petovsan
01.03.06,17:44
Uvítam Vaše názory na nasledovný prípad:
Daňovník obstaral IM (ojazdené nákl. MV) za Sk 200.000,- vo februári r.2005. Vozidlo bolo pri kúpe v prevádzky schopnom stave, t.j. bolo okamžite zaradené do používania a boli na ňom dosahované príjmy už v mesiaci 02/2005. V máji na ňom daňovník vykonal bežné opravy za cca 35.000,- (nie techn. zhodnotenie). V dávnejšej minulosti bolo v zákone o DzP uvedené niečo v zmysle toho, že výdavky vynaložené na IM do doby jeho prevádzky schopnosti zvyšujú OC tohto majetku, pokiaľ boli vykonané v roku jeho obstarania. V súčasnom zákone som takéto ustanovenie nenašla... alebo som to prehliadla? Môžem tieto výdavky na opravu vozidla zahrnúť v plnej miere do VOZD r.2005?
renča1
01.03.06,17:36
Podľa § 19 ods. 3 písm.a,b,c,d,e, nie je uvedený žiadny limit. Výdavok za opravu auta je daňovým výdavkom bez obmedzenia limitu, pokiaľ nešlo o tech.zhodnotenie.
Jana Acsová
01.03.06,17:43
Pri určení obstarávacej ceny dlhodobého majetku sa vychádza z účtovníctva. To čo vstupuje do obstarávacej ceny z hľadiska účtovného, to je východisko aj pre daňové účely.
Môže sa v praxi stať, že výdavok na opravu bude súčasťou vstupnej ceny majetku v prípade, že uvedenie majetku do užívania sa bude viazať na túto opravu.
petovsan
01.03.06,17:51
Pri určení obstarávacej ceny dlhodobého majetku sa vychádza z účtovníctva. To čo vstupuje do obstarávacej ceny z hľadiska účtovného, to je východisko aj pre daňové účely.
Môže sa v praxi stať, že výdavok na opravu bude súčasťou vstupnej ceny majetku v prípade, že uvedenie majetku do užívania sa bude viazať na túto opravu.

Z toho mi teda jednoznačne vyplýva, že pokiaľ boli takéto opravy prevádzané na IM až po jeho zaradení do užívania, môžem ich uplatniť vo VOZD v plnej výške v roku obstarania, do OC nevstupujú.
Za konzultáciu Vám veľmi pekne ďakujem, už ma nezhrýzajú pochybnosti.