
ďakujem
Jana Acsová
02.03.06,19:38
Až teraz som sa dostal k porade, kde mi zostalo poriadne horúco, keď som si pomyslel na tie penále za neodvedené DPH.
Kontaktoval som daňovú poradkyňu, ktorá mi povedala, že je na mne či budem prenajímať s DPH alebo nie. Uviedla aj paragraf, ale som si ho bohužial nezapamätal. Uvedenú sumu za prenájom musím uviesť do DP z DPH do kolonky oslobodené.Urobte si dobre zmluvu ... a tým bude podľa môjho názoru stačiť upraviť jedno daňové priznanie ... za december 2005 (záleží na tom, ako máte evidované platby) ... bolo by dobré jednorázovo v mesiaci vykázania dodania služby. Mám za to, že takto by to bolo možné riešiť, ak vám všetko nejde cez banku.
Jana Acsová
02.03.06,19:38
Alebo ak je prenajímaná nehnuteľ. v bezpodielovom vlastníctve dať celý prijem za rok na druhého manžela? Je tu podľa môjho názoru táto možnosť. Doporučujem písomnú dohodu manželov.
Jana Acsová
02.03.06,19:46
Myslím, že nikto mi na to nepríde, že ho používam aj na súkromné účely.Auto je stále u drobných firiem a drobných podnikateľov prvou zastávkou očí daňového kontrolóra ... ihneď navrhujú zníženie výdavkov o 20 %. A je na podnikateľovi, či ustúpi ... máme skúsenosti, že spravidla vždy, aby im "nenašli" niečo iné.

Nevravím, že je to správny postoj. Iba upozorňujem, že auto (v prípade, že v rodine nie sú dve, alebo že okrem firemného auta má spoločník, konateľ atď. aj súkromné) je ihneď dôkladne kontrolované.
Jana Acsová
02.03.06,19:59
Uviedla aj paragraf, ale som si ho bohužial nezapamätal. Uvedenú sumu za prenájom musím uviesť do DP z DPH do kolonky oslobodené.§ 38 ZDPH.
Katarina
02.03.06,20:00
Urobte si dobre zmluvu ... a tým bude podľa môjho názoru stačiť upraviť jedno daňové priznanie ... za december 2005 (záleží na tom, ako máte evidované platby) ... bolo by dobré jednorázovo v mesiaci vykázania dodania služby. Mám za to, že takto by to bolo možné riešiť, ak vám všetko nejde cez banku.


Prosím Vás nestrašte, prečo by sa mal uvádzať v DPH priznaní príjem za prenájom vlastnej nehnuteľnosti nezaradenej do obchodného majetku. Ak je to predsa tak, mohli by ste uviesť konrétne podľa akého § . Ďakujem
Jana Acsová
02.03.06,20:02
Prosím Vás nestrašte, prečo by sa mal uvádzať v DPH priznaní príjem za prenájom vlastnej nehnuteľnosti nezaradenej do obchodného majetku. Ak je to predsa tak, mohli by ste uviesť konrétne podľa akého § . ĎakujemUž som ich uviedla ... prečítali ste si celú tému?
Katarina
02.03.06,20:32
Už som ich uviedla ... prečítali ste si celú tému?


Prosím o prepáčenie, zajtra sa pozriem na ten §.
Zlata
03.03.06,08:01
Urobte si dobre zmluvu ... a tým bude podľa môjho názoru stačiť upraviť jedno daňové priznanie ... za december 2005 (záleží na tom, ako máte evidované platby) ... bolo by dobré jednorázovo v mesiaci vykázania dodania služby. Mám za to, že takto by to bolo možné riešiť, ak vám všetko nejde cez banku.
Nedá mi pokoj tento problém - príjem z prenájmu majetku v bezpodielovom vlastníctve. Ak sú manželia SZČO, plátci DPH, prenajímajú tiež plátcovi DPH , nájom účtuje s DPH. 22900,- SK je z tohto príjmu oslobodený od dane FO a on učtoval DPH aj na oslobodený príjem. Je to v poriadku?
Katarina
03.03.06,08:07
Nedá mi pokoj tento problém - príjem z prenájmu majetku v bezpodielovom vlastníctve. Ak sú manželia SZČO, plátci DPH, prenajímajú tiež plátcovi DPH , nájom účtuje s DPH. 22900,- SK je z tohto príjmu oslobodený od dane FO a on učtoval DPH aj na oslobodený príjem. Je to v poriadku?



