sara
01.03.06,18:07
Prosím Vás, keď s.r.o. vznikla len v r.2005, do súvahy do stĺpca za predchádzajúce obdobie píšem čo? Nič, alebo údaje z počiatočnej súvahy ku dňu vzniku?
Ešte by ma zaujímalo, do daň.priznania do riadku "osoba oprávnená na podanie daň. priznania" sa píše kto? Konateľ napr.?
ďakujem za odpovede.
Jarino
01.03.06,17:59
oprávnená osoba je konateľ. Do súvahy do stĺpca predchádzajúceho obdobia, ak ste vznikli v r. 2005 by sa mali dať údaje z otváracej súvahy - aspoň tak som to čítala v nejakom príspevku, ktorý sa týkal zostavenia účtovnej závierky.
lenkak
01.03.06,18:14
evina
01.03.06,18:16
oprávnená osoba je konateľ. Do súvahy do stĺpca predchádzajúceho obdobia, ak ste vznikli v r. 2005 by sa mali dať údaje z otváracej súvahy - aspoň tak som to čítala v nejakom príspevku, ktorý sa týkal zostavenia účtovnej závierky.

Do súvahy predchádzajúceho obdobia, t.j. v tomto prípade r. 2004 sa nepíše nič. Firma neexistovala v roku 2004 tak nemôže tam mať žiadne údaje.
Jarino
02.03.06,06:32
Aj ja som tak vedela, a je to logické, že v predchádzajúcom období sa neuvádza nič, ale zmiatol ma príspevok v mesačníku Dane a účtovníctvo na str. 38, kde sa píše: "Pri zostavovaní prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa v súvahe v stĺpcoch 4 a 6 vykazujú údaje z otváracej súvahy."
evina
02.03.06,06:41
Aj ja som tak vedela, a je to logické, že v predchádzajúcom období sa neuvádza nič, ale zmiatol ma príspevok v mesačníku Dane a účtovníctvo na str. 38, kde sa píše: "Pri zostavovaní prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa v súvahe v stĺpcoch 4 a 6 vykazujú údaje z otváracej súvahy."

Jarino môžeš mi prosím Ťa napísať číslo toho časopisu. Ja ho odoberám a rada by som sa pozrela, kto a prečo to tam tak píše.Ďakujem
Jarino
02.03.06,06:49
Dane a účtovníctvo, číslo 1/2006, str. 38 - dole.
Evi pozri to, a vyjadri sa prosím ťa, lebo aj ja mám tento problém.
evina
02.03.06,06:53
Dane a účtovníctvo, číslo 1/2006, str. 38 - dole.
Evi pozri to, a vyjadri sa prosím ťa, lebo aj ja mám tento problém.

Dík, pozriem to :)
Lila
02.03.06,06:57
Aj ja mám zlé skúsenosti, konkrétne s publikáciami Verlag Dashofer, nakoľko tam uvádzajú napr. o províziach, že sú dań. výdavkom až vtedy, keď sú FO aj PO uhradené.
Ale §19 hovorí, len o FO. Samozrejme, že sa odvolávajú na starý zákon a dokonca tvrdia, že provízie môžu byť len vtedy daň. uznané, keď sú vyfakturované. Teda na základe faktúry.
Myslím, že už od r. 2004 toto neplatí /ak to aj kedysi platilo/.

Vždy, keď od nich čosi čítam, tak ma až oblieva pot, nakoľko ma výborne dokážu dopliesť. Ešte že mám vždy poruke novely zákonov.
evina
02.03.06,07:19
Dane a účtovníctvo, číslo 1/2006, str. 38 - dole.
Evi pozri to, a vyjadri sa prosím ťa, lebo aj ja mám tento problém.

Jarino máš pravdu je tam napísané, že sa majú v týchto stĺpcoch vykázať údaje z otváracej súvahy. Ja osobne to považujem aj z hľadiska účtovného aj z hľadiska daňového a aj z každého hľladiska za nesprávne. Prečo?

