Lapko
01.03.06,19:00
Som zivnostnik, mam telefon a potrebujem poradit. Pride mi faktura za telekomunikacne sluzby, bez dane 1000,- dan 190,- spolu 1190,- Pri zaplateni to delim 50% - osobna spotreba a 50% - prevadzkova rezia. Ako to uhradit?? 190,- je prijem DPH a 1000 mam rozdelit na 500 osobna spotreba a 500 rezia?? Alebo treba rozdelit aj DPH?? Poradte. Robim si sam ucto a neviem co s tym :)
Zita5
01.03.06,18:09
Som zivnostnik, mam telefon a potrebujem poradit. Pride mi faktura za telekomunikacne sluzby, bez dane 1000,- dan 190,- spolu 1190,- Pri zaplateni to delim 50% - osobna spotreba a 50% - prevadzkova rezia. Ako to uhradit??
190,- je prijem DPH a 1000 mam rozdelit na 500 osobna spotreba a 500 rezia?? Alebo treba rozdelit aj DPH?? Poradte. Robim si sam ucto a neviem co s tym :)

Pokiaľ si plátcom DPH postupuješ nasledovne :
1/
Výdaj banka- alebo pokladňa oproti -VOZD prevádzková réžia 500 SK- VNZD DPH 80,-Sk
Toto by Ti mal SW normálne takto rozúčtovať.
2/
Výdaj banka alebo pokladňa oproti VNZD - iný 580 Sk


Ja osobne by som to musela prehnať cez dva riadky , pretože jedným zápisom v ALFE by som to nedokázala .Čiže neviem ako Ti to zoberie soft.

Možeš použit k tomu jedno číslo VPD alebo bankového dokladu.
Lapko
01.03.06,18:27
Pokiaľ si plátcom DPH postupuješ nasledovne :
1/
Výdaj banka- alebo pokladňa oproti -VOZD prevádzková réžia 500 SK- VNZD DPH 80,-Sk
Toto by Ti mal SW normálne takto rozúčtovať.
2/
Výdaj banka alebo pokladňa oproti VNZD - iný 580 Sk


Ja osobne by som to musela prehnať cez dva riadky , pretože jedným zápisom v ALFE by som to nedokázala .Čiže neviem ako Ti to zoberie soft.

Možeš použit k tomu jedno číslo VPD alebo bankového dokladu.

Takze ak som to spravne pochopil, malo by to byt takto:
500,- bez DPH na prevadzkovu reziu
sumu DPH z 500, t.j. 80,- ako vydaj DPH
potom 500,- bez DPH ako VNZD-vlastna spotreba a 80,- ako VNZD??
Zita5
01.03.06,18:33
Takze ak som to spravne pochopil, malo by to byt takto:
500,- bez DPH na prevadzkovu reziu
áno

sumu DPH z 500, t.j. 80,- ako vydaj DPH

áno
potom 500,- bez DPH ako VNZD-vlastna spotreba a 80,- ako VNZD??

580,- Sk výdavok neovplyvňujúci ZD - iný osobná spotreba




.......................
Lapko
01.03.06,18:39
.......................

OK, dakujem Zita - myslim, ze dnes je to uz druhy krat. Dakujeeem!
Jana Acsová
01.03.06,18:40
Alebo je možný aj taký postup, že sa uplatní celá DPH a následne sa vystaví faktúra podľa § 71 ods. 9 ZDPH - a vykáže sa dodávka služby na osobnú spotrebu do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.
Ale tento spôsob je komplikovanejší.
Zita5
01.03.06,18:48
OK, dakujem Zita - myslim, ze dnes je to uz druhy krat. Dakujeeem!

Prečo ten telefón neprepíšeš na firmu , IČO , IČ DPH ? Pôjde do výdavkov v celej výške a budeš ho používať na podnikateľské účely .:rolleyes:
Zita5
01.03.06,18:49
Alebo je možný aj taký postup, že sa uplatní celá DPH a následne sa vystaví faktúra podľa § 71 ods. 9 ZDPH - a vykáže sa dodávka služby na osobnú spotrebu do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.
Ale tento spôsob je komplikovanejší.

AVO sám proti sebe ?;)
Jana Acsová
01.03.06,18:53
Nie ... iba v zmysle zákona. Ako jedna z možností ... ja to tak z istých dôvodov robím, ale pri výdavkoch, ktoré ako platiteľ DPH vyhodnocujem v závislosti od iných skutočností. A vtedy robím jednu faktúru za viac dodávok ... a to je zas možno jednoduchšie ako na vstupe rozratávať každú.
Lapko
01.03.06,19:01
Prečo ten telefón neprepíšeš na firmu , IČO , IČ DPH ? Pôjde do výdavkov v celej výške a budeš ho používať na podnikateľské účely .:rolleyes:

Ja to takto mam, ale sa bojim danovej kontroly... Cital som tu rozne prispevky a tak som rozmyslal aj nad takouto alternativou (50-50). Ak to dam v plnej vyske a o par rokov mi na kontrole upravia z celkovej vysky na 50 a 50, budem musiet dorovnat dan a mozno aj nejake sankcie... Alebo sankcii sa bat nemusim??
Zita5
01.03.06,19:08
Ja to takto mam, ale sa bojim danovej kontroly... Cital som tu rozne prispevky a tak som rozmyslal aj nad takouto alternativou (50-50). Ak to dam v plnej vyske a o par rokov mi na kontrole upravia z celkovej vysky na 50 a 50, budem musiet dorovnat dan a mozno aj nejake sankcie... Alebo sankcii sa bat nemusim??