Prenajímajú majetok zaradený do obchodného majetku? Ak áno tam sa podľa mňa neuplatní 22 900,- príjem oslobodený.
Zlata
03.03.06,08:09
Prenajímajú majetok zaradený do obchodného majetku? Ak áno tam sa podľa mňa neuplatní 22 900,- príjem oslobodený.
Píšem, že je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve. Hovoríme tu stále o prenájme neobchodného majetku, ktorý prenajíma plátca DPH.
renča1
03.03.06,08:20
Nedá mi pokoj tento problém - príjem z prenájmu majetku v bezpodielovom vlastníctve. Ak sú manželia SZČO, plátci DPH, prenajímajú tiež plátcovi DPH , nájom účtuje s DPH. 22900,- SK je z tohto príjmu oslobodený od dane FO a on učtoval DPH aj na oslobodený príjem. Je to v poriadku?

Ja som toho názoru, možno ma AVO poopraví, ale ak SZČO, manželia penajímajú svoju súkrom.nehnuteľnosť a ich príjem je oslobodený od dane z príjmu FO do 22 900,00 , tak tým pádom nemajú prečo z tohto príjmu odvádzať dph.
renča1
03.03.06,08:22
doplním príjem do 22 900 pre č.2005 ( 5 násob.život.minima ) by som považovala oslobodený aj od dane z príjmu aj od dph-použila by som § 38 zákon o dph.
Zlata
03.03.06,08:49
Ja som toho názoru, možno ma AVO poopraví, ale ak SZČO, manželia penajímajú svoju súkrom.nehnuteľnosť a ich príjem je oslobodený od dane z príjmu FO do 22 900,00 , tak tým pádom nemajú prečo z tohto príjmu odvádzať dph.
Asi moc filozofujeme, ale neviem si to predstaviť, ako by som to robila v praxi. Podľa § 38 je nájom a podnájom oslobodený od DPH, ak sa tak platiteľ rozhodne (v našom prípade hovoríme, že nájom bude s DPH). Do sumy oslobodenej (22900) by som neúčtovala a nad tú sumu ano. Zdá sa mi to postavené na hlavu.A čo ak by som si chcela nárokovať, čo mám právo, na odpočet DPH z alikvotnej časti výdavkov. Fakt je toto ustanovenie postavené na hlavu, vôbec by takýto príjem namal čo riešiť DPH. Ach tí naši zákonodarci!!!
renča1
03.03.06,15:51
Asi moc filozofujeme, ale neviem si to predstaviť, ako by som to robila v praxi. Podľa § 38 je nájom a podnájom oslobodený od DPH, ak sa tak platiteľ rozhodne (v našom prípade hovoríme, že nájom bude s DPH). Do sumy oslobodenej (22900) by som neúčtovala a nad tú sumu ano. Zdá sa mi to postavené na hlavu.A čo ak by som si chcela nárokovať, čo mám právo, na odpočet DPH z alikvotnej časti výdavkov. Fakt je toto ustanovenie postavené na hlavu, vôbec by takýto príjem namal čo riešiť DPH. Ach tí naši zákonodarci!!!

