števko
25.01.13,16:33
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať,ako mi ovplyvní prípadnú PN-ku keď mám trvalý pracovný pomer a plánujem si zobrať živnosť.

Vôbec netuším,či môžem ísť ako zamestnanec v prípade choroby na PN-ku ,keď som zároveň živnostník.

Ak mám aj ako zamestnanec a zároveň živnostník nárok na PN-ku , ako sa to počíta?ovplyvňuje vôbec živnosť nejako moje práva zamestnanca v tomto smere ?

Neviem sa z toho vysomáriť....ďakujem za odpovede
Xanti
25.01.13,15:35
PN zo živnosti ti vôbec neovplyvní PN zo zamestnania, lebo zo živnostni na PN nárok mať nebudeš. Až časom ak si začneš platiť odvody do SP .
Mila123
25.01.13,15:36
ako szčo, kým nebudeš musieť platiť poistné do SP ti to nijako neovplyvní......
ak budeš musieť platiť aj do SP, budeš mať nárok na dávku aj z tohto poistenia, a už iba záleží na tom, z akého VZ si platíš poistné.......
števko
25.01.13,16:01
To znamená,že ak teraz ja ako zamestnanec a zároveň živnostník,pôjdem na PN-ku,dostanem rovnako PN-ku,ako ako keď som bol len zamestnanec.čo je to VZ?

Druhá vec,ktorej nerozumiem je,že ak budem na PN-ke,môžem zároveň vykonávať živnosť?

Myslím,tým,že budem napr. doma a budem vybavovať z domu napr.maily,alebo nejakú inú administratívnu činnosť.....ktorá súvisí s mojou živnosťou.

Môže to vadiť niekomu z práce alebo niekomu inému že som zároveň na PN-ke a zároveň mám príjem zo živnosti?

Neviem si predstaviť,že si rozbehnem živnosť,v práci ochoriem a živnosti sa nemôžem nijako venovať? aj keď budem nato potrebovať len notebook a byť doma ?mám z tohoto chaos a nikde sa neviem dočítať ako môže synchronizovane existovať trvalý pracovný pomer a živnosť a ako to celé z manažovať ,aby som neurobil v niečom prešľap....
Mila123
25.01.13,16:05
1/ áno
2/ SP nesleduje fakturáciu szčo.....a musíš myslieť nato, že SP vykonáva aj kontroly dodržiavania liečebného poriadku (režimu) ,,,,,,,,
števko
25.01.13,17:23
VZ- vymeriavací základ :) pomaly sa naučím všetko,len začiatky sú ťažké a kým sa zorientujem tak to chvíľu potrvá

Mne sa jedná len o to ,aby keď náhodou,vybavím cez mail doma počas PN-ky nejakú objednávky,alebo niečo sprostredkujem cez internet,alebo budem mať nejaký príjem zo živnosti aby ma nikto zato nemohol sankciovať.

Rozhodne nemienim PN-ku nejak využívať,len sa obozretne pýtam vopred na tieto veci.
Hľadám na internete nejaký sumár informácií,ktoré by mali ľudia na trvalom pracovnom pomere a zároveň na živnosti vedieť,ale nič som zaťiaľ nenašiel ,čo je škoda ,pretože sa nerád pýtam veci,ktoré sa tu zdajú byť asi väčšine ľudí jednoduché ,primitívne alebo samozrejmé......Okrem tohoto portálu,som zatiaľ dostal všade len dikciu zákona ,ale z toho sa vysomárit je pre začiatočníka -živnostníka na veľmi dlhé lakte.

Ak sa ešte môžem spýtať.

Mám dva účty.Jeden používam bežne,druhý nepužívam,mal som ho len na spotrebitelský uver,ktorý som použil na nákup nábytku a podobne....

Idem si založiť živnosť a budem potrebovať účet.Teraz mám dva účty za ktoré platím.
Mám si založiť tretí účet,alebo mi postačí ten,na ktorom mám len spotrebiteľský úver a na ktorom splácam pravdielnú splátku.

Bol by v tom chaoz,alebo by to mohlo mať nejaký zlý vplyv na moju živnosť,ak použijem obyčajný účet,v ktorom odchádza mesačná splátka a okrem toho tam niesú žiadne iné pohyby?

Podľa mňa je osobný účet lacnejší,ako tie podnikateľské.Ja nebudem podnikať tak,aby som mal veĺa pohybov na účte,a potreboval na to prehladnejší podnikatelský učet.

Takže mi stačí osobný ten ktorý už mám?alebo kôli daňovému uradu si mám zriadiť druhý?
Katy a R
25.01.13,17:39
pre števko:
čo sa týka PNky .... tam je dôležité, že keď si chorý, máš sa liečiť - dodržiavať liečebný režim.
Ood konkrétnej diagnózy záleží, možno budeš mať aj vychádzky (povybavuješ si všeličo), možno nie, či budeš musieť nepohnute doma ležať :confused:.... a tak;)
SP robí aj kontroly dodržiavania liečebného režimu.

a čo sa účtu týka - môžeš mať a nemusíš . Dobré je mať oddelené súkromné a pracovné peniažky . "pracovný" účet treba nahlásiť na DU - a sprav si účet bez poplatkov (nezáleží, ako sa volá;))