mirka134
25.01.13,18:05
Dobrý deň
chcela by som Vás poprosiť o radu

szčo potrebuje sklad na úschovu tovaru, ktorý nemá kde držať na predajni kôli sezónnosti a tak má možnosť kúpiť budovu aj s pozemkom za cca 3000 €
bude musieť vymeniť okná a urobiť bránu čo ho bude stáť zhruba 3000€
túto budovu bude chcieť neskôr na sklady rozšíriť na väčšie.

Prosím vás nemala som nikdy skúsenosť a neviem či sa mu to oplatí vložiť do podnikania alebo to kúpiť ako súkromná osoba.

A ak to vloží do podnikania čo bude musieť urobiť a ako odpisovať?

veľmi ďakujem za ochotu a radu
KEJKA
25.01.13,17:59
ťažko radiť, ale ak potrebuje odpisovať a bude mať vysoké náklady na opravu a prevádzku, vidí sa mi, že je vhodnejšie to evidovať v majetku.
pozemky sa neodpisujú budova sa odpisuje 20 rokov.
možno by som skúsila kombinovať, pozemok kupiť ako fyzická osoba a sklady vložiť do podnikania - aby to bolo transparentné, vhodné by bolo mať cenu stanovenú osobitne na pozemky a osobitne na budovu.
mirka134
25.01.13,18:04
ťažko radiť, ale ak potrebuje odpisovať a bude mať vysoké náklady na opravu a prevádzku, vidí sa mi, že je vhodnejšie to evidovať v majetku.
pozemky sa neodpisujú budova sa odpisuje 20 rokov.
možno by som skúsila kombinovať, pozemok kupiť ako fyzická osoba a sklady vložiť do podnikania - aby to bolo transparentné, vhodné by bolo mať cenu stanovenú osobitne na pozemky a osobitne na budovu.
a ked bude tieto sklady opravovať ako napríklad okná dvere a bránu k tomu poprípade poplašné
to mu pôjde do odpisov alebo to pôjde ako výdavok
KEJKA
25.01.13,21:10
to závsí od toho, či pôjde naozaj o opravu, alebo o T.Z.