daska64
01.03.06,18:22
Ahojte, prosím o radu kde mám zapisovať prijaté faktúry v programe MRP? Dočítala som sa že to niektorí zapisujú priamo do účtovného denníka. Prenesú sa takto zapísané údaje aj do knihy záväzkov, alebo to treba urobiť osobitne?
Začínam s týmto programom a zdá sa mi otrasný! Prosím raďte.
Denda
01.03.06,17:27
Ahojte, prosím o radu kde mám zapisovať prijaté faktúry v programe MRP? Dočítala som sa že to niektorí zapisujú priamo do účtovného denníka. Prenesú sa takto zapísané údaje aj do knihy záväzkov, alebo to treba urobiť osobitne?
Začínam s týmto programom a zdá sa mi otrasný! Prosím raďte.
Máte DOS alebo Windovs program?
lenkak
01.03.06,17:54
Každý program pri začiatku je práve najťahší. ale keď prejdeš určitými základnými prvkami, bude sa pozdávať celkom "normálny". Aj keď každý program má svoje muchy, ani MRP bez nich nie je.
ondrejvla
01.03.06,17:56
Súhlasím s Lenkou, každý soft má svoje plusy aj mínusy. Ja účtujem v MRP DOS ak bude potrebné môžem poradiť.
daska64
01.03.06,17:58
Súhlasím s Lenkou, každý soft má svoje plusy aj mínusy. Ja účtujem v MRP DOS ak bude potrebné môžem poradiť.
Ďakujem, ja mam WIN. Je to aspon trochu rovnake?
lenkak
01.03.06,18:00
MRP DOS, a MRP Win sú dve veľmi rozdielne veci. Ale aj na verziu Win sa môžeš kľudne pýtať. Hneď Ti idem zodpovedať na tvoju otázku.
DanielaSL
01.03.06,18:00
Nie je to rovnaké. Účtuješ v JÚ alebo PÚ? Ja mám JÚ, už to bude pomaly rok čo som si ho objednala a zvykla som si, tiež sa mi zdalo otrasné spočiatku.
lenkak
01.03.06,18:04
Najprv si faktúru zapíšeš do Agendy - Faktúry prijaté. Hneď ako zapíšeš fa - dáš OK, program sa Ťa opýta, či chceš zaúčtovať fa do denníka. Môžeš dať áno a hneď si predkontuješ fa v denníku. Sám Ťa hodí do denníka. Keď budeš faktúru uhrádzať, tak sa vrátiš naspäť na faktúru, klikneš na ikonu uhradiť, zadáš potrebné údaje, dátum, doklad, sumu a automaticky Ti program prenesie do denníka, k tým zaúčtovaným zápisom
Ináč kľudne choď do tém MRP a nájdeš tu veľa vecí popísané ohľadom MRP-Win.
daska64
01.03.06,18:04
Nie je to rovnaké. Účtuješ v JÚ alebo PÚ? Ja mám JÚ, už to bude pomaly rok čo som si ho objednala a zvykla som si, tiež sa mi zdalo otrasné spočiatku.
Mám PU a ešte k tomu mesačné DPH s koeficientom!!!
Problém je v tom , že keď zadávam cez "prijaté faktúry" neviem tam nejako zosúladiť tie sumy. No HOROR!!!
lenkak
01.03.06,18:05
Písala o PU, predpokladala som, že sa jedná o PU, nakoľko si spomínala účtovný denník.
lenkak
01.03.06,18:07
Dá sa aj to, vždy keď máš nulové DPH, sumy oslobodené od DPH, tak choď na čiastky, a celú sumu oslobodenú od DPH daj do kolonky MIMO DPH.
daska64
01.03.06,18:09
Písala o PU, predpokladala som, že sa jedná o PU, nakoľko si spomínala účtovný denník.+

