stuko
01.03.06,19:56
Priatelia, ako by ste riesili situaciu ak pracujete na zaklade umeleckej zmluvy, s tym, ze vam na ucet pride nezdaneny prijem (zdanenych len 2% lit. fond). Ako potvrdenie, (fakturu pri aut. cinnostiach nevystavujete, nakolko to neni zivnost), ale mi mame zavedene v robote len take interne doklady, kde mam uvedene kedy som kolko pracoval. takze na konci mesiaca mi zamestnavatel potvrdi tento papier a tam je uvedeny prijem napr. 10 000 . Na ucet vsak realne pride len v tomto pripade 9800,- zvysok firma odvedie priamo do lit fondu.

Ako to teda zauctovat v JU ? Zauctovat 10 000, alebo len 9800,-


Moj nazor je taky, ze mozem uctovat len realne to, co mi na ucet pride, takze v tomto pripade ,by som zauctoval sumu 9800,-

Poradite ?
ESTER
02.03.06,05:38
Ja v tomto prípade vychádzam z dokladov o vyplatených sumách za celý rok od zamestnávateľa, ktoré vyhotoví formou rekapitulácie. Z dokladu beriem celú sumu ešte pred odpočítaním odvodov do literárneho fondu a uplatním výdavky paušálom 25% (ak je to výhodnejšie) a zároveň ešte uplatním ostatné výdavky platené na poistenie. V tomto prípade sa má viesť evidencia príjmov v časovom slede t.j. v hrubej výške.
stuko
02.03.06,07:05
ester dakujem za odpoved, ale ja okrem toho, ze mam slobodne povolanie, tak som aj zivnostnikom a ako to teda mam zauctovat do JU ? a co sa tyka tej rekapitulacie, myslim, ze povinnostou zamestnavatela to neni :( takze co ked mi rekapitulaciu nevyda ? Ja mam akurat len tie potvrdenia o odpracovanom case, resp. o vyske odmeny
ESTER
03.03.06,05:38
Ako autor máš ešte jednu možnosť. Príjmy z autorskej činnosti vôbec nemusíš uvádzať do DP, nakoľko sú zdranené zrážkovou daňou podľa § 43 a tým pádom je daňová povinnosť splnená. Výhodné by ich bolo uviesť v daňovom priznaní vtedy, ak by si základe dane po uplatnení odpočítateľných položiek mal v mínuse, čím by ti bola zrážková daň vrátená.
Takže príjmy zo živnosti ak chceš môžeš v tomto prípade uplatňovať v skutočnej výške.
stuko
03.03.06,21:09
no ale problem je v tom, ze zrazkovou danou ich zrazene nemam :(