Bezprostredne predchádzajúce obdobie je predsa z hľadiska účtovného celý predchádzajúci rok /kalendárny alebo hospodársky/ rok. Neviem komu by slúžilo porovnanie založenia firmy s celkovým hospodárením v bežnom roku.
Tieto údaje o.i. porovnáva aj štatistika s minulým obdobím a tam predsa tiež nebolo nič minulý rok, tak nemajú čo porovnávať. Ja osobne som už odovzdávala tri firmy, ktoré začínali /r. 1996, 2000, 2004/ a nikdy som tam tie údaje neuviedla a bolo to o.k. Už za úplný nezmysel považujem tvrdenie , že v súvahe sa vykazuje v predchádzajúcom období otváracia súvaha a vo V ZaS sa nevykazuje nič. Moje doporučenie teda je nevypĺňať-rozhodnutie samozrejme na každom osobne..



http://www.porada.sk/t6866-otvaracia-suvaha.html
Mirkaska
03.03.06,06:56
Jarino máš pravdu je tam napísané, že sa majú v týchto stĺpcoch vykázať údaje z otváracej súvahy. Ja osobne to považujem aj z hľadiska účtovného aj z hľadiska daňového a aj z každého hľladiska za nesprávne. Prečo?

Bezprostredne predchádzajúce obdobie je predsa z hľadiska účtovného celý predchádzajúci rok /kalendárny alebo hospodársky/ rok. Neviem komu by slúžilo porovnanie založenia firmy s celkovým hospodárením v bežnom roku.
Tieto údaje o.i. porovnáva aj štatistika s minulým obdobím a tam predsa tiež nebolo nič minulý rok, tak nemajú čo porovnávať. Ja osobne som už odovzdávala tri firmy, ktoré začínali /r. 1996, 2000, 2004/ a nikdy som tam tie údaje neuviedla a bolo to o.k. Už za úplný nezmysel považujem tvrdenie , že v súvahe sa vykazuje v predchádzajúcom období otváracia súvaha a vo V ZaS sa nevykazuje nič. Moje doporučenie teda je nevypĺňať-rozhodnutie samozrejme na každom osobne..



http://www.porada.sk/t6866-otvaracia-suvaha.html

Uvádzanie týchto údajov je stanovené v Opatrení MF SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky .... pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva. - § 2 ods. 2.: pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa v súvahe v stĺpcoch 4 a 6 vykazujú údaje z otváracej súvahy. Vo výkaze ziskov a strát sa údaje v stĺpci 2 nevykazujú.
evina
03.03.06,07:08
Uvádzanie týchto údajov je stanovené v Opatrení MF SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky .... pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva. - § 2 ods. 2.: pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa v súvahe v stĺpcoch 4 a 6 vykazujú údaje z otváracej súvahy. Vo výkaze ziskov a strát sa údaje v stĺpci 2 nevykazujú.

Môžeš mi povedať prosím presné číslo, lebo ja to tam nevidím v tom /myslím si platnom znení:(
Mirkaska
03.03.06,07:17
č. 4455/2003-92 z 31.3.2003 (FS 10/03), v znení OP č. 25167/2003-92 FS 20/2003, OP č. MF/10069/2004-74 FS 14/2004 + zmena aj v r. 05 - ale len §2 ods. 5 - vykazovanie zostatkov účtov 346,347.
evina
03.03.06,07:29
č. 4455/2003-92 z 31.3.2003 (FS 10/03), v znení OP č. 25167/2003-92 FS 20/2003, OP č. MF/10069/2004-74 FS 14/2004 + zmena aj v r. 05 - ale len §2 ods. 5 - vykazovanie zostatkov účtov 346,347.


Ten §,. čo Ty uvádzaš sa priznám, že som si neuvedomila a ani vôbec nepamätala, ale je pre mňa zarážajúce, že to nikdy pri žiadnej uzávierke nikomu nechýbalo ani štatistike ani DÚ ani nikomu a podľa súhlasov vyššie je vidno, že tak postupuje dosť ľudí....

Stále sa len presviedčam, že z 24 hodinového dňa musíme asi 10 čítať a 7 robiť a ostatné neviem kde je:mee:
Mirkaska
03.03.06,07:34
Stále sa len presviedčam, že z 24 hodinového dňa musíme asi 10 čítať a 7 robiť a ostatné neviem kde je:mee:[/quote]
Ani ja... Inak našla som to len nahodou, prvykrat som teraz robila uzavierky v PU (a dokonca auditovanych novo vzniknutych firmach), tak som si precitala cele opatrenie a nasla som toto... :cool:
evina
03.03.06,07:46
Mirkaska teraz som si to vytlačila, aby som Ti vedela povedať, že kde to hľadať , a to je Opatrenie pre zdravotné poisťovne, už mi asi hrabe:D prepáč, ja to vymažem z môjho príspevku a vymažme aj tieto nasledujúce, aby som nevyvolala paniku :mee:
Mirkaska
03.03.06,08:08
Uuufff - to mi odľahlo. ..
Jarino
12.03.06,15:20
To opatrenie, ktoré napísala Mirkaska je pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, nie pre zdravotné poisťovne.
evina
12.03.06,15:37
To opatrenie, ktoré napísala Mirkaska je pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, nie pre zdravotné poisťovne.