Ďakujem za všetky rady, musím sa s tých trošku pohrať. Snáď na to prídem.
lenkak
01.03.06,18:15
Ešte treba dávať správne typy kódov. To je veľmi podstatná vec.
levelo
09.03.06,03:12
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, načo sú dobré skupiny zápisov v MRP - windows - PU. Musím zaraďovať jednotlivé zápisy aj do skupín? Nebudem mať potom problém vložiť ďalšie údaje? Mám v sro len málo položiek, ale chcem ich postupne nahadzovať rovnakého druhu - napríklad drobný nákup za celý rok, vydané faktúry za celý rok a tak.
Ď a k u j e m z a p o m o c
lenkak
09.03.06,14:44
Ja skupiny zápisov napr. pri DF (viac zápisov pri fa. už nemám, iba tie čo s ňou súvisia) používam takto:
Anja111
16.07.08,09:09
Zrejme robím v MRP WIN niečo nesprávne... Prosím, ak mi vie niekto poradiť, budem veľmi vďačná.
Pri zadávaní faktúr, vyplním hlavičku, nahodím sumy fa, bez DPH, DPH, ukáže sa mi suma celkom, dám OK a v zozname faktúr sa mi ukáže fa, síce s hlavičkou, ale bez súm. Niekde sa mi stratí suma celkom, aj suma k úhrade. A nedá sa to nijako opraviť. Ak fa opätovne vyplním číslami, tak znovu mi zmiznú... Musím ukončiť celý program a znovu doň vstúpiť, aby som mohla pokračovať v zadávaní fa. Po čase sa to znova zopakuje.
Veľmi ma to rozčuľuje, ale neviem prísť na to, čo robím nesprávne.
Monika V.
16.07.08,09:17
Zrejme robím v MRP WIN niečo nesprávne... Prosím, ak mi vie niekto poradiť, budem veľmi vďačná.
Pri zadávaní faktúr, vyplním hlavičku, nahodím sumy fa, bez DPH, DPH, ukáže sa mi suma celkom, dám OK a v zozname faktúr sa mi ukáže fa, síce s hlavičkou, ale bez súm. Niekde sa mi stratí suma celkom, aj suma k úhrade. A nedá sa to nijako opraviť. Ak fa opätovne vyplním číslami, tak znovu mi zmiznú... Musím ukončiť celý program a znovu doň vstúpiť, aby som mohla pokračovať v zadávaní fa. Po čase sa to znova zopakuje.
Veľmi ma to rozčuľuje, ale neviem prísť na to, čo robím nesprávne.
Nikedy treba do položky počet MJ napísať 1, aj mne to tak kedysi robilo, tiež som študovala čo môžem robiť zle.;)
Zoltán Kovács
16.07.08,09:19
Zrejme robím v MRP WIN niečo nesprávne... Prosím, ak mi vie niekto poradiť, budem veľmi vďačná.
Pri zadávaní faktúr, vyplním hlavičku, nahodím sumy fa, bez DPH, DPH, ukáže sa mi suma celkom, dám OK a v zozname faktúr sa mi ukáže fa, síce s hlavičkou, ale bez súm. Niekde sa mi stratí suma celkom, aj suma k úhrade. A nedá sa to nijako opraviť. Ak fa opätovne vyplním číslami, tak znovu mi zmiznú... Musím ukončiť celý program a znovu doň vstúpiť, aby som mohla pokračovať v zadávaní fa. Po čase sa to znova zopakuje.
Veľmi ma to rozčuľuje, ale neviem prísť na to, čo robím nesprávne.

Mne v takomto prípade pomohla reindexacia a optimalizácia údajov cez Údržbu dát.
Anja111
16.07.08,09:23
Nikedy treba do položky počet MJ napísať 1, aj mne to tak kedysi robilo, tiež som študovala čo môžem robiť zle.;)

1 píšem stále, ale nepomáha to. Ďakujem však za odpoveď.


Mne v takomto prípade pomohla reindexacia a optimalizácia údajov cez Údržbu dát.

A toto idem vyskúšať. Snáď to pomôže. Tiež veľmi pekne ďakujem.
zuzu247
18.07.08,13:35
Prosím pomóc! Som už zúfalá a asi nekompletná. Konečne som zriešila samozdanenie v MRP, kuknem na DPH, že ako sa mi to tam započítalo a kde sa vzala, tam sa vzala v riadku 13 číslica -1. :eek: Má tam byť alebo je voľačo zmotané. Zachráňte ma, už si to asi hodím :mee:
Zoltán Kovács
18.07.08,14:04
Prosím pomóc! Som už zúfalá a asi nekompletná. Konečne som zriešila samozdanenie v MRP, kuknem na DPH, že ako sa mi to tam započítalo a kde sa vzala, tam sa vzala v riadku 13 číslica -1. :eek: Má tam byť alebo je voľačo zmotané. Zachráňte ma, už si to asi hodím :mee:

Daj si nasledovné:
Účtovný denník - Výstupy - Zoznam DPH dokladov - nastav si obdobie - Ukážka - Typ DPH si daj kód 13.

