stuko
01.03.06,19:48
Priatelia potrebujem poradit, hadam sa s kolegynou o nasledovnom:

Ak je niekto zivnostnik a pride mu faktura, pricom oficialny nazov v zivnosti ma napriklad : Jozko Mrkvicka- Mrkva

a faktura je vystavena cisto na meno Jozko Mrkvicka, pricom je v nej uvedene ICO zivnostnika, ze je mozne takuto fakturu bezproblemov zauctovat do uctovnictva JU.


Lebo kolegyna mi hovori, ze pokial tam neni presny nazov tak sa to neda, ja si vsak myslim, ze najdolezitejsie je ICO a to ked je na fakture uvedene, tak je to ok.

Ze mam pravdu ? !
Heleč
01.03.06,18:49
Podľa mňa máš pravdu.
Treba si doplniť DIČ
stuko
01.03.06,18:52
co sa tyka DIC, ale povinnost uvadzat ho ma povinnost podla mna len platitel DPH, vraj cisto zivnostnik ho nema povinnost uvadzat ho.
Mate s tym skusenosti ?
Heleč
01.03.06,18:58
Tak osobnú skúsenosť nemám, ale je to súčasť toho čo má obsahovať daňový doklad - faktúra a ak ho raz máte tak nie je problém ho pred kontrolou napísať.
Ja osobne som pred kontrolu zobrala pečiatku a všetky ale ozaj všetky doklady som opečiatkovala. Daňováčky boli spokojné.
Zita5
01.03.06,18:59
[quote=stuko]Priatelia potrebujem poradit, hadam sa s kolegynou o nasledovnom:

Ak je niekto zivnostnik a pride mu faktura, pricom oficialny nazov v zivnosti ma napriklad : Jozko Mrkvicka- Mrkva

a faktura je vystavena cisto na meno Jozko Mrkvicka, pricom je v nej uvedene ICO zivnostnika, ze je mozne takuto fakturu bezproblemov zauctovat do uctovnictva JU.

Faktúra musí obsahovať okrem iného povinného podľa zákona aj obchodný názov firmy podľa ŽL . Vtedy je správna .


Lebo kolegyna mi hovori, ze pokial tam neni presny nazov tak sa to neda, ja si vsak myslim, ze najdolezitejsie je ICO a to ked je na fakture uvedene, tak je to ok.

Ze mam pravdu ?


No nemáš ;) Daj to prerobiť , a na budúce nech dodávateľ vystaví faktúru v správnom usledovať ,aby si mal vystavené doklady správne na obchodný názov .


........................................
mysimis
01.03.06,18:59
Mám s tým skúsenosti, dnes som bola na DÚ a vytkli mi, že nemám u FO neplatiteľa dph doplnené DIČ. Správkyňa mi vysvetlila, že to bude za 1.000,- Sk - samozrejme pokuta.
Milan Benka
01.03.06,19:01
Živnostník má uvádzať IČO a DIČ, platca DPH naviac IČO DPH.
Zita5
01.03.06,19:03
Pozri tu , to som písala z domu , kde som nemala po ruke zákon :
http://www.porada.sk/showthread.php?t=20629

Toto má obsahovať faktúra .:rolleyes: ;) :) :p
Jana Acsová
01.03.06,19:06
Živnostník má uvádzať IČO a DIČ, platca DPH naviac IČO DPH.Živnostník - neplatiteľ dobre, platiteľ DPH nemusí podľa môjho názoru DIČ ale IČ DPH.
Jana Acsová
01.03.06,19:14
Lebo kolegyna mi hovori, ze pokial tam neni presny nazov tak sa to neda, ja si vsak myslim, ze najdolezitejsie je ICO a to ked je na fakture uvedene, tak je to ok.
Ze mam pravdu ? !Veru nemáte .-(
§ 3a Obchodný zákonník:
"Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných dokumentoch uvádzať obchodné meno, sídlo (miesto podnikania), IČO, označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal a číslo zápisu (u vás zrejme živnostenský register a číslo zápisu).
Následne platí 31 ods. 11 Zákona o správe daní a poplatkov a tam sa uvádza povinnosť DIČ u neplatiteľa alebo IČ DPH u platiteľa dane.

