lydula
28.02.06,23:16
Mili poradaci, v prvom rade by som sa vam vsetkym chcela podakovat za vase rady, odporucania, prispevky. Je naozaj super, ze existuje takato stranka :) :) :)
Citala som uz vela prispevkov, ale vo vyssie uvedenej veci /nazov temy/ nemam stale uplne jasno. Zaujimalo by ma z coho ziju zacinajuci majitelia s.r.o.? Konkretne mam na mysli dvoch, ktori su spolocnici a konatelia zaroven, zamestnancov nemaju. Akurat iba rozbiehaju firmu, maju velmi vela nakladov ako najomne, vybavenie firmy, nakup materialu....Budu podnikat v remeselnej cinnosti, takze budu maj prijem z predaja vyrobkov. Docitala som sa, ze ked chcem usetrit naklady, najlepsie je uzavriet mandatnu zmluvu s nulovou odmenou, neuzavriet prac. zmluvu a platit si iba minimalne odvody do zdrav.poistovne. Z coho by vsak majitelia takto zili?Podotykam, ze nepracuju v ziadnej firme, nie su ani samostatni zivnostnici, len majitelia a konatelia jednej a tej istej s.r.o. Zivotne N su dnes vysoke!Pocas roka by si nemohli brat z pokladne peniaze, aj ked je to vlastne ich firma, az po prvom danovom priznani si mozu rozdelit zisk. Je teda oficialna moznost ze by v mandatnej zmluve mali odmenu napr. 9.000,- Sk, z ktorej by sa zaplatila dan a odvody zdravotnej poistovni a to by bol ich jediny prijem? Alebo budu zo zakona musiet mat uzatvorene pracovne zmluvy aspon na minimalne mzdy + odmena konatela? Potrebovala by som nejaku radu, ako by mohli mat mesacny prijem v cistom aspon okolo 8.000,- az 9.000,- Sk pri minimalnej nakladovosti, co sa odvodov a dane tyka. Dakujem
STRELEC
28.02.06,22:21
Otázka je sice ľudsky logická, ale žiadny zákon nedáva právo pýtať sa na to z pohľadu "úradného". Aj pri daňovej či inej kontrole by takáto otázka mohla padnúť len v rámci spoločenskej debaty.
Jozef Mihál
28.02.06,22:33
lydula...

Ak skúsim seriózne odpovedať - spoločník pokým dožije po roku prvého delenia zisku, si môže zobrať povedzme pôžičku.

Mimotoho, optimálny model vyzerá trošku inak, ako sa pýtate, ale odpoveď ako sa hovorí "nie je na telefón".
lydula
28.02.06,23:15
Viem, ze je to hakliva tema a mozno ani nie prilis vhodna otazka na poradu. Samozrejme nechcem, aby ste mi radili ako obchadzat zakon, ale s vasimi skusenostami aspon pomoct, poradit, ake by bolo "primerane" riesenie v ramci nasej legislativy. Nie som snad sama, ktora sa stretla s uvedenym problemom. Ak to inak nejde, poradte mi prosim aspon, co musim urobit - ci, ked spolocnost bude vyrabat vyrobky, musia byt uzatvorene pracovne zmluvy a ci je nejako obmedzena vyska odmeny za vykon funkcie konatela. Dakujem.