expotech
25.01.13,20:22
Klient (neplatca DPH) predáva tovar cez internet, avšak po úhrade tovaru od kupujúceho na bankový účet posielal odberateľom tovar s dokladom z ERP (!!) pretože sa jednalo o veľké množstvo zásielok a nechcelo sa mu vystavovať faktúry. Viete mi poradiť, ako by som to mala zaúčtovať, aby to bolo OK?

Ďakujem vopred za rady :)
tictac7
25.01.13,19:30
....jemu sa nechcelo..... a to má riadnu ERP? a keď mu príde kontrola, čo povie, kde sú bubáky?!
....premýšľam.....
....kreatívne účtovníctvo....predpokladám, že žiadna platba neprebehla v hotovosti....teda, dúfam, inak neviem, ako to rozlíšiš .... a teda všetky platby sú akože platby kartou - teda doklad z ERP 315/604 a úhrada v banke 221/315 - ale aj tak tam bude asi menší zádrhel - ak vystavoval doklad z ERP až po obdržaní platby..... ach jaj....
expotech
25.01.13,19:46
áno, má riadnu ERP, a v hotovosti nebola žiadna úhrada.. vrrrrrrr
Mila123
25.01.13,19:55
áno, má riadnu ERP, a v hotovosti nebola žiadna úhrada.. vrrrrrrr a kto mu takú genialitu poradil?
expotech
25.01.13,20:02
on bol zrejme sám taký iniciatívny a isto bol aj pyšný na seba, ako super to vymyslel... ale nedomyslel :confused:
Mila123
25.01.13,20:03
on bol zrejme sám taký iniciatívny a isto bol aj pyšný na seba, ako super to vymyslel... ale nedomyslel :confused:
a sklady? tie vedie?
expotech
25.01.13,20:04
..uvažovala som aj nad stornom v ERP - to by asi bolo najbližšie ku skutočnosti, ale tie faktúry spätne sa už asi nikdy nepodarí vystaviť (išlo by o cca 1500 faktúr)
tictac7
25.01.13,20:04
a kto mu takú genialitu poradil?

....a hádaj - veď kto šetrí má za tri .... robí si všetko sám, on nič priebežne nepotrebuje, potom Ti donesie a sa čuduje, čo od neho chceš.... nepoznáš?
....klobúk dolu, že má ERP .... že v jeho prípade na tri veci .... hlavne, že ušetril na účtovníčke :D
tictac7
25.01.13,20:06
..uvažovala som aj nad stornom v ERP - to by asi bolo najbližšie ku skutočnosti, ale tie faktúry spätne sa už asi nikdy nepodarí vystaviť (išlo by o cca 1500 faktúr)

....a prečo nie? veď si zapýtaj - pomrvil, tak nech cáluje - 1 faktúra = 1 éčko .... Bude mať ponaučenie do budúcna, že nemá žgrlošiť na nesprávnom mieste....
expotech
25.01.13,20:07
a sklady? tie vedie?

..vraj si robí čiarky :D, takže aj to bude zaujímavé.
tictac7
25.01.13,20:11
....a dúfam, že 4 sú zvislé a piata je vodorovná - prečiarkuje tie štyri.... lepšie sa počíta :-))))
Mila123
25.01.13,20:11
pri zdupľovanom príjme sa nestal platiteľom DPH?
expotech
25.01.13,20:18
pri zdupľovanom príjme sa nestal platiteľom DPH?

práve preto sa ozval už teraz v januári, lebo sme už dávali žiadosť o registráciu. Sledoval obraty v ERP. Inak by určite zaklopal koncom marca...
expotech
25.01.13,20:23
....a prečo nie? veď si zapýtaj - pomrvil, tak nech cáluje - 1 faktúra = 1 éčko .... Bude mať ponaučenie do budúcna, že nemá žgrlošiť na nesprávnom mieste....

tak cenu bude mať isto dohodnutú individuálne :D Ešte že som mu povedala, že najprv musím pozrieť, v akom stave sú doklady..
expotech
27.01.13,11:22
Máte ešte niekto nejaký tip, ako účtovne vyriešiť túto situáciu? Budem vďačná za všetky tipy....
veronikasad
27.01.13,11:30
..uvažovala som aj nad stornom v ERP - to by asi bolo najbližšie ku skutočnosti, ale tie faktúry spätne sa už asi nikdy nepodarí vystaviť (išlo by o cca 1500 faktúr)
Do ERP nijakým spôsobom nezasahuj. Tržby z ERP zaúčtuj tak ako boli nahodené. Ak vieš pri daňovej kontrole preukázať, že ide o duplicitné príjmy, príjem na BU účtuj ako PNZD. Vystavenie faktúr spätne bude určite problematickejšie.
Ako má evidovaný predaj tovaru cez ERP (podrobný popis, alebo len nejakú tovarovú skupinu) ?
expotech
27.01.13,22:44
Do ERP nijakým spôsobom nezasahuj. Tržby z ERP zaúčtuj tak ako boli nahodené. Ak vieš pri daňovej kontrole preukázať, že ide o duplicitné príjmy, príjem na BU účtuj ako PNZD. Vystavenie faktúr spätne bude určite problematickejšie.
Ako má evidovaný predaj tovaru cez ERP (podrobný popis, alebo len nejakú tovarovú skupinu) ?

Preukazovanie duplicity by som nechala na majiteľa firmy.. V ERP má evidovaný každý tovar samostatne, takže nejako by sa to isto dalo.


Takže ERP môžem účtovať 315/604 a príjem na BU 221/315 ??
Táto varianta by bola pre mňa najprijateľnejšia...