ZUZIč
26.01.13,20:15
chcem vymeniť menší byt za väčší, na ktorom je však ťarcha v prospech banky. majiteľ si túto ťarchu chce previesť na nadobúdaný ( menší- môj) byt. Pokiaľ by však prebehli všetky potrebné úkony ja by som údajne nadobúdala väčší byt s ťarchou. Akým najbezpečnejším spôsobom by som mala postupovať, aby som neprišla aj o byt a nezostala by mi na krku ťarcha s novým bytom? realitná kancelária navrhuje zámennú zmluvu, ale tak či tak mi nie je jasné bezpečné vyriešenie ťarchy ďakujem
Mária27
26.01.13,22:32
Treba sa pozrieť na zmluvu o záložnom práve (ťarche) a prekonzultovať to s bankou. Pozri si paragrafy o záložnom práve od § 151a občianskeho zákonníka, napr.:

§ 151h
(1) Pri prevode alebo prechode zálohu pôsobí záložné právo voči nadobúdateľovizálohu, ak zmluva o zriadení záložného práva neurčuje, že záložca môže zálohalebo časť zálohu previesť bez zaťaženia záložným právom alebo ak tento zákonalebo osobitný zákon neustanovuje inak.

§ 151f
(3) Záložné právo k veci, bytu, nebytovému priestoru, právu a k inejmajetkovej hodnote, ktoré záložca nadobudne v budúcnosti, ktoré vzniknú vbudúcnosti alebo ktorých vznik závisí od splnenia podmienky, na ktorého vzniksa vyžaduje podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona jeho registrácia vosobitnom registri, zapíše sa vznik záložného práva do tohto registra ku dňunadobudnutia vlastníckeho práva k veci, bytu alebo nebytovému priestoru, alebonadobudnutia iného práva, alebo inej majetkovej hodnoty záložcom.

§ 151md
(1) Záložné právo zaniká

g) ak záložca previedol záloh a zmluva o zriadení záložného práva určuje, žezáložca môže záloh alebo časť zálohu previesť bez zaťaženia záložným právom,
alaya1
27.01.13,06:08
Maria, ťak z toho nie som vobec mudra, tiez uvazujem o vymene, ci predaji - kupe, tak by sa nam hodilo vediet, ci sa to da, ci nie.
ZUZIč
27.01.13,18:31
Ďakujem.