Takto ti zobrazí čo je tých -1, a budeš vedieť to opraviť. Najde ti doklad.
Ingrid Ondruskova
21.07.08,08:04
Firma /JÚ/, kvart.platca DPH si zakúpila stroj na potlačovanie za 170.000+DPH. JÚ robím v MRP. Typ DPH: neviem sa rozhodnúť:
voľba 40-daň z tovarov a služieb kúpených v tuz.-plný nárok na odpočet alebo
voľba 61-úprava dane odpočítanej pri IM podľa par.54 ???
paťuška
21.07.08,08:09
Jednoznačne 40
ivti
30.07.08,14:47
Ja skupiny zápisov napr. pri DF (viac zápisov pri fa. už nemám, iba tie čo s ňou súvisia) používam takto:
Chcela by som sa opýtať, som nováčik v MRP PU a všimla som si, že keď robím úhradu FA, zapíše to tam, kde je FA zaúčtovaná, trochu ma to zaskočilo prečo to tak vlastne je? Má to tak byť hej? A ešte, čo sa tým myslí, keď sa ma pri zaúčtovaní FA program opýta, či "preúčtovať DPH"? A ešte ma napadlo, je nutné mať na 343 analytiku? Ďakujem.
Zoltán Kovács
30.07.08,14:55
Chcela by som sa opýtať, som nováčik v MRP PU a všimla som si, že keď robím úhradu FA, zapíše to tam, kde je FA zaúčtovaná, trochu ma to zaskočilo prečo to tak vlastne je? Má to tak byť hej?
Áno má to tak byť. MRP pracuje so skupinami zápisov. Čo patrí spolu takto spája. A takto vlastne máš saldokonto vypárované.

A ešte, čo sa tým myslí, keď sa ma pri zaúčtovaní FA program opýta, či "preúčtovať DPH"?
Preúčtovanie sa pýta, lebo boli časy, kedy DPH sa mohlo uplatniť až pri úhrade. Dovtedy sa zaúčtovalo na analytiku "DPH neuplatnené", po úhrade sa preúčtovávalo na "DPH uplatnené". A ostalo to tam.

A ešte ma napadlo, je nutné mať na 343 analytiku?
Analytiku sa odporúča vytvoriť (pozri §52 postupov účtovania v PÚ). Odporúča sa vytvoriť analytiku minimálne na DPH-vstup a DPH-vystup.
Ďakujem.


V citáte.
Anja111
13.11.08,08:29
Zrejme robím v MRP WIN niečo nesprávne... Prosím, ak mi vie niekto poradiť, budem veľmi vďačná.
Pri zadávaní faktúr, vyplním hlavičku, nahodím sumy fa, bez DPH, DPH, ukáže sa mi suma celkom, dám OK a v zozname faktúr sa mi ukáže fa, síce s hlavičkou, ale bez súm. Niekde sa mi stratí suma celkom, aj suma k úhrade. A nedá sa to nijako opraviť. Ak fa opätovne vyplním číslami, tak znovu mi zmiznú... Musím ukončiť celý program a znovu doň vstúpiť, aby som mohla pokračovať v zadávaní fa. Po čase sa to znova zopakuje.
Veľmi ma to rozčuľuje, ale neviem prísť na to, čo robím nesprávne.


