mariana11
25.01.13,13:37
Ak konateľ použije na pracovné cesty auto , ktoré je zahrnuté v majetku firmy FO - v tom prípade si nemôže uplatniť náhradu za km. Je to tak?

Je to prípad, keď FO - podnikateľ má auto zahrnuté v majetku firmy a zároveň to auto využíva aj ako konateľ vo svojej SRO.
Je potrebná nejaká zmluva o prenájme, alebo o požičaní, ak by chcel používať auto aj v SRO ?

A ešte mám ďalší prípad. Konateľ používal auto , ktoré malo ako držiteľa v TP napísaného manžela. Ale vlastníkom je v technickom preukaze zapísaná leasingová spoločnosť. Auto sa ináč nevyužíva na podnikanie. V tomto prípade je možné uplatniť náhradu za km? Ja si myslím, že nie.

Pri podnikateľovi, ktorý použije nie vlastné motorové vozidlo, nie je nárok na uplatnenie náhrady za km. Platí to aj u konateľa?

Už tu hľadám dosť dlho a stále mi to nie je jasné.
Tweety
25.01.13,12:48
Ak konateľ použije na pracovné cesty auto , ktoré je zahrnuté v majetku firmy FO - v tom prípade si nemôže uplatniť náhradu za km. Je to tak? Je.

Je to prípad, keď FO - podnikateľ má auto zahrnuté v majetku firmy a zároveň to auto využíva aj ako konateľ vo svojej SRO.
Je potrebná nejaká zmluva o prenájme, alebo o požičaní, ak by chcel používať auto aj v SRO ? AK je MV majetkom firmy, v ktorej je konateľom , a vozidlo je využívané len v tejto firme netreba žiadnu zmluvu.
A ešte mám ďalší prípad. Konateľ používal auto , ktoré malo ako držiteľa v TP napísaného manžela. Ale vlastníkom je v technickom preukaze zapísaná leasingová spoločnosť. Auto sa ináč nevyužíva na podnikanie. V tomto prípade je možné uplatniť náhradu za km? Ja si myslím, že nie.

Pri podnikateľovi, ktorý použije nie vlastné motorové vozidlo, nie je nárok na uplatnenie náhrady za km. Platí to aj u konateľa? Konateľ je posudzovaný rovnako.

Už tu hľadám dosť dlho a stále mi to nie je jasné. V texte.
mariana11
25.01.13,13:01
Tweety, ďakujem.

Ináč to auto nie je v majetku SRO, ale v majetku firmy - SZČO.
mariana11
27.01.13,10:00
Konečne som dopátrala ako to je.

Zamestnanec a teda aj konateľ, ak použijú na pracovnú cestu hocijaké auto okrem auta zamestnávateľa, patrí mu náhrada za km. A v tomto prípade nezáleží na tom čie auto použije. Môže to byť jeho vlastné, alebo manželkine, cudzie, prenajaté , v každom prípade má nárok na náhradu a tá bude aj daňovým výdavkom pre zamestnávateľa.
Zákon o cestovných náhradách

§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla poskytnutého zamestnávateľom, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky; ak zamestnanec použije cestné motorové vozidlo na žiadosť zamestnávateľa, odsek 10 sa nepoužije.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
To či je auto vlastné, alebo nie, je podstatné len u podnikateľa. Tomu ide do nákladov len v prípade, že použije auto vlastné.

Par. 19 Zákona o dani z príjmov
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,