Jarino ona napísala pre PÚ, ale ja som omylom uviedla pre ZP, a to sme vymazali, aby sme nemiatli nikoho:)
Jarino
12.03.06,15:55
Evina, tak ako je to prosím ťa? Opatrenie platí, § 2 ods. 2 hovorí, že v súvahe v prvej účtovnej závierke po vzniku sa uvádzajú údaje z otváracej súvahy. Viem že nikto to nerobí, ale predsa, má sa to tam uviesť?
Jana Acsová
12.03.06,16:17
Opatrenie platí, § 2 ods. 2 hovorí, že v súvahe v prvej účtovnej závierke po vzniku sa uvádzajú údaje z otváracej súvahy. Viem že nikto to nerobí, ale predsa, má sa to tam uviesť?Áno .
evina
12.03.06,16:18
Evina, tak ako je to prosím ťa? Opatrenie platí, § 2 ods. 2 hovorí, že v súvahe v prvej účtovnej závierke po vzniku sa uvádzajú údaje z otváracej súvahy. Viem že nikto to nerobí, ale predsa, má sa to tam uviesť?

Jarino, je to tak ako píšeš, Opatrenie platí a nikto to tak nerobí a nikto ani nežiadal opravu. /resp. skoro nikto/
Ja Ti môžem len napísať, čo by som urobila ja- urobila by som to, čo už 3x, že som tam údaje z otváracej súvahy neuviedla, lebo to považujem za neporovnateľné údaje a skôr sa obávam, že keby to tak dostala štatistika, tak by ma vyzvala k oprave "fatálnej chyby", že oni žiadne predchádzajúce obdobie nemajú. Fakt je, že otváracia súvaha nie je predchádzajúce obdobie.
Ak by ma vyzvali k doplneniu údajov, tak by som to tentoraz bez slov a komentárov doplnila :)
Jana Acsová
12.03.06,16:21
A teraz čo? :eek: Hoďme si korunou ...

P.S.: ja by som to uviedla, nakoľko sa jedná o taxatívne stanovenú povinnosť vychádzajúcu z opatrenia MF SR ... a tá sa tam uvádza preto, lebo je to odchylná úprava oproti tomu, čo by sa dalo očakávať, nakoľko bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie ešte neexistuje.

P.S.:
Tiež som si to utvrdila iba na Porade. Keby som mala reagovať bez knihy v ruke, poviem neuvádzať. Ale s knihou ... uvádzať :)
Veď prvé účtovné obdobie nemáme spravidla často. Skôr máme firmy pokračujúce v činnosti. Niet sa čomu čudovať, že nás to nenapadlo.
evina
12.03.06,16:24
A teraz čo? :eek: Hoďme si korunou ...

P.S.: ja by som to uviedla, nakoľko sa jedná o taxatívne stanovenú povinnosť vychádzajúcu z opatrenia MF SR ... a tá sa tam uvádza preto, lebo je to odchylná úprava oproti tomu, čo by sa dalo očakávať, nakoľko bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie ešte neexituje.

P.S.:
Tiež som si to utvrdila iba na Porade. Keby som mala reagovať bez knihy v ruke, poviem neuvádzať. Ale s knihou ... uvádzať :)
Veď prvé účtovné obdobie nemáme spravidla často. Skôr máme firmy pokračujúce v činnosti. Niet sa čomu čudovať, že nás to nenapadlo.

Jani musím Ti povedať, že keď som čítala to opatrenie, tak som si spomenula, že kedysi veľm dávno.......Je to potvrdenie toho, že mechanika sa neopláca:)
Naposledy som to tak neuviedla za rok 2004 a nič sa nedialo:)
Vidíš my sme si hodili korunou naopak, máš ale pravdu je taká povinnosť.....
evina
12.03.06,16:28
Jarino, aby si sa necítila bezradná, že jedno platí druhé sa robí, vypíš to tam a budeš jedna z mála, ktorí to dodržujú na 100%:):)
Jarino
12.03.06,16:32
Avo a Evina ďakujem Vám.