Nikedy treba do položky počet MJ napísať 1, aj mne to tak kedysi robilo, tiež som študovala čo môžem robiť zle.;)


Mne v takomto prípade pomohla reindexacia a optimalizácia údajov cez Údržbu dát.
Vrátim sa ešte k tomuto problému. Pretrváva síce iba v jednej firme, (mám multiverziu), ale ide mi to na nervy. Už som vyskúšala všetko... Prekontrolovala som nastavenia a porovnala ich s ostatnými firmami... Vypadá to, že je všade rovnaké a v poriadku... No napriek tomu sa mi v tej jednej firme vo faktúrach strácajú čísla horeuvedeným spôsobom...
Nemal náhodou niekto podobný problém a nepodarilo sa mu ho vyriešiť? Vopred ďakujem za každú reakciu.
mysimis
13.11.08,08:34
Ja takýto problém zatiaľ nemám, mne sa v jednej firme stratilo akurát okienko s číslami pokladničných dokladov. Nešlo mi to nijako opraviť tak som celú firmu prekopírovala do prázdnej firmy a napravilo sa mi to. Skús, môžno pomôže.....
Anja111
13.11.08,08:43
Ja takýto problém zatiaľ nemám, mne sa v jednej firme stratilo akurát okienko s číslami pokladničných dokladov. Nešlo mi to nijako opraviť tak som celú firmu prekopírovala do prázdnej firmy a napravilo sa mi to. Skús, môžno pomôže.....
Ďakujem, idem to vyskúšať.
lenkak
13.11.08,09:48
Ak nepomôže potom by sa ešte dalo otvoriť novú firmu, a tam spraviť obnovu údajov firm zo zálohy, ktorú chceš tam mať.
Anja111
13.11.08,11:03
Ak nepomôže potom by sa ešte dalo otvoriť novú firmu, a tam spraviť obnovu údajov firm zo zálohy, ktorú chceš tam mať.
Veru nepomohlo. Najprv som sa vytešovala, lebo to vypadalo byť v poriadku. Ale len dovtedy, kým som nevyšla z faktúr do PD, (jedná sa o JU). Keď som sa vrátila do fa a chcela som pridať ďalšiu fa, tak sa problém opakoval znova...
Idem teda vyskúšať ešte novú firmu...
Ďakujem pekne.
Monika Kováčová
13.11.08,11:33
Anja a keď stlačíš tlačidlo Čiastky, tak tam tie sumy máš? A robí ti to pri VFA alebo pri DFA?
Anja111
13.11.08,12:04
Anja a keď stlačíš tlačidlo Čiastky, tak tam tie sumy máš? A robí ti to pri VFA alebo pri DFA?
Nie, nemám ich ani v čiastkach. A keď ich tam aj dopíšem, tak mi ich neprenesie do zoznamu fa... Robí to pri DFa.
A nepomohlo ani to, čo radila lenkak. Už mi asi zostáva len nakontaktovať sa na MRP...
lenkak
13.11.08,12:46
optimalizácia dát nepomohla?
Skúšala si aj upgrade? Mohla by sa zle nainštalovať verzia práve iba v tej jednej firme.
Anja111
13.11.08,12:48
optimalizácia dát nepomohla?
Skúšala si aj upgrade? Mohla by sa zle nainštalovať verzia práve iba v tej jednej firme.
Nepomohla optimalizácia dát, ani up grade...
lenkak
13.11.08,13:01
čiže mám to chápať tak, že po nahodení df Ti zmizne riadok s údajmi v položkách? Alebo ten zostane a zobrazia sa Ti prázdne čiastky?
Anja111
13.11.08,13:05
čiže mám to chápať tak, že po nahodení df Ti zmizne riadok s údajmi v položkách? Alebo ten zostane a zobrazia sa Ti prázdne čiastky?
Údaje - sumy zmiznú až po stlační OK a vôbec sa neprenesú do zoznamu fa. Prenesie sa iba číslo fa a názov firmy.
lenkak
13.11.08,13:08
a v položke fa zostane niečo? Robí to pri každej DF?
Vyzerá to na poškodenú databázu danej firmy. Každá firma má svoju databázu.
Anja111
13.11.08,13:15
a v položke fa zostane niečo? Robí to pri každej DF?
Vyzerá to na poškodenú databázu danej firmy. Každá firma má svoju databázu.
Potom už nezostane v položkách nič. Začne to robiť až keď prejdem z fa do PD a vrátim sa. Vtedy to už robí v každej fa... Musím úplne zatvoriť MRP, (nestačí len firmu), a potom znova otvoriť. Zo začiatku je zasa všetko v poriadku, až kým neprestanem pridávať fa...
