monikola
25.01.13,13:48
Prosim o radu vo veci prenajmu bytu a nasledneho zdanenia prijmu z tohto prenajmu. Tento rok som kupila byt ako fyzicka osoba/nepodnikatel s tym, ze ho budem prenajimat. Zistovala som si rozne sposoby uplatnovania nakladov (pausalne naklady, ktore ale uz tohto roku uplatnene nemozu byt, alebo klasicky realne naklady) a priamo na danovom urade mi bolo povedane, v pripade, zesi chcem viest evidenciu realnych nakladov, mozem do nich zaradit i samotnu obstaravaciu cenu bytu, ak tento byt zaradim ako svoj obchodny majetok. Takto si ho mozem danovo odpisovat i ako sukromna osoba, klasickymi odpismi na 20 rokov.

vtedy mi i bolo povedane, ze ako obstaravaciu cenu mozem povazovat i pripadnu rekonstrukciu, ktoru som nasledne v byte robila a z tejto somy spolu si kazdy rok 1/20-tinu uplatnim ako danovy odpis.

dnes som sa bola pytat na danovom urade kvoli nejakym detailom a ina pani mi povedala, ze nakolko budova v ktorej e ten byt je starsia ako 20 rokov, tak uz si ten byt nemozem odpisat, ze on(v ramci tej budovy) uz odpisany je. Absolutne nechapem tomu, co ta pani povedala. Ako podnikatelka som kupila nebytovy priestor taktiez v budove, ktora je starsia ako 20 rokov a normalne som si ho zaradila do majetku a standardne odpisujem. Predsa ide o to, ze ja som nehnutelnost kupila za nejaku obstaravaciu cenu, co su moje naklady a tieto si bude v alikvotnych vyskach 20 rokov odpisovat, resp. do vtedy kym tu nehnutelnost nepredam a v takom pripade zdanujem rozdiel medzi zostatkovou (neodpisanou) a predajnou cenou.

presne tak mi to hovorili minuly rok, ze ak si ako sukromna osoba tento byt zaradim do majetku a budem odpisovat ako naklad pri prenajme, tak potom i o pat, desat rokov budem zdanovat tento rozdiel medzi neodpisanou castou a predajnou cenou, ze to je riziko, do ktoreho ako sukromna osoba idem, ze sice teraz nieco usetrim na daniach, lebo mam vyssie naklady, ale v buducnosti ma to moze dobehnut prave pri predaji. Napriek tomu som sa rozhodla ist touto cestou, akurat to dnesne stretnutie na urade ma mierne vykolajilo...

prosim, viete mi niekto poradit v tejto veci, kedze samotny urad raz povie A a pot B...vlastne nevylucili, ze sa neda danovo odpisovat nehnutelnost, i ked som ju kupila ako sukrona osoba, len tam zacali vsuvat tie zmatky s tym, ze ak je budova starsia ako 20 rokov tak sa neda byt v nej odpisovat, co sa mi zda ako nonsenz...

dakujem
Monika