Povinnosti pri vystavovaní faktúr sú obsiahnuté v rôznych predpisoch.

Zatiaľ som abstrahovala od ZDPH ... tam platí napr. § 71 ods. 2 ... náležitosti faktúry a platí aj vyhláška o ERP ... a tam sú náležitosti dokladov vystavovaných elektronickou registračnou pokladnicou.

A hádam aj stačí .-)
Jana Acsová
01.03.06,19:17
A ešte som zabudla, prečo som to uviedla ... obchodné meno fyzickej osoby je zapísané v živnostenskom oprávnení. Ak má živnostník k menu zapísané pri mene "ešte niečo navyše" ... obchodným menom fyzickej osoby je jeho meno a aj to navyše .-) čiže dodatok k obchodnému menu.
stuko
01.03.06,19:18
dakujem, dakujem vam vsetkym takze mam tento problem len u jednej DOSLEJ faktury tak mi len povedzte, ci ju mam, alebo nemam zauctovat , lebo ICO na tej fakture je uvedene, DIC neni a ten nazov je neuplny -teda len meno a priezvisko zivnostnika ?
Radsej to vyradim ?
Jana Acsová
01.03.06,19:19
dakujem, dakujem vam vsetkym takze mam tento problem len u jednej DOSLEJ faktury tak mi len povedzte, ci ju mam, alebo nemam zauctovat , lebo ICO na tej fakture je uvedene, DIC neni a ten nazov je neuplny -teda len meno a priezvisko zivnostnika ?
Radsej to vyradim ?Chcete mať neúplné účtovníctvo? .-)
stuko
01.03.06,19:21
no v ziadnom pripade :) takze vyradujem :)
Jana Acsová
01.03.06,19:23
no v ziadnom pripade :) takze vyradujem :)Práve vtedy budete mať neúplné účtovníctvo. Účtovná jednotka je povinná účtovať o všetkých účtovných prípadoch ... doporučujem osloviť dodávateľa na doplnenie údajov. Všetci máme pred zákonom rovnaké povinnosti .-)
stuko
01.03.06,19:28
joj dakujem, len zase ziadat niekoho aby mi nieco opatovne zasielal a tak :) Proste lahsie bude ak to vyradim, o nakladovu polozku menej a upozrnim dodavatela, aby si do buducnosti udaje opravil
Zita5
01.03.06,19:35
no v ziadnom pripade :) takze vyradujem :)

Prečo by si si chcel len tak vyhodiť vlastne výdavky do koša , však to daj doplniť resp.prerobiť aby to malo všetky potrebné náležitosti a potom bude O.K.
Zita5
01.03.06,19:37
Prečo by si si chcel len tak vyhodiť vlastne výdavky do koša , však to daj doplniť resp.prerobiť aby to malo všetky potrebné náležitosti a potom bude O.K.

Doplním , alebo tá faktúra nemá cenu toho , aby sa s tým niečo robilo ?Rozmýšľaj .;)
stuko
01.03.06,19:39
priatelia, vy ste dokonali, normalne ste ma presvedcili, ako browsujem po porade, tak som uz napisal aj do predmetnej firme, nech fakturu opravia a nech mi ju pekne este raz poslu :)

Velmo vam vsetkym dakujem ste skveli :)
Zita5
01.03.06,19:46
priatelia, vy ste dokonali, normalne ste ma presvedcili, ako browsujem po porade, tak som uz napisal aj do predmetnej firme, nech fakturu opravia a nech mi ju pekne este raz poslu :)

Velmo vam vsetkym dakujem ste skveli :)