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
A to by zanamenalo pre mňa čo, že má firma poškodenú databázu?
lenkak
13.11.08,13:25
Skús si zadáť novú firmu a tam zadaj df, či tam ide ok. Potrebuješ zistiť či Ti to bude robiť len v tej firme, píšeš že v iných nie, len treba otestovať aj pridanie novej fi. Potom by sa vylúčila spoločná chyba.
Anja111
13.11.08,13:31
Skús si zadáť novú firmu a tam zadaj df, či tam ide ok. Potrebuješ zistiť či Ti to bude robiť len v tej firme, píšeš že v iných nie, len treba otestovať aj pridanie novej fi. Potom by sa vylúčila spoločná chyba.
Novou firmou rozumieš takú, ktorú ešte nemám zahrnutú v zozname firiem? Táto konkrétna firma nie je posledná v poradí, pridávala som po nej ďalšie firmy a v tých je to bez problému... A s touto firmou som už skúšala asi všetko: nahrať ju ako novú a preniesť údaje, skopírovať ju a skúšať pokračovať, optimalizácia,... A chyba sa v nej vždy opakuje.
lenkak
13.11.08,13:41
takže potom to vyzerá na problém iba firmy. Pochybujem že to je len problém v nastavení.
Ak by si chcela, mohla by som sa Ti na to pozrieť, len na to potrebujem zálohu firmy.
Vieš dobre robiť s win?
Anja111
13.11.08,13:46
takže potom to vyzerá na problém iba firmy. Pochybujem že to je len problém v nastavení.
Ak by si chcela, mohla by som sa Ti na to pozrieť, len na to potrebujem zálohu firmy.
Vieš dobre robiť s win?
Neviem dobre robiť s win. Prešla som naň iba pred necelým rokom, (predtým som roky pracovala v dos), a stále sa učím. Dokonca ani ovládanie PC, ako takého, nie je zrovna môj koníček...
Bola by som rada, keby si mi pomohla, ale neviem ako Ti poslať tú zálohu...
lenkak
13.11.08,13:50
Myslela som prácu s windowsom, ale už si odpovedala.
Cez ss Ti pošlem mail, na ten mi stačí poslať zálohu.
lenkak
13.11.08,14:02
záloha
Anja111
13.11.08,14:11
záloha
Veľmi Ti ďakujem! Už som to poslala...
lenkak
13.11.08,14:21
už idem spraviť kukuk.
lenkak
13.11.08,14:36
pozrela som, všetko funguje.
pekne som pridala nové faktúry, išla do denníka, faktúry zostali nezmenené, pridala som novú všetko fungovalo.
Ešte sa s tým pohrám.
Anja111
13.11.08,14:39
pozrela som, všetko funguje.
pekne som pridala nové faktúry, išla do denníka, faktúry zostali nezmenené, pridala som novú všetko fungovalo.
Ešte sa s tým pohrám.
Tak to nechápem... Určite robím ja nejakú chybu, len tak zistiť akú...
lenkak
13.11.08,14:47
Keď si inštalovala win verziu, tak si musela nahrať aj základ MRP. Skús toto ešte raz nainštalovať.
Anja111
13.11.08,14:50
Keď si inštalovala win verziu, tak si musela nahrať aj základ MRP. Skús toto ešte raz nainštalovať.
Ďakujem za pomoc. Vyskúšam. A naozaj Ti to ide bez problému?
lenkak
13.11.08,14:51
v pohode, pridala som dve fa, dva zápisy do denníka, ďalšie dve fa, a žiadny problém. Pekné číslovanie, sumy, aj v zozname všetko.
Dav
13.11.08,14:52
Potrebovala by som poradiť s lízingom v MRP. Ako sa nahráva splátkový kalendár - ručne v Ostatných záväzkoch, alebo je v programe Majetok MRP možnosť zadať lízingy? A program potom sám vypočíta splátky, odpisy podla trvania lízingu?
Anja111
13.11.08,14:56
v pohode, pridala som dve fa, dva zápisy do denníka, ďalšie dve fa, a žiadny problém. Pekné číslovanie, sumy, aj v zozname všetko.
Lenka, ešte raz veľmi pekne ďakujem a ospravedlňujem sa, že som Ťa obrala o kopec času...
lenkak
13.11.08,14:59
Lenka, ešte raz veľmi pekne ďakujem a ospravedlňujem sa, že som Ťa obrala o kopec času...

