Erika01
24.01.13,21:03
Ahojte. Prosím o pomoc ako postupovať ak:s.r.o. zamestnáva na dohodu cudzinca. To že musí platiť odvody do SP viem, ale bolo mi povedané, že do ZP nebude platiť odvody. Je to naozaj takto? Poraďte prosím. Ďakujem pekne
anika
30.01.13,14:47
Nie, potrebné je prihlásiť ho a odvody riadne platí, ale čo sa týka SP tam treba dať pozor, či náhodou nie je poistený aj v krajine odkiaľ pochádza hlavne u EÚ, pretože ak je poistený doma, tak poistné treba odviesť do krajiny odkiaľ pochádza a nie k nám. Túto informáciu mám zo SP v Prešove.
Jana Motyčková
30.01.13,15:05
Do ZP poistné z dohody platiť nebude - je to doplnené v zákone o zdravotnom poistení, dohoda na Slovensku mu nezakladá zdravotné poistenie na Slovensku.
Ak by tu bol zdravotne poistený z iného dôvodu, potom by aj z dohody ZP platil.
Magda16
20.02.13,21:13
Do ZP poistné z dohody platiť nebude - je to doplnené v zákone o zdravotnom poistení, dohoda na Slovensku mu nezakladá zdravotné poistenie na Slovensku.
Ak by tu bol zdravotne poistený z iného dôvodu, potom by aj z dohody ZP platil.



Budeme mať dohodára z ČR, na 10 hodín/100€. Ťažisko záujmu bude mať samozrejme v ČR. Podľa českej legislatívy keď nepresiahne 10 000CZK neplatí zdravotné, sociálne ani nemocenské poistenie. Potrebujem od neho formulár E101? My za neho odvedieme iba dane?
Jana Motyčková
21.02.13,09:16
Potrebujete E101, na to, aby ste za neho nemuseli platiť poistné do SP na Slovensku.
Magda16
21.02.13,09:53
Potrebujete E101, na to, aby ste za neho nemuseli platiť poistné do SP na Slovensku.


ďakujem
calgary
04.03.13,13:08
Do ZP poistné z dohody platiť nebude - je to doplnené v zákone o zdravotnom poistení, dohoda na Slovensku mu nezakladá zdravotné poistenie na Slovensku.
Ak by tu bol zdravotne poistený z iného dôvodu, potom by aj z dohody ZP platil.

Dobrý deň, znamená to že ak my ako slovenský zamestnávateľ zamestnáme dohodára ktorý je zdravotne poistený v zahraničí, kde vykonáva ekonomickú činnosť, nie je našou povinnosťou prihlásiť sa ako zamestnávateľ do jeho zdrav.poisťovne v zahraničí, nie je potrebné prihlasovať ani jeho a zároveň ani vypočítavať a teda odvádzať odvody do zahraničnej ZP (o tom zjednodušene povedané hovorí práve tá vynimka zák.o ZP, ktorú uvádzate vo svojom príspevku)? Skrátka nebude vôbec (on ani zamestnávateľ) platiť preddavky na ZP. To vyzerá zaujímavo :eek:
Z pohľadu SP by sme ale mali od dohodára žiadať, aby nám predložil form. E101, ktorý ak určí príslušnosť k syst. soc. zabezpečenia inej krajiny, budeme soc.poistné odvádzať tam podľa legislatívy krajiny ktorú určuje E101? ..alebo? Prosím opravte ma.
Ďakujem za pomoc.
Jana Motyčková
06.03.13,07:10
Doplním ešte svoju dpoveď - pre občanov EÚ - ak sa na dohodára uplatňuje slovenská legislatíva v sociálnom zabezpečení, tak z tej dohody bude platiť aj zdravotné aj sociálne poistenie. To je v prípade, že v inom štáte EÚ nevykonáva zárobkovú činnosť alebo ak mu určia uplatniteľnú slovenskú legislatívu.
V takomto prípade slovenský zákon o ZP sa na neho bude vzťahovať počas celej doby trvania dohody, na ZP bude prihlásený ako zamestnanec v dňoch, kedy vykonáva činnosť + dni nepretržitého odpočinku v týždni. vo zvyšných dňoch bude samoplatiteľ.
calgary
25.03.13,13:02
Dobrý deň,
vedeli by ste ma prosím ešte usmerniť, v ktorom § presne príslušnú výnimku - z nezaloženia ZP z titulu Dohody - nájdem?
Ďakujem.

Do ZP poistné z dohody platiť nebude - je to doplnené v zákone o zdravotnom poistení, dohoda na Slovensku mu nezakladá zdravotné poistenie na Slovensku.
Ak by tu bol zdravotne poistený z iného dôvodu, potom by aj z dohody ZP platil.
calgary
26.03.13,11:13
Prosím, neviete mi niekto pomôcť ohľadom tejto úpravy v zák. o ZP týkajúcej sa ZP z dohôd? Kde presne to v zákone hľadať? Naozaj je to pre nás dosť dôležité, najmä aby tento postup, ktorý som popísala aj v príspevku #7 v nadväznosti na predchádzajúce, bol legislatívne podložený a správny. Pani Motyčkovú považujem za jednu z najlepších odborníkov na ZP, preto o správnosti jej tvrdenia ani nepochybujem :D len potrebujem nájsť oporu v zákone...
Ďakujem veľmi pekne za pomoc!
Jana Motyčková
26.03.13,12:44
Dobrý deň,
vedeli by ste ma prosím ešte usmerniť, v ktorom § presne príslušnú výnimku - z nezaloženia ZP z titulu Dohody - nájdem?
Ďakujem.

§3 ods.3 písm. a) zákona o zdravotnom poistení.
Ale pozor na to, čo som uviedla v príspevku 8.
calgary
26.03.13,16:38
Ďakujem za pomoc. Nemohla som to nájsť, pretože znenie zákona o ZP, ktoré je uverejnené na POrade ako účinné od 01.01.2013 neobsahuje práve to doplnenie, ktoré som hľadala ;) ale v inom zdroji som to našla (iba že by pribudlo po 01.01.2013?):
"(3) Povinne verejne zdravotne poistená je aj fyzická osoba, ktorá nemá trvalý pobyt3) (http://www.porada.sk/#f6274906) na území Slovenskej republiky, ak nie je zdravotne poistená v inom členskom štáte Európskej únie alebo v zmluvnom štáte Dohody o Európskom hospodárskom priestore a vo Švajčiarskej konfederácii (ďalej len „členský štát”) a
a) je zamestnaná u zamestnávateľa, ktorý má sídlo alebo stálu prevádzkareň na území Slovenskej republiky alebo je organizačnou zložkou podniku zahraničnej osoby na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak je zamestnaná v Slovenskej republike u zamestnávateľa, ktorý požíva diplomatické výsady a imunity podľa medzinárodného práva alebo u zamestnávateľa na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru,.."

Naši dohodári sú zárobkovo činní v iných krajinách EU, kde sú aj zdravotne poistení. Čiže ide hlavne o prípady §3 ods.2 písm.a). :confused: a naozaj som doteaz žila v presvedčení, že zdr.poistenie v týchto prípadoch platiť musíme, len nie v SR ale v príslušnej krajine EU v ktorej je príslušný dohodár poistený... ale teším sa že sa mýlim :D
Zuzy
27.03.13,05:22
My máme dohodárov z Maďarska a podľa platnej legislatívy v Maďarsku platíme poistné tam, u nich sú tie poistenia inak pomenované,
ako u nás