Bolo by odo mňa maximálne nezodpovedné Ti odpovedať na Tvoju otázku , že nemusíš sa báť sankcií , lebo človek nikdy nevie . V konečnom dôsledku vždy sa uvidí až pri kontrole , ale si myslím , pokiaľ tie telefónne účty nie sú do oči bijúce čiže vo vysokej výške , tak by si sa nemal čoho báť .Alebo áno ?:)

Ja zatiaľ som sa pri kontrole s tým nestretla , ale nikdy nehovor nikdy .;)Na druhej strane je možné si vyžiadať výpis z tel.hovorov .Takže radšej uvažuj naďalej tak, ako uvažuješ .:)
Jana Acsová
01.03.06,19:13
Ja to takto mam, ale sa bojim danovej kontroly... Cital som tu rozne prispevky a tak som rozmyslal aj nad takouto alternativou (50-50). Ak využívate tlf na súkromné účely, tak vaša úvaha je správna. Ak nie ... nemáte sa čoho obávať. DÚ si môže vyžiadať výpisy hovorov, ak viete preukázať súvislosť s podnikaním, nie je čoho sa báť. Je vhodné tieto výpisy mať, inak môže následne uložiť DÚ tzv. záznamovú povinnosť. Ak však skutočne využívate tlf iba na podnikanie tak obavy sú zbytočné.
Toto sú dôvody na vylúčenie výdavku z daňových nákladov a pomerné odpočítanie dane v závislosti od súvislosti s podnikaním. Ak ich nemáte ste za vodou, ak máte ... tak plávate v percentách .-)
ticiana
01.03.06,19:13
Alebo je možný aj taký postup, že sa uplatní celá dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) a následne sa vystaví faktúra podľa § 71 ods. 9 ZDPH - a vykáže sa dodávka služby na osobnú spotrebu do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.
Ale tento spôsob je komplikovanejší.
__________________

-----------------------------------------------
AVO nie je to zbytočné navyšovanie príjmov?
Lapko
01.03.06,19:14
Bolo by odo mňa maximálne nezodpovedné Ti odpovedať na Tvoju otázku , že nemusíš sa báť sankcií , lebo človek nikdy nevie . V konečnom dôsledku vždy sa uvidí až pri kontrole , ale si myslím , pokiaľ tie telefónne účty nie sú do oči bijúce čiže vo vysokej výške , tak by si sa nemal čoho báť .Alebo áno ?:)

Ja zatiaľ som sa pri kontrole s tým nestretla , ale nikdy nehovor nikdy .;)

Minuly rok som mal vysoke ucty a nizke prijmy. Tel. som vyuzival aj na sukromne ucely aj na firemne ucely. Ale aj keby som dal 50-50 bol by som v minuse. Teraz mam dve tel. cisla, jeden sukromny a druhy na zivnost. Teraz uz mam zisk, takze asi skusim ako to spominas ty - dat 100% do rezie.
Jana Acsová
01.03.06,19:18
AVO nie je to zbytočné navyšovanie príjmov?A kto hovoril o účtovaní? .-) K tomu sme sa v tomto prípade nedostali, lebo nebol dôvod. Hovorilo sa o možnosti v zmysle Zákona o dani z pridanej hodnoty.
Jana Acsová
01.03.06,19:21
Ešte k tejto téme ... ak si podnikateľ určí nejaké percento, môže sa stať, že DÚ sa opýta, ako sme k nemu došli.
Takže ani "vystrelené" percento ešte nemusí byť zárukou úspešne zavŕšenej kontroly.
Zita5
01.03.06,19:21
Minuly rok som mal vysoke ucty a nizke prijmy. Tel. som vyuzival aj na sukromne ucely aj na firemne ucely. Ale aj keby som dal 50-50 bol by som v minuse. Teraz mam dve tel. cisla, jeden sukromny a druhy na zivnost. Teraz uz mam zisk, takze asi skusim ako to spominas ty - dat 100% do rezie.

Ja som inak tvrdý zástanca uplatňovania tzv. spravodlivých výdavkov telef.hovorov . Neber to tak , že Ťa chcem ovplyvňovať , pretože ani ja nepatrím k ľudom , čo ľahkovážne rozmýšľajú .Vždy myslím na to ,čo može z uvedenej situácie vyplynúť , čo mi to môže spôsobiť a či vôbec to stojí za ten krok , no a podľa toho sa správam .
Lapko
04.03.06,08:33
Len teraz fakt neviem ci opravovat rok 2004 a dat to 50 na 50 alebo cakat na kontrolu... A 50 na 50 uplatnit az v r. 2005... Dakujem za nazory :)
Zita5
04.03.06,09:13
Len teraz fakt neviem ci opravovat rok 2004 a dat to 50 na 50 alebo cakat na kontrolu... A 50 na 50 uplatnit az v r. 2005... Dakujem za nazory :)

Máš na výber :

a/ ak by si chcel opraviť rok 2004 , tak musíš podať dodatočné DP a doplatiť daň aj spríslušnou sankciou
b/ necháš to tak , s tým pocitom , že sa to dáko prepečie
c/ v roku 2005 uplatníš výdavky na telefón tebou zvoleným spôsobom
Lapko
04.03.06,10:49
Máš na výber :

a/ ak by si chcel opraviť rok 2004 , tak musíš podať dodatočné DP a doplatiť daň aj spríslušnou sankciou
b/ necháš to tak , s tým pocitom , že sa to dáko prepečie
c/ v roku 2005 uplatníš výdavky na telefón tebou zvoleným spôsobom

Takze to C/

Diky Zita - pouzijem B a C