Anja na to sme tu, aspoň som sa "pohrala" s mrp.
A stiahla som si najnovšiu verziu. :)
lenkak
13.11.08,15:02
Potrebovala by som poradiť s lízingom v MRP. Ako sa nahráva splátkový kalendár - ručne v Ostatných záväzkoch, alebo je v programe Majetok MRP možnosť zadať lízingy? A program potom sám vypočíta splátky, odpisy podla trvania lízingu?

Ja som si leasing nahrala v ostatných záväzkoch, program Majetok MRP nemám (myslíš samostatný modul). Potom by sa mal zadať do evidencie majetku. Ja som si zadala koľko rokov, a odpis si upravila, malo by sa to dať aj v module Majetok.
Dav
13.11.08,15:06
Ja som si leasing nahrala v ostatných záväzkoch, program Majetok MRP nemám (myslíš samostatný modul). Potom by sa mal zadať do evidencie majetku. Ja som si zadala koľko rokov, a odpis si upravila, malo by sa to dať aj v module Majetok.
Veľmi pekne ďakujem.
svedia
01.12.08,17:40
Prosím poradte,,,, Chcela by som sa naučiť-skúsiť ako sa robí v programe MRP .. Sťahujem si najskôr demo, ale neviem čo všetko si mám stiahnuť?? je to toho tam veľa.. poradte prosím
mysimis
01.12.08,18:15
Čo sa chceš naučiť? - jednoduché účtovníctvo alebo podvojné účtovníctvo?
svedia
01.12.08,19:54
podvojné... dik


Mne sa to zdá akosi zložité a že treba veľa sťahovať. Ja robím v alfe jednoduché-originál, olymp som sa sama naučila na deme, ale teraz ma majú prijať do práce ale oni používajú MPR, tak sa to chcem naučiť. Cez demo olympu alebo omegy to jen jednoducho stiahnem jedným klikom a nainštalujem a tu?? tu toho veľa,, prosím ak možte poradte na začiatok len ten základ...
Dav
01.12.08,20:30
http://www.mrp.sk/
Stiahni si všetko podľa ich návodu.
* Podvojné účtovníctvo so skladom

Súbory musia byť umiestnené v jednom adresári.
Setup.exe (1,5 MB)
Setup.w02 (1,5 MB)
Setup.w03 (1,5 MB)
Setup.w04 (1,5 MB)
Setup.w05 (1,5 MB)
Setup.w06 (1,5 MB)
Setup.w07 (1,5 MB)
Setup.w08 (200 kB)
Poznám viacero programov, MRP je podľa mňa najprívetivejšie k užívateľovi. Ani tá inštalácia nie je taká strašná, ako sa zdá.
lenkak
01.12.08,21:11
nezabudni si najprv nainštalovať základ systému.
svedia
01.12.08,21:12
Veľke ďakujem patrí ......DAV... už kukám a a klikám fiftívne vypisujem, že či by som to vedela to ovládať, nevravím že do detailu ale to sa ešte naučímm ďakujem....
lulu919
08.12.08,13:05
Viem že sa to netýka témy, ale vysvetlí mi niekto, aký je rozdiel medzi vizuálnym a univerzálnym systémom? Čo je lepšie? Ďakujem
Zoltán Kovács
08.12.08,13:20
Viem že sa to netýka témy, ale vysvetlí mi niekto, aký je rozdiel medzi vizuálnym a univerzálnym systémom? Čo je lepšie? Ďakujem

Vizuálny je windowsácka verzia, a univerzálna je stará klasická dos verzia. Ktorá už asi sa nebude dlho predávať. Nie je efektívne aktualizovanie tejto verzie, podľa mňa.
lulu919
10.12.08,17:07
Vďaka za vysvetlenie
Kazu
10.12.08,17:27
Vizuálny je windowsácka verzia, a univerzálna je stará klasická dos verzia. Ktorá už asi sa nebude dlho predávať. Nie je efektívne aktualizovanie tejto verzie, podľa mňa.

Ja zase dúfam, že ju ešte nejaký ten čas aktualizovať budú. :--- Aspoň dovtedy kým nepôjdem do dôchodku :D:D:D