Áno Zlatka máš pravdu, je to postavené celé na hlavu , ale hlavne , ak je to tak , tak je to nedomyslené. Nemám s týmto žiadne skúsenosti, no to čo som odpovedala bol len môj názor alebo žeby filozófia? Asi v mojom prípade len filozófia. Tak preto počkajme na AVO a budeme múdrejšie.:)
domacnost
03.03.06,17:17
Nuž dievčatá, poviem vám, je to dosť na zamyslenie a filozofovanie. Vedela som o tom, že sa naozaj príjem z nájmu z nehnuteľnosti počíta do obratov. Otázne je naozaj, ak zdanit.osoba je platcom dph, ako sa bude postupovať v prípade dph. Túto problematiku som nikde nevidela rozobratú. Tiež je to podľa mňa v zákone nedomyslené a nedokončené. Kvalifikovaný poradcovia o dph sa určite ozvú, mám na mysli hlavne AVO a ALBO.....Nikoho som sa nechcela týmto dotknúť.
Jana Acsová
04.03.06,15:23
Nedá mi pokoj tento problém - príjem z prenájmu majetku v bezpodielovom vlastníctve. Ak sú manželia SZČO, plátci DPH, prenajímajú tiež plátcovi DPH , nájom účtuje s DPH. 22900,- SK je z tohto príjmu oslobodený od dane FO a on učtoval DPH aj na oslobodený príjem. Je to v poriadku?V poriadku. Postupoval správne podľa Zákona o dani z pridanej hodnoty, započítal príjem z prenájmu do svojich obratov a uviedol v daňovom priznaní. Keď toto všetko urobil, zatvoríme Zákon o dani z pridanej hodnoty .-) a zoberieme do ruky Zákon o dani z príjmu.
Jana Acsová
04.03.06,15:25
Prenajímajú majetok zaradený do obchodného majetku? Ak áno tam sa podľa mňa neuplatní 22 900,- príjem oslobodený.Najskôr som tu mala jednoznačnú odpoveď, ale musím ju zmeniť, nakoľko je to trošku filozoficky .-) postavená otázka. Odpovedám áno, nauplatní sa oslobodenie ak je nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku podnikateľského subjektu a príjem z prenájmu nie je príjmom podľa § 6 ods. 3 ZDP.
Jana Acsová
04.03.06,15:26
Ja som toho názoru, možno ma AVO poopraví, ale ak SZČO, manželia penajímajú svoju súkrom.nehnuteľnosť a ich príjem je oslobodený od dane z príjmu FO do 22 900,00 , tak tým pádom nemajú prečo z tohto príjmu odvádzať dph.Veru poopravím. Také niečo nenájdeme v zákone o dani z pridanej hodnoty. Tam sa hovorí o príjmoch za dodávky služieb "bez obmedzenia".
Jana Acsová
04.03.06,15:29
doplním príjem do 22 900 pre č.2005 ( 5 násob.život.minima ) by som považovala oslobodený aj od dane z príjmu aj od dph-použila by som § 38 zákon o dph.Tak to je správne. To je jediný §, ktorý sa týka dodania služby "nájmu" a je samozrejmé, že platiteľ dane musí podľa § 38 postupovať a teda uplatniť oslobodenie od dane v prípadoch, kde tento prenájom musí byť oslobodený (neplatitelia), alebo sa rozhodne prenájom zdaňovať v prípade, že nehnuteľnosť prenajíma platiteľom dane. Aj v prípade platiteľov však môže uplatniť oslobodenie. V prípade prenájmu nehnuteľnosti platiteľovi je na rozhodnutí prenajímateľa, či bude prenájom zdaňovať alebo uplatní oslobodenie.
Jonathan
13.03.06,07:20
Prosim o radu, prečítal som všetky články súvisiace s prenájmom ale odpoveď na moju otázku som nenašiel.Fyzická osoba má príjem z prenájmu bytu.Iný príjem nemá, nie je ani zamestnaná. / Má s.r.o. , kde je konateľ , ale to je samostatné daňové priznanie firmy /.
1/Nezdaniteľnú časť 22 900,- aj v tom prípade môže odrátať, ak uplatní vynaložené výdavky a nie paušál 25%?
2/Podáva daňové priznanie Typ B.
V tom priznaní môže uplatniť aj 87 tis?
aj 12000 na životné poistenie / má doklad od poisťovne/.
/Podľa mňa nie lebo prenájom je samostatná položka a nakoľko nemá žiadný príjem / zamestanie, dohoda/ako fyzická osoba bohužial nemôže uplatniť ani 87 tis. ani 12.tis
Nie som istý .
Dopredu veľmi pekne ďakujem.
symona
13.03.06,07:46
Prosim o radu, prečítal som všetky články súvisiace s prenájmom ale odpoveď na moju otázku som nenašiel.Fyzická osoba má príjem z prenájmu bytu.Iný príjem nemá, nie je ani zamestnaná. / Má s.r.o. , kde je konateľ , ale to je samostatné daňové priznanie firmy /.
1/Nezdaniteľnú časť 22 900,- aj v tom prípade môže odrátať, ak uplatní vynaložené výdavky a nie paušál 25%?
2/Podáva daňové priznanie Typ B.
V tom priznaní môže uplatniť aj 87 tis?
aj 12000 na životné poistenie / má doklad od poisťovne/.
/Podľa mňa nie lebo prenájom je samostatná položka a nakoľko nemá žiadný príjem / zamestanie, dohoda/ako fyzická osoba bohužial nemôže uplatniť ani 87 tis. ani 12.tis
Nie som istý .
Dopredu veľmi pekne ďakujem.