Super stuko , asi sa to oplatilo .;)
JURAJB
10.11.06,08:27
Mám taku doplnujúcu otazočku - záleží aj na velkých a malých písmenkách v názve odberateľa podla výpisu z OR? Dnes mi vrátili faktúry, pretože to nesedí presne ale len v tých písmenkách - názov je jednoznačne rovnaký.
Co s takými odberatelmi, ktorí nám nie sú ani napriek niekolkým urgenciám schopní doplniť svoje presné obchodné meno, IČO, príp IČO pre DPH? Potom, keď dostanú kontrolu a budú to odo mňa chcieť, tak sa z toho môžem zblázniť - všetko doplňať a prerábať. Kto je za to zodpovedný, ako to ošetriť?
Ninna
10.11.06,10:51
Prosím Vás poraďaci mám faktúru na ktorej je nápis zaplatené v hotovosti a už žiadny doklad o úhrade. Je to daňovo uznateľný výdavok????
Tweety
10.11.06,10:58
Prosím Vás poraďaci mám faktúru na ktorej je nápis zaplatené v hotovosti a už žiadny doklad o úhrade. Je to daňovo uznateľný výdavok????
To je pekné, že je to tam napísané, to je info, že už nepožadujú úhradu, ale je to málo na to, aby to bol doklad o úhrade tejto faktúry. Zrejme ten, ktorý fa zaplatil, má aj doklad o platbe. Až tento doklad je dokladom o úhrade záväzku.
Ninna
10.11.06,11:21
To je pekné, že je to tam napísané, to je info, že už nepožadujú úhradu, ale je to málo na to, aby to bol doklad o úhrade tejto faktúry. Zrejme ten, ktorý fa zaplatil, má aj doklad o platbe. Až tento doklad je dokladom o úhrade záväzku.
Tak som to aj ja pochopila ale keď som tam zavolala tak ma pani vysmiala že zatiaľ to bolo všetkým dobre a úplne postačuje že je na faktúre uvedené v hotovosti zaplatené a ich ident.údaje. Jedná sa o ubytovňu DOPRASTAV. Čo mi poradíte???Trvať si na svojom že potrebujem príjmový pokl.doklad od nich??
Dana K.
10.11.06,12:57
Tak som to aj ja pochopila ale keď som tam zavolala tak ma pani vysmiala že zatiaľ to bolo všetkým dobre a úplne postačuje že je na faktúre uvedené v hotovosti zaplatené a ich ident.údaje. Jedná sa o ubytovňu DOPRASTAV. Čo mi poradíte???Trvať si na svojom že potrebujem príjmový pokl.doklad od nich??

Ak niekto prijíma úhradu faktúry, musí ti vystaviť príjmový doklad. To mi pred asi 4 rokmi tvrdili daňováčky. Ak prijímajú platby v hotovosti,tak nech ich potom evidujú na registračnej pokladni.
Aljok
10.11.06,13:38
Prosím Vás poraďaci mám faktúru na ktorej je nápis zaplatené v hotovosti a už žiadny doklad o úhrade. Je to daňovo uznateľný výdavok????
Nie je tam náhodou aj DKP? Vtedy by to mal byť doklad z pokladnice. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.
Ninna
10.11.06,14:21
Nie je tam DKP veď práve to zaráža aj mňa a podľa môjho názoru to nie je v poriadku. Ale presviedčali ma o tom že oni mávajú veľké audity a tam je všetko O.K. Čo s tým???
kuzma.miroslav
10.11.06,14:26
Podľa Obchodného zákonníka je obchodným menom fyzickej osoby jeho meno a priezvisko a zvyšok je dodatok k obchodnému menu. Ostatné podľa mňa platí.



Veru nemáte .-(
§ 3a Obchodný zákonník:
"Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných dokumentoch uvádzať obchodné meno, sídlo (miesto podnikania), IČO, označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal a číslo zápisu (u vás zrejme živnostenský register a číslo zápisu).
Následne platí 31 ods. 11 Zákona o správe daní a poplatkov a tam sa uvádza povinnosť DIČ u neplatiteľa alebo IČ DPH u platiteľa dane.

