Moon1
25.01.13,17:59
S manzelom mame 2 rocnu dceru, stale je kojena a po vsetkych strankach je na mna silne naviazana, chcem sa rozviest, predpokladam ale, ze manzel bude robit problemy a teda rozvod sa moze tahat dost dlho.. Potrebujem vediet, ci sa mozem s dcerou odstahovat skor ako bude sud ukonceny a ake pripadne kroky mam predtym podniknut, kedze manzel tvrdi, ze to bude unos dietata ak sa odstahujeme bez jeho suhlasu.. Poradte mi prosim, ci ma manzel pravdu a ako to mam teda spravit, neviem si totiz predstavit, ze by som pocas rozvodu byvala s nim, robil by mi same naprieky a pod. kedze to robi uz aj teraz, jednoducho uplne peklo.. Este by som podotkla, ze ja s dcerou mame trvale bydlisko inde ako manzel a odstahovali by sme sa prave tam, kde mame trvale bydlisko a je to stale len v ramci jedneho mesta, navyse mi uz viackrat povedal nech sa odstahujem (ale bez dcery), mne sa tvrdenie o unose zda absurdne, ale manzel sa urcite vyzbroji pravnikmi, takze nechcem nic riskovat, kedze dcera by bezo mna urcite trpela..
Xanti
25.01.13,17:05
Unos to nie je,
kludne sa odsťahuj, a daj návrh na súd na zverenie dcéry do opatery a o výživné na dcéru počas manželstva a o výživné na seba počas manželstva.
Toto stihni predtým ako požiadaš o rozvod.
Moon1
25.01.13,17:11
Myslis to tak, ze mam najprv podat navrh na predbezne opatrenie na zverenie do opatery a vyzivne? a ako by som to mala formulovat, resp. co vsetko to musi obsahovat? a po akom case by som potom mala podat ziadost o rozvod, nemozem to dat vsetko do jednej ziadosti? a s tym odstahovanim este, to mozem bez problemov len povedat manzelovi, ze odchadzam aj s dcerou a on mi nic nemoze?
lujza.j
25.01.13,17:13
Únos
§ 209
(1) Kto dieťa alebo osobu postihnutú duševnou poruchou alebo duševne nedostatočne vyvinutú odníme
z opatrovania toho, kto má podľa zákona alebo podľa úradného rozhodnutia povinnosť starať sa o nich,
potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov.
(2) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) z osobitného motívu, alebo
c) a ohrozí ním mravný vývoj unesenej osoby.
(3) Odňatím slobody na sedem rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený
v odseku 1
a) v úmysle zavliecť takú osobu do cudziny,
b) v úmysle získať pre seba alebo pre iného značný prospech, alebo
c) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, alebo iný obzvlášť závažný následok.
(4) Odňatím slobody na pätnásť rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie
sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
b) v úmysle získať pre seba alebo pre iného prospech veľkého rozsahu.
Moon1
25.01.13,17:19
K tym paragrafom je aj nejaky zmysluplny vyklad? Znamena to, ze najprv by som mala podat ziadost o predbezne opatrenie zverenia starostlivosti a az potom sa mozem odstahovat?
Keby som mala pravnicke vzzdelanie a chapala vsetky tie paragrafy, tak by som sem nemusela pisat, cize prosim, daj mi k tomu aj nejaky vyklad..
Xanti
25.01.13,17:20
Myslis to tak, ze mam najprv podat navrh na predbezne opatrenie na zverenie do opatery a vyzivne? Ano a nezabudni aj na výživné na seba, kedže si na RD a staráš sa osobne o dieťa .... a na UP ti s tým pomôžu ..
a ako by som to mala formulovat, resp. co vsetko to musi obsahovat? Na UP ti pomôžu alebo skús si nájsť vzory na nete ...
a po akom case by som potom mala podat ziadost o rozvod, nemozem to dat vsetko do jednej ziadosti? nie nedávaj to v jednej žiadosti, lebo ak sa rozvod bude naťahovať tak sa bude naťahovať aj súd o dieťa, aj výživné a ty z niečoho potrebuješ žiť ...
a s tym odstahovanim este, to mozem bez problemov len povedat manzelovi, ze odchadzam aj s dcerou a on mi nic nemoze? presne tak .. zbal všetko .. doklady to je hlavné .. osobné veci svoje a dcérine ...môžeš po kúsku baliť ked mng. nebude doma a pomaly prenášať veci preč ... lepšie sa odchádza ak nie je doma, lebo by ti mohol urobiť scénu a mohla by si si zabudnúť tam niečo .. hlavne ide o doklady ... o listy vlastníctva, rodné listy, sobášny list , výpisy z účtov .. no proste čo ťa napadne to vezmi ... v texte modrým

http://www.rozvod-rozchod.sk/rozvod-od-a-po-z/ds-51/archiv=0&p1=1187

http://www.rozvod-rozchod.sk/vzory-ziadosti/ds-1011/archiv=0&p1=1187

http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/rodina-domace-nasilie-zdravie/vyzivne/navrh-na-urcenie-prispevku-na-vyzivu-rozvedenej-manzelky/

http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/rodina-domace-nasilie-zdravie/vyzivne/
draik
25.01.13,18:08
Nezabúdajte však na to, že do rozhodnutia súdu nemôžte zakázať manželovi stretávať sa s dcérou.
Moon1
27.01.13,07:54
Dakujem za vsetky rady, nemam v umysle branit manzelovi stretavat sa s dcerou, ale hrozi, ze by ju mohol nasilim zobrat prec, ako mam postupovat v takom pripade? Mozem trvat na tom, ze s nou moze byt len v mojem pritomnosti? A este k tomu navrhu na predbezne opatrenie na zverenie do starostlivosti a vyzivne - je tato ziadost oslobodena od sudnych poplatkov? a aku vysku vyzivneho mam ziadat? dakujem za vasu pomoc..
LenkaaH
22.01.14,11:21
Ja som tiez odisla z jedneho dna na druhy,lebo manzel bol alkoholik a uz sa to proste nedalo vydrzat.Neboj Moon1,to su len silne reci muzov,ktorý chcu vladnut nad nami slabsimi zenamy. Za mnou poslal aj policiu,ze som mu uniesla deti a klamal ze o tom nevedel ze som odisla a ze nevie kde sa zdrziavam. Policia prisla,ja som bola v trvalom bydlisku,videli deti ze su v poriadku a urobili si obraz o tom debilovy. Momentalne mam deti zverene do starostlivosti a pol roka cakam za rozvodom....