Nezdaniteľnú časť 22 900,- Sk si môže uplatniť, aj keď použije vynaložené výdavky, len ich musí úmerne skrátiť v rovnakom pomere, v akom je nezdaniteľná časť voči dosiahnutému príjmu z prenájmu nehnuteľnosti. Podáva daňové priznanie typu B. A v ňom si uplatní tak odpočítateľnú položku na daňovníka v sume 87936 Sk ako aj zaplatené poistné v roku 2005 v sume 12000. Tieto odpočítateľné položky sa posudzujú vo vzťahu k daňovníkovi.

Symona
renča1
13.03.06,07:54
Prosim o radu, prečítal som všetky články súvisiace s prenájmom ale odpoveď na moju otázku som nenašiel.Fyzická osoba má príjem z prenájmu bytu.Iný príjem nemá, nie je ani zamestnaná. / Má s.r.o. , kde je konateľ , ale to je samostatné daňové priznanie firmy /.
1/Nezdaniteľnú časť 22 900,- aj v tom prípade môže odrátať, ak uplatní vynaložené výdavky a nie paušál 25%?
2/Podáva daňové priznanie Typ B.
V tom priznaní môže uplatniť aj 87 tis?
aj 12000 na životné poistenie / má doklad od poisťovne/.
/Podľa mňa nie lebo prenájom je samostatná položka a nakoľko nemá žiadný príjem / zamestanie, dohoda/ako fyzická osoba bohužial nemôže uplatniť ani 87 tis. ani 12.tis
Nie som istý .
Dopredu veľmi pekne ďakujem.

K bodu 1)
Nezdaniteľná časť 22 900 neexistuje . Suma 22 900 predstavuje 5 násobok život.minima. Ak sa dosiahne príjem do sumy 22 900 tento príjem je oslobodený od dane z príjmu. Nebude priznávať túto sumu, ak suma presiahne 22 900, tak daňovník sa môže rozhodnúť či bude výdavky uplat.skutočne alebo bude uplatňovať výdavky %. K % výdavkami sa odvíjajú dalšie podmienky, ktoré musí splňať, ide o daňovníka , ktorý nemôže byť platiteľom dph.
K bodu 2)
Ak má príjem , len ako konateľ uplatní si do výšky skutočne zaplatenej život. poistky, kedže jeho príjem z prenájmu nepresiahol sumu 22 900,00 podá daň.priznanie iba typu A, v ktorom si uplatní nezdan.čiasktu na daňovníka 87 936,00 a odpoč.položku do , alebo rovných 12 000,00.
Jonathan
13.03.06,08:12
Ďakujem Symona, je to dobrá správa , v opačnom prípade by to bolo nespravodlivé pre toho,kto nemá iný príjem len z prenájmu.
zukana
26.09.06,14:49
Ako čítam, tak čítam, stále mi to nie je jasné.
Ak prenajíma platca DPH nehnuteľnosť, ktorú má v osobnom vlastníctve (nie v podnikaní) tento príjem sa zahŕňa do obratu? A potom je potrebné počítať koeficient?
sta
09.10.06,11:56
Ahojte, potrebovala by som poradiť s takouto vecou. Ak sú manželia, ktorí vlastnia RD rozvedení, ale ešte neprebehlo majetkové vyrovnanie, môže jeden z manželov prenajať niekomu povedzme jednu izbu? :confused: