vladopp
24.01.13,20:12
Dobrý deň, poprosím vás o radu. Chceme s manželkou kúpiť byt, avšak majiteľka je starenka s Alzheimerovou chorobou, žijúca v stacionari. Jej 3 deti to riešia za ňu a chcú ju zbaviť svojprávnosti. Kedže to časovo trvá dlhšie navrhli nam aby sme to vzali zatial do podnájmu cca na 1 rok, dokial sa to nevybavý s tým že spíšeme zmluvu o prenájme bytu a zároveň zmluvu o budúcej kúpnej zmluve. Kto by mal figurovať na týchto zmluvách z ich strany ked majiteľka nemá pojem o realite,nič nechce podpísať? Prípadne ako by mala byť formulovaná taká zmluva, aby predaj bytu prebehol v buducnosti bez problémov?
Ďakujem pekne za radu.:(
draik
24.01.13,20:16
Vlastník resp. súdom ustanovený opatrovník.
blavaciko
24.01.13,21:35
pokial starenka nie je zbavena svojpravnosti, byt do prenajmu aj buducu kupnu zmluvu musi podpisat ona.
Mária27
24.01.13,22:52
Keďže dedičmi bytu budú deti alebo aspoň jedno z nich, môžu už teraz uzavrieť zmluvu o budúcej zmluve s tým, že pôjde o odkladaciu podmienku - zaviažu sa previesť byt napr. do pol roka po nadobudnutí vlastníctva. Vlastnícke právo terajšieho vlastníka tak nie je obmedzené, obmedzia len seba (prevod inému). Oni sa zaviažu previeť a vy zase prevziať byt.

Zmluva o budúcej zmluve musí obsahovať všetky podstatné náležitosti kúpnej zmluvy - najmä dostatočne identifikovateľný predmet prevodu a cenu. Nepodstatné náležitosti tam môžu ale nemusia byť. Čo nebue v zmluve o budúcej zmluve, nemusí sa splniť, ani súd to nemôže nariadiť.
blavaciko
25.01.13,01:21
Keďže dedičmi bytu budú deti alebo aspoň jedno z nich, môžu už teraz uzavrieť zmluvu o budúcej zmluve s tým, že pôjde o odkladaciu podmienku - zaviažu sa previesť byt napr. do pol roka po nadobudnutí vlastníctva. Vlastnícke právo terajšieho vlastníka tak nie je obmedzené, obmedzia len seba (prevod inému). Oni sa zaviažu previeť a vy zase prevziať byt.

Zmluva o budúcej zmluve musí obsahovať všetky podstatné náležitosti kúpnej zmluvy - najmä dostatočne identifikovateľný predmet prevodu a cenu. Nepodstatné náležitosti tam môžu ale nemusia byť. Čo nebue v zmluve o budúcej zmluve, nemusí sa splniť, ani súd to nemôže nariadiť.

Deti nemusia byt dedicmi bytu!

lebo...

a) starenka sa moze rozhodnut byt predat (alebo v buducnosti jej zvereny opatrovnik sa rozhodne byt predat v jej mene)

b) dedicia vyriesia dedictvo dohodou, kde byt zdedi len jedno z deti a teda nebudu vlastnikmi deti, ale dieta (zalezi ako bude postavena zmluva o buducej zmluve)

Podla mna by ale v pripade, ze by nechceli mohli deti neskor napadnut platnost zmluvy z hladiska jej nemoralnosti (par. 39, OZ)

Tak ci tak to neriesi pripad, ako im byt prenechat do uzivania uz teraz
vladopp
25.01.13,10:21
Ďakujem Vám, ale je možné že obe zmluvy podpíše jej syn, ktorý má splnomocnenie???? Je mi jasné, že v splnomocnení musí byť zapracované aj prenájom a predaj nehnuteľnosti (neviem či to tam má uvedné).
vladopp
25.01.13,10:26
napríklad: pozerám OZ par. 38 hovorí:"Takisto je neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou".
Takže ked má starenku Elzheimera, čo posúdil aj lekár pri podppise zmluvy tiež to moze byt chapene ze nie je sposobila. Alebo sa mylim???
buchač
25.01.13,11:43
napríklad: pozerám OZ par. 38 hovorí:"Takisto je neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou".
Takže ked má starenku Elzheimera, čo posúdil aj lekár pri podppise zmluvy tiež to moze byt chapene ze nie je sposobila. Alebo sa mylim???
...to chceš povedať , že lekár bol pri podpisovaní zmluvy ???? :eek:
Mi ešte povedz , že bol účastníkom konania a mám dosť ....

Mýliš sa potom ale teda statočne !!!!
Pokiaľ nerozhodne súd ...NA ZÁKLADE všetkých skutočností ...dovtedy nemôže nik konať ..


§ 10

(1) Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, nie je vôbec schopná robiť právne úkony, súd ju pozbaví spôsobilosti na právne úkony.


...a nevravíš , v ktorom štádiu je tá Alzheimerova choroba....
Nie sranda je to , len tak pozbaviť niekoho tých práv ...


Mimochodom , svokra mala hentú chorobu , nuž viem , že viem čo vravím...
vladopp
25.01.13,12:27
za slovom "lekár" mala byť čiarka...hned to ma iny zmysel
Mária27
25.01.13,13:18
Deti nemusia byt dedicmi bytu!

lebo...

a) starenka sa moze rozhodnut byt predat (alebo v buducnosti jej zvereny opatrovnik sa rozhodne byt predat v jej mene)

b) dedicia vyriesia dedictvo dohodou, kde byt zdedi len jedno z deti a teda nebudu vlastnikmi deti, ale dieta (zalezi ako bude postavena zmluva o buducej zmluve)

Podla mna by ale v pripade, ze by nechceli mohli deti neskor napadnut platnost zmluvy z hladiska jej nemoralnosti (par. 39, OZ)

Tak ci tak to neriesi pripad, ako im byt prenechat do uzivania uz teraz

Príspevkom som chcela upozorniť na to, že zmluvu o budúcej zmluve môžu uzavrieť aj s nevlastníkom/-mi, ak je predpoklad, že sa vlastníkom stane/-ú.
Všetci zúčastnení vedia. o čom to je a môžu to tak dať aj do zmluvy o budúcej zmluve. Ak byt nezdedia, nič sa nedeje, použije sa ods. 3 toho § 50a: (3) Tento záväzok zaniká, pokiaľ okolnosti, z ktorých účastníci privzniku záväzku vychádzali, sa do tej miery zmenili, že nemožno spravodlivopožadovať, aby sa zmluva uzavrela.
A do užívania teraz si to chcú dať predsa nájmom.
buchač
25.01.13,14:21
Aj ja si myslím ...ale nad pravopisom iných sa nezvyknem nejak zamýšľať ...