Povinnosti pri vystavovaní faktúr sú obsiahnuté v rôznych predpisoch.

Zatiaľ som abstrahovala od ZDPH ... tam platí napr. § 71 ods. 2 ... náležitosti faktúry a platí aj vyhláška o ERP ... a tam sú náležitosti dokladov vystavovaných elektronickou registračnou pokladnicou.

A hádam aj stačí .-)
betka
10.11.06,17:26
Mali by dat i PPD. Aj doklad z ERP je fakturou. Na doklade z ERP nie je uvedene meno odberatela, dalej je tam cislo DKP ako vravo Aljok, na FA, ktora nie je dokladom z ERP, sa uvadza i meno odberatela. Moze byt na nej ako sposob platby uvedene: zaplatene v hotovosti, dobierkou, prevodom....... , ale to nie je vsetko, ja predsa uctujem na zaklade VU, PPD a VPD. Takze k tejto fakture Vam musia dat PPD.Nie je nahodou niekde naspodu napisane, ze je to PPD, alebo nie je niekde ten doklad pripnuty? Doprastav je betar, moze robit cernoty. Nedajte sa, a spytajte sa dotycnej pani, ci sa mate na tento pripad popytat na DU.
Janiela
10.11.06,17:47
Milí poraďáci, tiež som mala podobný prípad. Vyžiadala som doplnenie faktúry a vysmiali ma asi takto, keď tomu nerozumiete, nerobte to, naša účtovníčka to má vysporiadané s DÚ a pod. Nakoniec na moje "vydieranie" daňovým úradom to doplnili. Moji milí, nechcite vidieť ten list, ktorý mi došiel aj s doplnenou faktúrou. Ale, stálo to za to, aj keď sa cítim trošku ubolená a "mierne" dotknutá.
P.s.: firma je divná. Ide o spoločenstvo, pričom nakoniec dve firmy chceli predať to isté auto. Takže si doklady môžem vyberať. Jedny mám bez fa a druhé s vyžiadanou a ťažko opravenou fa. Samozrejme, že tie druhé som použila.
Záver: prajem pevné nervy pri Vašich žiadostiach k opravám , príp. doplnení fa.
liba2
11.11.06,09:36
Mám taku doplnujúcu otazočku - záleží aj na velkých a malých písmenkách v názve odberateľa podla výpisu z OR?....
Veru záleží :) . Robím účtovníctvo pre takúto firmu, ktorej názov sa v jednom slove skladá z veľkých aj malých písmen a musela som napr. na DU doručiť nové priznania opravené v tomto zmysle. Pre nich ide o 2 rôzne firmy a keď si trochu zalistuješ v OR, tak zistíš že majú pravdu, lebo často ide o ten istý názov firmy a jedna má čiarku pred s.r.o. a iná nemá čiarku alebo jedna má spol. s r.o. iná má len s.r.o. ... atď a pod.
sklenkova
11.11.06,16:43
Potrebujem vystaviť faktúru pre nemca,má byť v nemčine alebo v slovenčine?Oni tam majú nejaké steuernr-dane a Ust-IdNr (asi platitel DPH),sídlo a to stačí. Lief.-Nr.: neviem čo je.Pre nemca som nič nevystavovala-čo mám do tej faktúry napísať a akým jazykom?
Melnick
11.11.06,19:43
Potrebujem vystaviť faktúru pre nemca,má byť v nemčine alebo v slovenčine?Oni tam majú nejaké steuernr-daneDIČ a Ust-IdNr Asi Mwst. IČDPH (asi platitel DPH),sídlo a to stačí. Lief.-Nr.: neviem čo je. IČO Pre nemca som nič nevystavovala-čo mám do tej faktúry napísať a akým jazykom?
Vystav faktúru v jazyku nemeckom a pre seba si urob jej duplikát aj v jazyku slovenskom a tak si ju založ do účt-a.
Môj program robí fakturáciu v jazyku nemeckom aj anglickom. www.exalogic.sk (http://www.exalogic.sk) /Nie je to reklama? Ak ak áno upozornite ma -vymažem to.:) /
DušanČ
11.11.06,19:50
Potrebujem vystaviť faktúru pre nemca,má byť v nemčine alebo v slovenčine?Oni tam majú nejaké steuernr-dane a Ust-IdNr (asi platitel DPH),sídlo a to stačí. Lief.-Nr.: neviem čo je.Pre nemca som nič nevystavovala-čo mám do tej faktúry napísať a akým jazykom?

Každý zahraničný odberateľ musí prijať fa aj v slovenskom jazyku, pokiaľ nebolo dohodnuté zmluvne alebo iným spôsobom inak. Ust-IdNr. je Umsatzsteuer-Identifikationsnummer správne identifikácia pre DPH (doslovne preložené ako identifikačné číslo dane z obratu) Lief.-Nr. je Lieferungsnummer alebo Lieferscheinsnummer - číslo dodacieho listu.
Melnick
11.11.06,19:59
Súhlasím s Dušanom,ale Lief.Nr. môže byť - Lieferant Nr.čiže číslo dodávateľa - mne v programe vypíše IČO .:)
DušanČ
11.11.06,22:18
Súhlasím s Dušanom,ale Lief.Nr. môže byť - Lieferant Nr.čiže číslo dodávateľa - mne v programe vypíše IČO .:)

Súhlasím aj s týmto možným výkladom.
Melnick
11.11.06,22:37
........................:)
auctovnicka
12.11.06,16:11
Prosím Vás vedel by mi niekto súrne prilepiť nejakú šablonu faktúry za poskytovanie služieb?
Vopred ďakujem.
Melnick
12.11.06,17:26
Prosím Vás vedel by mi niekto súrne prilepiť nejakú šablonu faktúry za poskytovanie služieb?
Vopred ďakujem.

http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=8

Dúfam,že Ti niektorá sadne.;) :)
auctovnicka
12.11.06,19:14
Velmi pekne dakujem!!!!
.lena.
13.11.06,10:46
Tak osobnú skúsenosť nemám, ale je to súčasť toho čo má obsahovať daňový doklad - faktúra a ak ho raz máte tak nie je problém ho pred kontrolou napísať.
Ja osobne som pred kontrolu zobrala pečiatku a všetky ale ozaj všetky doklady som opečiatkovala. Daňováčky boli spokojné.
Tak toto ma zaujíma. Ak teda na faktúre nie je uvedená správna adresa alebo tam chýba ICO ci DIC, stačí ak tam dám pečiatku a bude to ok?
Marína
13.11.06,12:05
Prosím Vás vedel by mi niekto súrne prilepiť nejakú šablonu faktúry za poskytovanie služieb?
Vopred ďakujem.
Tu sú obidva typy(služby+tovar) aj s výpočtom.
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=487
martina12
13.11.06,12:18
Mám jednu otázku k vystavovaniu faktúr - za združenie (JU). Združenie tvoria 2 FO-SZČO - s tým, že jedna z tých osôb je poverená vedením účtovníctva. V jej mene sa vystavujú všetky doklady. Meno SZČO podľa živn. listu je Meno Priezvisko, M.+P..
Združenie sa volá M.+P. združenie. Vo faktúrach mám uvádzať meno dodávateľa Meno Priezvisko, M.+P. alebo Meno Priezvisko, M.+P. združenie?
Anja111
13.11.06,12:23
Vo faktúrach za združenie sa uvádza meno poverenej osoby a jej adresa, podľa živnostenského listu. V poznámke môže byť uvedené, že sa jedná o združenie Xy.